Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tester vstřiků
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
NOHITS



Založen: Feb 10, 2006
Příspěvky: 190
Bydliště: Brno-jih

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 10:29    Předmět: Tester vstřiků Citovat

Dobrý den, mechanik mě požádal , zda bych mu nevymyslel tester. Chtěl jsem to udělat pomocí 555ky, ale nenešel jse mžádné schéma. Proto bych rád požádal Vás , jestli nemáte nápad jak zařízení udělat .

Parametry zařízení:
- signál obdélník
- frekvence 6-100Hz
- střída 2-50% nebo regulace impulzu 0.5-15ms
- napětí zátěže 12/24V
- 555ka není samozřejmě podmínkou, pokud existuje přesnější IO

Děkuju předem za návrhy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 632
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 11:10    Předmět: Citovat

má to smysl vyrábět ?

http://www.jb-elektronik.cz/e-shop/?action=detail&id=ID267&catg=113
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 12:51    Předmět: Citovat

Co to má dělat? Spínat jeden elektromagnet?

Když chceš 555, tak se to dělá pomocí sekvenčního obvodu:http://www.play-hookey.com/digital/555/timer_555_sequencer.html

Na začátek řetězce se zapojí 555 ve funkci AKO(není kreslený) s proměnným kmitočtem.
Další MKO v řadě budou dělat šířku zapínacího pulzu(taky tam není kreslený potenciometr na změnu délky pulzu). Na výstup musíš dát nějaký tranzistor.
Pokud se ocejchují stupnice potenciometru, může to mít vyhovující přesnost. Je to primitivní a levné.

Jde o to, jestli tato koncepce vyhovuje, nebo se to má spouštět něčím z auta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 13:10    Předmět: Citovat

Uvedené požadavky jde realizovat s jedním obvodem, třeba 4093
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
NOHITS



Založen: Feb 10, 2006
Příspěvky: 190
Bydliště: Brno-jih

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 13:25    Předmět: Citovat

renda15 napsal(a):
má to smysl vyrábět ?

http://www.jb-elektronik.cz/e-shop/?action=detail&id=ID267&catg=113


Právě to kupovat nechcu , protože si myslím že taková věc jde udělat mnohem levněji v dostačiüjící kvalitě

Děkuju za rady, ovšem nejsu v návrhu schémat tak zběhlý , můžete mě s tím trochu pomoct stačily by mně hodnoty součástek v tom schématu , jinak na 4093 se podívám do katalogu co je zač. Předpokládám že výstup se bude spínat nějákým MOSFETem aby byl dostatečně rychlej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 13:43    Předmět: Citovat

Pokud bude napětí pro 4093 stabilizované, mohla by přesnost stačit.
S uvedenými hodnotami bude přibližně f=10Hz (regulace změnou R1), šířka impulzu 10ms (regulace změnou R2), (též je možno měnit polaritu impulzu přepínačem)



vstrik.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  vstrik.png
 Velikost:  3.18 kB
 Staženo:  108 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2581

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 16:02    Předmět: Citovat

NOHITS napsal(a):
...Právě to kupovat nechcu , protože si myslím že taková věc jde udělat mnohem levněji v dostačiüjící kvalitě...nejsu v návrhu schémat tak zběhlý , můžete mě s tím trochu pomoct stačily by mně hodnoty součástek v tom schématu , jinak na 4093 se podívám do katalogu co je zač. Předpokládám že výstup se bude spínat nějákým MOSFETem aby byl dostatečně rychlej.

Odbornou práci by IMHO měl dělat odborník.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
NOHITS



Založen: Feb 10, 2006
Příspěvky: 190
Bydliště: Brno-jih

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 16:58    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
NOHITS napsal(a):
...Právě to kupovat nechcu , protože si myslím že taková věc jde udělat mnohem levněji v dostačiüjící kvalitě...nejsu v návrhu schémat tak zběhlý , můžete mě s tím trochu pomoct stačily by mně hodnoty součástek v tom schématu , jinak na 4093 se podívám do katalogu co je zač. Předpokládám že výstup se bude spínat nějákým MOSFETem aby byl dostatečně rychlej.

Odbornou práci by IMHO měl dělat odborník.


Jsem elektromechanik, ne konstruktér, proto pro mě není problém postavit zařízení podle schématu/výkresu a případně jej oživit ale s návrhem kokrétního zařízení mám problém - to je důvod proč jsem založil téma - než abych udělal něco špatně, raději si nechám poradit od zkušenějších a třeba se i něco přiučím Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1213
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 17:42    Předmět: Citovat

Výše uvedené je můj produkt. To už je s mikrokontrolérem. Takže na to zatím určitě neposkytnu schéma a podklady. Ale na předchozí verzi bych mohl.
Tam byly použity dva CMOS obdovy 4538. Fungovalo to dobře, ale vzhledem k rozptylu hodnot součástek bylo nutno vždy u každého kusu cejchovat stupnici.
http://www.jb-elektronik.cz/universalni_impulsni_tester_uit01.php

Takže v případě zájmu zašlu schéma na mail. V případě většího zájmu poskytnu i zde na fóru.
Ovšem levněji hotový generátor s ohledem na čas strávený vývojem,návrhem, programování, výrobou poskytnout nemohu Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 18:22    Předmět: Citovat

Nemyslím si, že 4093 je na to příliš vhodný. Závislost trvání pulzu MKO na odporu je hodně nelineární, na rozdíl od 555, kde je lineární. Navíc jsou spínací úrovně 4093 poměrně benevolentní a závislé na napájení.
Je požadován rozsah "střída 2-50% nebo regulace impulzu 0.5-15ms".
Když vezmu délku pulzu, je to 1:30. Pokud by to měl být ocejchovaný potenciometr, je to na hraně - přesnost na krátkém konci nebude nic moc. Dva rozsahy jsou zase moc.

Zdroj kmitočtu(AKO) s 555 je sice taky nelineární, ale požadavek je asi "jen" 1:17. Třeba by stačil obyč. potenciometr. Na konci u 100Hz už bude hodně krátká dráha potenciometru.
Ale existuje myslím zapojení oscilátoru s lineární závislostí kmitočtu na odporu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
NOHITS



Založen: Feb 10, 2006
Příspěvky: 190
Bydliště: Brno-jih

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 18:49    Předmět: Citovat

GeorgeB napsal(a):
Výše uvedené je můj produkt. To už je s mikrokontrolérem. Takže na to zatím určitě neposkytnu schéma a podklady. Ale na předchozí verzi bych mohl.
Tam byly použity dva CMOS obdovy 4538. Fungovalo to dobře, ale vzhledem k rozptylu hodnot součástek bylo nutno vždy u každého kusu cejchovat stupnici.
http://www.jb-elektronik.cz/universalni_impulsni_tester_uit01.php

Takže v případě zájmu zašlu schéma na mail. V případě většího zájmu poskytnu i zde na fóru.
Ovšem levněji hotový generátor s ohledem na čas strávený vývojem,návrhem, programování, výrobou poskytnout nemohu Sad


Chápu že čas , návrh a programování má svoji cenu. Mě ovšem stačí zařízení bez CMOS či mikrokontroléru - je potřeba otestovat, zda vstři funguje ve spektru otáček a zda se stáhí otvírat při různé délce impulzu, proto mi stačí jednodušší levnější zařízení. Mimochodem v APM Brno nabízí tester na vstřiky a podobný zařízení za 6500 Kč a umí to jen to co popisuji já, takže si myslím že kdybych chtěl zařízení s větším rozsahem použití a přesnější , tak bych určitě raději zvolil váš výtvor Wink

PavelFF: 100Hz odpovídá u 4válcového motoru 12000ot/min což zas tak často nevyužiji a řekl bych že od nějákých 8000ot/min ( cca 67Hz) už to bude potřeba čistě informativně , takže i když zařízení bude umět max cca 80Hz, tak to bude také dostačující. Když se tak zamýšlím tak budeme řešit dobu pulzu vstřiku, jak střídu čili 0.5-15ms
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4496
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 19:12    Předmět: Citovat

V KE 5/2005 byl tester vstřiků i měřič doby vstřiku. Byly tam i další užitečné věci pro automechanika. Na obrázcích máš náhledy zapojení. Kdyby tě to zaujalo a nemáš KE, někam to dám ke stažení.


tester.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tester.jpg
 Velikost:  25.21 kB
 Staženo:  171 krát


delka.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  delka.jpg
 Velikost:  55.54 kB
 Staženo:  133 krát


_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1213
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 19:21    Předmět: Citovat

To co poslal Hafca jsem taky dělal. První zapojení jsem kvůli lepší spolehlivosti použil právě CMOS 4538. To druhé-měřič doby vstřiku jsem také stavěl. Použil jsem však modul 4DM2000(takže rozlišení 0,1ms, rozsah 1s) a k tomu dodělal elektroniku. Fungovalo to moc hezky a navíc "bez napájení". Jen to nefungovalo u vstřikovačů, kde byl elektronicky omezen proud(řízení proudu rozepnutím a sepnutím buzení).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 23 2013, 20:08    Předmět: Citovat

NOHITS: Doba versus střída. Pokud bude konstantní délka pulzu, se změnou kmitočtu se změní střída. Pokud se navolí špatná kombinace(dlouhý pulz/ vysoký kmitočet), může signál na výstupu zmizet, nebo dávat nesmyslné průběhy.
Pokud je nutné zachovat střídu se změnou kmitočtu(musí se měnit současně doba pulzu s kmitočtem), bude to chtít složitější zapojení.

Našel jsem ten lineární oscilátor- kdysi jsem ho stavěl a byl jsem spokojený. Za to pak stačí zapojit MKO a je to. Ovšem bez konstantní střídy a nebude to blbuvzdorné. Asi to nebude tak jednoduché.



Lineární generátor NE555 ---.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Lineární generátor NE555 ---.jpg
 Velikost:  47.09 kB
 Staženo:  84 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 24 2013, 18:43    Předmět: Citovat

Inu čtu v nadpisu tester , ne měřič , takže to zapojení výše uvedené z AR bych doporučil .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.29 sekund