Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Toroidní trafo - ano či ne?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radar_1967



Založen: Aug 28, 2014
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: čt srpen 28 2014, 9:28    Předmět: Toroidní trafo - ano či ne? Citovat

Zdravím všechny bastlíře a chtěl bych vás požádat o radu. Jelikož mi totálně odešel můj starý zesilovač Dual CV 1150 rozhodl jsem se postavit si od základu nový. Lampy jsou mimo můj rozpočet a tranzistory ani nevím, proč nemám rád Smile . Po hledání na internetu mi jako nejvhodnější integráč vyšel LM3886 a objednal jsem tedy tyto zesilovače: http://www.aliexpress.com/snapshot/6203049452.html. Problém nastal, když jsem chtěl zesilovač „osolit“ - už zhruba na třetině dráhy potenciometru začal zesilovač spíš chrčet než hrát a vypínal se. Jelikož se trafo dost hřálo, došel jsem k závěru, že trafo nestíhá a bude se muset vyměnit. Tady na fóru většinou doporučujete do zesilovačů používat toroidní transformátory a tak jsem si na GM objednal tento transormátor: http://www.gme.cz/toroidni-transformator-hefei-tr-t120-2x22v-p610-891, který by podle mého mohl stačit. Včera mi trafo dorazilo a dřív než se pustím do stavby zdroje začal jsem na netu hledat výhody a nevýhody toroidů a na několika místech jsem narazil na věc, která mně docela odradila a to, že toroidy vyhazují pojistky. Představa, že polezu do jističů kdykoliv si budu chtít něco poslechnout mně docela děsí Very Happy. Našel jsem různá "udělátka" na měkký náběh, ale to se mi nějak moc nezamlouvá - mohl by mi někdo prosím vysvětlit jak to doopravdy je? Jako zdroj použiju toto: http://www.gme.cz/nestabilizovany-napajeci-zdroj-symetricky-ezk-nzd6a50sx-p760-592 - jen tam dám jiné elity - 4G7/25V. Díky moc za vaše názory![/url]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nick-1992



Založen: Jan 22, 2014
Příspěvky: 114
Bydliště: Rýmařov

PříspěvekZaslal: čt srpen 28 2014, 9:34    Předmět: Citovat

Úplně stačí dát mezi síť a toroid termistor. Není to sice 100%, ale je to nejjjednodušší. Stejně to používají zdroje v PC. Nebo postavit nějaký ten soft-start, záleží na výkonu trafa.

Edit: Myslím, že 120W ti pojistky ale nevyhodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 806
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: čt srpen 28 2014, 9:40    Předmět: Citovat

Zesík s 3886 také léta provozuji, trafo podobné, ale stačí pro obývák v pohodě, na nějaké ozvučování stadionu to není, tam budou ty tranzistory nutné . Wink
U této velikosti trafa (120W) můžeš bez obav zapínat primár spínačem, pojistky to vyráží až tak od 1kW výše, pak je NUTNO použít softstart (i kvůli výdrži síť. spínače).
Když limituje již ve třetině dráhy, tak asi bude přebuzen vst. signálem - změřit rozkmit osciloskopem evt. nutno omezit vstupní signál odp. děličem (trimrem).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alzo



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: čt srpen 28 2014, 10:02    Předmět: Citovat

při napětí sekundáru 2x 22V je elyt na 25V málo, elyt alespoň na 35V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 28 2014, 12:05    Předmět: Citovat

Škoda , že si jsem nedal např. rozměry trafa . Jde o to , jestli se ti to také nerozkmitávalo . Měl by jsi třeba napsat , jaký pokles napětí jsi naměřil . Vypínat se mohl i nízkou impedancí zvukových měničů . Mohl jsi tam dát i samostatná slabší EI trafa pro každý kanál . Uchemměřiči by se ti klaněli .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radar_1967



Založen: Aug 28, 2014
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: čt srpen 28 2014, 13:14    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Škoda , že si jsem nedal např. rozměry trafa . Jde o to , jestli se ti to také nerozkmitávalo . Měl by jsi třeba napsat , jaký pokles napětí jsi naměřil . Vypínat se mohl i nízkou impedancí zvukových měničů . Mohl jsi tam dát i samostatná slabší EI trafa pro každý kanál . Uchemměřiči by se ti klaněli .

Rozměry EI : 75 x 63 - výška cívky 50 mm. Na prázdno 26.8 V a proud 2,5 A (A jsem netestoval -je to opsáno ze štítku) trafo je vyndaný už ani nevím z čeho. Bedny mám staré Oriony HS 280 - 8 ohmů viz: http://www.avx.hu/forum/uploads/monthly_03_2012/post-28391-032170700%201332918414.jpg Chyba bude možná asi i jak píše Charos v přebuzení vst. signálem - použil jsem vstupní předzesilovač ze zmíněného Dualu kvůli phono vstupu a tohle mi nedošlo Sad. Jinak díky za odpovědi. PS: zesík bude do obýváku Smile


Naposledy upravil radar_1967 dne čt srpen 28 2014, 13:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 28 2014, 13:19    Předmět: Citovat

To trafo by ti na jeden kanál mělo stačit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4029
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 28 2014, 15:52    Předmět: Citovat

Ono by šlo proudově ten zdroj oblbnout. V jednom kanálu dát OZ jako invertor a na výstupu změnit polaritu repra. Může to pomoc při vyšších bassech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Caban



Založen: Feb 04, 2013
Příspěvky: 25
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: čt srpen 28 2014, 17:37    Předmět: Citovat

Soft-start sa dáva na trafo až nad 500 VA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá srpen 29 2014, 1:32    Předmět: Citovat

To sice ano, ale spouštění se softstartem nebo PTC je celkově šetrnější - nevzniká tak velká zapínací špička (méně rušení), k vypínači, k usměrňovacímu můstku ke kondenzátorům (zejména pokud jsou tam kondy nějaké křápy). Výhody toroidu v takovémto případě značně převyšují nevýhody byť také nějaké má. Jeden toroid 120W je pro dva kanály však málo, zejména pokud si zvyklý hrát hlasitě a má jen 2x22V. Kdyby tě náhodou napadlo to trafo vyměnit (do čehož tě nenutím) tak vhodné trafo si můžeš objednat ve firmě Tronic pod typovým číslem 0405244 (stíněné, měnší sycení jádra - nevrčí, méně vyzařuje rušivé elmag. pole kolem sebe, menší zapínací špičky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4029
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: so září 06 2014, 8:42    Předmět: Citovat

TOROID ze včerejší opravy akt. reproboxu.


TOROID 800VA.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  TOROID 800VA.jpg
 Velikost:  169.39 kB
 Staženo:  121 krát


TOROID 800VA 1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  TOROID 800VA 1.jpg
 Velikost:  139.23 kB
 Staženo:  127 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31941
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 06 2014, 9:42    Předmět: Citovat

Tak tam už toho není mnoho k opravování...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4029
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: so září 06 2014, 12:54    Předmět: Citovat

Právě že ne. Nic neodešlo do křemíkové nebe. Po výměně trafa vše O. K.
Prostě mezizávitový šlus na sekundáru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radar_1967



Založen: Aug 28, 2014
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: st listopad 05 2014, 11:55    Předmět: Citovat

ZVUK2000 napsal(a):
Právě že ne. Nic neodešlo do křemíkové nebe. Po výměně trafa vše O. K.
Prostě mezizávitový šlus na sekundáru.


Fotka mě dovedla k názoru, že klasika je klasika Very Happy - zpětně všem díky za názory a přikládám (ne moc kvalitní) foto hotového zesilovače - LM3886 mě svým zvukem dost překvapil.[/img]



Fotografie0019.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0019.jpg
 Velikost:  114.36 kB
 Staženo:  240 krát


Fotografie0026.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0026.jpg
 Velikost:  92.87 kB
 Staženo:  107 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st listopad 05 2014, 14:09    Předmět: Citovat

Tak to tě fotka přesvědčila špatně. To že jeden toroid selhal neznamená že je tato technologie špatná. Toroidy jsou menší, tvrdší, lépe se chladí. U velkých traf obecně (tedy nejen u toroidů) je vhodné vyřešit softstart.

Škoda - taková pěkná vcelku solidní kastle a uvnitř takový bordel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund