Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Reprobedny 4R/10VA k zesilovači (Autorádiu) 4x 4R/45W
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 15:20    Předmět: Citovat

ciplox napsal(a):
... a čo je na zotretí stvrdnutej zvetranej vrstvy z gumového závesu likvidačné? Acetón sa vyparí a nedôjde k žiadnemu poškodeniu. Membrány sa nikto ničím ani nedotkne.

O tej výrobnej chybe RK 09 a ARS 808 sa už všeobecne dostatočne vie.
http://www.smmachines.ic.cz/ars808.htm
U RK 15 som ju ešte nevidel. A ak by bola, tak pravdepodobne v obidvoch bedniach a sprznila by zvuk úplne, nie že by bol len nejaký rozdiel. Nič také som tu ale nečítal.


Není pravda, že se aceton jen vypaří. Guma je komplexní materiál, který se sice v acetonu nerozpouští, ale aceton do sebe absorbuje. Guma je pak dny až týdny měkčí, což je způsobeno naabsorbovaných organickým rozpouštědlem, který tak působí omezenou dobu jako změkčovadlo. Až to vyprchá, guma bude znatelně rychleji tvrdnout a stárnout, protože aceton coby organické rozpouštědlo při jakémkoliv kontaktu vymyje z gumy část změkčovadel a stabilizátorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 15:37    Předmět: Citovat

ciplox napsal(a):
O tej výrobnej chybe RK 09 a ARS 808 sa už všeobecne dostatočne vie.
http://www.smmachines.ic.cz/ars808.htm
U RK 15 som ju ešte nevidel. A ak by bola, tak pravdepodobne v obidvoch bedniach a sprznila by zvuk úplne, nie že by bol len nejaký rozdiel. Nič také som tu ale nečítal.

jsem zvědavý, až se "RomanoREPAIRS" ozve, jestli je s výrobní vadou těchto bedýnek, dostatečně seznámen . . .

asi jsi toho Ciploxi viděl málo . . . já se už s touto výrobní vadou u RK15 a RK09 setkal . . .
o dalších nevím . . .
. . . ale nejsem na bedny odborník, mohu se mýlit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ciplox



Založen: Sep 09, 2011
Příspěvky: 18
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 17:23    Předmět: Citovat

Radim: Vôbec nespochybňujem, čo hovoríš. Fakt, že guma a riedidlo sa nemajú v láske, je známy aj bez chemickej analýzy. Bohužiaľ, známe je aj to, že niektorí experimentátori, ktorí si nedali povedať a nepoznali mieru, poškodili týmto svoje reproduktory. To samozrejme nechcem. Práve preto som dôrazne upozornil, že vata musí byť len jemne navlhčená. Aby bolo možné rozpustiť a zotrieť vonkajšiu stvrdnutú vrstvu gumy, ale aby sa nerozleptala jej vnútorná štruktúra. Čiže nie tú gumu v riedidle vykúpať. Tu naozaj nevidím rozpor. Reproduktory, ktoré boli v sotva použiteľnom stave (vytiahnuté z auta) a takto som ich očistil pred niekoľkými rokmi, nemajú doteraz ani najmenšie známky poškodenia, závesy sú mäkké a pružné.

Ok1hga: Videl som toho málo, no... Laughing Existujú RK 09, kde to bolo, aj také, kde to nebolo. Naozaj nie je môj problém, že materiály konkrétne o RK 09 som nemal kde zverejniť. Tak keby tu v RK 15 tiež taká výrobná vada bola, pričom v jednej bedni by bola väčšia diera ako v druhej a RomanoREPAIRS by si v 1. kroku zamenil repráky, určite by prišiel na to, že lepšie hrá stále tá istá. Potom by sme určite začali hľadať problém v konštrukcii... A keby hrala lepšie tá druhá, tak až v 2. kroku by sme začali riešiť repráky. Chápeme sa už Wink ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 17:49    Předmět: Citovat

jenže tady "RomanoREPAIRS" už deset dní nebyl,
tak není jisté vůbec nic . . .
. . . já si počkám, co z něho vypadne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18681
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 5:07    Předmět: Citovat

Jen takový máček . C6000 není aceton . Ten se používal kdysi . No a tu gumu to jen fizikálně naleptá .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reman



Založen: Dec 05, 2005
Příspěvky: 104

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 8:17    Předmět: Citovat

Jen taková technická:
ten postup regenerace gumových závěsů je mnohokrát ověřený a to i léty, není to žádná novinka, když se to udělá správně (ne jako babrák to koupat v ředidle) tak nic netvrdne ani po létech, respektive tvrdne to stejnou rychlostí jako předtím, ale tou regenerací se vynuloval výchozí stav. A pro to čištění je možné použít aceton i tu C6000, jen s tím acetonem musí být člověk trochu šikovnější.Nejdůležitější je po očištění ty závěsy správně ošetřit, blbě aplikovaný regum je dokáže pěkně sprasit (poprve jsem se taky vyučil Embarassed )

_________________
Tak už vím co tomu je - je to pokažené Smile !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18681
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 8:43    Předmět: Citovat

Je ověřen kým ? Výrobcem repra ? Nebo avmanií ? Papír .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reman



Založen: Dec 05, 2005
Příspěvky: 104

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 12:22    Předmět: Citovat

Ty potřebuješ na všechno papír? To je mi líto, ale bastlit mimo jiné znamená vykonávat činnost amatérsky, bez byrokracie a nákladů na ni, takže i bez atestu.Já tedy víc věřím tomu co mě(nebo osoby angažované v problému) naučil život, než cáru papíru.Navíc ten ti nikdo nevydá, protože není v zájmu ani výrobců, ani prodejců podporovat prodlužování životnosti čehokoliv. Takže pozitivní hodnocení od těch kteří uvedený postup aplikovali, popř. poznali rozdíl po tom co si jej nechali provést někým jiným mě přesvědčí víc než tuna lejster s bůhvíjakým razítkem.
_________________
Tak už vím co tomu je - je to pokažené Smile !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18681
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 12:32    Předmět: Citovat

Takže ověřitelná nula . Opět jsi na foru , které uznává měřitelné hodnoty . Šamanství , které se sem poslední dobou vměšuje , zde není vítáno .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ciplox



Založen: Sep 09, 2011
Příspěvky: 18
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá září 05 2014, 8:24    Předmět: Citovat

"Zde není vítano" - tak to je silné kafé. Hĺĺboko sa teda ospravedlňujem všetkým dotknutým. Napriek tomu by som si na záver takúto argumentáciu vyprosil. Je to funkčná a merateľná regeneračná metóda, ktorej som ani ja nebol spočiatku naklonený, ale rokmi praxe ma nakoniec presvedčila. Nie je zázračná, ani večná, a to ani nikto netvrdí. Nazvať to ale akýmsi šamanstvom je ... no, asi tunajší kolorit. A čo ak dostanem do ruky reprodktor so zdeformovanou a vlhkom vydutou stredičkou, ktorý zadŕha a je nepoužiteľný? Mám si ísť pýtať návod od už neexistujúceho výrobcu, aby oprava spĺňala jeho vnútropodnikové normy? A to najlepšie 32. februára? Alebo ho opatrne rozobrať, stredičku znova naimpregnovať a vyrovnať, reproduktor vycentrovať, poskladať a mať ho opäť 100% funkčný a ako nový? To je potom čo, priamo svätokrádež? Asi by bolo lepšie na znak úcty vyhodiť ho, však? Alebo opravy trhlín na membráne, ktoré po jednom z takých šamanských rituálov takmer ani nevidno? Nechápem vaše postoje, ale pokúsim sa ich rešpektovať. Ešte raz pardón.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá září 05 2014, 9:07    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Takže ověřitelná nula . Opět jsi na foru , které uznává měřitelné hodnoty . Šamanství , které se sem poslední dobou vměšuje , zde není vítáno .

nechci se rozhodně zastávat "šamanství" . . . .
na spoustě webů bylo toto mnohokrát probíráno, někde teoreticky a někde i prakticky změřeno, . . . ale výsledek nikdy nebyl takový, abych musel padnout na zadek . . .
viz.: http://www.repromania.net/teorie/renovace-gumoveho-zavesu-hifi-reproduktoru.php
. . . rozdíl rezonance reproduktoru o 3 Hz po "regeneraci" mi nepříjde jako dostatečný důvod k pajcování čehokoliv na gumu, nebo mebránu reproduktoru.
Navíc, když se pisatel vymluvil, že nemohl provést kompletní měření pro problémy se SW . . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 05 2014, 9:50    Předmět: Citovat

Nemůžu si pomoci, je to stejně polemika poněkud scestná: buď ten reproduktor půjde zachránit (a skutečně, posuv rezonanční frekvence někde z 50 Hz na 47 Hz bude sice měřitelný, ale, ruku na srdce - kdo to uslyší?), nebo zachránit nepůjde. Gumový závěs lehce potřený zpředu i zezadu čistým glycerínem má také podstatně delší životnost, aniž by byl rozdíl slyšet, ba není ani s dostatečnou vypovídací schopností měřitelný.
Reproduktory v bedýnkách třicet čtyřicet let starých můžou být dodnes plně funkční a netřeba na ně sahat, ale dost často jsou poškozené. A měření v domácích podmínkách po náhradě některého reproduktoru, zejména tedy středobasu nebo basáku, podobným, dnes dostupným typem má smysl jen v případě, že je k dispozici bedna původní s nepoškozenými reproduktory.
Ono totiž dodržet podmínky měření předepsané normou lze doma jen velmi obtížně. Zato porovnat dvě bedny možné je...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne září 07 2014, 4:14    Předmět: Citovat

Ó vy malověrní...

Jako spoluautor postupu mohu směle prohlásit, že pokud se regenerační proces udělá správně (= rychle a následně se guma zakonzervuje Regumem a hustým silikonovým olejem) pak k žádné degradaci gumy dlouhodobě nedochází. Už jsem tento názor četl vícekrát a vždy od lidí, kteří si to ani nevyzkoušeli a postupovali nesprávně. Autorem tohoto postupu jsem já a za ta leta si to už vyzkoušela celá řada lidí. Howk.

A až se tu zas někdo bude ohánět měřeními tak se zeptám kolik stovek změřených reproduktorů před a po, která jsem provedl (a která mám uschována), sem mám vložit aby nevěřící tomášové uvěřili? Jedná se jak o měření TS parametrů vlastních reproduktorů (opravdu se nejedná o pouhou změnu rezonanční frekvence o 3Hz), tak následné chování v ozvučnici a to včetně značných časových odstupů poté (měsíce, leta). O celé řadě svědků, kteří mohou subjektivně (poslechem) zhodnotit výsledky nemluvě. Kolik těch reproduktorů jste změřili a porovnali vy všichni dohromady?

Aceton nefunguje, musí to být ředidlo C6000.


Hille, neber to nijak konfrontačně, ale pokud člověk chce tak dnes již existují dostatečně kvalitní metody jak provádět doma akustická měření a to dokonce kvalitněji, než mohli profesionálové v době návrhu těch beden. Potřebné vybavení není nijak drahé, jde spíše o naučení se správného postupu. Spousta základního materiálu k tomuto se lze dočíst například v češtině na Audiowebu. Ale to jen tak bokem, nikoho tu nenavádím aby se hned na něco takového vrhnul Wink Nicméně nahrazovat v reprobednách založených na reproduktorech Tesla reproduktory jinými typy je poněkud zbytečné vzhledem k obvykle dobré dostupnosti originálů. Výjimkou jsou pouze některé typy, kterých není mnoho.

P.S - Je velmi smutné když člověk pustí dobrou a funkční radu a odpovědí je že takovéto postupy nejsou vítány. Tím spíše na bastlířském webu. Opravdu velmi smutné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne září 07 2014, 7:55    Předmět: Citovat

Thales napsal(a):
Ó vy malověrní...

Jako spoluautor postupu mohu směle prohlásit, že pokud se regenerační proces udělá správně (= rychle a následně se guma zakonzervuje Regumem a hustým silikonovým olejem) pak k žádné degradaci gumy dlouhodobě nedochází. Už jsem tento názor četl vícekrát a vždy od lidí, kteří si to ani nevyzkoušeli a postupovali nesprávně. Autorem tohoto postupu jsem já a za ta leta si to už vyzkoušela celá řada lidí. Howk.

Ó vy nemalověrní . . .
Váš problém je v tom, že tímto prezentujete vlastnost reproduktoru s gumovým závěsem, že po třiceti létech provozu přestane úplně hrát.
A vy potom svým posvěceným postupem zase ten reproduktor hrát naučíte.

Oháníte se přitom stovkami provedených měření a tisíci spokojených zákazníků.
Akorát tím blbnete hlavy lidem, co tomu moc nerozumí
a přesvědčujete je, že tímto vaším "svatým" postupem lze provádět "zázraky". . .

Thalesi, abychom se měli o čem bavit,
napiš tady o kolik procent se zhorší parametry reproduktoru po 30ti, nebo 40ti létech normálního provozu.
A teprve potom napiš o kolik procent, ten váš postup dokáže ty parametry vrátit zpátky.
Zkus to, prosím . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 07 2014, 9:38    Předmět: Citovat

Thalesi, to je v pořádku, rád se něco přiučím, v životě jsem ladil jen troje bedny a měřil, jestli dobře počítám, v mrtvé komoře šestkrát a pak, když už jsem se do ní nedostal, jsem ji improvizoval pro srovnávací měření původní bedny s opravovanou nahrazením už nedostupných středobasových reproduktorů jiným typem. Takže moje zkušenosti a Tvoje se v tomto oboru nedají srovnávat.
Dopouštím se mnoha zjednodušení, protože i mně pomohla v začátcích, a to, co si zaloužilo hlubší znalost, jsem si dostudoval později, ať už jsem si na tom z neznalosti vyrobil čmoudíky, nabil kušnu nebo jen jsem chtěl, aby to bylo lepší. V době předinternetové jsem se to opravdu musel naučit, vyhledat řešení dílčího problému bez znalosti souvislostí opravdu nebylo možné, dnes se to děje zcela běžně tady.
Pokouším se tu jen neodradit dalšího, kdo s tím chce začít, ale ví o tom stále ještě zoufale málo. Jednou se třeba stane i platným uživatelem audiowebu, který osobně pokládám za velmi přínosný, také už se počítám mezi ty, kdo už něco v životě hrát slyšeli a mají dost mlsné uši.
Čili to neznamená, že bych s Tebou nesouhlasil, jen brzdím toto vlákno: i s jeho zakladatelem ještě tak dalece neuzráli, řekl bych.
Pravda, dnes není nutné začínat z nedostatku jiných možností otevřenými bedýnkami vyrobenými ze šuplíků a osazenými úhlopříčně vsazeným "vysavačem" ARZ689 a stereozesilovačem s jednou ECC85 a dvěma ECL86, jako já: to byly v šedesátých letech lehce dostupné součástky - jak byl vedoucí Elektry trochu cvok po našem, měl tam na to všechno, trafa a a jiné součástky se vyhrabošily z televizí, co dosloužily. Neprofesionální a uši urážející? Všude kolem vřeštěly Dorisy, pak Dolly, sem tam nějaký Uran, ale ten aspoň přes ty bedýnky se dal poslouchat...
Zatím tu nejde o zvuk vnucovaný nám masovou produkcí jako "ještě akceptovatelný", ale o co největší poznání lepší, třebas do špičkového bude mít ještě dost dlouhou cestu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund