Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Časovač na výmet padáku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 10:46    Předmět: Citovat

Drátek nebo jumper bude přece jen jistější. Vodítka nejsou spolehlivý kontakt. Nebude moc příjemné, když to vystřelí hlavici ještě na rampě.

S kondenzátorem se mi to moc nezdá. Takový, který vyhoví kapacitou bude asi objemově i hmotnostně srovnatelný s 9V baterkou. Navíc by se muselo současně se zapnutím časování sepnout i napájení a pak zas chvilku nebude 555 ve stabilním stavu. Bude s tím mnohem víc kvalifikované práce při nabíjení kondenzátoru, připnutí kondenzátoru k časovači a téměř okamžité odstartování (aby se nevybil ještě dole). Něco jako skutečný start na Bajkonuru. Tím pádem spolehlivost nic moc.
Ale je to jen můj pocit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 11:24    Předmět: Citovat

Nebude lepsie vratit sa k starej osvedcenek klasike?
Rakety, raketky, nepises nic konkretne.
Ale 9V bateria moze vazit viac ako samotna raketka.
Plus este elektronika.
Zalieta si este ta raketka?
(Mozno pri 1m rakete to uz nebude vadit.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paplik



Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 11:53    Předmět: Citovat

Ano raketa si určitě ještě zalétá. Celá raketa váží zatím 400g. průměr vnitřního trupu 30-40cm. délka momentálně 90cm. Motor je navržený na raketu o hmotnosti 600g. takže je tam ještě velká váhová rezerva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paplik



Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 7:15    Předmět: Citovat

Ahoj, tak jsem si udělal DPS, naletoval součástky podle tohoto návrhu DPS: http://raketove.modely.sweb.cz/kompletace_modelu.htm (schema mi připadá hrozně divné.
Ale spátky k věci. vždy když mám spojené i ty konektory jumper, tak po připojení kontaktů na baterku se ten palník odpálí. Přijde mi hrozně divné, že to napájení palníku je na stejném drátě jako napájení obvodu? Osciloskop neám, takže dál už si asi neporadím. Jeden známý modelář říkal, že se mu to schema taky nejak nezdá...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 9:06    Předmět: Citovat

paplik
Jestli můžeš, zkus obětovat jeden palník a zkus nabít kondenzátor 2G2 na 10V (nebov lépe 2 paralelně spojené) a pak vybít do palníku. Jestli to zafunguje, použil bych je místo baterky.
Jde o to, že 5ks těchto 2G2/10V má menší objem než tá baterka a 10ks těchto C má dokonce i menší váhu než baterka.
Když by se použil časovač CMOS, tak odběr je prakticky nula a na start by bylo času dost.

Tak jsem trochu pogulil ohledně palníku pro rakety a zjistil jsem, že by to s těmi kondy šlo. Nějaký palník potřebuje 1A po dobu 4ms, jeho odpor je cca 1,8 Ohm, odpor vedení např. délky 50m s drátem průměr 1mm je 2,3 Ohm, takže jestli dobře počítám, tak dokonce i jeden 2G2 by měl stačit. Když těch kondů bude více, průměr drátu může být i 0,6mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paplik



Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 10:06    Předmět: Citovat

Ahoj, moje palníky bohužel nejsou tak ,,malo odporové" :/. Palníčků můžu obětovat kolik chci. Jelikož se mě neosvědčilo kupovat palníky (příliš drahé) a vyrábět je principem pájení odporového drátku mezi 2 vodiče (příliš pracné), vyrábím palníky moetodou: natrhám ty tenké kabely z PC po 2 proudech na jedné straně oholím, ještě ty vodiče přihnu k sobě a pak je namáčím do kašičky GRAFIT + KANAGOM + aceton. nechám vyschnout a namočím je ještě jednou do pyrotechnické slože. takovéto palníčky mají bohužel odpor kolem 30 ohm. a potřebují minimálně 1,5A na odpal. možná spíš 1,8A. Při 2A je odpal bleskový. Takže palníčků můžu ubětovat kolik chci, jelikož jich vyrábím na jednu várku třeba 50 a jde to elkem rychle za nulovou cenu. Teď je spíš problém rozjet ten časovač aby časoval. až bude časovat, budu řešit napájení. (ještě jsem přemýšlel nad malou 2S lipolko 350mA z číny rozměry 20x15x28. váha 21g. myslím, že by mohla být taky dobrá, protože její proud se nedá s ničím srovnávat.
díky moc za rady a odpovědíi Pavel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 10:23    Předmět: Citovat

Pokud palníčky potřebují 2A, tak klasická 9V baterka nestačí.
Odpor palníčku nebude 30Ohmů, to by totiž napětí zdroje muselo být asi 60V(!). A výkon by činil asi 120W. Cítíš asi sám, že něco nesedí. Drátek může mít tak desetiny Ohmu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paplik



Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 10:31    Předmět: Citovat

opravdu to tak je palníček má odpor 30 ohm. jak už jsem psal není dělaný z odporového dráku! ale z vodivého můstku. Palníček okamžitě odejde od 2S lipolky, což je 7,4V tak že jak se rychle nažhaví, tak exploduje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 18:28    Předmět: Citovat

Je fyzicky vyloučeno(viz Ohmův zákon), aby baterie o napětí 7V protlačila odporem 30 Ohmů proud 1,5A. S tím tady jednoduše nemůžeš uspět.

Jediné, co se ti dá věřit je napětí baterie, které vypadá věrohodně. Ostatní dvě veličiny už jsou na tom podstatně hůř.


Jakým způsobem jsi došel k údaji 30 Ohmů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paplik



Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 19:03    Předmět: Citovat

Mám takový starší měřák. z boku jsou tam takové cuple, tam se nastaví co chceš měřit a pak se dole zastrčí měřící kabely. nastaveno jsem měl rozsah 0-200Ω. vzal jsem palníček a připojil ho z obou stran na ty měřící kabely. na dispei se ukázalo 35.0 někdy třeba 38,4. někdy až 150.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 19:45    Předmět: Citovat

Tak si asi tak za 90 -120Kč kup multimetr DT830 nebo podobný.
Je velmi levný ale zvládne spousty měření s naprosto vyhovující přesností a domů se hodí.

http://www.srovnanicen.cz/q/multimetr%20DT-830B/

Tvůj měřák je digitální nebo ručkový? Není na něm třeba nápis nebo typ?

Máš foťák?

Schéma časovače neodpovídá plošnému spoji. Na schématu např. chybí napájení IO. Je možné, že je to úmysl. Skutečná destička(prodávaná), má jinak uspořádané součástky, než v návrhu desky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paplik



Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 21:18    Předmět: Citovat

zítra sem hodím fotku toho mojeho měřáku. ano je digitální.

Nebyl by někdo schopný upravit to schema, tak aby to bylo funkční?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne září 08 2013, 1:25    Předmět: Citovat

Zapojeno je to (snad) dobře na osazováku("Návrh tištěného spoje časovače"). Tak to prodrátuj podle osazováku. Chybí napájení IO na vývodech č.8 a č.1. Jednička se připojí na katodu a osmička na anodu tyristoru.

V přechodovém stavu po zapnutí napájení může být funkce obvodu všelijaká a nedefinovaná a může způsobit odpálení(?). Ale pokud je zapojení správně a nejsou zlomyslní, tak to snad mají odzkoušené a funguje to.

Čistě teoreticky by mohl palník přepálit i nabíjecí proud C1, pokud by byl dost veliký a palník hodně citlivý. Abys to vyloučil, odpoj odpor od gejtu tyristoru a připni napájení. Nemělo by se dít nic.

A funkci obvodu můžeš zkoušet bez ničení palníků, když na odpor 470 Ohmů připojíš ledku místo gejtu. Dioda se nesmí po připojení napájení rozsvítit, pokud je jumper zapojený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: ne září 08 2013, 6:26    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
A funkci obvodu můžeš zkoušet bez ničení palníků, když na odpor 470 Ohmů připojíš ledku místo gejtu. Dioda se nesmí po připojení napájení rozsvítit, pokud je jumper zapojený.


Lepší je dát místo palníku žárovku, protože pokud dojde k nějakému přechodovému ději a na hradlo se dostane nějaký impuls, tak LEDka nemusí ani bliknout, ale tyristor bezpečně zapálí. Takto zapojená žárovka takový stav bezpečně odhalí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: ne září 08 2013, 9:10    Předmět: Citovat

Jestli vyzkoušíš ty tvoje palníky, jestli se odpálí z 2x2G2/10V, namaluji ti vhodné zapojení s CMOS čítačem a bude to bez baterky, ušetřil by se objem a hlavně váha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund