Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ochrana veškeré spotřební elektroniky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1684

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 8:11    Předmět: Citovat

Ekkare, ono to nemusí být o lenosti, ale o obchodní strategii:
1.) nikdo ze spotřebitelů si nemůže stěžovat, že napětí i na konci distribuční větve, není v předepsaném pásmu tolerance ±10%.
2.) zvýšením napětí, se též zvýší výkon spotřebičů a vzroste jejich spotřeba, za kterou si následně zaplatíte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31985
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 9:33    Předmět: Citovat

Fajn - opravuju "lenost" na "vychcanost". Spokojen?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1684

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 10:22    Předmět: Citovat

Ale, ale... Přece nejde o slovíčkaření ani o výkřiky do tmy, ale o pochopení, proč má v poslední době mnoho odběratelů v elektroinstalaci vyšší napětí, než by si mnohdy přáli. Proč jejich žárovky mají omezenu životnost a distributor obvykle není ochoten napětí ve své distribuční síti mírně snížit. Co s tím udělat. Až pak může být technik "spokojen". Již zde padly návrhy řešení:
1.) domluva s dodavatelem,
2.) trafo (oddělovací 230V/230V)
3.) autotrafo (trafo 230V/12V s vinutími v sérii)
4.) stmívač (dimmer)
5.) rázový termistor
6.) UPS
Znáš ještě další vhodné opatření, nebo se raději budeme bavit o charakterových vlastnostech pracovníků energetiky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milne



Založen: Oct 06, 2006
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 11:07    Předmět: Citovat

To je odpověď! Teď ještě vybrat to nejlevnější a nejjednodušší...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1537
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 11:20    Předmět: Citovat

milne napsal(a):
vybrat to nejlevnější a nejjednodušší...

Asi toto:
Otkundes napsal(a):
5.) rázový termistor



Otkundes napsal(a):
3.) autotrafo (trafo 230V/12V s vinutími v sérii)

Pro upřesnění takto:



snizenisitovehonapeti.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  snizenisitovehonapeti.png
 Velikost:  8.56 kB
 Staženo:  84 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31985
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 11:25    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
...
Znáš ještě další vhodné opatření, nebo se raději budeme bavit o charakterových vlastnostech pracovníků energetiky?
Ostrovní soustavu s vlastním generátorem - pak si můžu nadávat výhradně sám sobě. Obdobnou anabázi ohledně přepětí v síti už jsem nechtěně taky absolvoval (ještě v době, kdy se dodavatel jmenoval VČE) a musel jsem uznat, že v zájmu udržení svýho zdraví udělám nejlíp, když si zvyknu a nejcitlivější zařízení budu napájet přes UPS - krátce proč si kazit svý zdraví pro blbost a idiotismus druhejch?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6079
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 11:46    Předmět: Citovat

Milan_F napsal(a):
Otkundes napsal(a):
3.) autotrafo (trafo 230V/12V s vinutími v sérii)

Pro upřesnění takto:
Já bych spíš zapojil ta vinutí do série (jak ostatně píše i Otkundes), čímž získám autotrafo s vývody 242V, 230V, 0V. Primár bude namáhán pouze jmenovitým napětím, ne tím zvýšeným.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1684

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 12:36    Předmět: Citovat

Ekkare, máš nějakou nekonstruktivní, nadávací náladu.
Zkus se raději zamyslet nad dimenzováním trafa v tomto zapojení:
Na jaký proud musí být dimenzováno (původní) primární a sekundární vinutí trafa?



Autotrafo1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Autotrafo1.jpg
 Velikost:  28.21 kB
 Staženo:  58 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 13:54    Předmět: Citovat

Autotrafo je, pravda, řešení nabízející možnost snadno a levně snížit napětí pro jeden spotřebič.
Lepší by ale bylo zapojit to autotrafo tak, aby se zvedlo napětí na pracovní nule proti zemi a fázi nechat probíhat přímo, aby zapojení nezvýšilo impedanci vypínací smyčky fáze - PE.

Zdaleka ne všude je obvodu předřazený proudový chránič, je tedy třeba zachovat co nejvyšší zkratový proud v případě, že se dostane fáze na kostru zařízení, aby předřazené jištění vybavilo v dostatečně krátkém čase.

Ať to nemusím kreslit: přehoďte si ve výše uvedeném schémátku označení L a N. Pak zapojení vyhoví i podmínce čl.413 a násl. ČSN 33 2000-4-41, pokud jde o ochranu před úrazem dotykem na neživou část zařízení. Předpokládám samozřejmě, že ze zásuvky jdou tři vodiče - dva pracovní a jeden ochranný (ať už je doma rozvod v soustavě TN-S nebo TN-C).

Zkrat mezi pracovními vodiči samozřejmě nevyvolá tak velký zkratový proud, ale na druhou stranu je výhodou napájení studeného vlákna žárovky ze zdroje s vyšší vnitřní impedancí, protože vlákno nedostane takovou facku za studena.
Při napájení navzájem propojených elektronických přístrojů by "plovoucí pracovní nula" neměla mít žádný negativní vliv, protože oba pracovní vodiče musí být od signálové části galvanicky oddělené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1684

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 14:23    Předmět: Citovat

OK, tato souvislost mě nenapadla, už jsem to opravil:


Autotrafo2.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Autotrafo2.JPG
 Velikost:  31.97 kB
 Staženo:  61 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1537
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 15:27    Předmět: Citovat

Vždyť je to více méně to samý zapojení. Jen jde o to jaký trafo se použije a jak se zapojí. Přijde mi to jako zbytečná honba za desetinama voltu - zcela bezvýznamná. Pokud je potřeba nahnat větší rozdíl napětí ať už nahoru nebo dolů, bylo by vhodnější asi toto zapojení. Třebas i s úpravou dle Hilla. http://www.aldax.cz/index.php?act=prod&show=clanky&key=podpeti
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 15:54    Předmět: Citovat

Právě, že jen víceméně. V tom druhém zapojení je učuněno vše pro splnění podmínek rychlého vypnutí jistícího prvku v případě zkratu fáze na neživou část zařízení spojenou s ochranným vodičem.
V zapojení prvním to jištění vypne se zpožděním, někdy vypnout nemusí vůbec.

Tak jako tak jsou podobná zařízení vhodná jen k napájení jednotlivých zařízení a, protože je škoda nechávat autotrafo trvale zapojené v síti, je třeba také vyřešit vypínání už na straně přívodu. Kdo se nechce vzdát dálkového ovládání, bude si muset pořídit bezdrátový vypínač nebo dálkově spínanou zásuvku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31985
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 16:33    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
Ekkare, máš nějakou nekonstruktivní, nadávací náladu...
A divíš se? Víš kolik jsem protelefonoval a kolik času strávil dohadováním se s pitomcema, který furt dokola tvrdí jedno - "NENÍ DŮVOD PROČ TO NAPĚTÍ U VÁS SNIŽOVAT" ???

Prošel jsem si všecky baráky s měřákem v ruce, vždycky v posledním nebo nejvejš předposledním patře jsem zazvonil a slušně poprosil o možnost píchnout si u nich na 10 vteřin měřák do zásuvky, udělal jsem si tabulku, ve který bylo kterej barák je na kterou trafačku připojenej a kolik má na konci větve napětí s přihlídnutím k denní době a vyšlo mi, že prostě všecky trafa jsou "prdnutý" na maximum bez ohledu na zatížení a požadavek normy. Je to už asi 17 let co jsem to dělal (někdy v roce 1996) a od tý doby se kromě ceny za kWh a názvu společnosti NEZMĚNILO ABSOLUTNĚ NIC. Stejně dopadlo i hledání důvodu, proč sídliště není napojený na podzemní přívod a jednu "vyzděnou" trafačku s daleko vyšší odolností proti výpadkům způsobených počasím - nikoho to nezajímá, protože napojení sídliště na stávající vzdušný vedení k sousední vesnici tenkrát před skoro 30 lety vyšlo VČE lacinějc a ani ČEZ na tom nehodlá cokoliv změnit... Co na tom že pro 12 paneláků s přibližně 620 bytovýma jednotkama je potřeba mít kolem nich 5 nebo 6 sloupovejch trafaček - pro každý 2-3 baráky samostatnou? Když stejně do baráků jdou přívody podzemním vedením...?

Prostě než se zabejvat něčím, co odpovědní vnímají akorát způsobem "krumpáč v hlavě" (jedním uchem dovnitř, druhým ven) a naprosto zbytečně si tak zvedat krevní tlak se radši věnuju něčemu více uklidňujícímu... třeba Pb baterkám...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1684

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 17:51    Předmět: Citovat

Ne, nedivím se, Ekkare. Než jsem se začal problémem zabývat, hledal jsem na stránkách dodavatele jakostní znaky elektřiny a jak je to s přípustnou tolerancí síťového napětí. Všude jsem narážel jen na odkaz na normu, kterou si mohu objednat a koupit (ČSN 33 01 20 a ČSN EN 50160). Dokonce ani v Obchodních podmínkách pro dodávku elektřiny, ani v Pravidlech provozovatele distribuční soustavy, jsem nenašel jednoznačnou hodnotu tolerance jmenovitého napětí.
Nakonec jsem zjistil, že u sítě 400/230V, se měří v 10-ti minutových intervalech a 95% výsledků měření, musí splňovat toleranci ±10%. V předpisu je to popsáno složitěji...
Takže, při jmenovitém napětí 230V, můžete mít v zásuvce i 253V a distributora to zajímat nemusí, protože technickou normu nepřekračuje a případnou reklamaci, stížnost, nebo požadavek na náhradu škody za zničený elektrospotřebič, s přehledem zamítne!
Jenže, to ještě neznamená, že se budu bezmocně vztekat.
Osobně jsem si vyzkoušel zapojení dle schématu výše. Jako trafo jsem použil 220/24V 2VA pro signalizační žárovky a podle schématu, ho zatížil žárovkou 240V/15W (do ledničky). Fungovalo to několik hodin dobře, proto jsem autotrafo v tomto vláknu navrhoval již v jeho počátku. Problém je ale v tom, že elektrotechnik - bastlíř, snad ví co si ještě může dovolit, ale na EB jsou i lidé, kteří nemusí mít elektrotechnickou kvalifikaci vůbec a tak naše rada může být i cestou do pekel...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31985
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2013, 18:30    Předmět: Citovat

To bych Ti bejval napsal rovnou taky, protože tu samou hledací anabázi ohledně tolerance síťovýho napětí jsem v tu dobu absolvoval taky - se stejným výsledkem, akorát že jsem si výtisk norem musel objednat z Krajský technický knihovny - internet bylo tenkrát nanejvejš hoodně neslušný slovo...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund