Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

kanálová propusť/zádrž úsekem vedení

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kapetr



Založen: Dec 01, 2012
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út červenec 09 2013, 13:02    Předmět: kanálová propusť/zádrž úsekem vedení Citovat

Dobrý den.

Jako laik řeším, jak sloučit K44 + K46 + REST tak, aby se antény navzájem neovlivňovaly, což žel činí.

"Nastudoval" jsem knihu od Ing. Českého - Antény pro příjem TV, 1985.
Tam, s. 80, uvádí možnost připojení paral. rezon. obvodu úsekem vedení délky 1/4L. Ale podotýkám - mluví o dvoulince.

Zkusil jsem totéž na asym. koaxiálu - připojil ho jako prostou odbočku (pahýl) a pak zkratováním v různých vzdálenostech od odbočky (propíchnutím ke stř. vodiči jehlou).

Očekávaný výsledek: když se přiblížím k 1/4L pro K46 = 11 cm (resp. 9 cm se zohledněním faktoru zkrácení) tak bude propuštěn k TV jen K46 a ostatní freq. budou utlumeny.

Realita: síla všech frekvencí rostla se vzdáleností vpichu od křižovatky. Žádné účinky rezonance jsem nezaznamenal.

Může někdo poradit ?
Myslím, že u asym. signálu by to také mělo fungovat.

Zdravím.


Naposledy upravil kapetr dne pá červenec 12 2013, 18:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12076
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út červenec 09 2013, 14:42    Předmět: Citovat

a)
čtvrtvlný úsek kabelu na konci zkratovaný opravdu funguje jako rezonátor a na otevřeném konci má vysokou impedanci !
Jeho pouhým připojením k uzlu kde je impedance 75Ω dojde k zatlumení jeho rezonance.
Celý obvod pak je dost širokopásmový a jako propust se to takto moc nedá použít, je to prostě moc široké . . .

b) slučovat kanály takhle blísko u sebe je obecně obtížné.
zaručit aby se antény ovlivňovaly co nejméně v podstatě ani nejde.
Vždy k nějakému ovlivnění dojde.
Je otázkou kolik to ještě je únosné a kolik už né . . .

Když jsem potřeboval sloučit kmitočtově blízké signály používal jsem "hybridní slučovač" a fungovalo to obstojně.

jen je potřeba vědět jak to všechno použít . . .
prostuduj si tohle:
http://elmag.sps.sweb.cz/3.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kapetr



Založen: Dec 01, 2012
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út červenec 09 2013, 15:04    Předmět: Citovat

ad b)

Zapomněl jsem uvést, že K44 a K46 jsou velmi slabé signály z různých směrů. Takže v tomto případě mi nedělá starosti jejich vzájemné ovlivňování, ale interakce jejich antén s "REST" anténou přijímající silné signály (a žel i K44) - kdy antény pro K44/K46 přijímají tytéž silné (REST) kanály.

Myslel jsem proto, že K44 a K46 sloučím hybridním slučovačem s velkým odděl. útlumem na jehož vstupech budou propusti pro K44 a K46.
A do REST větve dám zádrž/odlaďovač K44.

Problém je v penězích ...
Propusť/zádrž - á 200,-
2x2 zesilovače pro slaboučké K44/46 - á 350,-
...

=> proto jsem chtěl ušetřit alespoň na těch propustích a zádržích. A na těch 2. zesilovačích v kaskádě - polské z. za 80,-

a jsme opět ad a)

Ing. Český o těchto propustech "vedením" tvrdí, že mají dobré výsledky. Jakožto rezonanční obvod by měly vykazovat NAOPAK vysokou strmost - podobně jako odlaďovače.

Navíc - výsledek mého pokusu nesouhlasí ani s nízkou strmostí - v "optimálním" umístění L/4 byl výsledek mnohem horši, než při l>>L/4

Proto si nemyslím, že je problém v závěrech Ing. Českého, ale v mé, z nějakého důvodu závadné, realizaci. A tuto chybu hledám.


P.S. Zajímalo by mě, co strašného by se stalo, sloučil-li bych K44 a K46 kanálovým (laditelným) slučovačem TEROZ. Předpokládám, že jde o 2 kanál. propusti spojené do jednoho výstupu.

Jak by asi narostl útlum navýšený (?) tím, že by signál z 1. větve šel nejen k přijímači, ale i blízkým filtrem do antény 2. větve ?
A krom zvýšeného útlumu, udělalo by to i jinou rotyku ?

P.P.S.: Ten odkaz kopíruje (včetně obrázků) právě obsah zmiňované knihy. Přesto díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1885
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: út červenec 09 2013, 15:13    Předmět: Citovat

Pkud v tom restu nepotřebuješ K42,43,45,47,48 tak by ten slučovač i šel udělat. Jasně propust na K44 mírně propustí i K46 a naopak,ale už s útlumem a to by vadit nemuselo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kapetr



Založen: Dec 01, 2012
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út červenec 09 2013, 15:24    Předmět: Citovat

scorpions-cz napsal(a):
Pkud v tom restu nepotřebuješ K42,43,45,47,48 tak by ten slučovač i šel udělat. Jasně propust na K44 mírně propustí i K46 a naopak,ale už s útlumem a to by vadit nemuselo.


Také jsem zvažoval do REST větve dát zádrž K45 - trochu roztaženou.
A propusť K45 až za hybr. slučovač(K44+K46) - na K44/46 by neměla sebrat víc jak 7 dB.

Co bych za to dal mít měřící přístroj, abych nevěštil dle sloupečku síly signálu ze STB :-/

P.S.: REST = Cukrák = 41+53+59

Mimochodem. Rád bych věděl, kdo měl ten skvělý nápad dát MUX4 ve středních Čechách na K44 (dost blízko K41) a MUX-regio7 na K46 ...


Naposledy upravil kapetr dne út červenec 09 2013, 15:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1885
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: út červenec 09 2013, 15:31    Předmět: Citovat

Celé by to šlo poskládat do jedné krabičky. Chtělo by to ale znát opravdovou úroveň těch slabých signálů.Z toho by se odvodilo jakej zisk mají mít ty kanálový zesilovače. Naladit se to potom musí na polyskopu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kapetr



Založen: Dec 01, 2012
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: pá červenec 12 2013, 18:00    Předmět: Citovat

Zpět k tématu: nedalo mi to, nalistoval jsem i učebnici fyziky pro III. ročník - Kmity, vlny, akustika - rezonanční obvody.

A chová-li se to (úsek vedení L/4 či L/2) jako jako par./ser. rezonanční obvod, mělo by to fungovat.

Zkoušel jsem to proto znovu důkladněji:
- jako propusť (zkrat na L/4) opravdu nepoužitelné (žádný vliv, útlum, na i vzdálené kanály jsem nezaznamenal
- ale jako zádrž (zkrat na L/2) to funguje - i přebuzený signál jde úplně do kytek. Žel i s poměrně vzdáleným okolím.

Např.: K41 a K53. Intervaly (rozmezí vpichů se silným až totálním útlumem) se částečně překrývají. Použitelné by to tedy bylo až tak pro kanály s mezerou 20 kanálů.

Nicméně Ing. Český zmiňuje vliv kvality vedení na strmost charakteristiky. Možná, že pokud by se použil extra kvalitní koax s 3 stíněním, ...

Pozn.: zkusil jsem také variantu s oddělením pahýlu kondíkem (pro použití ve větvích s DC napájením pro zesilovače). Kupodivu - nijak zvlášť to interval s útlumem neroztáhlo (nerozladilo).



P.S.: nemá některý z běžných (a levných) současných STB indikaci síly signálu přímo v dBmicroV ? Pokud jsem slyšel, tak u DVB-S/2 STB to není až taková vzácnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund