Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Microchip a usb komunikace, robotika

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Francimore



Založen: Jul 23, 2013
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st srpen 21 2013, 9:05    Předmět: Microchip a usb komunikace, robotika Citovat

dobrý den všem,
chtěl bych mít počítačem řízeného robota bez grafiky aby zabíral co nejméně strojového času takže jsem si říkal nějakou linux distro a usb komunikaci k periferiím, případný výstup by byl realizován nejspíše pomocí html přes wifi

přemýšlel jsem nad hardwarem:
webkamera
microITX deska http://www.alza.cz/intel-nuc-blkd33217gke-d387979.htm
baterie http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-modely-a-prislusenstvi/akumulatory/pohonne-baterie/aku-li-poly/od-5001mah/6s/ace5500655-gens-ace-lipo-6s-5500-mah-55c
usb řízení motoru a manipulačních zařízení popřípadě senzorické soustavy

nad programovým vybavením:
zprovoznění nějakého tomcatu s J2EE
program v J2SE
obslužná rutina pro komunikace v C++

nebo to udělat celé v C++ a generovat html vystup to už je fuk... nad javou přemýšlím z důvodu robusnosti a blbuvzdornosti (vysoká dokumentace)


takže
1) na netu jsem našel napájení desky 19V 65W to je jen ze sítě zdroj od laptopu ale na ten bateriový provoz musí mít nějaký pracovní rozsah nebo bude lepší postavit nějaký stabilizátor napětí? nebo mi někdo doporučí lepší desku?

2) jak se má ta komunikace pic->pc existuji čipy které ji již podporují nebo je nutné to řešit nějakým převodníkem? lze vůbec komunikovat přes usb pod linux?
http://www.pyroelectro.com/tutorials/simple_pic_usb_interface/

no nějaké návody jak na to jsem našel ale to je otázkou? jestli mi tu někdo něco doporučí budu jedině rád a děkuji všem kteří se účastní diskuze..

rad bych to prvně promyslel koncepčně než začít stavět nejistý výsledek....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33975
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 21 2013, 9:37    Předmět: Citovat

Nejako nechapem, preco tam ma byt x86 aj PIC naraz. A co tam robi web server, java a html.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2581

PříspěvekZaslal: st srpen 21 2013, 9:44    Předmět: Citovat

Jaká je základní myšlenka? Má to být nějaké vozítko připojené kabelem k PC a má jen tak pro radost rejdit po stole nebo by to mělo být něco smysluplného (co tam má dělat ta webkamera?)?
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Francimore



Založen: Jul 23, 2013
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st srpen 21 2013, 9:49    Předmět: Citovat

no myslím si že je to dostatečně popsáno v první větě

nerad bych tu vymýšlel nějaké ptákoviny takže zde je i možný vystup neříkám že to nutně musí být pavouk nebo něco tomu podobného...

http://www.youtube.com/watch?v=Hvfp9OiRFc4

zprovoznění serveru by mělo sloužit jako vystup... náhrada za grafiku a případné debbugování atd... atd... po síti se dá poslat už cokoli. od dálkového řízení až po samotné obrazky.... ať už ethernet kabelem nebo zminěnou wifi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Francimore



Založen: Jul 23, 2013
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st srpen 21 2013, 9:52    Předmět: Citovat

předpokládal bych asi vozidlo...

zaujali mě soutěže typu robotour...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petus



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 594
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: st srpen 21 2013, 11:44    Předmět: Citovat

Rovnou napíšu že jsem nepochopil tvůj myšlenkový pochod. Takže jenom napíšu že usb komunikace z pic do pc není pro linux problém, ovladače napr. pro ft232 jsou v základu.
_________________
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ Smile
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kajus



Založen: Feb 27, 2009
Příspěvky: 91

PříspěvekZaslal: čt srpen 22 2013, 7:02    Předmět: Citovat

Co místo té microITX desky použít raspberry pi? Je to rozměrově menší, spotřeba asi nebude taky tak velká a cenově je na tom podstatně lépe (bral jsem 5ks z anglie, vyšla mě asi na 750 i s krabičkou, u nás se pohybuje okolo 1000,-). Jediná nevýhoda oproti té desce je podstatně menší výkon. Ale na nějakého toho jednoduššího robota to musí stačit.

Taky není potřeba laborovat s převodníkem USB<-> RS232, sériák to má na GPIO konektoru, bohužel se pohybuje na 3.3V a RXD není 5V tolerantní, tudíž je potřeba ještě zbastlit jednoduchý převodník (v nouzi funguje i odporový dělič napětí Very Happy)

Kdyby výkon nedostačoval, na trhu je i výkonnější kus podobné velikosti, jmenuje se cubieboard
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Francimore



Založen: Jul 23, 2013
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt srpen 22 2013, 8:15    Předmět: Citovat

kajus napsal(a):
...

to je otazkou asi to bude chtit začít prvně od hardware jako je ovladani motoru atd. a softru pro rozpoznani obrazu a pak podle toho vykonu koupit desku opačně to pravda asi nebude.. mam strach z toho že spracovani obrazu si vezme příliš mnoho strojového času.

k te usb komunikaci ktere typy čipů by jste mi doporučili...?
a nějaka knihovna pro ně c++ nebo java?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kajus



Založen: Feb 27, 2009
Příspěvky: 91

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2013, 9:51    Předmět: Citovat

Implementovat USB rozhraní v jednočipu není triviální, bylo by nutné použít nějaký pic vyšší řady s usb rozhraním zadrátovaným už v samotném čipu, ale to je stejné jako jít s kanonem na vrabce.
Nejjednodušší by bylo použít převodník z USB na sériák, i nižší řady PICů za pár korun mívají sériové rozhraní implementované v HW a komunikace po sériové lince je v Linuxu jednoduchá (v Cčku to je na pár desítek řádků). Konkrétní čip si můžeš vybrat sám, ale doporučil bych něco od FTDI, mají dobrou podporu v Linuxu (já jsem si postavil převodník s čipem FT232BL).

Knihovnu si můžeš napsat i sám dle svých potřeb, použij google, najdeš mnoho tutoriálů a příkladů...

Je pravdou, že nejprve by bylo dobré zjistit, jak moc náročné bude rozpoznávání obrazu a teprve podle toho vybrat desku, chtěl jsem jen upozornit na jinou variantu než microITX řešení, taky záleží na velikosti robota, do velkého se vejde větší deska a větší baterie na napájení té desky, do malého je zase potřeba sehnat něco menšího s menší spotřebou...

Co konkrétně hodláš rozpoznávat v obrazu z kamery? Podle toho by se dala přibližně odhadnout náročnost...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Francimore



Založen: Jul 23, 2013
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 9:13    Předmět: Citovat

napadlo mě pomoci nějaké metody rozpoznat cestu tak aby se udržel zhruba na ni (nejspiše nějaky bayes nebo neuronka) a potom mě zaujala i odometrie z obrazu
http://www.youtube.com/watch?v=bvnhpJxB8B4

další možností odometrie by mohli být optočleny na kolech
nějaka ta gpska a kompas
no a to cele nahrnout do nějakého standartu asi google maps či něco podobneho

k vypočtu naročnosti je nutno zahrnout i logiku vyššího software a v poslední době jsem četl i nějaké članky na stereovizi ze které by šla i nějakým způsobem odhadovat vzdalenost předmětů od kamer.

no když si to tak vezmu kolem a kolem tak deska bude hulit 100% celou dobu.... a i paměť s diskem se budou otačet. dost možná by to šlo nějak optimalizovat ale ze začatku radši budu realista.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund