Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lumia 610 - identifikace vadné usměrňovací diody

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> GSM / CDMA / LTE technika a telefony
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jajin111



Založen: May 24, 2014
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: čt srpen 21 2014, 9:35    Předmět: Lumia 610 - identifikace vadné usměrňovací diody Citovat

Nokia Lumia 610 - po připojení nabíječky jí detekuje, dobíjí ale telefon zůstane nenabitý, stav baterie 0, telefon jde zapnout jen po připojení nabíječky, softem to není.

- dočetl jsem se, že nejčastěji bývá vadná usměrňovací dioda, problém je v tom, že nevím která, jestli ta BSI linky baterie, nebo některá na 5V větvi USB vstupu, nebo jestli je úplně někde jinde. Třeba někdo poradí na co se zaměřit, schéma přiloženo.



Screenshot.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Screenshot.PNG
 Velikost:  192.97 kB
 Staženo:  179 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jajin111



Založen: May 24, 2014
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: čt srpen 21 2014, 9:36    Předmět: Citovat

Druhý schreenshot


Screenshot1.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Screenshot1.PNG
 Velikost:  166.37 kB
 Staženo:  166 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 21 2014, 11:10    Předmět: Citovat

Obecně- pokud jde telefon zapnout jen po připojení nabíječky, tak je to spíš nesmysl. Nepotkal jsem ještě telefon, který by dokázal fungovat jen na nabíječku (telefon není notebook).
Změř svorkové napětí baterie před tím, než ji vložíš do telefonu, změř jej potom (u Lumie 620 by měl být přístup ke kontaktům i když je baterie vložena), nakonec změř svorkové napětí baterie poté, co připojíš nabíječku.

A nečti tolik internetové diskuse se zaručenými postupy na opravu telefonů Very Happy

P.S.: ani na jednom printscreenu nevidím jedinou usměrňovací diodu, jen a jen ochranné transily (ESD, proti přepětí).

P.S.S.: sorry, teď jsem si všiml že máš Lumii 610. Tak tam možná není tak jednoduchý přístup k baterii, ale když si odděláš střední kryt, tak se na konektor dostaneš

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 21 2014, 12:05    Předmět: Citovat

Když máš schéma, tak máš na půl vyhráno.
Vyhledej si kam všude vede VBAT a přes jaké součástky ten proud dál pokračuje.
Vyhledej si datasheet obvodu na pozici U1601.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 21 2014, 12:21    Předmět: Citovat

Habesan- no, vzhledem k tomu, cos mu psal ve vedlejším vláknu, tak se divím že mu tolik fandíš. Ono to Vbatt vede do spousty aktivních prvků v telefonu. A třeba na BGA obvodu se ho moc nedoměříš.

Prostě pokud chce opravovat telefony, musí alespoň okrajove pochopit topologii telefonů, alespoň rámcově znát funkci jednotlivých prvků v telefonu a jejich provázání, musí hlavně začít měřit.

Ještě samozřejmě existuje jedna cesta- SW nebo DESKA (ale takových servisů je víc než dost).

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MaTTo



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 528
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: čt srpen 21 2014, 22:06    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Obecně- pokud jde telefon zapnout jen po připojení nabíječky, tak je to spíš nesmysl. Nepotkal jsem ještě telefon, který by dokázal fungovat jen na nabíječku (telefon není notebook).

Cinske telefony ano, specialne teda tie s MTK cipsetom, bezproblemov vsetko funguje bez vlozenej baterie Smile . Popravde som to zistil tak ze odporucali upgradovat SW cez microUSB bez vlozenej baterie a po aktualizacii sa telefon normalne zapol a fungoval - konkretne Lenovo .
Potom som skusal aj zopar dalsich cinanov s MTKckom a isli aj tie bez baterie zapnut na nabijacke .

_________________
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jajin111



Založen: May 24, 2014
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: čt srpen 21 2014, 23:01    Předmět: Citovat

Opraváře telefonů bych asi nepotěšil s tímhle kouskem.


Napětí na svorkách baterie 3.7V
Napětí na bateriových svorkách telefonu po připojení nabíječky:

- telefon se zapíná i bez baterie. Po připojení nabíječky zavrní vibra motor, rozsvítí se tři středová tlačítka a telefon se normálně sepne. Zajímavé je, že telefon detekuje nabíječku (střídavě bliká vidlice) - prostě se to chová stejně jako když tam ta baterie je. V okamžiku kdy software telefonu najede je napětí na bateriových svorkách 4.3V v okamžiku kdy se telefon zapíná do doby než plně najede software kolísá od 4.3V k 0.8V a po najetí telefonu zpět na 4.3V


Napětí na bateriových svorkách po připojení baterie a nabíječky:

- cca 10 vteřin 4.2 pak na 1 sekundu 3.3V a pak opět 4.2V a tak stále dokola


Jedná se o originál Lumii 610, není to čína.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá srpen 22 2014, 8:11    Předmět: Citovat

Nene, tys to po mě nečetl- musíš měřit přímo napětí na svorkách baterie. To že se ti takhle chová telefon po připojení nabíječky (když tam nemáš baterku), to nic neznamená, sám vidíš že boot procesoru neproběhne...

Ještě jednou:
1. svorkové napětí bateri znáš- je 3,7V. Kdyžtak ji externě trochu nabij.
2. oddělej si zadní kryt z telefonu (tím nemyslím kryt baterie, ale ten šroubovací), ať se můžeš dostat k bateriovému konektoru. Do takhle odstrojeného telefonu vlož tu baterii a znova změř napětí.
3. nejlepší by bylo, kdybys měl měřák stále připojený k bateriovému konektoru (měřící háčky) a zkusil telefon zapnout tlačítek Power.

Tohle je základní měření, u kterého se dozvíš:
a. Jestli se telefon sám nezapíná
b. Jestli telefon nemá zvýšený odběr, případně nejde do zkratu
c. Jak moc je měkká/tvrdá baterie (vnitřní odpor)

A tohle všechno zjistíš bez nějakých složitějších propriet

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá srpen 22 2014, 8:30    Předmět: Citovat

MaTTo- OK, tyhle značky odmítám opravovat, tak je nepotkávám. Mám dotaz- když to teda takhle funguje bez baterie, co se stane když tam dáš SIM a zkusíš zavolat?
Ona nějaká ta MicroUSB nabíječka má přece jen trochu vyšší vnitřní odpor než Li-iOn, Li-Pol baterie.
Jinak bez baterky jdou zapnout i Samsungy (snad všechny?), ale musíš mít spec. kabel- tahle značka má totiž do syst. konektoru vytaženo i Vbat. Taky jsem je flešoval bez baterek, ale na servisním Jigu nebo na origo dat. kabelu s podporou nabíječky.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jajin111



Založen: May 24, 2014
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: pá srpen 22 2014, 23:06    Předmět: Citovat

Se zdá že s externím nabitím baterie zmizeli 3/4 problému:

- nabil jsem jí externě na 3.8V
- připojil jsem natrvalo multimetr na svorky baterie, po vložení baterie je napětí stabilně 3.8v
- telefon jde normálně na baterii zapnout, po stisknutí power napětí na svorkách postupně poklesne na cca 1.2V cca po 10 vteřinách po zapnutí vystoupá na 3.7V - přikládám to vyššímu počátečnímu odběru z baterie a považuju to za normální - opravte mne jestli se pletu

- když v zapnutém stavu připojím nabíječku telefon začne indikovat dobíjení (tak jako před tím, to ale hlásil prázdnou baterii) - nyní ale dobíjí - napětí na svorkách postupně stoupá, nechal jsem až k 4.1V - telefon hlásí nabíto na 62 procent (to by tak nějak mohlo odpovídat)


Jedinej problém, kterej přetrvává je ten, že se telefon po připojení nabíječky samovolně zapne. Když ho chci v zapnutém stavu a připojenou nabíječkou vypnout tak se vypne, následně se na cca 1s objeví na displeji ikona dobíjené baterie, která zmizí a telefon se samovolně znovu zapne. To jsem zatím ještě nevyřešil a nevím co by to mohlo způsobovat. Zkusím ještě tu desku pořádně prohlídnout jestli neni někde oxidace apod., ještě mě napadlo zkusit přehrát firmware (před tím jsem telefon jen zresetoval).

For Michal 22:

To je základní měření u kterého zjistíš jestli:

a) telefon se sám nezapíná - jak bych to měřením napětí na svorkách zjistil - fyzicky to vidím že se zapne (v mém případě po připojení nabíječky)

b) jestli telefon nejde do zkratu - más zřejmě na mysli trvalým poklesem napětí na bateriových svorkách z důvodu zvýšeného odběru (zkratu)

c) vnitřní odpor baterie jsem neměřil - mám rozbitel multimetr na měření odporu (novej dorazí snad v pondělí)


Zbývá mi vyřešit to samovolný sepnutí po připojení nabíječky (pokud jí připojim rozsvítí se ikona dobíjené baterie jen na 1s - prostě jen problikne) a telefon se automaticky zapne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jajin111



Založen: May 24, 2014
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: pá srpen 22 2014, 23:34    Předmět: Citovat

Ještě upřesním ten pokles napětí při zapnutí telefonu (připojení nabíječky), ten pokles k 1.2V byla zřejmě vada měření, řekl bych že v okamžiku připojení nabíječky (okamžiku kdy problikne baterie ve vypnutém stavu) je napětí na svorkách 2.9V na okamžik a pak se vrátí k normálu 3.7V-3.8V. Teď jsem ještě vyzkoušel pokles napětí u jiného stoprocentního telefonu a tam byl úbytek max 0.1V. Tak nevím jakou tomu a zda-li přisuzovat nějakou váhu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so srpen 23 2014, 19:16    Předmět: Citovat

Jo, takový pokles je špatně. Watchdogy odpojují jednotlivé části telefonu při hodnotách kousek nad 3V. Takže buď vadná baterka nebo velký odběr z ní, případně špatný konektor baterky.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> GSM / CDMA / LTE technika a telefony Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund