Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Příjem DVBT signálu v Praze pokojovou anténou

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
nohandle



Založen: Jul 03, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: út červenec 03 2012, 19:09    Předmět: Příjem DVBT signálu v Praze pokojovou anténou Citovat

Dobrý den,
chtěl bych vás požádat o radu s příjmem televizního signálu. K nové televizi jsem pořídil anténu od panasonicu: http://www.datart.cz/katalog/Pokojova-antena-PHILIPS-SDV6224-12.html a v lokalitě praha 4, pankrác, ulice budějovická, 4. patro se mi daří chytit 100% signál pouze jednoho multiplexu. Našel jsem na internetu, že v Praze by měly vysílače vysílat na kanálech 41, 53, 59 (a 64 jsou HD programy, ale ty prozatím neřeším).

Podařilo se mi v určité pozici na anténu nachytat všechny kanály zároveň. Tak aby měly 100% sílu signálu a kvalitu alespoň 80% (pak už to nekostičkuje). Anténa v této pozici, ale je téměř uprostřed místnosti. což je, jak asi chápete, silně nepraktické.

Na zařízení (anténě) je kolečko, kterým se nastavuje úroveň zesílení signálu a pokud chci přijímat je nutné aby bylo na 80-100% z maxima. ALE prutová anténa musí být v zastrčené poloze. Pokud prutovou anténu vytánnu (natáhnu na největší délku), nechytím vůbec nic a ani televize nedetekuje žádný signál.
Při experimentování s anténou jsem měl doma už i její slabší verzi a na tu se mi nepodařilo chytit vůbec nic (to jsem ale ještě nevěděl že anténa musí být v poloze minimální délky).

signál je velice citlivý na polohu antény, jednou stranou otočnená ka zdi chytá naprosto jinak než když ji otočím o 180 stupňů. o nečem jak o příjmová charakteristika antény a polarizace signálu jsem už někdy slyšel, ale nevím jak se to aplikuje na tuto anténu.

čím by to mohlo být? co můžu zkusit? nedokážu si to vysvětlit ani tak že by byl signál příliš slabý (vytažená prutová anténa by měla zlepšit přijem) ani příliš silný (snížení zesílení v anténě by mělo zlepšit příjem).

děkuji předem za odpověď

Přejmenováno. ZdenekHQ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: út červenec 03 2012, 19:29    Předmět: Citovat

Místo tohoto "krámu" si kup (nebo nechej nainstalovat od odborné firmy)pořádnou venkovní anténu, holt 40dB zesilovač, ten dokáže "zázraky". Navíc z TXu Žižkov se vysílá ve V polarizaci (MPX1 - MPX3) a z olšanské ul. MPX4 na K64, taky s V pol. A ten krám si měl polarizovaný při těch "testech" V nebo H?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nohandle



Založen: Jul 03, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: út červenec 03 2012, 19:44    Předmět: Citovat

tedka to mam na H polarizaci te prutove anteny, a takze je ta antena postavena na kratsi stranu rubovou stranou do mistnosti a s prutovou antenou u zeme. jedine tak mi to chytne vsechny tri kanaly. v tom plastu je jeste nejaka sitova antena predpokladam a na tu se to nejspis chyta. .. venkovni antenu bych si nainstalovat nechal rad. ale jsem v podnajmu a nedovoli mi to tu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 03 2012, 19:56    Předmět: Citovat

Smeták se zesílením 40db a "vynikající filtrací šumu". A nejenom šumu, ale i užitečného signálu. Dělají z lidí blbce a pokud je ten zes uvnitř širokopásmovej včetně FM, tak je to vtip roku, ne anténa.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: út červenec 03 2012, 20:05    Předmět: Citovat

nohandle napsal(a):
tedka to mam na H polarizaci te prutove anteny, a takze je ta antena postavena na kratsi stranu rubovou stranou do mistnosti a s prutovou antenou u zeme. jedine tak mi to chytne vsechny tri kanaly. v tom plastu je jeste nejaka sitova antena predpokladam a na tu se to nejspis chyta. .. venkovni antenu bych si nainstalovat nechal rad. ale jsem v podnajmu a nedovoli mi to tu.


A balkón nemáš? Taková LP anténa, je malá a nenápadná a její umístění se dá dobře "zaretušovat", že si jí kolikrát nikdo ani nevšimne!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červenec 03 2012, 20:10    Předmět: Citovat

Ta prutovka je tam jen pro příjem FM a TV ve III. pásmu. Na příjem v pásmu UHF ji nepotřebuješ, dokonce, jak je vidět, je její použití na závadu.
V takové blízkosti vysílače je problém i s přebuditelností vestavěného zesilovače.
Tady máme k dispozici jen dva multiplexy, zato ze dvou vysílačů: Černá hora (38km) a Krásné (72km), přijímal jsem je na skládaný dipól délky 17 cm, za nímž byla jako reflektor alobalová misku od buchet. Bez zesilovače, jen se symetrizačním článkem. Síla signálu podle počasí 50-65%, kvalita nad 75% (jakkoli se tyto hodnoty u různých settopboxů navzájem liší a moc toho o signálu neříkají).
Vypadala na balkónu zajímavě, ale blbě, proto jsem ji nahradil kupovanou anténkou s vestavěným zesilovačem, ale musel jsem snížit napájecí napětí (z 12V na 5V), naštěstí jeho zisk s klesajícím napětím klesal - při plném zisku ho totiž zahlcoval signál z asi 300m vzdáleného AP O2 internetu.

Jestli nemáš na zásuvce společné antény signál dostupných pozemních vysílačů, máš podle zákona právo si zřídit vlastní venkovní anténu.
Čili: buď majitel domu zajistí, abys měl dostupný signál ze společné antény, nebo si klidně namontuj vlastní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st červenec 04 2012, 3:17    Předmět: Citovat

Bydlím poblíž, ulice olbrachtova , bohužel přízemí a mám na balkoně aktivní anténu Mascom a za ní zesilovač . občas to zakostičkuje, ale nějak to chodí. Vtip je v tom že v domě je signál zajištěn firmou UPC a to jsem neakceptoval. Za každou TV platit a do PC to nezavedu vůbec, děkuji pěkně. Myslím že na Budějovické je to stejné. Takže anténu mu asi nikdo nepovolí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červenec 04 2012, 9:53    Předmět: Citovat

Tomáš Maňas napsal(a):
Podle ust. § 104 odst. 15 zákona číslo 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), vlastník domu, bytu nebo nebytového prostoru je povinen umožnit uživateli tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru:

a) příjem rozhlasového a televizního vysílání provozovatelů vysílání podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, ve znění pozdějších předpisů) za podmínky, že v místě příjmu je signál přiměřené kvality,

b) zřízení vnitřního komunikačního vedení, a to včetně rozvaděče a koncového bodu sítě (například rozvody signálu po domě formou STA).

Vznikne-li tím škoda na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit. Dojde-li mezi vlastníkem domu, bytu nebo nebytového prostoru a uživatelem tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru ke sporu o rozsahu těchto povinností, rozhodne na návrh jedné ze stran sporu příslušný stavební úřad v součinnosti s ČTÚ.

Ačkoli mezi uživateli bytů (nájemníky) a vlastníky domů (pronajímateli) platí obecná ustanovení občanského zákoníku o nájmu bytu (zvláštní ustanovení o nájmu bytu, § 685 a násl. zákona č. 40/1964 Sb.), zákon o elektronických komunikacích přinejmenším v prvních fázích možného konfliktu mezi uživatelem bytu a vlastníkem domu o umožnění příjmu vysílání působnost občanského zákoníku vylučuje, respektive vylučuje věcnou příslušnost soudu, aby o takovém sporu rozhodl již v prvopočátku sporu. Posouzení příslušného sporu o rozsah práv a povinností svěřuje telekomunikační zákon jen do kompetence stavebního úřadu v součinnosti s ČTÚ. Není nicméně vyloučeno se na soud obrátit s právní žalobou později, tedy po vydání rozhodnutí, s nímž uživatel nesouhlasí.


Výklad zákona včetně správného postupu, co dělat, když se nájemce, člen družstva či vlastník bytové jednotky v SVJ nedohodne s majitelem objektu na instalaci ITA, aniž by mu stejnou službu zajišťoval majitel (družstvo, společenství) v rozvodu STA, je podle mne nejsrozumitelněji uvedený v tomto článku, z něhož ostatně pochází i výše uvedená citace.
A, jestli se nezačneš bránit, budou ti tu kabelovku vnucovat, ačkoli na to nemají žádné právo. Ty naproti tomu máš právo si vybrat telekomunikační službu, kterou chceš využívat, tak za tím právem jdi.
Jestli nedojde k dohodě, kudy a jak ten signál k sobě do bytu dostaneš, obrať se na stavební úřad. Ale to v tom článku všechno je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2417

PříspěvekZaslal: st červenec 04 2012, 20:01    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: st červenec 04 2012, 22:20    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
....Výklad zákona včetně správného postupu, co dělat, když se nájemce, člen družstva či vlastník bytové jednotky v SVJ nedohodne s majitelem objektu na instalaci ITA, aniž by mu stejnou službu zajišťoval majitel (družstvo, společenství) v rozvodu STA, je podle mne nejsrozumitelněji uvedený v tomto článku, z něhož ostatně pochází i výše uvedená citace.
A, jestli se nezačneš bránit, budou ti tu kabelovku vnucovat, ačkoli na to nemají žádné právo. Ty naproti tomu máš právo si vybrat telekomunikační službu, kterou chceš využívat, tak za tím právem jdi.
Jestli nedojde k dohodě, kudy a jak ten signál k sobě do bytu dostaneš, obrať se na stavební úřad. Ale to v tom článku všechno je.

Citace pokrácena. Hill
Hezké, ale v praxi nepoužitelné. Známe velmi dobře z praxe. Nejeden nájemník (potažmo podnájemník, který nemá téměř žádná práva), odmítl UPC, či jiné případné "nucené alternatívy" a majitel objektu mu dal výpověď z nájmu, z důvodu nedodržení nájemní smlouvy. Nájemník, poté rychle "cuknul a prohlásil, že pod most bydlet nepůjde" a UPC, případně jiní měli opět jednu "ovečku ve chlévě! Vím, o čem píšu, zabýváme se touto problematikou už delší dobu a lidé po zjištění problémů v pronajatém bytě, ohledně příjmu DVB-T, raději volí dostupnou volbu jako kabelovka, IPTV, O2TV, než by si s majitelem dělali zbytečné problémy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červenec 05 2012, 8:21    Předmět: Citovat

Pochybuji, že by v nájemní smlouvě byl uvedený poskytovatel signálu na bytové zásuvce. Obvykle se mezi vybavením bytu uvádí zásuvka STA, případně ani ta ne.
V případě, že nájemník podepsal ve smlouvě výslovně uvedenou zásuvku UPC, už skutečně nemůže dělat nic (blíže Občanský zákoník).
V opačném případě platí zákon 127/2005 Sb. a z něj vyplývá, že, mám-li na výběr z dostupných zdrojů signálu, je povinností majitele objektu to umožnit, jinak jde o omezování řádného užívání bytu a je na místě se obrátit na místně příslušný stavební úřad, který rozhodne. Úřad musí na podnět reagovat a musí respektovat zákon, takže vyzve majitele objektu, aby omezení odstranil.
Mimochodem - v případě, že si anténu namontuješ sám bez souhlasu vlastníka domu, musí ti on prokázat, že montáží došlo k poškození v rozsahu větším, než... jinak se tím nebude žádná instituce zabývat.
Ještě je jedna poněkud drastická možnost - nahlásit na PČR podezření na úplatkářství mezi majitelem domu a UPC, protože přece není normální, aby nájemník, člen družstva, vlastník... byl povinně závislý na jediné společnosti šířící signál, nota bene, když nabídku této společnosti využívat nechce, a současně je v místě zamýšleného umístění antény vyhovující signál pozemních vysílačů.

Nevím, proč by to nešlo: to snad máme na celém sídlišti tak unikátní řešení, že ve skříních UPC jde kabel ke každé bytové zásuvce zapojit do odbočovače buď UPC nebo do odbočovače STA, přijímající všechny v místě dostupné multiplexy?
Když si někdo namontuje satelit, družstvo respektuje jeho nárok na příjem dostupných programů i volbu poskytovatele, protože UPC postupně ruší nabídku signálu šířeného v analogu a špatnou informací zákazníků si udělala špatnou reklamu po celém městě, když lidem nesdělila, že na novou televizi s DVB-T nebudou moci přijímat digitální programy z kabelovky, leda si pronajmou settopbox s kartou.... kolik takových jich za mnou přišlo, jestli bych jim nepředělal televizi, aby si mohli naladit kabelovku, jako tenkrát...


Zkrátka v této zemi se snadno nerespektuje zákon, když všichni drží hubu a krok, nikdo jeho plnění nevyžaduje, jen aby jim někdo jiný nezrušil smlouvu... a ten někdo si pak dělá, co chce. Začíná to televizním signálem a končí výběrem záloh na topení a vodu od nájemníků, ale neplacením dodavatelům a důsledkem je zamrzlý dům...
Přitom, když se majitel domu (nebo jeho reprezentanti) narodili, měli nejspíš kolem krku totéž, co já. Tak proč by pro ně týž zákon platit neměl?

To ale pořád řeším družstevníka, vlastníka či nájemce na dobu neurčitou. Podnájemník v tomto smyslu mnoho důvodů k optimismu nemá, to je pravda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopo166



Založen: Nov 30, 2008
Příspěvky: 1258
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: so červenec 07 2012, 18:35    Předmět: Citovat

ako izbovu antenu by som ja použil niečo take : http://www.ame.cz/Antena-Super-TURBO-pokojova-pro-DVB-T-sito-se-zesilovacem-a-napajecim-adapterem-_d179588_10699.aspx ten turbo zosilovač by som stoho vyhodil a dal do vnutra v pripade potreby predzosilovač poriadny od teroz 18db /šum1,0db aj takato alternativa by bolas lepšia ako toto čo maš teraz niekedy sa v minulosti robili male yagi anteny ako izbove žial v dnešnej dobe uš sa nerobia. Alebo male logaro to možeť maj aj v izbe je to male daš to hoc kde : http://www.sortec.sk/index.php?lang=sk&akcie=no&type=&menu=&novinky=no&catid=4&vyrobca=&subcatopen=4&sekid=&spos=2&view=1881 alebo male sito a daš ho do izby ta bude izbova antena sa to volať Very Happy http://www.anteny-milovice.cz/katalog/antena-sito-male-plzen.html .Možno aj stej tvojej izbovej anteny by sa dala spravyť lepšia antena netvrdim že nie myslim si že zapojene to je cez zlučovač na vstupe zosilovača a potom je tam potenciometer na regulaciu zisku a samotny zosilovač zanim .Stym potenciometrom toho vela nenareguluješ ak nim totiš uberaš uroven signalu na vstupe tak nim aj zhoršuješ šumove čislo zosilovača a kvalita signalu ti ide dole.Po vymene zosilovača za iny len na uhf pasmo by stoho možno bola použitelna izbova ťažko povedať neviem čo je vo vnutri.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červenec 07 2012, 20:01    Předmět: Citovat

Obvykle nebývá potenciometrem řízená úroveň signálu na vstupu, ale zisk zesilovače, ať už řízením zesílení vstupního FETu změnou předpětí (na G nebo G2), posuvem pracovního bodu bipoláru nebo prostě změnou napájecího napětí celého zesilovače - jak to konstruktér pokládal za nejlepší.
Každý způsob řízení má své výhody i nevýhody.
Pořád však platí, že nejlepší zesilovač je dobrá směrová anténa bez zesilovače. Ten přijde na řadu, až samotná anténa stačit nebude.
A vyzkoušej tu anténu i v jiné místnosti - v takové blízkosti vysílače se na vzdálenosti 3-4m může měnit síla pole o 20dB i o víc. Jinak řečeno: co v jedné místnosti sotva udržíš na použitelné úrovni, v jiné může hrát na šroubovák vražený do anténního konektoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nohandle



Založen: Jul 03, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: ne červenec 08 2012, 17:27    Předmět: Citovat

Děkuji všem mnohokrát za užitečné rady. Po zoufalých pokusech o najití míst a s nejlepším signálem jsem zkusil to co vždy fungovalo na fm rádio - spojit anténu s jistícím kolíkem v zásuvce a světe div se. chtynu všechny programy a i HD programy. vím že je to silně nestandardní zapojení a nedokážu odhadnout rizika s ním spojená. je způsob jak propojit kolík zásuvky a anténu televize bezpečně? Přemýšlel jsem nad klasickou zásuvkou vyvedenou do anténního konektoru, ale nevím jestli nevadí že stínění koaxiálu bude nepřipojené?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červenec 08 2012, 17:34    Předmět: Citovat

Ten kolík by měl sloužit bezpečnosti, samozřejmě, pokud je elektroinstalace v pořádku. Ale, jestli chceš zabránit vzniku zemní smyčky, vraž mezi kolík a konec koaxiálu keramický kondík tak 3n3/160V. Na signál to nebude mít vliv, pro síťový kmitočet je dostatečně neprůchodný.
Ten nepřipojený plášť koaxiálu se zjevně podílí na příjmových vlastnostech celé soustavy, nech to tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund