Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tvrdý trafo -konstrukce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po leden 28 2013, 21:00    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
... Merať na krátko zváracie trafo nie je sranda.

Jde jen o porovnávací měření, nemusí to být pro jmenovitý primární proud, ale třeba pro jeho desetinu. To se zvládne i běžným autotrafem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SDZ



Založen: Mar 11, 2011
Příspěvky: 420

PříspěvekZaslal: po leden 28 2013, 22:00    Předmět: Citovat

Podle tý tabulky má bejt sekundár vinutej z jiný strany než primár -pochopil jsem to dobře?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po leden 28 2013, 22:38    Předmět: Citovat

SDZ napsal(a):
hosab napsal(a):
tj.prim. a sek.vinutí s těsnou vzájemnou vazbou.

Tím je myšlono že vinutí prim. s sek. musí být co nejblíž u sebe ?

Tím je myšleno, že vinutí musí být jedno na druhém, ne vedle sebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 28 2013, 22:50    Předmět: Citovat

Bernard: Sice tak nějak nechápu , co ty koeficienty a dělicí faktory znamenají, ale nezdá se mi správně ještě ta dvanáctka ve druhém sloupci.

A je tu někdo, kdo by mi prosím jednoduše vysvětlil princip regulace proudu při sváření v CO2? Stačí jen trafo s odbočkami(na primáru) a už nic. Žádná elektronika, co reguluje proud?
Když to trafo musí být tak strašně tvrdé, tak co ureguluje proud na konstantní velikost?
citace: "Princip svařování v CO2 atmosféře spočívá v tom,že se drát (0,6 0,8 ,1,0 1,2 ...) utavuje při zkratu s materiálem.Je to pravý opak obloukovýho svařování."

Mně to nepřipadá jako opak? Je tam navíc jen ta ochranná atmosféra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po leden 28 2013, 22:59    Předmět: Citovat

SDZ napsal(a):
Podle tý tabulky má bejt sekundár vinutej z jiný strany než primár -pochopil jsem to dobře?

V té tabulce je jedno okno pro vinutí (na obrázku dole je to komplet).
Rozptylová indukčnost δL je vlevo nahoře 100%, tedy 1. Jinde jsou poměry k té jednotce. Takže kotoučové vinutí - primár jedna komora, sekundár druhá komora - má rozptylovou indukčnost 12x větší.



Trafo.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Trafo.png
 Velikost:  1.46 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po leden 28 2013, 23:03    Předmět: Citovat

Jednu som opravoval. Pri nej sa prúd nastavoval prepínaním na primáre (tuším 5/6 polôh). Rýchlosť posuvu drôtu sa nastavovala potenciometrom a malo to nejaké prepojenie s prepínačom primáru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po leden 28 2013, 23:28    Předmět: Citovat

Už nic, špatně jsem to přečetl. Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SDZ



Založen: Mar 11, 2011
Příspěvky: 420

PříspěvekZaslal: po leden 28 2013, 23:41    Předmět: Citovat

Bernard> to že je to pouze polovina vinutí jsem pochopil.Na tom obrázku je sekundár červeně,nebo naopak ?

PavelFF> Regulace proudu pro svařování CO2 je řešen pouze rychlostí posuvu drátu.U zdroje pro CO2 je potřeba regulovat pouze napětí.Já to mám řešený tak,že mám na sekujdáru dvoucestnej řizenej usměrňovač s dvěma tyristory.Regulátor je řešenej tak,že měří napětí na výstupu a podle toho buď přidá,nebo ubere (zpětná vazba je potřeba sladit)- snaží se udržovat nastavenou hodnotu napětí.Hobby COčka mají přepínání napětí v primáru (s tím se mi motat nechtělo).

>Mně to nepřipadá jako opak? Je tam navíc jen ta ochranná atmosféra.< Já to myslel tak,že u obloukovýho svařování se člověk snaží držet oblouk(držet elektrodu nad materiálem),naopak u COčka se drát tlačí do svařovanýho materiálu.


Nehledejte problém v tom řízení,zkoušel jsem svařovat i s klasickým dvoucestným usměrňovačem z diod. efekt stejnej.Proto se tady snažím získat podrobnější informace o trafu jako takovém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patex555



Založen: Aug 19, 2007
Příspěvky: 75
Bydliště: Hronovce

PříspěvekZaslal: út leden 29 2013, 0:05    Předmět: Citovat

SDS>Dobré čítanie odporúčam.http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=375956&highlight=buduje+migomat&sid=fe1b2119735f582c8e34b002a112149f
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út leden 29 2013, 0:07    Předmět: Citovat

SDZ napsal(a):
...Na tom obrázku je sekundár červeně,nebo naopak ?...

Bývá zvykem začít motat vinutí pro největší napětí. Tenký drát se líp ukládá přes hranu kostry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patex555



Založen: Aug 19, 2007
Příspěvky: 75
Bydliště: Hronovce

PříspěvekZaslal: út leden 29 2013, 0:10    Předmět: Citovat

.http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=375956&highlight=buduje+migomat&sid=fe1b2119735f582c8e34b002a112149f
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SDZ



Založen: Mar 11, 2011
Příspěvky: 420

PříspěvekZaslal: út leden 29 2013, 0:43    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
Bývá zvykem začít motat vinutí pro největší napětí. Tenký drát se líp ukládá přes hranu kostry.


To je pravda.
Je zajímavý,že ty trafa do COček mají vždy cívky vedle sebe.Asi je to z nějakýho důvodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18681
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út leden 29 2013, 6:50    Předmět: Citovat

Je to hlavně z důvodu bezpečnosti , máš to v normě , musí být oddělená vinutí . Ale tak jak jsi to provedl , je to pro "tvrdost" trafa nejlepší . Aby měla svářečka dobrý chod při tyrřízení , musí být dost vychytaná a i s dělenou tlumivkou , aby to k něčemu bylo . Levné baumaxové svářečky mají jen tu regulaci na primáru trafa , ale "svářeči" je nemohou používat , neb mají slabý a hlavně velmi nestabilní výkon , daný špatným podavačem , jeho napájením z výkonového secvinutí . U nich se toho moc nastavit nedá a ze tzv. čtyř stupňů jsou využívány jen ty dva "nejsilnější" , přičemž dojde vlivem poddimenzování - vlivem katování kostů , brzy k přehřátí a často shoření trafa . Proti počtům , které jsme se za dob reálsoc učili , jsou ta trafa přetížena tak 4-5x . No a k tomu průběhu sváření . Regulace sváření probíhá dle technologického procesu , který je pro různé slitiny předepsán . Jedná se o různé stavy s použitím rozdílných "krycích" plynů , povoleného množství vneseného tepla do materiálu atd . No a vždy tam hoří oblouk . Ale buďto stále anebo se tam lidově rve toho drátu více a ten roztavený se v podstatě do sváru vnáší ve větších částečkách . Takovéto podmínky mohou zabezpečit jen výkonné stroje , na kterých se nastavuje proud i napětí zdroje . Obé je velmi tvrdé , narozdíl od sváření elektrodou , kde se výkonové poměry v oblouku mění se zkracováním a prodlužováním oblouku rukou svářeče . Což by při tvrdě nastaveném napětí nebylo možné .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SDZ



Založen: Mar 11, 2011
Příspěvky: 420

PříspěvekZaslal: út leden 29 2013, 12:08    Předmět: Citovat

No,já mám pořád pocit,že je na tom trafu něco špatně.Sekundár je na primáru,kterej je navinutej dobře (je i prolitej lakem a vypálenej v peci).Na sekundár jsem jinej drát neměl než jak je vidět na obrázku.Napadlo mě,jestli by mělo nějaký význam tu izolaci dostat pryč a obmotat celej drát sekundáru třeba kobercovkou.Při navinutí silnýho drátu na trafo by byly jednotlivý závity blíž u sebe.Co vy na to?


trafo.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trafo.jpeg
 Velikost:  103.25 kB
 Staženo:  81 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18681
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út leden 29 2013, 12:48    Předmět: Citovat

Nech pocity pocity a ať se někdo kouká na Vmetr při sváření . Reálný výsledek lze porovnat až při vlastním sváření . Tvoje další teoretizování zde je na dvě věci . Jestli nedostaneš napětí při sváření na 24-26V , tak nic nečekej . Tedy pokud nechceš něco jen lepit . Teoretizuješ , ale průřezy drátů a jádra sem nedáš . Takže další postrádá smyslu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund