Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynulý rozběh elektromotoru 24V

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lukino76



Založen: Mar 31, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 9:14    Předmět: Plynulý rozběh elektromotoru 24V Citovat

Zdravím,
potřeboval bych poradit čím nahradit originální plynulý rozběh elektromotoru na 24v.
Jedná se mi o konkrétní výrobek nebo součástku kterou zapojím mezi motor a zdroj v ceně max. několika stovek.
Na rozběh motoru bez zatížení by stačily 2-3 vteřiny.
Předem díky za všechny rady.
Pokud potřebujete další informace tak se ptejte,pokud budu vědět tak odpovím.


Motor 900W 24V
Zdroj gelové baterie 2x12V 17Ah.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31977
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 9:29    Předmět: Citovat

Udělej PWR regulátor s operákem a nějakým FETem zvládajícím rozběhový proud, místo potenciometru regulujícího pomocí změny napětí střídu impulsů zapoj RC článek, na kterém po zapnutí napájení postupně naroste napětí = střída se po zapnutí bude plynule měnit od 0% až do maxima. Délku rozběhu upravíš poměrem R a C v tom článku. Schéma pro inspiraci například zde: http://www.mtbbus.cz/basic/pwm-reg1.htm .
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lukino76



Založen: Mar 31, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 9:42    Předmět: Citovat

Já bohužel elektronice moc nerozumím,tím pádem je pro mě jakákoliv výroba nebo přestavba čehokoliv elektronického naprosté tabu.
Potřebuji hotový výrobek který jen zapojím.
Jak se "to" jmenuje,jaké "to" má mít hodnoty,případně nějaký odkaz na obchod nebo bazar kde něco takového mají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 12:24    Předmět: Citovat

Našel jsem, ale jen do 15A a to je pro motor 900W málo. Musel by se upravit aby snesl alespoň 45A, nebo najít nějaký jiný:
http://www.flajzar.cz/regulace/vykonovy-pwm-regulator.htm
Ale jestli je rozběh bez zatížení tak by to možná na rozběh stačilo a potom by se musel regulátor přepínačem přemostit. Změř jaký ten motor bere max. proud při rozběhu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31977
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 14:20    Předmět: Citovat

Až na to, že ten regulátor od Flajzara se musí regulovat změnou odporu (potenciometr, fotoodpor, termistor - protože obsahuje NE555 a změna poměru impuls-mezera se řídí změnou poměru doby nabíjení a vybíjení časovacího kondenzátoru změnou nabíjecího a/nebo vybíjecího odporu), zatímco automatický plynulý náběh od minima do maxima při každém zapnutí zajistí daleko spíš ten regulátor s řízením pomocí změny napětí (na kondenzátoru v RC členu) - nejlíp tedy s operačním zesilovačem.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lukino76



Založen: Mar 31, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: ne duben 22 2012, 20:07    Předmět: Citovat

Takže konkrétně se mi jedná o rozběh motoru 24v/900W na akumulátorové sekačce kdy baterie(lead-acid) při rozběhu dost trpí.(je vypálená originální elektronika k motoru)
Po rozběhu motoru nejede motor na max. výkon(900W),ale spíš jen na 1/4 a zatěžuje se postupně až při sekání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: pá červen 01 2012, 10:38    Předmět: Citovat

Je to primitivní a budou mi tu za to tlouct ale pro tebe nejsnažší jen bych místo toho relátka použil přepínač a dělal bych to růčo protože při sepnutí bude to telé odpadávat ve chvíli kdy to zapneš a to při těchto proudech asi nebude to pravé. Omlouvám se za kvalitu obrazu


sekacka.GIF
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sekacka.GIF
 Velikost:  2.93 kB
 Staženo:  108 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PabloX



Založen: May 16, 2005
Příspěvky: 946
Bydliště: Ruzomberok

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2012, 10:37    Předmět: Citovat

Co tak toto? http://shared.pablox.net/pwm.gif
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2012, 12:45    Předmět: Citovat

A co jednoduše nějakej vypínač co by měl "za sebou" dvě polohy - při namáčknutí první a domáčknutí druhá. Na tu první by se to zapojilo přes nějakej malej odpor, aby se trochu omezil proud. Při domáčknutí by se to už propojilo přímo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31977
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2012, 12:58    Předmět: Citovat

Bude se to opalovat, proudy tam budou dooost velký. Nejlepší bude opravdu pulsní regulace s plynulým náběhem - hodnotama RC článku se dá ovlivnit, jak dlouho bude ten rozběh trvat = jak strmý bude nárůst otáček.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2012, 14:57    Předmět: Citovat

lukino76 napsal(a):
Já bohužel elektronice moc nerozumím,tím pádem je pro mě jakákoliv výroba nebo přestavba čehokoliv elektronického naprosté tabu.
Potřebuji hotový výrobek který jen zapojím....
Tak to je problém, protože na trhu se vyskytují jen relativně složitá zařízení, která jsou tedy drahá a pro tvůj účel ne příliš vhodná. Pokud jsi schopen alespoň trochu "kutit" v této oblasti, doporučuji spíše ta "primitivní" řešení. Jedno z nich už tu navrhl xxxEDISONxxx. Já na tvém místě bych realizoval něco podobného, jako je na těchto stránkách. Jen je třeba vybrat vhodné relé.

p.s. Elegantní by bylo použití jediné součástky - NTC- termistoru schopného vést velké proudy, ale myslím, že by byl jeho výběr problematický.



softstrt.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  softstrt.gif
 Velikost:  5.2 kB
 Staženo:  142 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lukino76



Založen: Mar 31, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2012, 22:16    Předmět: Citovat

Vidím že se mi snažíte všemožně pomoct a taky vám to nadá,ale
já se zaměřil jiným směrem a to na baterie,které se mi už delší dobu moc nezdály být ok.
Vím že to sem asi nepatrí,ale možná to trošku pomuže.
Těžko říct jak s nimi bývalý majitel zacházel a kolik toho mají za sebou.
Při sekání sice vydržely cca 20min(nebylo znát snížení výkonu) a pak putovaly na nabíječku ale nikdy jsem je nevyždímal do prázda.
Proto jsem si dal brigádičku a nabil do plna a připojil voltmetr do 30v a vyjel sekat.
Počátečních 26v při roztočení kleslo až k 21v a pak se ustálilo na 25v záběru.
Plán byl vyždímat baterie na konečných 22v bez zátěžě takže jsem počítal s tím že v zátěži je vybiju na 20v a na 22v se ustálí,jaké ale bylo překvapení když při poklesu na 23v sekačka vypla když už bateriím začal docházet po 35 min.dech.
Po cca 1min.jsem zkusil znovu "nahodit" motor a světe div se sekačka se rozjela.Sise asi jen na 3 min. než znovu vypla,ale jela.
Což podle mě znamená že je někde u motoru ještě funkční ochrana pro podvybití baterií.
Při následném nabíjení bohužel jeden z Panasonicu(12v/17Ah) baterií nevydržel a jeden článek se začal značně hřát a při dalším nabíjení se stalo to samé i u druhé baterie.
Pravděpodobně zkrat na článku protože kapacita baterií šla rychle do kytek při tomto odběru.Nevydržela ani 15 minut.
Po prohledání internetu jsem našel stejně velkou (rozměrově) náhradu a o zaplacení 1400kč jsem měl doma 2x 12v 20Ah baterie.(originál Panasonic by stál min. o cca o 1000kč víc)
Dobil jsem a šel testovat výdrž oproti originál Panasonicu.
Počátečních 27v při rozběhu pokleslo z bídou na 25v a v záběru se drželo 26v.Znovu brigádička,ale tentokrát jsem sekal cca o 1/3 větší trávu než s Panasonic bateriemi.Trošku porostla.
Očekával jsem výdrž kolem 45min. jako s originál bateriemi ale to se nekonalo.
Sekačka jela jako pila i po 1hod a ochrana odpojila baterie až po 1:25min. při 23v a po cca 1min. bylo na voltmetru 24v,po 5min.téměř 25v.Což mi přidalo ještě 3x cca 3-4 minutové sekání.pak už nevydržela jet ani 20sekund.
Proto se ptám jak je možné že originál Panasonic baterie 2x12v 17Ah(a to je udávané minimum Ah,většinou bývá větší) s dobou provozu 40-50min.(udaje výrobce)u mě max. 40min. bezkonkurenčně převálcují No name Polské baterie 2x 12v 20Ah(většinou max.kapacity). o cca30-40 min.provozu?
6Ah muže být rozdíl tak max. 10min,ale 30-40min?
A ještě jeden postřeh.
Když jem najel na gumu s Panasonic bateriemi tak trvalo cca 2-3sec. než shořela pojistka (neoriginál)25A,ale když jem "žvejkal" geotextílii s no name bateriemi tak odešla (originál) pojistla 40A okamžitě po najetí.
V obou případech se nuž zastavil do 1 sec.(téměř okamžitě jen Panasonic měl snahu motor ještě roztočit)
Tak Panasonic baterie jsou asi totálně v háji.Po nabití měli 13,2-13.3v(hodinu po nabíjení),ale po měsíci skladování má jedna 10.2v a druhá 11.1v měřeno multimetrem.
Ještě vyzkouším pulzní regenerátor jestli nepomuže,ale jinak jsou na odpis.
Včera mi donesl známý z nějaké vyřazené aku sekačky asi softstartér(podobná krbička jako originál zalitá v plastu) a po připojení se zdá být funkční.
Motor se rozbíhá sice trošku pomaleji než "natvrdo napojený (do 2sec.)" cca. 4-5 sec.,ale voltmetr neklesá pod 26v.
Když to vydrží snad je problém vyřešen.
Jinak díky všem za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2012, 23:49    Předmět: Citovat

lukino76 napsal(a):
...Proto se ptám jak je možné že originál Panasonic baterie 2x12v 17Ah(a to je udávané minimum Ah,většinou bývá větší) s dobou provozu 40-50min.(udaje výrobce)u mě max. 40min. bezkonkurenčně převálcují No name Polské baterie 2x 12v 20Ah(většinou max.kapacity). o cca30-40 min.provozu?
6Ah muže být rozdíl tak max. 10min,ale 30-40min?...
Vždyť sám píšeš, že ty baterie Panasonic jsou na konci života (a to podle tvého popisu skutečně jsou), tak je samozřejmé, že nové akumulátory o větší jmenovité kapacitě budou lepší, ne? Jinak je z tvého vyprávění zřejmé, že si pojem "kapacita" akumulátoru vysvětluješ po svém. Sledovat svorkové napětí za provozu ale nestačí a převádět kapacitu na dobu provozu (jak jsi to zmínil) se dá jen se znalostí zatěžovacího proudu, jinak nemůžeš tento údaj převádět na různé akumulátory.
Ale to teď už stejně nemá smysl, svůj problém sis vyřešil, tak ať ti akumulátory dobře slouží. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po červen 04 2012, 0:05    Předmět: Citovat

jsem zvědavej, jakou kapacitu by měly ty noname baterky, kdyby se nima zacházelo stejně jako s těma Panasonicama...možná že bys za dobu jedněch panasoniců vystřídal několik noname.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund