Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Cim zacit v C
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8991
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út prosinec 18 2012, 9:22    Předmět: Citovat

Souhlasím, že to asi není ideální na začátek, taky jsem měl spousty nejasností a otázek, když jsem ten seriál projížděl. Ale prostě jsem zkoušel, projížděl fóra, google a časem se začalo vyjasňovat. Myslím, že právě tím zkoušením se člověk naučí dost věcí. Chce to jen čas. Momentálně zvládnu to, co jsem potřeboval, tj, komunikovat s COM portem, práci se soubory a samozřejmě nějaký ty věci okolo. Vše přes WinAPI. Zbytek se budu učit, jak nastane potřeba to umět. Jediný, co jsem zatím vzdal jsou okna. Pro mý potřeby mi stačí příkazovej řádek a zrovna práce s okny mi přijde celkem složitá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 717
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: út prosinec 18 2012, 9:38    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Treba si uvedomit, ze C a C++ su dva rozne jazyky a nespajat ich dokopy. Ze sa mnoho programov v C da skompilovat kompilatorom C++ na tom nic nemeni.
A naopak - mnoho lidí si neuvědomuje, že "objektově" se dá psát i v základním C. Jen namísto class používat struktury, při dědění vložit strukturu rodiče na začátek struktury potomka, konstruktor a destruktor je nutné volat explicitně (funkce mohou být také virtuální, jako ukazatele ve struktuře), funkce se musí odlišovat jménem a musí se jim předávat ukazatel na objekt. Je to jen trochu víc zápisu, ale funkčnost se dá zajistit stejná a naopak má programátor větší kontrolu nad kódem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út prosinec 18 2012, 10:11    Předmět: Citovat

Nieco podobne sa pouziva aj v Linuxe - v jadre, ktore je cele napisane v C. Kod je vacsinou prehladny a pekne citatelny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út prosinec 18 2012, 11:00    Předmět: Citovat

rnbw << "To je pravda, ale částečně i není. FORTRAN a ALGOL60 jsou dva jiné jazyky. C a C++ dávají jiné .obj výstupy, C++ komolí jména a tak dále, ale většina syntaxních konstrukcí z C je použita i v C++. Z hlediska syntaxe a učení je možno zjednodušeně říci, že C++ je nadstavba. I když programátor musí mít na vědomí, že C++ přistupuje ke spoustě věcí v kódu s rozšířenými pravidly a tím nastávají efekty v holém C neznámé." ;

Smile

Panda38 napsal(a):
A naopak - mnoho lidí si neuvědomuje, že "objektově" se dá psát i v základním C.
Ano, to je dotaženo v COM téměř k dokonalosti. Twisted Evil No, ale pohoda skutečného objektového jazyka to není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17866
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so prosinec 22 2012, 1:52    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):

I na netu je mnoho stravitelnějších seriálů.


Bohuzel, ten serial ma jen asi 5 pokracovani a od roku 2006 ani carka...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2012, 21:46    Předmět: Citovat

Pro naučení C doporučuju tento serial http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=370. Podle něj jsem se kdysi C dobře naučil. Má v názvu sice C/C++, ale k C++ se dostavá až od 31 kapitoly a C++ je tam jen načaté. Ale to nevadí, část o C je dokončena a ucelená.

Jinak netřeba se bát, že se zabyvá céčkem v jeho přirozeném prostředí unixu (Linux), stačí odstavce o překladači, editorech a podobně přeskočit (takže asi začít číst od 2 kapitoly), jinak je to samozřejmě stejné. Jinak jako překladač pro windows bych místo devcpp doporučoval vyzkoušet codeblocks, Devcpp se už nevyvíjí..

Jinak na C++ radím teď zapomenout a naučit se pořádně C. C je totiž jednoduchý a univerzální jazyk, C++ komplikovaný moloch. Myslím že objektově programovat umím slušně, ale C++ jsem neměl nikdy motivaci se učit, pracuji s jinými jazyky. Také doporučuju odolat pokušení, že budu psát v C, ale přeložím to C++ překladačem, abych semtam mohl použít z C++ nějakou vychytávku (třeba string). To je podle mě prasení.

A poté nejde ani tak o jazyk, jako o pochopení základních konstrukcí a schopnosti algoritmizovat (rozložit problém na podproblémy). Když už vím, jak tvořit program a jaké konstrukce používat, je většinou naučení nového jazyka pro základní programování chvilka (samozřejmě nemluvím o extrémech jako skok z procedurálního jazyka do funkcionálního), déle pak trvá naučit se používat různé vychytávky.

Další problém je, že samotný jazyk je jen prostředek, ale pokud má program něco smysluplného dělat, ne jen vypisovat "Hello world" do konsole, je potřeba naučit se i knihovny, ve windows třeba pro tvorbu okýnek a gui blbostí, u mikroprocesoru pro nějaké VV rozhrání, převodníky, atd.. a tohle trvá obvykle mnohem déle než zvládnutí jazyka, jako příklad dám třeba knihovnu OpenGL pro 3D grafiku Smile. Navíc se knihovny narozdíl od jazyka pořád mění a nedá se to všechno udržet v hlavě, takže věčná práce s googlem / manuálem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 717
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2012, 23:42    Předmět: Citovat

Možná je dobré si před C udělat ještě malou odbočku. Smile Jako je skládačkový vizuální progamovací nástroj, kde není třeba se učit nějaké syntaxe, ale dají se tam snadno pochopit základní programovací techniky (jako je cyklus, podmínka) a pak už je mnohem snazší přecházet k vyšším programovacím nástrojům: http://petr.hostuju.cz/ (případně pokračovat dál např. směrem k 3D grafice, která je tu velmi snadná)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17866
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 28 2012, 1:04    Předmět: Citovat

to hfechs: Dik za rady. Nakonec jsem sehnal nekolik knih C, co kdysi vydala Tesla Eltos pro MS-DOS. Mam Popis jazyka, Prirucku uzivatele, Knihovny funkci a Programovaci techniky. Je toho asi 1400 celkem vyzivnych a pro me docela srozumitelnych stran. Jasne, je to stary, pujde to jen z prikazovyho radku, ale to mi zatim staci.
Otazka je, jestli nekde splasim to vlastni C, pro ktery to bylo kdysi napsany. Dokonce jsem vse kdysi mel na 5,25 disketach ale ty jsou uz nekde v panu. V knihach je popsany, co potrebuju za soubory a k cemu ktery presne slouzi. Tak se uvidi.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Niki31
Zablokován


Založen: Jul 05, 2008
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: pá prosinec 28 2012, 8:29    Předmět: Citovat

Take stare sracky radsej zahod.Nainstaluj si Visual studio 2010 a
programuj v sucasnych C++ alebo C# .Knih je k tomu mraky.
Zo starych verzii jazykov sa prechadza na nove velmi zle.

Este dodam na ULOZTO.cz sa da stiahnut BORLAND C do MS-DOS
ak chces.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: pá prosinec 28 2012, 10:38    Předmět: Citovat

Celeron: C se skoro nemění. Nepřekládej to žadnými starými překladači, použij třeba codeblocks (je založený na překladači gcc, moderní překladač z unixu). Je to dokonce lepší než visual studio, protože to na C kašle a tuším že neumělo/neumí pořad normu stdc99. Zapomeň na C++ a C#, to s C nemá nic společného kromě názvu. Mikroprocesory se programujou pouze v C. Že to je jen konsolové je plus, ten můj seriál co jsem ti poslal taky je. Ono dokud nebudeš zvládat konsolové věci, je využívání knihoven nesmysl. A pak je ten princip pořád stejný, jenom místo aby ti to ten faktorial vypsalo do konsole ti ho vykreslí do okýnka Wink. Takže míst printf("Vysledek faktorialu: %i\n", value); budeš dělat nějaké

sprintf(buf, "%s", value);
SetDlgItemText( hwnd, ControlID, buf);

což tě jen odvede od původního problému.

A k těm tvým knížkám, proč ne. Ale i když jsem psal, že se C skoro nemění, jisté změny nastaly. Ty knížky budou pravděpodobně pro první normu a tam se trošku jinak zapisovaly hlavičky funkcí (to void main() { }), jinak to bude +/- stejné. A ty odlišné věci konzultuj s tím mým seriálem.

Ono vlastně není vůbec špatné učit se z více zdrojů, o tom celé to programování je Wink. Umět najít a pochopit informace a pracovat s nima.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17866
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 28 2012, 23:05    Předmět: Citovat

Niki31 napsal(a):
Take stare sracky radsej zahod.Nainstaluj si Visual studio 2010 a
programuj v sucasnych C++ alebo C# .Knih je k tomu mraky.
Zo starych verzii jazykov sa prechadza na nove velmi zle.

Este dodam na ULOZTO.cz sa da stiahnut BORLAND C do MS-DOS
ak chces.


Kdybys sledoval vlakno od zacatku, tak bys vedel, ze to chci na jednocipy a ty se programuji ve "starych srackach" tedy C bez zadnejch krizku...
Ale na Borlanda se kouknu, dik.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so prosinec 29 2012, 13:34    Předmět: Citovat

Pokud Borland pro MS-DOS, který se bude provozovat v konsolovem okně, tak Turbo C 2.0. Borland C++ 2.0 a pozdější (3.0 a 3.1) už pro slušný běh pužívaly extendní paměť v protected módu, pro kterou měly vlastního manažera, který není spustitelný v konsoli Windows.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Niki31
Zablokován


Založen: Jul 05, 2008
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2012, 15:40    Předmět: Citovat

Tak pardon. Ja som myslel ze ked cech napise: "Jde mi o praci na Woknech" tak mysli programovanie pod Windows.

Ak planujes programovat mikrokontrolery potom potrebujes prekladac
ktory podporuje konkreetny jednocip.Vacsina IDE prostredi pre MCU obsahuje prekladac jazyka C.Staci si vybrat.

Co sa tyka Turbo C,Borland C tieto pokial viem nepodporuju mikrokontrolery.

Pre tu 51 je vhodny kompilator a simulátor ANSI-C pre MCU od firmy IAR Systems.
Pre Z80 neviem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1093

PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2012, 18:52    Předmět: Citovat

myslím, že tenhle dotaz se sem hodí...
S jakýma mcu je dneska nejperspektivnější začínat?
Před 2 roky jsem dělal maturitní práci s atmegou a od té doby jsem na to nekoukl a chci s tím zase začít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17866
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2013, 0:14    Předmět: Citovat

To Niki31: Mas pravdu, napsal jsem to blne, myslel jsem co pouzit aby to bylo podobny a pouzitelny jak pro mikrocipy, tak pro naky jednoduchosti pro PC pod Woknama. No vychazi mi z toho zakladni C a pak se uvidi.
Dokazes porovnat IAR 51 s Kiel 51?
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund