Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Thomson 21MT21E, chassis ICC17, po bouřce nefunkční + paměť

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vobejda



Založen: Jul 30, 2013
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2013, 21:59    Předmět: Thomson 21MT21E, chassis ICC17, po bouřce nefunkční + paměť Citovat

Zdravím a prosím o pomoc.
TV po bouřce nefunkční - vyměnil jsem ve zdroji TP71 (průraz B-E), TV naběhla, nešel zvuk. Výměna TS81 a zvuk OK. VN trafo po jednom zapnutí nepravidelně a podezřele pískalo, po chvilce přestalo. TV fungovala normálně, všechna napětí na zdroji OK. Několikrát jsem TV vypnul a zapnul prostřednictvím set top boxu (vstup AV1) - vše v pořádku. Asi po 2 hodinách jsem ji vypnul dálkovým ovladačem a HOTOVO!
Po zapnutí síťového spínače červená led bliká v intervalu 2.5s - žádný kód, jen pravidelné blikání. Zdroj dává poloviční napětí (PO port neaktivní). Když si PO vynutím , zdroj na zlomek sekundy naběhne na plno a přepne do standby. TDA8139 na ten okamžik zareaguje zvýšením napětí na výstupu 8V. VN trafo se nijak neprojeví, zřejmě chybí signál HDRIVE. U VN trafa jsem našel dva uvolněné spoje - pin 1 (LFB) a pin 2 (žhavení) - že by to pískání? Zkusil jsem prasácky nabudit VN trafo externím signálem do TL31 (při U-SYS 66V) a na všech výstupech se objevilo celkem uvěřitelný napětí - budící stupeň tedy asi OK a snad i trafo? Hlavní kondíky ve zdroji se zdaj bejt v pohodě.
Poradí prosím někdo?


Naposledy upravil Vobejda dne po srpen 12 2013, 19:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st červenec 31 2013, 5:46    Předmět: Citovat

Opravovat TV po bouřce může jen fanda . Málokdy je úspěch , bývají tam nesystémové závady . Dej si do hledat tv po bouřce nebo jen po bouřce a dočteš se dost hořkých konců . Elektroniku obsahující µPC po bouřce si nenechám vnutit do domu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st červenec 31 2013, 8:05    Předmět: Citovat

Jj, TV zdechlá po bouřce je něco jako auto po povodni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vobejda



Založen: Jul 30, 2013
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st červenec 31 2013, 21:24    Předmět: Citovat

No jo. Tak to je. Ale TV je vlastní, tak není co zkazit. Buď se zadaří, nebo poletí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 19:26    Předmět: Citovat

Nikdo ti nic nezakazuje , jen ti vysvětluje , že radit v těchto případech se v podstatě nedá , jen obecným - všechny poruchy mají svůj postup nalezení a odstranění - což ti bude na dvě věci ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: so srpen 03 2013, 10:40    Předmět: Citovat

>Vobejda: Nezbývá než měřit a měřit. Zdroj se zřejmě pravidelně pokouší o rozběh po nějakém neúspěchu. Zkontroluj napětí zdroje STBY a také obvod přepěťové ochrany (DP59,TP57/TP58). Možná bude vhodné měřit také při úspěšném nahození do STBY-režimu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vobejda



Založen: Jul 30, 2013
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2013, 23:11    Předmět: Citovat

Dík za radu, měřím a měřím, ale nic. U-STBY - 7.3V, přepěťová ochrana se mi jeví dobře - jestli jí správně rozumím, tak při přepětí zablokuje zdroj a je nutný restart odpojením sítě. A to také umí, ale to se mi neděje. Není mi zcela jasný proces spoštění.
Deaktivuje se STBY (TP67), zdroj naběhne na snížený výkon (TP75/TP76 - chybí 8V a 5VON). 5VON nenaběhne bez VN trafa, trafo je buzený z IV01 - HDRIVE, 8V z TDA8139 pro IV01 blokuje signál PO z IR01 a kolem IR01 se krom blikání diodou nic neděje. Osciloskop nemám, takže krátkodobý jevy nezaznamenám. Něco mi uniká.
Koukám, že podobný problém řeší i jinde:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=30142&highlight=tda8139
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: po srpen 05 2013, 20:40    Předmět: Citovat

Vobejda napsal(a):
...kolem IR01 se krom blikání diodou nic neděje...

Ale schema říká, že červenou LED diodu rozsvěcuje pouze napětí U_STBY, nikoliv činnost procesoru. Musí tedy toto napětí kolísat ve zmíněném rytmu 2,5s. Nebo se mýlím? Wink

p.s. Aha, nemusí, už to vidím Wink Led zhasíná signál +5V_STBY, který generuje procesor.
Nevím, asi bych se snažil dát do pořádku režim STBY, při kterém by dioda měla svítit trvale a neblikat.
Tzn. že v činnosti je pouze napětí U_STBY a procesor není napájen. Také zkontroluj, jest-li není tento stav narušován obvodem "wake up" (TP71).
Činnost zdroje při startu je dost složitá. Poměrně podrobně je popsána v manuálu, který je ale v polštině a tak se mně do toho moc nechce.



LED.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  LED.png
 Velikost:  13.39 kB
 Staženo:  73 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vobejda



Založen: Jul 30, 2013
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po srpen 05 2013, 22:06    Předmět: Citovat

Ledkou bliká TR15, 5V STBY je daný zenerkou. TP71 byla první závada, nacpal sem tam teda BC547 (co dům dal) ale tam by být problém neměl. STBY režim je myslím v pohodě, i když napětí je trochu vyšší 7,3V. Akorát ho musím aktivovat ručně přizeměním báze právě TP71, nebo to do něj spadne při násilnym odblokování PO (TR60)(nenaběhne VNT). Zpátky to jde nahodit normálně tlačítkem, ovladačem, nebo set top boxem. Mě to připadá, že pokud není chyba přímo v IR01 tak on ví o něčem, co mě uniká. Ještě se zkusím znovu zamyslet nad TDA8139 - reset výstup? Dneska už se mi nechce, možná zítra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vobejda



Založen: Jul 30, 2013
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2013, 21:47    Předmět: Citovat

Další pokus: přizemnil sem emitor TP82 - aby mi to nevypínal (hlídá 5VON) a potom bázi TR60 (PO). Zdroj dává všude plný napětí +/- něco (jde bez zátěže), 5VUP v pořádku, 8V v pořádku, takže se rozsvítí zelená led a to je vše. Červená si dál bliká, VN trafo nic. Ten mrcha IR01 něco ví a nepoví. Reset z TDA8139 - 4,9V, význam mi uniká, asi jen ochrana, při přizemění vypne TV do standby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vobejda



Založen: Jul 30, 2013
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2013, 21:50    Předmět: Citovat

Tak v tom zas vrtam a nic. Netuší někdo, co ten procesor (pokud není po smrti) vyhodnocuje během startu, aby zapnul zbytek? Aspoň teda předpokládam, že to tak je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vobejda



Založen: Jul 30, 2013
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2013, 18:28    Předmět: Thomson 21MT21E, chassis ICC17 - paměť Citovat

Tak po dvou týdnech zoufalství TV funguje!
Jak jsem to dokázal? Zmáčknul jsem na ovladači OK.


Ještě jedna vada - TV trpí ztrátou paměti. S bouřkou to ale nesouvisí, to už zlobí dlouho. Po každém zapnutí naběhne menu nastavení jazyka atd. Typnul bych si - IR02 ? Pokud ano, je možné nějaké jednoduché řešení, třeba trvalé napájení?


PS: Jaká je normální provozní teplota TDA8855H? Sotva na něm udržím prst - cca 60°C, ale deska je na stojato, až to zadekluju, bude se chladit hůř.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vobejda



Založen: Jul 30, 2013
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út srpen 13 2013, 19:06    Předmět: Citovat

Vyřešeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: út srpen 13 2013, 19:24    Předmět: Citovat

Múžeš prosím tě popsat řešení? Děkuji za všechny co to zajímá Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vobejda



Založen: Jul 30, 2013
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: út srpen 13 2013, 20:58    Předmět: Citovat

No, skoro je mi trapně. Zkrátka žádná závada, stačilo dokončit kompletně instalaci. Co už se nevysílá analog, tak jsem z toho vždy vyskočil EXITem, jakmile to začalo hledat stanice. Ale chtělo to prostě nechat dojet do konce, aby se to uložilo.
Jinak nějaká vada tam ještě je, pokud TV zapnu ovladačem, zdroj najede napůl (led už nebliká) a musím stisknout ještě OK, pak naskočí vše. Asi nějaká SW vada. Ale na set top box v AV1 už to reaguje normálně (zapne/vypne), takže ovladač od TV vlastně nepotřebuju.


Díky za vše, hlavně pan MASAR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund