Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavebnice LM1036
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so červen 04 2011, 19:47    Předmět: Citovat

Jo je to tak.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
NOHITS



Založen: Feb 10, 2006
Příspěvky: 190
Bydliště: Brno-jih

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2011, 18:21    Předmět: Citovat

Tak sem dneska dostal nápad že vyzkouším ten oscilskop co sem tady nabízel a že si proměřím zesilovač a předzesilovač

obr1 - zesilovač napojen přímo na PC, 100% hlasitost
http://imageshack.us/photo/my-images/696/dsc00744n.jpg/

obr2 - zapnutá funkce loudness , hloubky na předzesilovači naplno hlasitost naplno
http://imageshack.us/photo/my-images/17/dsc00747nm.jpg/

obr3 - zapnutá funkce loudness, hloubky jenom trochu přidané, hlasitost cca 50-55%
http://imageshack.us/photo/my-images/814/dsc00750ob.jpg/

obr4 - vypnutá funkce loudness, hloubky přidané na + 50% hlasitost cca 60%
http://imageshack.us/photo/my-images/855/dsc00751b.jpg/

měřená frekvence je 50Hz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19555
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2011, 18:30    Předmět: Citovat

To musíš propískat celé pásmo, 50Hz je jen jeho dolní konec, z toho moc nevyčteš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
NOHITS



Založen: Feb 10, 2006
Příspěvky: 190
Bydliště: Brno-jih

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2011, 18:42    Předmět: Citovat

dělal sem to jenom pro představu abych věděl jak moc to LM mění tvar signálu, u kmitočtu 15kHz sem dostal podobný výsledky a 1kHz měl při plný hlasitosti jenom drobnej zákmitovej zoubek

Každopádně přemýšlím o jiných korekcích než je to LM1036 nějáký co upraví amplitudu a pokud možno neupraví tvar sinusovky, co doporučujete? baxandal ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2011, 15:58    Předmět: Citovat

Máš to evidentně přebuzené, když to mění takto divoce tvar signálu, nebo je někde nejaká chybka.
Jinak činnost těch korekcí je lépe vidět na obdélníkovém signálu o vhodném kmitočtu. Nebo zobrazením pomocí rozmítaného generátoru - ale to už chce trochu vědět co a jak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
NOHITS



Založen: Feb 10, 2006
Příspěvky: 190
Bydliště: Brno-jih

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2014, 0:16    Předmět: Citovat

Zdravím, dávám to teď do jedné bedny s LM3886 a zajímá mě , jestli je tam nutnej ten operační zesilovač s TL072 , vstupní impedance toho LM 1036 je 30kOhm. Jde ěm o to že ten modul s předzesilovačem, vnáší do signálu drobnej šum , tak jsem chtěl zredukovat možný příčiny. Děkuju za odpověď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2014, 1:59    Předmět: Citovat

Proč celkem slušný IO jako je LM3886 degraduješ takovým šmejdem jako je LM1036? Ten IO si to nezaslouží. A ty také ne. Zbav se toho předzesu dokud je čas a dej tam něco s IO nebo tranzistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2014, 6:28    Předmět: Citovat

Asi tam bude důležité zesílení toho TLka . Pokud ho použiješ jen jako impedanční přizpůsobení , tak by jsi na úrovni 0,3V v podstatě žádný šum neměl mít .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19555
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2014, 8:26    Předmět: Citovat

Všechno je záležitost volby úrovní: jestli efektivní napětí 300mV vybudí koncový stupeň na plný výkon, pak jsi zhruba na optmální hodnotě, kterou LM1036 umí.
Musíš přece počítat s tím, že zdůraznění výšek a hloubek 14dB znamená, že se (zejména v hloubkách) úroveň zvýší 5x, tedy na efektivní napětí 1,5V, což představuje rozkmit 4,2V. Při napájení 9V je to tak asi maximum, než začne obvod zkreslovat.
Zákmity na sinusovce vznikají nejčastěji vazbou přes zdroj, tedy špatným blokováním napájecího napětí, zejména, je-li přitom připojený koncový zesilovač, například za ně můžou dlouhé přívody napájení, aniž by za nimi bylo dostatečné blokování, chyba v propojování kostry (zemní smyčka uvnitř zesilovače), indukce do vedení řídícího napětí od potenciometrů a absence filtrace referenčního napětí na potenciometrech. Čili žádná chyba obvodu, ale chyba montáže a rozmístění hotových bloků.

Vstupy LM1036 by měly dostat svých 100mV-300mV efektivního napětí, což je obvykle maximální úroveň sluchátkového výstupu čehokoli. Pak není třeba před vstupy dávat operační zesilovače se zesílením 1. Sačí tam tranzistorový sledovač nebo žádný.

Jestli tohoto švába dáš před 50W zesilovač, a bedýnky máš metr od hlavy, samozřejmě, že to bude šumět: využíváš jen řekněme 1/500 jeho maximálního výkonu, tedy s hlasitostí asi tak o 32 dB nižší, než plnou. Pochopitelně bude o těch 32dB horší odstup signál/šum samotného koncáku, hlasitost na LM1036 máš ubranou také o 32dB, tedy se proti signálu projeví i jeho vlastní šum a při zapnuté fyziologické regulaci už to takhle přes palec nedokážu definovat, to by se muselo změřit.

Zkrátka elektronicky řízené korekce LM1036N jsou slušně akceptovatelné v zesilovači nanejvýše do 2x10W, například s jednou TDA2009, to uši neuráží. Potenciometr hlasitosti se vytáčí do poloviny dráhy, dvoupásmové bedýnky Supraphon RK15 z toho udělají hlasitost více, než dostatečnou. Asi nic pro hifipýry, ale, zavázat jim oči, třeba bychom se dočkali překvapení... Pokládám se někam mezi středně až dost náročného posluchače a uvedená kombinace je rozhodně lepší, než s LM3886 na konci.
Když už zesilovač z řady Ouverture (tedy ten LM3886), tak před něj tranzistorový nebo třeba i nízkošumově operákový korekční předzesilovač s přímým řízením.
Pravda, hůře se to dálkově ovládá, vyžaduje to motorové potenciometry, ale oželet to a k zesilovači se projít, je jen drobnou cenou za daleko lepší výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2014, 13:17    Předmět: Citovat

Já jsem si kdysi několika těmito IO pro řízení pomocí napětí prošel - TDA1524 a jeho klon A1524, LM1036 a TDA1074. Všechno je to zvukově špatné, degradace kvality signálu je tam dost znát (hodnoceno čistě poslechem). Jako nejmenší zlo se mi s celkem slušným náskokem jevil TDA1074. Do nějaké slušnější konstrukce bych ho nepoužil, ale pro méně náročné účely posloužit může. EZK s nimi dělala kdysi i celkem pěkné stavebnice, ale už je v nabídce nemají. Kdyby byl zájem tak jedna nepoužitá deska se mi ještě válí v šuplíku.


Korekce_TDA1074.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Korekce_TDA1074.jpg
 Velikost:  205 kB
 Staženo:  84 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
NOHITS



Založen: Feb 10, 2006
Příspěvky: 190
Bydliště: Brno-jih

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2014, 21:14    Předmět: Citovat

Neřešte teď předchozí starší diskuzi, fyziologickou regulaci nepoužívám necelý 2 roky, v podstatě krátce po tom co jsme tady na toto téma diskutovali - viz výše, uvažuju o tom že až ten modul hodím do jedné bedny se zesilovačem, ani tam nebudu ten vypínač na zapnutí této funkce osazovat.

Hlasitost mám nastavenou na polovinu dráhy potenciometru, hloubky jsou nastavený tak na 20°od středové polohy, výšky trochu víc, z PC valí signál na úrovní 50-100% podle toho jak si to klávesnicí aktuálně nastavím , ale to není důležitý, ten šum je tam i když na vstupu modulu s 1036 nic není od cca 50% hlasitosti nastavené na tom modulu, šum se zesiluje se zvětšováním hlasitosti , proto jsem se zeptal jestli tam ty TLka jsou potřeba , napadlo mě jestli ten šum nevzniká na nich, z PC nebo TV jde podle mě signál na dostatečné úrovni , který není potřeba ještě posilovat, ale raději se poradím s Vámi, proto jsem psal Wink

Ještě dodám že jsem zvýšil hodnotu basových kondíků, abych snížil regulovanou obla viz přiložený obrázky z datasheetu fy T.I. , teď tam mám 470n takže to zesílení bude tuším do +-13-14dB ale jen odhaduju, uvažuju, že to zvětším asi na 820n aby to odpovídalo 2Cb podle charakteristiky, výškovou část bych upravil na Ct/2 na nějakých těch 4,7nF, ono to bude stačit , mám to jen na doladění, navíc po instalaci výškový repro Visaton DT-94 si myslím že to dám na 0, pokud by bylo potřeba stabilně přidat nebo ubrat, tak bych doladil hodnotu děliče před výškáčem na výhybce v bedně, to už je ale jiná píseň.



LM1036 se mě líbí kvůli jednoduchosti a chci ho použít právě proto že už ho tady na tom modulu mám, korekce jen s OZ jsou určitě taky zajímavý, alezatím bych chtěl pořešit to LM, pokud to nepůjde tak do budoucna pořídím jiný korekce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19555
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2014, 22:52    Předmět: Citovat

Vždyť jsem ti napsal, že při úrovni, která leze ze zvukové karty nebo sluchátkového výstupu tam žádná TLka potřeba nejsou. Zrovna tak jsem ti už psal, že si musíš pohrát s úrovněmi mezi stupni.
Šumí to, protože máš vstupní úroveň užitečného signálu příliš malou. Musí být, protože zesílení koncáku za tou LM1036 je zbytečně velké, takže na jeho vstup musíš přivádět zbytečně slabý signál, aby ti to neprorazilo bubínky. Chová se to jako každý výkonově nevyužitý koncový stupeň - šum zeslabit nejde, užitečný signál je tak zeslabený, že se k úrovni šumu blíží, tak ten šum prostě rušit bude.
Dej koncáku na každý vstup dělič asi tak 1:5 (třeba přepínatelný na 1:1 pro případ, že s tím budeš zvučit ve velkém sále obrazek_cenzura), přidej na zvukovce (nebo tam dej ta TLka a nastav jim zesílení asi 5, ať nemusíš zvukovku honit od dorazu k dorazu) a budeš mít odstup od šumu daleko lepší.
Až budeš plný výkon potřebovat, dělič vyřadíš a pustíš signál do koncáku v potřebné úrovni. Při takovém kraválu už nikdo nebude u bedny tak blízko, aby slyšel šum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
NOHITS



Založen: Feb 10, 2006
Příspěvky: 190
Bydliště: Brno-jih

PříspěvekZaslal: so leden 18 2014, 0:32    Předmět: Citovat

pochopeno, ještě jeden, možná stupidní dotaz, kdybych chtěl vyšší zesílení, není lepší použít 1035 než 1036 + tl072? nebo ta 35 má velkej šum ?

EDIT už vidím v katalogu, že má zhruba 2,5x vyětší šum při 3x větším zesílení , ale co jsem pochopil tak při stejných parametrech by měla mít menší .. asi už su moc unavenej
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so leden 18 2014, 9:44    Předmět: Citovat

Tvé psaní ukazuje stále , že jsi nepochopil . Znovu . Zvukovka ti dává tak silný signál a na tak nízké impedanci , že tam je jakýkoliv předzes k prdu . Nepochopil jsi , co ti píše Hill . Sniž citlivost konce ! S klidem o 10-20dB -tj. 3-10x . A snaž se mít na výstupu korekcí stále co nejvyšší napětí . No a při tomto výstupním napětí aby byl konec plně vybuzen na hlasitost , kterou potřebuješ .
Chápeš to ? Ne , že poťákem stáhneš hlasitost před korekcemi a ještě jednou před koncem . Ta zeslabování by měla být co nejmenší . Jinak v podstatě jakýkoliv operák při vstupním DÁLE NEZESLABENÉM napětí bude mít odstup od šumu vždy dostatečný . To nepíši o nízkošumovýchn , který má ten odstup dostatečný od např. 10mV na vstupu . Zkus tohle pochopit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
NOHITS



Založen: Feb 10, 2006
Příspěvky: 190
Bydliště: Brno-jih

PříspěvekZaslal: so leden 18 2014, 22:15    Předmět: Citovat

omlouvám se za svoje znalosti, takže jen jestli jsem to pochopil, ideálně v PC hlasitost naplno, na vstupy koncáku dat dělič 1/5 (takže 1kohm v serii a 5kohm paralelně vůči vstupu například) a hlasitost korigovat akorát tím poťákem u LM1036 ? Co se dívám na zapojení, tak za vstupním kondíkem mám takhle odpory 1kohm a paralelně 22kohm, jsetli jsem vás správně pochopil, tak to je dělič 1:22, pokud jsem Vás pochopil špatně, tak se moc omlouvám a ještě jednou požádám o popis zakomponování toho děliče

Ještě mám teď nově jeden problém, provedl jsem úpravu toho LM3886 dle webu DJpeak (resp opamp) konkrétně invertující vstup - kondenzátor 10uF zaměněn za 2x 100uF + 100n paralelně a zem vstupu připojená přes 10ohm odpor. - Teď když vypnu zesilovač tak to lupne - když na korekcích mám 0% hlasitost, nelupne vůbec, 100% lupne to jak blázen a když třeba 50% lupne středně hlasitě, předpokládám že to má co dočinění s výstupním napětím na korekcích a nabití těch kondíků v invertujícím vstupu a že nejlepší bude tam vrátit těch 10uF.
Předtím sem nad tím nepřemýšlel ale příjde mě to trochu jako prasárna to napojit na vstup před ten odpor 10R
schéma je zde :



Chtěl bych taky poděkovat za všechny Vaše rady a trpělivost
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund