Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Notebook Dell Latitude C840 už startuje normálně
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2012, 20:56    Předmět: Notebook Dell Latitude C840 už startuje normálně Citovat

Nemůžu toto téma najít, patrně jsem ho ještě neodeslal, ale už je čas:
Tento notebook má už své roky, ale kvůli velmi kvalitnímu displeji s velkým rozlišením a poměrem stran 4:3 se ho nechci zbavit předčasně (přece jen dělám hodně s fotkami a věčné posouvání v zoomu na "nízké" obrazovce novějších počítadel nepříjemně zdržuje). A také na něm mám nějaké programy, které po několikeré aktualizaci Vista B. na novém počítadle přestaly chodit, přitom je potřebuji dál. Video ve vyšším rozlišení na něm nikdy pořádně nechodilo, ale to po něm ani nechci.
Potíž je v tom, že po stisknutí tlačítka ON rozsvítí LEDky POWER ON, CAPS LOCK a SCROLL LOCK, krátce problikne kontrolka HDD a po 3s se vše vypne. Bliká nebo svítí jen signalizace dobíjení.
Podle empiricky zjištěného jevu, že při rotačním pohybu v rovině základní desky stisknu tlačítko a notebook nastartuje nejpozději na třetí pokus, usuzuji, že jde o nějaké hlášení nadproudové ochrany.
Tak jsem vyměnil HDD za modernější (160GB, 0,58A) a na čas se to zlepšilo - dokonce někdy notebook startoval napoprvé i bez rotačního škubnutí. Po dvou třech měsících se ochota startovat vrátila do předchozího stavu.
Zkusil jsem dnes využít původní HDD - instaloval jsem na něj Linux. Naštěstí nepotřebuje tolik restartů, přesto jsem si docela zacvičil, restart končí totiž vždy tímto chybovým svícením LEDek a start se povede až tak na osmé až desáté škubnutí. S tím méně žravým HDD (s WXPP) na rozběh stačí škubnout maximálně čtyřikrát. Ale i to je dost, když WXPP vyžadují několikrát týdně restart kvůli aktualizacím...
Vyzkoušel jsem i vyměnit baterii, obě ale dokázaly počítač živit přes dvě a půl hodiny, takže mě ani nepřekvapilo, že na průběh startu žádný vliv jejich výměna neměla.
Proto se ptám: víte někdo, co to současné rozsvícení těch dvou "lockových" LEDek znamená, případně kde bych měl začít hledat příčinu?

Druhý problémek je se síťovým napáječem - musel jsem rozřezat konektor a pokrátit šňůru u starého, protože nový napáječ (oba P9, 90W, 20V/4,5A) počítač odmítá chvíli po nabootování s hláškou, že mu výkonově nestačí. Na to jsem ale odpověď našel, teď jde jen o to, kdo má stejný model DELLa, abych ten zdroj vyzkoušel jinde.


Naposledy upravil Hill dne út květen 15 2012, 20:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2012, 21:16    Předmět: Citovat

Nechci kreslit čerta na zeď. Nadproudová ochrana to nebude. Spíš je někde student.
Otestuj ramky. Pusť kompletní test (měl by jít po přidržení Fn před startem)
A pak přichází na řadu nahřívání VGA ....

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2012, 21:20    Předmět: Citovat

Hille, možná mě pošleš do ...píp..., ale to co popisuješ je klasický projev mizerné filtrace napájecích napětí na základovce notesu... Ono teplo, stísněná konstrukce a hliníkový elyty nejdou zrovna moc dobře dohromady.

Takže pokud původní elyty částečně vyschly, zvedl se jejich ESR a poklesla filtrační schopnost = kontrola napájení zjišťuje větší zvlnění a reaguje na něj právě tou hláškou o nedostatečné dodávce energie, protože má pocit, jako by napáječ nestíhal... Co to znamená pro notes už asi dodávat nemusím, že?

Přesně stejný problém jsem zjišťoval na několika habadějích dalších mámoprken nejrůznějších značek a roků výroby - byť bez té hlášky o slabém napájení, ale se stejným problémem = odmítnutí nabootovat. Po výměnách elytů za třídu 105°C a kde to vyšlo rozměrově, i vyšší kapacitu i provozní napětí než origo se většina desek umravnila.

Pokud nebyla na vině další závada (odpadlý obvod chipsetu, sčudnuté nějaké další polovodiče, vada komunikace se sběrnicí nebo řadiče HDD anebo špatný/poškozený BIOS), po napojení na zaručeně funkční napájecí zdroj und HDD se systémem desky normálně naběhly a bootovaly.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2012, 21:40    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
Nechci kreslit čerta na zeď. Nadproudová ochrana to nebude. Spíš je někde student.
Otestuj ramky. Pusť kompletní test (měl by jít po přidržení Fn před startem....

Ramky jsou v pořádku, v jiných dvou noťasech otestované a bez problémů.
Navíc na stisknutí Fn před startem bych potřeboval třetí ruku - je daleko od vypínače a počítač musím držet obouruč, otočit jím doleva a v okamžiku, kdy zastavím, stisknout vypínač, jinak nenastartuje.
Po studentech jsem už šel několikrát, ale ty by dělaly potíže i za chodu, ať už při bušení do klábosnice nebo při přenášení bežícího noťasu - a s tím žádný problém nikdy nebyl, například včera běžel nepřetržitě 10 hodin, dnes při instalaci Linuxu napřed hodinu a, když se ho podařilo znovu nastartovat, čtyři hodiny.
Tak půjdu po elektrolytech.
Jen to rozebírání a skládání, to je zážitek...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33987
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2012, 21:42    Předmět: Citovat

Vo vacsine notebookov takmer ziadne elyty nie su.

BTW. Zda sa mi, ze uz tu tato tema naozaj bola.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2012, 21:43    Předmět: Citovat

Většina studentů se projevuje po startu kdy probíhá test. A výsledkem je nějaký kontrolní součet. Proto se nerozjede a zkouší to znovu.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2012, 21:45    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Vo vacsine notebookov takmer ziadne elyty nie su.

Krom Premia alias Umax alias Brave nebo co to bylo. Tam jsou klasické radiální snad 470uF a jsou vždy na první pohled odhalitelné. Však to znáš Wink

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2012, 22:00    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
Většina studentů se projevuje po startu kdy probíhá test. A výsledkem je nějaký kontrolní součet. Proto se nerozjede a zkouší to znovu.

Obávám se, že ani k žádnému testu nedojde. Na přívodu k HDD, konektoru FDD a USB se na asi 200ms objeví napájení 5V a zase zmizí. To už svítí k LEDce POWER ty dvě LEDky. Jinde jsem neměřil, ale tipuji, že podobně zůstává bez napájení většina obvodů na základní desce.
No nic, jak vyšetřím hodinu času, na den dva si k tomu sednu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2012, 22:09    Předmět: Citovat

Ten měnič 5V jede pořád. Pouze se spínají periferie podle potřeby. A věř, že ten měnič nechá uhořet šroubek či drát když se třeba přiskřípne v pantu. Však uvidíš.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po květen 14 2012, 15:26    Předmět: Citovat

Mohl by to být vadný flex kabel. To kroucení by tomu odpovídalo. Že to nenaskočí napoprvé by taky odpovídalo. Jak už to jednou jede, odběry se netestují. Jenom při startu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 14 2012, 17:18    Předmět: Citovat

Jaký flex kabel? Jediný, kerý uvnitř je, vede k displeji.
Já tím počítačem nekroutím, jen ho zvednu a otočím jím v prostoru.
Na poklep a kroucení do vrtule nereaguje - když jede, tak jede, když nechce nastartovat, nemá to vliv.
Teď mám doplňující otázku: můžu samotnou základní desku bez baterie, disků, displeje, jen s procesorem a paměťovým modulem připojit na napájení, abych si proměřil zvlnění na ellytech osciloskopem? Testovat je na ESR v zapojení si totiž netroufám a bezhlavě měnit všechny se mi nechce.
A velmi často jsem tím biografem vadný elektrolyt našel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 14 2012, 17:23    Předmět: Citovat

Připojit ji samozřejmě můžeš, ale dej k ní i ten HDD - protože ten disk má při rozběhu největší odběr, čímž zaviní největší zvlnění. Bez pokusu o boot jen naběhne BIOS a tím to skončí. Když připřáhneš i disk = zvýšíš odběr, docílíš lepší odlišení částí se zhoršenou filtrací.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33987
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po květen 14 2012, 17:35    Předmět: Citovat

Samotna doska sa testovat da. Niekedy konstrukcia notebooku neumoznuje pouzit na stole povodne chladic(e) - vtedy je nutne na CPU (a pripadne chipset a grafiku) aspon polozit nejaky nahradny chladic.

Naco disk? Bez disku sa to da vyskusat aj bez rozoberania notebooku. A displej ma odber este vacsi ako disk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektroslaby



Založen: Apr 23, 2011
Příspěvky: 31
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po květen 14 2012, 19:48    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Jaký flex kabel? Jediný, kerý uvnitř je, vede k displeji.
Já tím počítačem nekroutím, jen ho zvednu a otočím jím v prostoru.
Na poklep a kroucení do vrtule nereaguje - když jede, tak jede, když nechce nastartovat, nemá to vliv.
Teď mám doplňující otázku: můžu samotnou základní desku bez baterie, disků, displeje, jen s procesorem a paměťovým modulem připojit na napájení, abych si proměřil zvlnění na ellytech osciloskopem? Testovat je na ESR v zapojení si totiž netroufám a bezhlavě měnit všechny se mi nechce.
A velmi často jsem tím biografem vadný elektrolyt našel.


Vadný BGA Chipset staci zahrat a poradne zamackout a nechat vychladnout a je to a uz to funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 14 2012, 20:59    Předmět: Citovat

Ježišmarjá Hille, tenhle óbrblbec tady ještě chyběl... Radši to zamkni, než Ti z toho notesu na dálku udělá gramofón na šelaky...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund