Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Čeština do tiskárny Consul 2111
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: st červenec 30 2014, 9:55    Předmět: Čeština do tiskárny Consul 2111 Citovat

Hrabal jsem se ve starém haraburdí a padnul jsem na tuhle desku. Je to z doby her a malin nezralých, dělal jsem to kdysi jako zlepšovací návrh. Byla to deska generátoru češtiny do tiskárny CONSUL 2111 (chtěl jsem sem dát odkaz jak vypadal ten kus nábytku, ale na webu jsem na to nenarazil). Udělal jsem jich tehdy asi dvanáct, používalo se to v podniku co jsem tehdy pracoval. Projevil o to zájem nějaký maník z pražských kanclstrojů, poskytl jsem mu informace, pak mi poslal desku co vyrobil on.
Jen tak mne napadlo, jestli se to tehdy rozšířilo i mimo podnik kde jsem to udělal já - jsou tu pamětníci?
Pro úplnost: Tehdy vznikla i deska co tu tiskárnu naučila rozumět kódům jako tiskárna EPSON, snad v Tesle Brno, ale vyžadovala předrátování (ta moje deska se akorát osadila místo původní co na ní byla spousta brouků MHB25xx).



Picture 008.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Picture 008.jpg
 Velikost:  31.34 kB
 Staženo:  223 krát


_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 18 2023, 20:50    Předmět: Citovat

Hezka karta ta by se do budoucna hodila. Me se ted tuhle tiskarnu podarilo ziskat bouhzel bez zdroje - ten chybi.
Nema nahdou aspon to trafo ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: st leden 18 2023, 21:01    Předmět: Citovat

Tady je k ní manuál a je tam i schéma zdroje.

Mělo by to jít nějak nahradit (třeba zdroj z PC + nějaké další na zbývající hladiny).

Samozřejmě historická hodnota tím utrpí...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 11:23    Předmět: Citovat

Když už jsi to exhumoval a chceš to uschopnit, asi budeš mít problémy (mimo jiné) s tiskovou hlavou, že bude zanesená barvou z barvicí pásky. Mně se tehdy osvědčilo odšroubovat plechový kryt z tiskové hlavy, vyndat barvicí pásku, nasadit papír, spustit tisk (aby tiskly všechny jehličky) a do jehliček stříkat izopropylalkohol. Tehdy mi to čitelně vytisklo asi dvě stránky než se ta barva z jehliček smyla. Jeden kolega chtěl takhle vyčistit tiskovou hlavu tiskárny (snad) D100 a prý se mu rozlepila. Tak bacha.

Pokud bys chtěl tu mou desku, mohu ti ji se slzou v oku věnovat. Ale jednak se nedochovala jedna EPROMKA generátoru znaků, jednak nevím, jestli deska neutrpěla, když jsem si z ní kousek odstřihnul - desku jsem udělal ve stejném formátu jako ostatní desky, ale zbyl mi kousek volný, tak jsem tam naprogramoval univerzální spoj a ten jsem pak někde použil.
IMHO je to zbytečná práce. Tehdy jsem chodil na PGS, krátce po plyšáku jsem skládal závěrečnou zkoušku, v závěrečné práci jsem popsal, jak jsem naučil stroj MVS810 česky včetně displeje a tiskárny a už tehdy tam někdo prohodil, jestli bych se neměl zabývat spíš něčím užitečnějším.
Památka na dobu her a malin nezralých.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nostalcomp



Založen: Nov 09, 2022
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 15:36    Předmět: Citovat

Zkus to nabídnout na oldcomp fóru zde: http://oldcomp.cz
Ale počítej s tím, že kluci budou zuzat podklady k výrobě Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 17:18    Předmět: Citovat

Jo to byly časy. Taky jsem dělal češtinu do polský DT100 a dederóna K6313. Smile KOI-8 CS2 nebo tak nějak.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2023, 18:29    Předmět: Citovat

Já jsem si s D100 a s nějakou robortonkou taky tehdy hrál. Škoda, že už tehdy nebyl internet, mohli jsme si vzájemně ušetřit práci. Tenhle osmibitový kód jsem taky použil. Navedlo mne na něj školení o pracovišti Text 01 (snad z Aritmy).
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so leden 21 2023, 15:52    Předmět: Citovat

O tu desku bych zajem mel. Kdyz uz ne darovat tak alespon pujcit na vyrobu klonu.

Yarda1 napsal(a):
Když už jsi to exhumoval a chceš to uschopnit, asi budeš mít problémy (mimo jiné) s tiskovou hlavou, že bude zanesená barvou z barvicí pásky. Mně se tehdy osvědčilo odšroubovat plechový kryt z tiskové hlavy, vyndat barvicí pásku, nasadit papír, spustit tisk (aby tiskly všechny jehličky) a do jehliček stříkat izopropylalkohol. Tehdy mi to čitelně vytisklo asi dvě stránky než se ta barva z jehliček smyla. Jeden kolega chtěl takhle vyčistit tiskovou hlavu tiskárny (snad) D100 a prý se mu rozlepila. Tak bacha.

Pokud bys chtěl tu mou desku, mohu ti ji se slzou v oku věnovat. Ale jednak se nedochovala jedna EPROMKA generátoru znaků, jednak nevím, jestli deska neutrpěla, když jsem si z ní kousek odstřihnul - desku jsem udělal ve stejném formátu jako ostatní desky, ale zbyl mi kousek volný, tak jsem tam naprogramoval univerzální spoj a ten jsem pak někde použil.
IMHO je to zbytečná práce. Tehdy jsem chodil na PGS, krátce po plyšáku jsem skládal závěrečnou zkoušku, v závěrečné práci jsem popsal, jak jsem naučil stroj MVS810 česky včetně displeje a tiskárny a už tehdy tam někdo prohodil, jestli bych se neměl zabývat spíš něčím užitečnějším.
Památka na dobu her a malin nezralých.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: so leden 21 2023, 16:42    Předmět: Citovat

Mohu ti ji dlouhodobě zapůjčit, třeba i věnovat, já ji mám jako památku na dobu her a malin nezralých. Ale jak ji dostat do Olomouce, tak daleko nedohodím a na poštu se mi chodit nechce, leda že by tam ti dva medvědi co se tu potkali měli cestu. Ta jedna Epromka kde byla část generátoru znaků je nenávratně ztracená, měl jsem program na vytváření znaků, fungoval na MVS810, to je asi v křemíkovém nebi.
Napadlo mne prý někdo vymyslel tiskový program co diakritické znaky vytvářel z apostrofu případně ještě z obráceného apostrofu a žádné desky nemusel měnit.
Znaky v tiskárně jsou v rastru 9 x 9 bodů. v jedné EPROM je část 8 x 8 bodů ve druhé je devátý řádek. devátý sloupec jsem přesunul do těch dvou epromek na místa kde se nic netiskne, protože těm kódům odpovídají netisknutelné znaky. Původně jsem to měl ve čtyřech epromkách, ale zdálo se mi to jako plýtvání, tak jsem to upravil.

Vašemu konání Boží požehnání, ale myslím si, že po těch čtyřiceti letech co jsem to vymyslel a udělal to už nikomu k ničemu nebude.



deska.JPG
 Komentář:
 Velikost:  101.92 kB
 Zobrazeno:  44 krát

deska.JPG



_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne leden 22 2023, 1:01    Předmět: Citovat

Co zasilkovna ? Neni nekde pobliz ? Zaridil bych vse potrebne pak staci to tam zanest a rici kod.
Pripadne ja muzu nekam dojet ale nevim okud jsi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne leden 22 2023, 11:44    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
spustit tisk (aby tiskly všechny jehličky) a do jehliček stříkat izopropylalkohol.

Ty jehličky se mají mazat. Suché bych je určitě nepouštěl a odmaštěné taky ne. Raději tedy nějaký olej. Však ta barva z pásky je tuším taky mastná. Takže si bude s olejem dobře rozumět. Pro tisk bez pásky je taktéž potřeba přisunout hlavu více k válci. Opět to snižuje opotřebení jehliček. V době, kdy už na to nic nejde sehnat je prodlužování životnosti stávajících dílů velmi žádoucí.
U některých těchto tiskáren se dala nastavit i délka pulzu pouštěného do elektromagnetu jehliček. Možná to ale bylo až v novějších typech. Volil bych nejkratší puls, při kterém to ještě rozumně tiskne.

JirkaZ napsal(a):
Samozřejmě historická hodnota tím utrpí...

Historická hodnota utrpěla tím, že někdo původní zdroj vzal. Tím že ho nahradí nějakým jiným, pokud při tom nic nenávratně nepoškodí, nejen že historická hodnota již dále nijak neutrpí, ale stroj jako celek naopak hodnotu získá. Změní se z vybrakovaného torza na funkční kus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne leden 22 2023, 13:28    Předmět: Citovat

Diky jednomu zdejsimu clenovi mam puvodni zdroj a jeste jednu nahradni tiskovou hlavu. Takze vse bude puvodni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne leden 22 2023, 13:53    Předmět: Citovat

Hmm, pěkné!
Kdyby zde náhodou byl člověk disponující informacemi nebo přebytečnými díly, mám taky torzo této tiskárny. Je to ovšem jen skříň s mechanikou a krokovými motory. Chybí mi zadní strana s ventilátorem, plus kompletní elektronika.
Pak mám celou vanu včetně všech desek pocházející pravděpodobně z nějaké Consul tiskárny, nevím však které. Je to pravděpodobně z něčeho lepšího než je C2111, má to jeden mikroprocesor. Nejnovější verze Consulek však měly mikroprocesory dva, takže to bude nějaký model někde mezi nimi, ale jaký přesně, to mi není známo.
Možná by šla naroubovat do toho torza, ovšem protože o ní nic víc nevím, byl by to běh na hodně dlouhou trať... Zdroj není problém, ten už bych z něčeho spáchal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2555

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2023, 11:01    Předmět: Citovat

Když už jsem ten obrázek maloval, tak ho sem zkusím dát. Není moc kvalitní, mám takový skener co to líp neumí.
Nevím která epromka chybí. Jestli ta co v ní byl rastr 8 x 9 nebo ta s devátým řádkem.
Chtěl jsem to dát do SZ, ale nevím, jestli se tam dají vkládat i obrázky.



SX141B.JPG
 Komentář:
 Velikost:  98.15 kB
 Zobrazeno:  40 krát

SX141B.JPG



_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2023, 11:09    Předmět: Citovat

Diky. Do SZ se bouhzel obrazky vkladat nedaji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund