Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Grundig Super Color 1615

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
RoboR5



Založen: Oct 23, 2014
Příspěvky: 10
Bydliště: Prešov, Slovensko

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 18:48    Předmět: Grundig Super Color 1615 Citovat

Zdravím,
Dostal som sa k TV Grundig Super Color 1615 serie 8s16 a potreboval by som tam dorobiť AV. Skúška so zapojením vidlice do zásuvky v oboch smeroch dopadla bohužiaľ pozitívne a pri jednom zapojení som na kostre nameral 300V.

Po dlhšom premýšľaní akou cestou sa vydať, či oddeľovacie trafo alebo optočlen som narazil na článok pána Hilla umiestnený na týchto stránkach. Nadchlo ma ako jednoducho a inteligentne sa to dá vyriešiť a aj keď som v opravách TV začiatočník, rozhodol som sa, že to skúsim.

Pri preštudovaní článku som narazil na niektoré nezrovnalosti ohľadom ktorých by som sa rád poinformovať:

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=174

Na obrázku kde je vyobrazený mudul sú umiestnené tantalové/kvapkové kondenzátory.

V zozname súčiastok sú uvedené ako elektrolity 22mf/16v s doporučením na kvapkové. Z toho mi vyšla kapacita 2200uF/16V čo je na kvapkové veľa, tam sa dá použiť jedine elektrolyt. Alebo je v tom zozname preklep a malo tam byť Tantal 22M/16V čo je v podstate 22uF/16V. ?

Pri potenciometri je asi tiež preklep lebo tam je uvádzaný 1kW Piher PT6H ktorý má parametrovo 1W ?

Všetky ostatné súčiastky som už našiel, ostáva mi len samotný optočlen, ten dorazí za 7 dní. Skúsim to poskladať a uvidím ako to pripojím do toho TV.
Mojím momentálne najväčším problémom je chýbajúca schéma. Nemá niekto schému na tento model ?

Ďakujem za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
oravan



Založen: Jan 02, 2010
Příspěvky: 675

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 18:51    Předmět: Citovat

bože aj tu z tým otravuješ prepáč ale tvoj čas a peniaze využi na niečo iné vážne
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 19:22    Předmět: Citovat

RoboR5 napsal(a):
...Alebo je v tom zozname preklep a malo tam byť Tantal 22M/16V čo je v podstate 22uF/16V. ?

Pri potenciometri je asi tiež preklep lebo tam je uvádzaný 1kW Piher PT6H ktorý má parametrovo 1W ?...

Takže Marečku...Ano, je tam překlep, jde o kondenzátor, který má kapacitu 22µF na napětí 16V.
A v tom druhém případě - ne, není to překlep, symbol W je chybně zobrazený symbol Ω v jiné znakové sadě. Takže se jedná o 1kΩ Piher PT6H. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 19:53    Předmět: Citovat

Jediné správné řešení z hlediska zajištění základní bezpečnosti je použít modulátor! U této řadu je problém udělat vstup přímo a galvanicky oddělené řešení (nějaké lineární optočleny) by zhoršilo kvalitu více, než "spojení přes anténní vstup".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RoboR5



Založen: Oct 23, 2014
Příspěvky: 10
Bydliště: Prešov, Slovensko

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 19:54    Předmět: Citovat

Super, ďakujem za promptnú odpoveď Agree
Idem to pomaličky kompletovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 20:57    Předmět: Citovat

monterjirka napsal(a):
Jediné správné řešení z hlediska zajištění základní bezpečnosti je použít modulátor! U této řadu je problém udělat vstup přímo a galvanicky oddělené řešení (nějaké lineární optočleny) by zhoršilo kvalitu více, než "spojení přes anténní vstup".


Asi tě budu muset vyvést z omylu - 12 lidí mi během půlroku po zveřejnění v AR psalo, jak se jim proti modulátoru zlepšil obraz, a chtěli, ať jim k tomu ještě vymyslím něco na zvuk, což jsem se snažil jim rozmluvit, ať na to použijí něco lepšího, než televizi.
S modulátorem se těžko dosahuje lineárního zkreslení pod 1,5% v celém rozsahu synchro - bílá. A pokles charakteristiky o 3dB na 17 MHz, což je také vlastnost použitého optočlenu, je u modulátoru také nereálný, nehledě k tomu, že oddělovačem se obejde i poměrně "úzká" mezifrekvence (zvlášť v Grundigu).
Ale to zapojení opravdu není nic pro začátečníka, který neví, co za součástky tam logicky patří, a je zděšený, když chybou kódování češtiny se mu objeví jiné řády či jednotky.
Do Grundiga se totiž musí zapojení výstupu optooddělovače poněkud překopat.

Proto v tomto případě bych taky doporučil použít modulátor z videa.
Nebo koupit settopbox s modulátorem (třeba SDB-1066T, má i analogový vstup) a nemusíš nic řešit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RoboR5



Založen: Oct 23, 2014
Příspěvky: 10
Bydliště: Prešov, Slovensko

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 22:52    Předmět: Citovat

Nerád by som šiel akoukoľvek cestou ktorá ide cez vstavaný tuner, ladenie kanálov je tam v dosť zlom stave a každú chvíľu sa ešte aj prelaďuje. Viem že je to jednoduchšie a asi aj lacnejšie ale niekedy sa nedá ísť tou najjednoduchšou cestou. Túto telku opravujem z viac menej charitatívnych účelov pre kamaráta ktorý nemá ani na použitú a chcem aby tá oprava vyzerala tak ako všetky čo som kedy urobil (aj keď z iného oboru) t.j. kvalitne a poriadne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá říjen 24 2014, 12:30    Předmět: Citovat

Je třeba se vydat do sběrného dvora a nějakou funkční TV se scartem si odtamtud přinést, bude jich tam dost. Pokud by tato cesta zklamala, lze crt tv opatřit na inzerát či na Aukru za odvoz či nějaké desetikoruny, dneska to nikdo nechce. Sám jsem před časem 3 funkční tv rozdal a byl rád, že si je vůbec někdo zadarmo vzal a ne že je rozmlátili bezdomovci, to by mě mrzelo víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33853
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá říjen 24 2014, 12:53    Předmět: Citovat

Presne tak. A tento televizor odlozit v povodnom stave, pomaly to bude vzacny kusok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MAJO39



Založen: Jan 17, 2009
Příspěvky: 90
Bydliště: Piešťany

PříspěvekZaslal: pá říjen 24 2014, 14:16    Předmět: Citovat

TV so scartom ti podarujem kľudne aj dva, ak si pre ne prídeš. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RoboR5



Založen: Oct 23, 2014
Příspěvky: 10
Bydliště: Prešov, Slovensko

PříspěvekZaslal: pá říjen 24 2014, 20:16    Předmět: Citovat

No u Vás v ČR je to super, prídete si popozeráte a zoberiete čo chcete Cry Čo ja by som dal za to aby u nás boli také zberné dvory, každý deň by som tam chodil Idea
Na Slovensku a na východe zvlášť sa dá len doviezť na zberný dvor, zobrať sa odtiaľ nedá nič, všade sú kamery a na noc púšťajú do areálu psy. Idea
Taká je realita v obidvoch zberných dvoroch mesta Prešov. Ostávajú už len výkupne druhotných surovín a tam sa väčšinou dostávajú už len kovové časti, sem tam niekde ešte plošné spoje.

Ak by to bol môj televízor tak by som pouvažoval o odložení, aj keď pravdu povediac už veľmi nemám kde Confused

majo: Ďakujem za veľkorysú ponuku no mám to bohužiaľ skoro cez celú republiku. Idea

Práve preto aby sa tento televízor zachoval, nebol vyhodený alebo rozmlátený bezdomovcami by som ho rád dal dohromady, malou neškodnou úpravou ktorá mu umožní ešte pár rokov prevádzky navyše. Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3730
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá říjen 24 2014, 20:39    Předmět: Citovat

RoboR5 napsal(a):
Čo ja by som dal za to aby u nás boli také zberné dvory, každý deň by som tam chodil Idea

Myslím si, že by Tě to bavilo do té doby dokuď by ses mohl volně pohybovat v dílně, garáži, bytě a tak podobně. Wink
Já mám na sběrný dvůr (Slovensko) volný přístup, mám tam kamarády kterým jsem občas donesl nějakou tu lahvinku, cigarety. No už delší dobu se SD vyhýbám i když bych tam potřeboval odvézt nějaké věci.
Ono je to tak (a né jenom u mně jak jsem zjistil), odvezeš jeden pytel bordelu a dovezeš dva. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RoboR5



Založen: Oct 23, 2014
Příspěvky: 10
Bydliště: Prešov, Slovensko

PříspěvekZaslal: ne říjen 26 2014, 15:15    Předmět: Citovat

otakarv: Máš pravdu dokonale si vystihol moju "diagnózu" Very Happy
Okrem toho je na mňa uvalená najaká "kliatba" a vždy keď sa prinútim niečo vyhodiť tak sa do týždňa alebo do mesiaca zjaví človek čo to súrne zháňal dlhú dobu a nikde to nemohol zohnať Surprised

BTW: Súčiastky (ti bežné) už mám kúpené, takisto predvŕtaný plošák, pomaly začínam osádzať súčiastky Wink Už som aj nejaké schémy našiel akurát neviem či mi sedí číslo chasis ( GSC100 ). Neviete niekto kde presne by som našiel v tom grundigu číslo chasis ?
Jediné čo som v ňom našiel sú nálepky a na nich tieto čísla:
Serie 8S16
24408
113825
110 - nálepky s týmto číslom sú nalepené na každom module. Pravdepodobne to bude ono.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3730
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne říjen 26 2014, 18:43    Předmět: Citovat

RoboR5 napsal(a):
Okrem toho je na mňa uvalená najaká "kliatba" a vždy keď sa prinútim niečo vyhodiť tak sa do týždňa alebo do mesiaca zjaví človek čo to súrne zháňal dlhú dobu a nikde to nemohol zohnať Surprised

Z toho si nic nedělej, to není žádná "kliatba" ale obyčejný "Murphyho zákon", toto se běžně stává mi a mnoha dalším lidem co jsem se s něma na toto téma bavil. Wink
Co se týče označení chassis, tak to je obvykle uvedeno na štítku zadního deklu ale býva i na plošáku. Ta čísla co jsi zde uvedl mi toho moc neříkají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund