Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Monitor BenQ G2420HD 24", výbojka vyměněna (opraveno)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po březen 18 2013, 16:34    Předmět: Monitor BenQ G2420HD 24", výbojka vyměněna (opraveno) Citovat

Mám na stole rozebraný monitor BenQ G2420HD.
Závada:
- Po zapnutí se rozsvítí zelená kontrolka ON a na panelu se zobrazí úvodní LOGO.
- Pak se zobrazí zpráva, že není připojen žádný kabel. Zkoušel jsem připojit signál HDMI, DVI-D i VGA, hlášení je stejné jako když skutečně nepřipojím žádný kabel. Hlášení "No kabel" po chvíli zhasne, ale ještě svítí zelená ON.
- Po další chvilce přejde monitor do Standby a rozsvítí se žlutá kontrolka STBY. Tlačítkem ON/OFF se monitor vypne a proces jde novým stlačením ON zopakovat.
- Ve stavu ON nereaguje tlačítko MENU. Bez toho, že monitor registruje kabel (signál), je to asi normální stav (pokud ne tak mne opravte).

Základem elektroniky je obvod Realtek RTD2482RD. Rád přijmu radu a zkušenost s podobnou závadou od toho, kdo již závady s obvodem RTD2482RD řešil.

Já jsem zatím zjistil toto:
1) Podařilo se mi vygooglit servisní manuál od toho Benq monitoru:
ftp://210.65.248.224/LCD%20Monitor/Document/G2420HD/LCD%20Monitor_DC_G2420HD_20090526_142914_Service%20Manual_G2420HD.pdf
V tomto manuálu je podrobné schéma zdroje, ale jen blokové schéma základní desky s RTD2482RD.
2) Vygooglil jsem servisní manuál monitoru ACER T230H, kde je podrobné schéma základní desky se stejným obvodem RTD2482RD.
http://data.manualslib.com/pdf2/27/2695/269461-acer/t230h.pdf?457c0fefe853f9e155e86d358bba7feb
Očekávám velkou podobnost zapojení obou základních desek, jen je jiné rozložení součástí.
3) Primární zdroj monitoru by měl být OK. Žádný kondenzátor není nafouklý. Napětí jsem zatím neměřil, nerad zapojuji zdroj v nezatíženém stavu. Při tomto projevu však nečekám závadu ve velikosti primárních napětí.
Podle schématu v manuálu dává zdroj přímo napětí pro můstek invertoru výbojek a přes další stabilizátor s PWM obvodem TL1451 vytváří napětí 5 V a 3,3 V. Regulační tranzistor Q851 pro 3,3 V však není na zdroji osazen, takže napětí 5 V je použito jak pro základní desku monitoru, tak pro řídící obvod OZ9933 invertoru výbojek.
4) Na základní desce jsou dva stabilizátory na 3,3 V a 1,2 V. Opět jsem je ještě neměřil, ale pokud by některý z nich nedával napětí, určitě by se asi nezobrazilo logo a neběžely funkce tak, jak jsem je popsal (pokud se mýlím, tak mne opravte).
5) Snažím se z obvodů kolem 2482-ky najít nějakou souvislost, proč monitor nevyhodnotí přítomnost signálu na žádném vstupním konekoru. Kdysi jsem opravoval obyčejný monitor jen s VGA konektorem. Ten také hlásil žádný signál. Tam jsem našel proražený filtr na přívodu synchronizačních pulzů. Tady se signály vyhodnocují někde uvnitř 2482-ky, ale vně obvodu může být také nějaký společný filtr. Ze schématu od ACER jsem zjistil:
- D-SUB se vyhodnocuje na špičce 66 na 2482 ze špičky 5 na VGA konektoru
- DVI se vyhodnocuje na špičce 67 na 2482 ze špičky 14 na DVI konektoru (5 voltů)
- HDMI se vyhodnocuje na špičce 68 na 2482 ze špičky 18 na HDMI konektoru (5 voltů)
Jak se ty vstupy zpracují uvnitř 2482-ky zatím netuším

Takže dík za náměty. Doufám, že vada nebude ve flash paměti s řídícím programem monitoru



Monitor BenQ G2420HD.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Monitor BenQ G2420HD.jpg
 Velikost:  11.23 kB
 Staženo:  115 krát



Naposledy upravil Brozicek dne út březen 26 2013, 7:50, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út březen 19 2013, 10:59    Předmět: Citovat

Na základní desce mne zaujaly nějaké tečky jako rozprsknutý cín překrytý ochranný lakem. Podíval jsem se na to podrobněji mikroskopem. Podle barvy to vypadá stejně jako cínové ostrůvky na spojích. Nejlépe jde barvu cínu a prskanců srovnat na obrázku "Skupina prskanců_50x zvětšeno".
Jaký máte pocit z přiložených fotek? Že by po třech létech provozu došlo někde ke zkratu mezi spoji? To by mi Číňani připravili pěkné kurvítko. Uvažuji o preventivním přebroušení strany spojů jemným smirkem v místech, kde jsou vedené spoje.



Skupina prskanců_50x zvětšeno.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Skupina prskanců_50x zvětšeno.jpg
 Velikost:  160.65 kB
 Staženo:  101 krát


Prskance1_200x zvětšeno.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Prskance1_200x zvětšeno.jpg
 Velikost:  127.27 kB
 Staženo:  88 krát


Prskance2_200x zvětšeno.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Prskance2_200x zvětšeno.jpg
 Velikost:  100.82 kB
 Staženo:  128 krát


Prskance3_200x zvětšeno.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Prskance3_200x zvětšeno.jpg
 Velikost:  85.53 kB
 Staženo:  96 krát


Prskance5_200x zvětšeno.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Prskance5_200x zvětšeno.jpg
 Velikost:  122.12 kB
 Staženo:  112 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 19 2013, 11:13    Předmět: Citovat

Skus to pre istotu premerat, ale podla mna to bude len neskodny bordel v laku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3499
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: út březen 19 2013, 11:29    Předmět: Citovat

Vyzkoušej to s odpojenými tlačítky. Tlačítka pak zkontroluj na svod.
_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út březen 19 2013, 13:05    Předmět: Citovat

Proškrábni to jehlou pod lupou, abys měl klid. Podle mě se o cín nejedná, spíše nějaké zbytky ze špatného umývání desky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út březen 19 2013, 13:22    Předmět: Citovat

Provedl jsem pod mikroskopem očištění všech podezřelých ostrůvků. Při čištění to na cín opravdu nevypadalo. Zkusil jsem také odpojit kabel s tlačítky, ale bez tlačítek se po připojení napětí monitor vůbec nezapne, zelená ani žlutá dioda Standby nesvítí. Nic zatím nemělo žádný účinek.
Pak jsem si všiml, že v okamžiku, když asi 1 sec svítí LOGO BenQ, tak ve zdroji něco šumí, a stejně pak ve zdroji zašumí, když se rozsvítí nápis Kabel nepřipojen.
Takže končím s hádáním a musím napětí a funkci zdroje proměřit, ten šum se mi nelíbí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 19 2013, 13:32    Předmět: Citovat

Sum moze byt normalny a s krytom takmer nepocutelny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út březen 19 2013, 15:39    Předmět: Citovat

Začínám to vidět v hnědých barvách.
Měření jen potvrdilo můj předpoklad. Napájecí napětí 5V ze zdroje OK. Stabilizátory 3,3 V a 1,2 V na základní desce také OK. Výbojky poslušně nabíhají a svítí. Ten šum se mi při při měření se zdrojem a základní deskou "na zádech" s odpojeným LCD panelem neprojevoval (že by to šuměly krystaly v panelu jako terčíky na displeji v autobuse ? Very Happy )

Pokud to, že monitor neregistruje připojení signálu, dělá nějaká vadná součástka (např. zkratovaná keramika) vně řídícího obvodu, tak nevím jak ji bez platného schématu a znalosti funkce mezi těmi SMD bleškami najít. A pokud je vada v některém IO (řídící IO, EPROMKY a Flash), tak se to nedá zjistit a ani případně opravit.

Zachránit mne může asi jen dobrý GOOGLISTA, který najde datashet obvodu Realtek RTD2482RD s doporučeným vnějším zapojením a popisem funkcí vývodů.
Nic jiného mne už nenapadá. Pro zdatného vyhledávače v GOOGLE ještě uvádím že monitor G2420HD má na zadním štítku uvedeno Model: ET-0027-B.
Základní deska má nějaké divné značení, raději jsem nápisy na ní mým mikroskopem vyfotil.



Značení základní desky.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Značení základní desky.jpg
 Velikost:  66.88 kB
 Staženo:  98 krát


Nálepka základní desky.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Nálepka základní desky.jpg
 Velikost:  100.12 kB
 Staženo:  126 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st březen 20 2013, 9:15    Předmět: Citovat

Pořád mne ten monitor na stole dráždí jako červená barva býka.
Pod lupou jsem postupně proměřil na zkrat všechny kondenzátory na kartě. Nic zkratovaného jsem nenašel.
Při měření jsem však našel řadu odporů s "nulovým odporem". Původně jsem všechny považoval za klasické propojky. Pod některými však nevedly žádné spoje, které by propojka překlenula, a tak jsem se na dva takové odpory cvičně zaměřil - viz fotku výřezu tišťáku. Všechny odpory R210 až R213 ukazují nulový odpor.
Na schématu však na těch vstupech 2482-ky jsou odpory s hodnotou 100 Ω. Je to schéma jiného monitoru, takže se hodnoty mohou lišit, ale 0 Ω mi nějak nesedí. Odpory 212 a 213 jsou od HDMI a druhé schéma ukazuje kam jsou ty odpory připojeny. Mimo to schéma už vedou jen na HDMI konektor.

Naznačuje to nějaké indicie k závadě nebo je to jen jiné zapojení než na schématu? Ještě dotaz, co znamená to lomítko /6 za hodnotou odporu? Je to u mnoha součástek na schématu. Je to přípustné napětí na té blešce SMD?



Vst odpory HDMI.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Vst odpory HDMI.jpg
 Velikost:  158.83 kB
 Staženo:  97 krát


Vstupy HDMI schema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Vstupy HDMI schema.jpg
 Velikost:  49.05 kB
 Staženo:  137 krát


Vstup HDMI schema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Vstup HDMI schema.jpg
 Velikost:  68.84 kB
 Staženo:  117 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt březen 21 2013, 8:24    Předmět: Citovat

PS: Ten kroužek kolem odporů R14 a R15 je již na schématu v manuálu a s tématem nemá nic společného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2013, 13:23    Předmět: Citovat

Tak jsem monitor složil a zase mne zaujalo to vrnění když svítily výbojky. Tak jsem vyndal z šuplete uloženou výbojku ze 17" monitoru. Postupně jsem nahradil každou ze 4 výbojek v monitoru. Byla to ta poslední. S náhradní výbojkou a odpojenou původní výbojkou jede monitor OK.
Tak to bych nečekal.
Nechávám tu kratší výbojku svítit jen krátce. Mám obavu, aby nebyla přetěžována proudem nastaveným pro dlouhé výbojky.

Raději se však zeptám: Pokud invertor řídí maximální proud výbojek, mělo by být možná jedno, zda je výbojka delší nebo kratší. Takže pokud neseženu dlouhou výbojku, mohl bych tam dát tu kratší za cenu nepatrně zhoršené rovnoměrnosti podsvětlení? Zpětná vazba regulující proud výbojek je podle přiloženého schématu asi jen od jedné ze 4 výbojek, protože řídící IO má jen jeden vstup pro zpětnou vazbu. Takže podle mého názoru tam může být klidně kratší výbojka. Ale raději si to nechám od někoho ještě potvrdit podle praxe nebo jen teoreticky.

PS: Ještě jsem se snažil vysledovat, co způsobuje to vrnění (šum), když se rozsvítí výbojky. Způsobuje to korona (sršení) přes izolaci na kablíku od vadné výbojky, způsobená vysokým zápalným napětím. Výbojka bude asi prasklá, takže nezapálí. Od sršení je hned cítit ozon. S náhradní vnější výbojkou je klid.



Regulace proudu výbojek.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Regulace proudu výbojek.jpg
 Velikost:  96.34 kB
 Staženo:  209 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út březen 26 2013, 8:38    Předmět: Citovat

Sehnal jsem monitor 20", ve kterém byla vadná 1 výbojka. Délka originálních výbojek v BenQ je 54 cm, délka výbojky z jiného monitoru je 42,5 cm. Záměnu jsem vyřešil takto:
- V monitoru 20" byly výbojky po dvojicích umístěny v U-korýtku, které bylo k základně panelu upevněno šroubky. Použil jsem korýtko s vadnou jednou výbojkou a dobrou výbojku jsem ze silikonových koncovek vystříhal i s kabelem. Konce výbojky jsem očistil od zbytku silikonu.
- V monitoru BenQ bylo korýtko vytvořené z jednoho kusu jako součást základové desky panelu. Musel jsem silikonové koncovky dvojice výbojek vyjmout z panelu. Vadnou výbojku jsem z koncovek opatrně vyjmul rozstřižením koncovky kolem výbojky. Výbojky byly k sobě ještě fixovány silikonovými sponami ve tvaru osmičky, takže prasklá výbojka šla ze spon vysunout.
- V místě, kde byl konec kratší výbojky jsem ve dně korýtka na základovém panelu vystřihl drážku na vytažení kablíku.
- Náhradní výbojku jsem vsunul i s původním kablíkem přes prostřihnutí po vadné výbojce do silikonové koncovky a v místě nového vývodu jsem z koncovek ze silikonu od kratších výbojek vyrobil držáček konce náhradní výbojky. Jedno očko osmičkových spon jsem rozstřihl, aby se do spon dala vsunout náhradní výbojka.
- Pak jsem celý panel sestavil zpět a stále kontroloval, zda mi někde nezůstalo nějaké smítko.

Po sestavení monitoru to "kupodivu funguje". Skutečnost, že je jedna výbojka o 12 cm kratší, není okem na jasu monitoru vůbec okem vidět.

Práce to byla ale titěrná a už rozumím tomu, proč mi nikdo zde nesdělil svoji zkušenost s montáži kratší výbojky do panelu. Asi budu jediný, kdo se o takovou záměnu výbojek úspěšně pokusil.



Upevnění korýtek šroubkem v monitoru 20 palců.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Upevnění korýtek šroubkem v monitoru 20 palců.jpg
 Velikost:  156.64 kB
 Staženo:  132 krát


Korýtka v BenQ jsou součásti základny panelu.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Korýtka v BenQ jsou součásti základny panelu.jpg
 Velikost:  144.42 kB
 Staženo:  104 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund