Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Desulfatácia PB Akku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 24, 25, 26 ... 45, 46, 47  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
anthAn



Založen: May 03, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st březen 28 2012, 11:20    Předmět: Citovat

anthAn napsal(a):
Já dneska zahájil peroxidovej pokus s jednou 74Ah. Do každýho článku jsem dal cca 10ml 3% peroxidu. Každej druhej článek začal "vařit" napětí na prázdno má 11,9V. Divný že vaří každej druhej: mínus elektroda - vaří:nevaří:vaří:nevaří:vaří:nevaří - plus elektroda. Pod pojmem vaří myslim, že když si do ní posvítím, tak vylejzaj malinký bublinky a tečou tam kaly. Necham jí otevřenou do zejtra a zejtra zkusim začít nabíjet pomalým proudem cca 500mA, uvidíme jestli se povede. ...

Tak to má holka asi za sebou ... nabíjim jí od neděle slabym proudem (0,2-0,8A .. záleží kolik si veme) a v 5 článcích mi dost znatelně stoupla hladina elytu, v posledním hladina zůstala dole. Hladinu mam tak 15mm nad plastovym zobáčkem .... skoro až po hrdlo šroubovacích otvorů. Teď při nabíjení je napětí 14,22V, mam zdroj omezenej na 14,4, tak uvidim co bude dělat až se dostane nahoru. Jinak ten přebytečnej elyt by bylo asi dobrý odsát co, nebo z něj nechat "vyvařit" vodu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alesak1188



Založen: Jul 28, 2011
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2012, 14:24    Předmět: Citovat

Tak jsem tady s druhým pokusem, tak VARTA je asi bohužel ztracenej čas, po týdnu se v druhém článku vůbec nezměnila hustota elektrolitu 1,19kg/l, ostatní jsou 1,25kg/l. Ale přitom když jí dám na zátěž, tak zase tak hrozný to s ní není, celých deset vteřin se drží na 10,7V (podle měřáku 600A) tak jsem z toho jelen, že by byl ten článek tak zasulfátovanej, že nezačne ani vařit? Napětí ke konci skončilo na 15,8V a v klidu kleslo na 12,6V ještě ji zkusím jak dlouho bude hrát rádio je to 72Ah tak aspon dva dny by mohla. Dám ještě jednu týdenní ještě menší (500mA) cyklus a uvidím. Je ten malý proud lepší než 2A? Tak včera začalo rádio vypínat, AKU ho dokázala živit 39 hodin, tak jí dám ještě šanci, polechtám ji ještě týden a snad se ten článek srovná, jinak nevím.

Naposledy upravil alesak1188 dne so březen 31 2012, 13:17, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alesak1188



Založen: Jul 28, 2011
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2012, 14:34    Předmět: Citovat

Já bych hlavně změřil hustotu toho elytu a zkusil jaká je její kapacita. Určitě bych nechal ty články odpařit a neodsával.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anthAn



Založen: May 03, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2012, 17:22    Předmět: Citovat

tak baterka je stále připojená, teče do ní už jen cca 80mA (je to usměrněnej proud, kterej měřim stejnosměrnym ampérmetrem), jeden čas napětí vylezlo na 14,4V (tam to mam omezený regulátorem), ale teď se drží už asi 24h na 14,2V. Elytu se trochu vyvařilo, ale hustota je na 1,14 a ten poslední článek na 1,10 (plus mínus setinka, mam lacinej hustoměr )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alesak1188



Založen: Jul 28, 2011
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: pá březen 30 2012, 10:01    Předmět: Citovat

To vyhlazení je v tomto případě na nic, to nikdy nemůže přelezt 14,2V, plně nabitá AKU má mít přes 15V, já bych to viděl na zasulfátovaný desky, síra (sulfát) z kyseliny sírový je na deskách proto je elyt tak řídkej, zkus namísto vyhlazenýho proudu nějaký s kmitočtem ze sítě 50hz podle EKKAR schéma se zpětným vybíjením, rozbijí to ten sulfát. Taky malým proudem a ten vybíjecí asi 1/10 nabíjecího a týden nechat, pak změř elyt a uvidíš Wink. Podle mě půjde nahoru. Dovolil jsem si upravit podle svého Ekarovo schéma, na ty odpory a přepínač se nedívejte, hodnoty nevím (zkusmo).


desulfator.JPG
 Komentář:
prosím o kritiku, abych to mohl opravit, ale nekamenujte mě

Stáhnout
 Soubor:  desulfator.JPG
 Velikost:  41.12 kB
 Staženo:  329 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anthAn



Založen: May 03, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: pá březen 30 2012, 10:58    Předmět: Citovat

Já nedobíjím vyhlazenym, mam jen "uřezaný" špičky sinusovky + je tam kolem 1,5V nulovej skok (od 1,5 do -1,5V stabíkem nic neproleze - LM317T), takže když je napětí pod 14,4V, tak z toho leze klasická sinusovka ...... samozřejmě mluvim o usměrněný .. dejme tomu něco takovýho http://www.wolframalpha.com/input/?i=19*abs%28sinx%29+%3D+14.4 (modrá je výstup z můstku a červená je strop nastavenej stabilizátorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alesak1188



Založen: Jul 28, 2011
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: pá březen 30 2012, 13:09    Předmět: Citovat

To je mi asi jasný, ale já měl namysli toto viz foto. tohle mi z teho leze Ekkar desulfator. Snad to mám správně, to bych si utrhl pěknou ostudu Very Happy
[/img]



desulf2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  desulf2.jpg
 Velikost:  80.17 kB
 Staženo:  78 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alesak1188



Založen: Jul 28, 2011
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: po duben 02 2012, 8:06    Předmět: Citovat

to Ekkar: mohl bych radu? v pátek jsem dal desulf. jednu japonskou AKU 50D-20L-MF 12V 520A typl bych 52Ah. Ta nedokázala asi před čtvrt rokem nastartovat 2.0i mazdu6, majitel říkal, že po nabití přes noc nastartoval, ale dlouho to nevydrželo cca týden. Elyt 1,12-14-14-13-15-18 a ted po víkendu má 1,3 všechny a poslední co měl nejvíc 1,29kg/l a Aku je krásně teplá, což ostatní vůbec nebyly a elyt div nepřeteče ven. Ale napětí se drží na 13,2V je to správné, na hustotu mám optickej refraktometr, tak je to dost přesný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 02 2012, 11:20    Předmět: Citovat

Kolik do té baterky teče proudu a kolik je vybíjecí proud?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alesak1188



Založen: Jul 28, 2011
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: po duben 02 2012, 13:27    Předmět: Citovat

Přes víkend jsem na ní měl asi 1,2A a vybíjecí (no a jo) stále jen 60mA
až dnes ráno jsem proud srazil odporem na 600mA a vybíjecí je žárovka 24V2W - 60mA. Ale napětí na ní padlo na 12,66V asi ten odpor vyhodím a naopak přidám vybíjecí proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 02 2012, 15:27    Předmět: Citovat

Vybij ji do odporu (stačí žárovka) až na napětí 10,8V při zátěži a pak okamžitě začni znovu nabíjet přes ten regenerační dobíječ. Poměr těch proudů drž v rozmezí 1/10 až 1/20. Klidně drž i těch 600mA / 60mA. Nabíjení sice bude trvat o to delší dobu = při těchto hodnotách se bude 50Ah baterka nabíjet skoro celý týden (za každou hodinu dodáš 0,6Ah a zároveň 0,06Ah odčerpáš = celkem hodinově cca 0,54Ah nabito), ale na konci bys měl mít napětí kolem 13,5V. Ono to taky je o tom, jestli ten doplněný odpor nezvýšil nadměrně vnitřní odpor nabíječe tak, že při nabíjecím proudu je na něm větší úbytek napětí...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
LUI0029



Založen: Jan 03, 2011
Příspěvky: 30
Bydliště: Slovensko-Tureň

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 8:09    Předmět: Citovat

Ahoj EKKAR.

Keďže vidím,že slušne rozumieš rozným batérkam z hladiska používania,mal by som jednu otázku...
Mám tu troška večšie množstvo luhových NiCd batérok,a či by si mi vedel poradiť ako zistiť či článok obsahuje ten olej,čo sa pridáva na zabraňovanie vstupu oxidu uhličitého do elektrolytu...?

Za odpoveď vopred ďakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alesak1188



Založen: Jul 28, 2011
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 12:00    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Vybij ji do odporu (stačí žárovka) až na napětí 10,8V při zátěži a pak okamžitě začni znovu nabíjet přes ten regenerační dobíječ. Poměr těch proudů drž v rozmezí 1/10 až 1/20. Klidně drž i těch 600mA / 60mA. Nabíjení sice bude trvat o to delší dobu = při těchto hodnotách se bude 50Ah baterka nabíjet skoro celý týden (za každou hodinu dodáš 0,6Ah a zároveň 0,06Ah odčerpáš = celkem hodinově cca 0,54Ah nabito), ale na konci bys měl mít napětí kolem 13,5V. Ono to taky je o tom, jestli ten doplněný odpor nezvýšil nadměrně vnitřní odpor nabíječe tak, že při nabíjecím proudu je na něm větší úbytek napětí...


Ten odpor jsem vyhodil, asi snižoval i napětí. Baterku sem vybil žárovkou 55W (4,6A) a vydržela svítit 6,5h což je cca 30Ah a ted ji dávám od včera po druhý, drží se na 13,45V a hlavně se vůbec nehřeje jako předtím (2A a 160mA vybíjecí). Je možné že byla teplá od reakce rozbíjením toho sulfidu (sulfátu), nic jiného mě nenapadá. A kapacitou to taky vypadá nadějně na to že byla mrtvá. Horší je to s hustotou, pěkně se rozházela 1,18:1,17:1,19:1,17:1,18:1,20 ale počítám se zvednou při plném nabití.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 18:31    Předmět: Citovat

LUI0029 napsal(a):
Ahoj EKKAR.

Keďže vidím,že slušne rozumieš rozným batérkam z hladiska používania,mal by som jednu otázku...
Mám tu troška večšie množstvo luhových NiCd batérok,a či by si mi vedel poradiť ako zistiť či článok obsahuje ten olej,čo sa pridáva na zabraňovanie vstupu oxidu uhličitého do elektrolytu...?

Za odpoveď vopred ďakujem.
Tohle jsem nikdy nezjišťoval. Bude to nějaký speciální olej, odolný vůči louhu - normální olej se louhem rozloží.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
LUI0029



Založen: Jan 03, 2011
Příspěvky: 30
Bydliště: Slovensko-Tureň

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 18:37    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Tohle jsem nikdy nezjišťoval. Bude to nějaký speciální olej, odolný vůči louhu - normální olej se louhem rozloží.


...aha...to som ani nevedel,že klasický olej sa v tom rozpustí...nie že by som tam chcel naliať len tak hocijaký olej,ale aspoň som o niečo múdrejší.... Wink
No keď to Ty nevieš...tak to asi nebude vedieť nikto.... Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 24, 25, 26 ... 45, 46, 47  Další
Strana 25 z 47

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund