Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Desulfatácia PB Akku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 23, 24, 25 ... 45, 46, 47  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne březen 04 2012, 21:15    Předmět: Citovat

Dej si na to kondenzátor, aď změříš plnou hodnotu (špičkovovu). Ta je důležitá. Ale je lepší mít víc (16-18V) a ustabilizovat to na těch 13,8 (možná 14,2).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne březen 04 2012, 21:43    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Dej si na to kondenzátor, aď změříš plnou hodnotu (špičkovovu). Ta je důležitá. Ale je lepší mít víc (16-18V) a ustabilizovat to na těch 13,8 (možná 14,2).

Ale howning - pokud chce DESULFÁTOVAT, musí používat jednocestný usměrnění se zpětným vybíjením, tam mu bude nějaká stabilizace a filtrace na dvě věci - právě díky impulsnímu průběhu s pravidelným přepólováním na vybíjení, které bude omezené na cca 1/10 nabíjecího proudu, se dosáhne potřebné depolarizace mezní vrstvy elektrod a rozpouštění vrstvy hrubě krystalizovaného síranu.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po březen 05 2012, 18:37    Předmět: Citovat

Jo pardon, já zapoměl, že tady jde o desulfataci. To by šlo vyřešit tyristorovým odpáječem (možná). Ale lepší je to hlídat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po březen 05 2012, 22:43    Předmět: Citovat

Je to marný, je to marný, je to marný... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alesak1188



Založen: Jul 28, 2011
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: so březen 10 2012, 20:55    Předmět: Citovat

To EKKAR: Tak jsem dohrabal štítek a je to opravdu JT100D 230V/24V/4,1A. Ale už je bohužel po něm, připojil jsem na to 72AH AKU, začalo topit a smrdět, prostě se speklo primární vinutí a spálila se pojistka a hned druhá. Asi jsem ho nějak přetížil Very Happy. Ted k té žárovce 24V/4W, před tím než jsem ho odpálil jsem na tom měl 44Ah a to zkouslo, ale druhý den bylo po žárovce. Dal jsem tam tedy sériově dvě 12V5W sufit a ty by jetě jely do ted a přitom měly odběr 200mA. Což je desetina nabíjecího proudu 2A, můžu je teda nechat? Dneska jsem byl koupit nový trafo 230V/12V/10A (120VAC) ale toroidní (nemělo by to vadit ne?) a ampermetr 10A. Je mnohem tišší a ani když ho ted zatěžuju trvale 5A na té 72Ah AKU tak moc netopí do 60stupnů, udržím na něm ruku. Tak ještě přemýšlím, že jak jsem psal v jiném tématu o DUK3b s vyhořelím trafem, že bych tam tohle trafo dal. Mohl bych poprosit o nějaký rychlý schématko na sestrojení té nabíječky? Mám představu, že bych to udělal jako DESULFITÁTOR na páčkovej přepínač a NABÍJEČKU přepínač na min A a max A, kolíbkovej vypínač s vestavěnou signalizací zapnutí a ampérmetr. Pro všechny tady to musí být hračka a já bych nerad přišel k úrazu at už proudem či bouchlým kondem Very Happy. Předem mockrát děkuji

Ještě jedna věc, mám tenhle můstek na tu nabíječku by šel použít?



2012-03-09-022.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2012-03-09-022.jpg
 Velikost:  96.19 kB
 Staženo:  81 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alesak1188



Založen: Jul 28, 2011
Příspěvky: 64

PříspěvekZaslal: st březen 21 2012, 10:43    Předmět: Citovat

Tak konečně první hotový hokus pokus a myslím si že úspěšný. Aku 12V60Ah orig OPEL, ve voze cca 6 let, minulé léto už neměla sílu nažhavit a nastartovat 1,5D. Od té doby ležela ve sběrné vaně u kompresoru, vytáhl jsem ji změřil a byla něco lehce pod 12V bez zátěže, se zátěží na batery testeru 200A šlo napětí na 5,5V takže ouplně mrtvá. Elektrolit ve všech článcích cca na stejné hodnotě 1,13kg/l. Začal jsem ji nabíjet trafem přes jednu diodu a zpětné vybíjení žárovka dioda (EKKAR schema) s omezením proudu pomocí předřadného odporu k větráku z topení z auta. Nabíjecí proud 1A po dvou dnech se dostala na 13,9V a jemně plynovaly všechny články. Nechal jsem ji tam další dva dny a to už zřejmě dosáhla plného nabití 15,8V. Nechal jsem ji pár hodin odpočinout a dal na zátěžák, no nestačil jsem se divit, držela se kousek nad 9V. Pomalu jsem ji vybíjel, AKU zkouším na autorádiu, které mi hraje nonstop na dílně, při konstantním odběru 1A a když už je mrtvá, rádio začne vypínat, takže nemusím mít starost, že ji to hluboce vybije. Vydržela hrát 24h z čehož usuzuji že měla kapacitu cca 24Ah. Znovu desulfatace, rádio, desulfatace a nyní vykazuje pod zátěží 200A 10,38V a po třech vteřinách začne zlehounka stoupat, po desetivteřinovém testu skončí na 10,49V. Elektrolit má hodnoty 1,26 : 1,24 : 1,27: 1,26: 1,28 : 1,27, můžu ji ještě nechat klidně týden desulfitovat? Pokud se už elektrolit nezvedne, asi je to vše co z ní jde vytřískat. Mám takovou radost, že se mi podařilo dojít ke zdárnému konci. Ted se vrhl do 72Ah VARTY, musel jsem ji navrtat abych změřil elektrolit. Více v dalším úryvku. Dík EKKAR
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st březen 21 2012, 11:57    Předmět: Citovat

Zkusil bych ještě jeden nebo dva desulfatační cykly (vybít na 11V a znovu pomaličku nabíjet reverzním způsobem) a pak bych případně ředěním domíchal hustotu na 1,26g/ml ve všech článcích. Ten s hustotou 1,24 je asi nejvíc zasulfátovenj, takže potřebuje ještě trochu "polechtat".
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anthAn



Založen: May 03, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: pá březen 23 2012, 16:40    Předmět: Citovat

Já dneska zahájil peroxidovej pokus s jednou 74Ah. Do každýho článku jsem dal cca 10ml 3% peroxidu. Každej druhej článek začal "vařit" napětí na prázdno má 11,9V. Divný že vaří každej druhej: mínus elektroda - vaří:nevaří:vaří:nevaří:vaří:nevaří - plus elektroda. Pod pojmem vaří myslim, že když si do ní posvítím, tak vylejzaj malinký bublinky a tečou tam kaly. Necham jí otevřenou do zejtra a zejtra zkusim začít nabíjet pomalým proudem cca 500mA, uvidíme jestli se povede. Na druhou baterku, ta je 2 roky stará se už chystam stavět desulfátor. BTW buď jsem slepej a nebo už tady v tom topicu není schéma ekkarova desulfátoru, mohl by někdo pomoci? .. já už mam z popisů tak trochu dovtípený jak to asi vypadá, ale nejsem si pořád jistej
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mirku



Založen: Jun 15, 2006
Příspěvky: 231

PříspěvekZaslal: pá březen 23 2012, 20:39    Předmět: Citovat

JanikPetr napsal(a):
... původní příspěvek i obrázek je ze dne 7.listopadu 2008 na třetí stránce tohoto vlákna ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jurik-EB



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 206
Bydliště: Rožnov pod Rad.

PříspěvekZaslal: so březen 24 2012, 10:21    Předmět: Citovat

anthAn napsal(a):
Já dneska zahájil peroxidovej pokus...

Přečti si znova můj předešlý příspěvek o kapkování peroxidu. Zvláště o odstraňování kalu. Až pak peroxiduj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 24 2012, 14:55    Předmět: Citovat

mirku napsal(a):
JanikPetr napsal(a):
... původní příspěvek i obrázek je ze dne 7.listopadu 2008 na třetí stránce tohoto vlákna ...

Jo, je to tady ten příspěvek: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=192624#192624 nebo odkaz přímo na obrázek: http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/desulf_tor1_611.jpg .

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so březen 24 2012, 16:52    Předmět: Citovat

Já teď dělal test na jedné starší 55ah. Kapacitu měla asi okolo 28Ah. Otevřel jsem špuntíky a odsál hustoměrem všechnu kyselinu co se dalo ze všech článků. Pak jsem to zalil destilkou (v menší koncentraci kyseliny se ten sulfát líp rozpouští) do původní výšky, dal pomalu nabíjet a asi po týdnu zopakoval. S takto naředěným elektrolytem jsem to nechal asi 3týdny nabíjet malým trafíčkem, teklo tam asi 200-300mA. Pak jsem zase odsál tu naředěnou kyselinu a nalil tam koncentrovanou cca tak od oka aby se to srovnalo na původní koncentraci. Potom jsem to zase nechal nabíjet aby se to zamíchalo a nakonec jsem doladil koncentraci kyseliny. Teď ta baterka má kolem 38Ah a je i tvrdší.
No bral jsem to jako projekt/pokus. rozhodně ten čas, kterje jsem s tím strávil se vůbec nevyplatí, ale zdá se, že to tý baterce pomohlo (jen doufám že moc nedostaly kapky hlavně kladný elektrody a že to za půl roku neuhnije úplně)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavoucisit



Založen: Nov 02, 2008
Příspěvky: 176
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so březen 24 2012, 23:16    Předmět: Citovat

Zdravím, pročítám toto téma od začátku a není mi jasné jedna základní věc. Lidé, kteří popisují desulfataci podle Karlova návodu, tak dosáhli nabíjením napětí na akumulátoru přes 15V. Jak je to možné, když Uefe na trafu je 14V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 7:48    Předmět: Citovat

Protože proto
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavoucisit



Založen: Nov 02, 2008
Příspěvky: 176
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 8:59    Předmět: Citovat

Děkuji a už chápu. Budu si muset zopakovat základy elektrotechniky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 23, 24, 25 ... 45, 46, 47  Další
Strana 24 z 47

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund