Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Termík- úspora energie
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ACDC



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 509
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 19:10    Předmět: Termík- úspora energie Citovat

Zdravím bastlíře, nedávno jsem v časopise zahlídl inzerát společnosti CEL Šumperk, s popisem jejich zařízení pro úsporu energie. http://www.cel.cz/termik_x.html Jaký je Váš názor, nepoužívá toto někdo doma? Zkusil bych to vyrobit z 12V ventilátorů počítačových zdrojů, těch mám plno bez využití.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4043

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 19:17    Předmět: Citovat

Ventilátory urychlí vytopení chladné místnosti, ale nemohou změnit celkovou spotřebu. Samy nějakou mají, a navíc, i když možná málo, hlučí.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5681
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 19:31    Předmět: Citovat

Tím, že ventilátory poněkud zrychlí proudění vzduchu kolem radiátoru se místnost o něco dřív vytopí anebo při nedostatečném výkonu radiátoru jakoby zvětší jeho plochu. Takže na ty bláboly o úspoře zapomeň, naopak spotřeba se mírně zvedne vlivem většího předávání tepla z radiátoru do prostoru. Účinek není nijak markantní a asi bude dost vadit hučení ventilátorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mach3D



Založen: Oct 07, 2008
Příspěvky: 133
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 19:38    Předmět: Citovat

ACDC napsal(a):
Zdravím bastlíře, ....


Tvůj nápad jsem měl taky minulou zimu, vyrobyl jsem je právě z PC zdrojů.
Hluk nejni žádný, dal jsem jim 4,5V , takže si jen tak v klidu ventilují a při tom proudění vzduchu je i tak slušné. Termostat nastaven na cca 30°C, aby ventilátory nejely i když se netopí.

Každopádně, je to tak, jak píší ostatní, rychleji vytopíš místnost, ale nijak moc to znát nejni.
Mě se navíc zdálo, že s ventilátorama je v té místnosti větší zima než bez nich.
Takže letos už jsou vypnutý....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2581

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 19:51    Předmět: Citovat

Když jsme ještě topili v kamnech, tak kouřové roury byly do červena a u okna to studeně táhlo. Tak jsem dal za kamna ventilátor a bylo to znát - vzduch se míchal, teplota v místnosti se srovnala, navíc se proudícím vzduchem ochlazovaly kouřové trubky a dost tepla co by jinak šlo do komína zůstalo v místnosti. A kolega, když mu ústřední topení málo topilo ofukoval vlažné radiátory ventilátorem a taky si chválil, že mu to topí víc. Ale myslím, že PC ventilátory jsou na to malé, chce to něco většího.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6077
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 20:11    Předmět: Citovat

Mach3D napsal(a):
...Mě se navíc zdálo, že s ventilátorama je v té místnosti větší zima než bez nich...
Pochopitelně. S těmi větráky se vzduch rychleji hýbe, a i když má 22,5ºC, tak na nohy táhne.

Největších "úspor" s tím dosahují paneláčníci s poměrovými (odpařovacími) indikátory na radiátorech - ty ten větrák oblbne a část odebraného tepla zaplatí sousedi větrákového vykuka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1684

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 21:05    Předmět: Citovat

Je to podvod na neznalé. Ovíváním teplosměnných ploch radiátoru se tyto rychleji ochlazují, čímž roste tepelný výkon radiátoru. To má za následek rychlejší nárůst teploty vzduchu v místnosti. Ovšem, tu energii na ohřev, z toho radiátoru musíte odebrat, i když za kratší časový úsek. To znamená, že k žádné úspoře tepla vlastně nedojde. Naopak, podle grafu u inzerátu, v místnosti dosáhnete požadovanou teplotu o cca 160 minut dříve (dokonce s výrazným překročením požadované teploty) a o dobu těch 160 minut, se úměrně zvyšují tepelné ztráty, vedením tepla přes stavební konstrukci. Navíc se při tomto zlepšováku ohřívá více vzduch, v neprospěch sálavé složky vytápění. Něco jiného je to u kamen a rudého kouřovodu, kde nevyužité teplo ze žhavých zplodin hoření, stejně končí v komíně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 21:32    Předmět: Citovat

Na druhou stranu se snížením teploty radiátoru sníží podíl vysálaného tepla, které pohlcuje stěna za radiátorem a propouští jej ven. Bude to docela výrazné, na termosnímcích fasád nezateplených domů jsou radiátory vidět a v paneláku nám na parapetu v místě radiátoru roztaje sníh rychleji, než kde radiátor za zdí není.

Ten efekt u tepelného čerpadla bude taky hodně výrazný.

Na druhou stranu to taky bude hodně vířit prach.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6077
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 21:47    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Na druhou stranu se snížením teploty radiátoru sníží podíl vysálaného tepla, které pohlcuje stěna za radiátorem a propouští jej ven.
Tak si tam nalepte alobal, anebo ještě lépe Thermoflex. Nic to nežere, je to zticha, netahají se k tomu dráty a nevíří to prach Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Carel



Založen: Nov 16, 2006
Příspěvky: 572
Bydliště: Šumava

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2013, 9:42    Předmět: Citovat

Ta cena za toho Termíka je také fantastická.Nová cena ventilátorků do PC od 50Kč a pro kutila chassis například z instalační lišty,vše do 300Kč.Termoregulátor třeba ze starého PC zdroje a upravit na těch 30°C,nebo bez něho,jak píše Mach3D. Do paneláků s centrálním vytápěním a s měřiči teploty,by to asi bylo účelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6077
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2013, 13:31    Předmět: Citovat

Carel napsal(a):
...Do paneláků s centrálním vytápěním a s měřiči teploty,by to asi bylo účelné.
Aneb miluj svého bližního, a kde můžeš, lízni ho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mach3D



Založen: Oct 07, 2008
Příspěvky: 133
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2013, 13:50    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
Když jsme ještě topili v kamnech, tak kouřové roury byly do červena a u okna to studeně táhlo. Tak jsem dal za kamna ventilátor a bylo to znát - vzduch se míchal, teplota v místnosti se srovnala, navíc se proudícím vzduchem ochlazovaly kouřové trubky a dost tepla co by jinak šlo do komína zůstalo v místnosti.....


Jistě, pokud nejni zdroj tepla pod oknem, nejni dosaženo samovolného proudění vzduchu a proto se takový zlepšovák více než hodí. Když jsem si topil v jedné místnosti v krbových kamnech(ještě v dobách, kdy jsem neměl rodinu, ale žil jsem blaze jako poustevník)tak jsem pokojový ventilátor používal také.
V tomto případě jde o něco jiného...
Každopádně jsem to dnes od rána zase zapnul a světe div se, zdálo se mi, že je to zase dobrý....Very Happy

Tento "Termík" je jen další "placebo" efekt....
A nebo uplatnitelný jen někde, kde radiátor nebo zdroj tepla nemá samovolné proudění vzduchu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1684

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2013, 17:09    Předmět: Citovat

U bytových domů a paneláků vidím problém v tom, že tato udělátka z otopného tělesa odeberou více tepla, přičemž to indikátory pro rozpočítání nákladů na vytápění, neregistrují. Ovšem obchodní měřidlo dodavetele tepla na patě domu, to určitě registruje. To znamená, že kdo tento zlepšovák v paneláku používá, vlastně parazituje na svých sousedech...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Carel



Založen: Nov 16, 2006
Příspěvky: 572
Bydliště: Šumava

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2013, 17:30    Předmět: Citovat

To jsem tomu dal.Tak jsem to nemyslel,to mě nenapadlo,aby to okrádalo.Vždyť to pomalé otáčení cca při 5 Voltech ten měřák moc neovlivní,ale to proudění teplého vzduchu trochu zrychlí cyrkulaci.To jsem měl na mysli.
P.S. Už jsem asi moc starý pětaosmdesátiletý sklerotik a měl bych přestat s nedomyšlenými příspěvky a zalézt do nory.Už ani něco nebastlím,ani neopravuji.Už "twistuji" rukami.Omlouvám se,nechám to mladším. Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1684

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2013, 18:11    Předmět: Citovat

To nic, každý občas něco nedomyslí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund