Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Superjednoduchý přijímač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 16:59    Předmět: Citovat

Ještě jsem si vzpomněl na jednu knížku pro "začátečníky"- autor asi Škoda, S tranzistorem a baterií
Nemáte ji někdo oskenovanou nebo nevíte o nějakém odkazu, kde by se dala sosnout? (nepřemýšlím o tom, že by někdo za zajímavou cenu chtěl prodat originál).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 17:52    Předmět: Citovat

Ta je prý z roku 1963, takže bude plná germaniových tranzistorů, a proto je pro dnešní začátečníky spíše nevhodná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 18:08    Předmět: Citovat

Kolík je jako uzemnění nepoužitelný, protože je to zamořené rušením. Je to ještě horší, než žádné uzemnění.

Uzemněné bývají taky třeba konstrukce balkonů na panelácích a podobné věci...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 19:33    Předmět: Citovat

Tumáš taky něco - autor se nechal inspirovat "Škodou":
http://web.quick.cz/jarda.kucera/tarnzist_prijim.html

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Elektronik55



Založen: Feb 21, 2013
Příspěvky: 375
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 18:45    Předmět: Citovat

Ahoj Ondro .
Ještě než přestaneš mít chuť číst tento příspěvek, buď trpělivý !
Každý, kdo Ti chtěl pomoci, vycházel víceméně z podezření, že jsi fiktivní uživatel. Uživatel, který je znalý, ale pro potřeby administrátora přínos k početným atd.
Ten, kdo pročetl celé téma k tomuto Tvému "problému" se vlastně mohl velice dobře dostat k vědomostem a zkušenostem od jiných zkušených a znalých a o tom toto fórum je !!!!!!
Podezřívám Administrátora, že toto téma navrhl, aby se rozproudila konverzace na toto téma, ale zase ho musím pochválit, že vůbec díky jemu se dostaly na stránky tohoto fora zkušenosti, plánky a literatura pro každého začínajícího radioamatéra.
Ondro,
Začal jsi tak nějak divně (pokud existuješ). Ten, komu je výstrahou norma ČSN 33 2000... je člověk, který ví, o čem hovoří.
Ale přece jenom, pokud jsi mladý chlapec zajímající se o elektroniku, a chceš vermomocí začít od KRYSTALKY jako mnozí z nás, tak Ti budu nápomocen !
Vladimír

_________________
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 20:27    Předmět: Citovat

Ahoj,
takže, opravdu existuji Smile Moje jméno sis odvodil od přezdívky, nebo jak?
Já už mám začátky elektroniky už dlouho za sebou (ano, začínal jsem blikači a různými tranzistorovými bzučáky), ale radioelektroniky ještě ne, to možná proto že jsem začal na frekvenci 2400MHz kde jsem dělal antény pro WiFi. To je asi jediné co umím, dělat antény. Ve 12ti jsem udělal moji první 9-ti prvkovou yagi a s ní spoj na 800m. Měřáky nemám a tak PSV nevím dodnes.
Potom jsem si dělal dipól na PMR 446MHz, který měl PSV kolem 1.5, takže sice nic moc, ale jel dobře. Potom jsem upravoval RC ovladače, kde se mi podařilo zvýšit zisk o 20m náhodnou úpravou cívky.A tak mě krystalky úplně minuly. Takže asi tak. Teďkom momentálně mám v kroužku rozdělaný AM přijímač, takže na něm pracuji. Teď mě čeká namotávání cívky na feritové jádro. Na krystalku teďkom moc nemám času (i když si řekneš že 14-ti letý kluk musí mít času dost, opravdu nemám). Vašich rad si samozřejmě vážím a knihy a PDFka si stahuji pro další použití Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 21:02    Předmět: Citovat

Potvrzuji, že ani admin, ani my moderátoři, jsme toto vlákno nezaložili.
Ale fandíme snaze něco se naučit, i když, přiznávám, nějak nám uniklo, že v této zemi ještě jsou oblasti, kde je problém sehnat pár metrů drátu...
Jenže ani bezdrátový přenos informací se bez nějakého toho drátu neobejde.
Ale to se časem srovná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 21:51    Předmět: Citovat

Popravdě ani nevím, zda má cenu v tomto tématu dále pokračovat.
Materiál, rady, teorii a nevím co všechno ještě jste mi dodali.
A stejně nechápu, jak vás může bavit mi toto vysvětlovat.
Za nějaký čas třeba pošlu výsledek, co se povedlo a co ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 22:07    Předmět: Citovat

S tím taky počítáme, že se ozveš, jak jsi dopadl.
Nejspíš ti to pojede na první zapojení, ale může se stát, že ne.
Každý máme za sebou nějaké začátky a nějakou tu zkušenost. Jenže už bereme to, co se v těch obvodech děje, jako jasnou samozřejmost, a nejspíš jsme i zapomněli na něco z toho, co nás tehdy vytrestalo.
Ono ani černobílé schéma není vždy zcela černobílé...
Takže není vyloučené, že i teď jsme na něco zapomněli a dojde nám to dodatečně. A každá taková zkušenost se může hodit někomu dalšímu.
Jen mám trochu obavy, na čem budou sbírat vlastní zkušenosti s technikou přijímačů další generace, které zůstanou odkázané jen na digitální vysílání...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2013, 7:05    Předmět: Citovat

třeba se budou učit na simulacích v počítači a používat datasheetová zapojení. Jen jim bude chybět ta radost když jim začne jejich fyzický výrobek "žít" pod rukami i ta trpká zkušenost kdy jim shoří sučástky za poslední kapesné. Ale když budou opravdu postižení elektronikou tak neodolají.
Jinak jsem v mládí dost experimentoval s rámovou anténou a měla také slušné výsledky.


Naposledy upravil bu2520 dne st listopad 06 2013, 9:43, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2013, 15:30    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
shoří sučástky za poslední kapesné.

Neznám, už jsem nezažil dobu, kdy např. KC507 stál (?) 50 Kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2013, 16:18    Předmět: Citovat

i když už jsem nezažil dobu těch opravdu astronomických cen a začínal podle jakési knížky s germaniovými tranzistory. Přesto stál jeden GC507 okolo 15 korun a kapesné 50 korun na měsíc. Nejlevnější zdroj součástek byly vyhozené lampové přístroje a i když už byl na trhu MBA810 raději jsem lepil zesilovače a další s elektronkami, protože jeho cena zdaleka přesahovala měsíční kapesné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Elektronik55



Založen: Feb 21, 2013
Příspěvky: 375
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2013, 17:49    Předmět: Citovat

Ano můžu jenom potvrdit. Např. MBA810 stála 125,-Kčs. Pár jsem jich tenkrát odpálil a to jen proto, že jsem přehnal napětí naprázdno o 3V.
Nechci zde psát o tom, co kdy, kde a proč stálo, o tom toto fórum není.
Přikláním se k tomu, abychom si navzájem sdělili zkušenosti, pochlubili se se svou prací i s případnými neúspěchy a na základě tohoto přispěli k (rozvoji) činnosti Středoevropana (abych neurazil) protože nečinnost a neznalost nás postupně uvede k primitizmu.
Nechci se zde chlubit, co jsem v životě udělal nebo neudělal, co jsem postavil nebo nepostavil, ale pokud se někdo zeptá, rád odpovím. Nebo, narazím-li na zajímavé téma, rád se zúčastním. Pozoruji však z odstupem času, že vlastně nic nevím!
Možná bych mohl napsat na půl stránky pojednání o ztrátě paměti.
Vladimír.

_________________
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2013, 21:43    Předmět: Citovat

Vláďo, souhlasím, že není účelem tu uvádět historický přehled cen, zvlášť, když křemíkové tranzistory byly zpočátku k dispozici jen pro průmylové použití, koupit se daly až o nějaký rok později ve speciálkách, další rok trvalo, než se objevily v některých elektrách, které ovšem musel vést nadšenec. V těch ostatních pro bastlíře byly k sehnání tak akorát vypínače a baterie. Někdy.
Paradoxně, když se nějaká deska s elektronikou nevyvedla, často se nevracela na opravu, ale šla za bdělého dohledu pod lis k likvidaci, aby si náhodou někdo ze zaměstnanců k nějakým součástkám nepomohl.
Taky jsem neměl radost z toho, když jsem v jedné vlastní konstrukci upražil dva operáky MAA502 - rupla na ně polovina mé tehdejší čisté výplaty (bral jsem tehdy něco málo přes třináct stovek). Než jsem to konečně nastavil, zařvaly daší dva, tak jsem to předělal na 504ky, ty stály třetinu, a do série s výstupy dal po 470Ω odporu. A hrají v tom dodnes.
Po této zkušenosti jsem, pokud si dobře vzpomínám, vlastně neupražil operák ani jeden.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: so listopad 09 2013, 13:20    Předmět: Citovat

Tyhle destrukční orgie jsem viděl svého času ve výrobně vojenských komponentů v Tesle Liberec - Stráž. Několik žen řádně oblečených, rozbíjely nefunkční desky gumovými kladívky a protože ne vždy rozbily vše, tak jsem si pohlídal kdy se desky odvážely do kotelny a pár méně zdemolovaných jsem uzmul. Většinou tam byly polovodiče TI, hlavně 2N1711 a jiné. Zajímavé, že tam bylo používáno málo tesláckých součástek ! Wink Very Happy
_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 7 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund