Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Napájení NF zesilovače 2x20W
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bucenec



Založen: Mar 11, 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2012, 20:07    Předmět: Napájení NF zesilovače 2x20W Citovat

zdravím
jsem v tomdle nováček tak prosím trpělivost Smile
stavím si NF předzesilovač a koncový zesilovač 2x20W (koncák je napájen "+12V a zemí", myslím že se tomu říká nesymetrické napájení)
předzesilovač má odběr proudu cca 35mA a koncák max. 4,5A
oba dva napájím spínaným zdrojem který má max 1A (jenom prozatím, napájecí zdroj eště nemám hotový)
vím že spínanými zdroji se zesilovače nenapájí ale na zkoušku to stačí
když ale to ale zapnu tak reprobedny mají tendenci vyskočit z boxu, musím je odpojit od zesáku a zase zapojit a potom už to jede
je to tím že ten spínaný zdroj má malý proud?
když budu mít napájecí zdroj 5ti ampérový bude to fungovat správně?
a když budu mít dostatečně silný napájecí zdroj, v tomdle případě 5ti ampérovy, můžu tím napájet zároveň předzesilovač, koncák, aktivní chladič a ledky?
předem díky za odpovědi Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32008
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2012, 20:15    Předmět: Citovat

Chybí tam blok ochrany reproduktorů, kterej připojí repra až po cca 1-2 sekundách po zapnutí napájení. To vyskočení repráků z boxů je následek ustalování pracovního bodu koncových zesilovačů. Když repra připojíš opožděně, nic nikam skákat nebude.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nadzgo



Založen: Aug 28, 2005
Příspěvky: 271

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2012, 20:27    Předmět: Citovat

Ano môžeš napájať všetko,ale lepšie by bolo samostané vinutie plus zdroj pre predzosilňovač.

Naposledy upravil nadzgo dne po březen 12 2012, 20:04, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7916
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2012, 20:37    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Chybí tam blok ochrany reproduktorů, kterej připojí repra až po cca 1-2 sekundách po zapnutí napájení.

To se dá pravděpodobně řešit jednoduchým časovým spínačem a relé se dvěma spínacími kontakty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 11 2012, 21:02    Předmět: Citovat

K zesilovači 20W nota bene napájenému 12V není třeba dávat žádný odpojovač reproduktorů. V tom zapojení spíš budeš mít něco špatně, třeba máš předzesilovač napájený přímo z napájení koncového stupně bez přídavné filtrace napájecího napětí, takže skokový vzestup napájecího napětí na předzesilovači ti koncák zesílí. A to je pak opravdu šlupka.
Vždyť ani nevíme, jestli to máš zesilovač s jednoduchým koncem nebo s můstkovými zesilovači. Kdybys aspoň napsal, čím ty konce máš osazené...

A k těm odběrům (uvažujme jedno napájecí napětí nesymetrické, reproduktory 4Ω a do nich tak velký výkon, že zkreslení dosáhne až 10%), aspoň velmi přibližně:
jednoduchý konec při napájení 12V dá výkon do 4W, tedy efektivní hodnota proudu do reproduktoru bude 1A (špičková 1,4A), odběr zesilovače ze zdroje při tomto buzení nepřesáhne 600mA, u dvou kanálů buzených stejným signálem tedy bude odběr ze zdroje do 1,2A (plus odběr předzesilovače, samozřejmě).
můstkový konec dá při stejném napájecím napětí výkon 16W v každém kanálu, efektivní hodnota proudu do každého reproduktoru 2A, špičková 2,8A. Maximální odběr ze zdroje tedy bude asi 2,2A na kanál, při buzení obou koncáků identickými signály pak bude zesilovač odebírat ze zdroje do 4,5A.

Potřebné napájecí napětí si rozebereme až podle toho, jaké tam skutečně máš koncáky a vůbec...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: po březen 12 2012, 3:28    Předmět: Citovat

Pokud jde o můstek (pro 1x12V a 2x20W je to hodně pravděpodobná varianta- viz. Hill), může to být opravdu tím slabým zdrojem. Prostě při nižším napětí ještě zesilovače nepracují jak mají, mají na výstupu ss napětí, myšleno vůči středu (každý jiné polarity), zdroj si omezí proud a na výstupu tím pádem trvale zústává ss složka, protože dc odpory kmitaček repráků berou tak akorát ten proud, co dokáže dodat zdroj... Až teprve se reprobedny odpojí, stoupne napájecí napětí a všechno je OK. Dokud se zesilovač nevybudí na větší výstupní výkon. Nejjednodušší test by asi byl ve vybuzení zesilovače na velkou hlasitost. Pokud "chcípne" a zase vyletí mombrány reproduktorů, tak je jasno, je to slabý zdroj (ve spojení s tím, že zesilovačům se nelíbí nižší napájecí napětí).

Chtělo by to schéma toho zesilovače a další podrobnosti.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: po březen 12 2012, 10:46    Předmět: Citovat

Základem je ověřený kvalitně navržený zesilovač, korekce, předzesilovač a případně i moduly do LINE/TAPE větve, a k tomu všemu i kvalitní samostatné napájení a zemnění. Potom to ani nebude zakmitávat a mít přechodové jevy. Ukáži zdroj pro všecha zařízení v zesáku 4 x 50 W, zdroj pro koncové stupně je celý zvlášť. A nebylo potřebné mít žádné odpojování reproduktorů.


Z1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Z1.jpg
 Velikost:  88.27 kB
 Staženo:  226 krát


Z2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Z2.jpg
 Velikost:  90.65 kB
 Staženo:  161 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6563
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po březen 12 2012, 18:22    Předmět: Citovat

Slušný integráč pro nf zesilovač má snad stb, nebo mute a a přechodové jevy nepustí do repro (pokud jsou teda využity). A pokus má obyč. IO bez ochran (všech) tak se relé neztratí..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 12 2012, 18:43    Předmět: Citovat

Napřed bych si počkal na odpověď, co že to má za koncák a předzesilovač.
Schéma je přinejmenším žádoucí, jinak tu vykoumáme kulový. Ale autor dotazu bucenec mlčí a vypadá to, že prosil o trpělivost hlavně proto, že mu bude trvat věčnost, než ty požadované údaje doplní.

Léta se dělaly zesilovače (i vyšších výkonů, než jen 20W, jak správně podotkl jarda) bez odpojování reproduktorů a veškeré omezení lupance v reproduktorech při zapnutí a vypnutí bylo záležitostí volby časových konstant náběhu napájení ve vztahu k časovým konstantám vazebních členů ovlivňujících přenos hloubek.
V tomto případě to tipuji na hrubou chybu ve filtraci napájení předzesilovače, případně je můstek rozvážený nějakým zkratem vytvořeným při montáži (ještě hrubší chyba). Ale, jak říkám: bez schémátka budou naše věštecké koule k ničemu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: po březen 12 2012, 18:49    Předmět: Citovat

Já jsem větu: "když ale to ale zapnu, tak reprobedny mají tendenci vyskočit z boxu, musím je odpojit od zesáku a zase zapojit a potom už to jede" pochopil tak, že zapne zesilovač, membrány se "vzedmou" a už se nevrátí do normální polohy. A pomůže jedině, když reprobedny odpojí a znovu připojí.

Ale škoda dál špekulovat.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: po březen 12 2012, 19:07    Předmět: Citovat

Asi tu dám to moje, ale musím to najít, naháněli se, kdo to koupí, ale hlavu jsem neprodal Very Happy A časová relé jsem měl a mám, ale naco? Na řešení chyb v zesáku určitě NE. Jdu vzpomínat, to zapojení je stále moderní a kvalitní, a bez IO. A určitě mám i návrh spoje, ale jsem bordelář Very Happy Koncák má 6 SI TR, 2 x KD 503. před ním komplementár BF 507/517 po buzení/ a KC 509... asi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bucenec



Založen: Mar 11, 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: po březen 12 2012, 20:35    Předmět: Citovat

mám tento předzesilovač:
http://pandatron.cz/?31&korekcni_stereo_zesilovac_hifi

a tendle koncový zesilovač:
http://uloz.to/xsJViKT/img-jpg
http://uloz.to/x34cdpJ/img-0001-jpg

nemyslím si že by zesilovač byl špatně postavený, je to jednoduché schéma
je to nějak takhle:
mám li zapojené 40watové repráky s impedancí 4ohmu v zesilovači a zesilovač zapnu (teď ho právě napájím tím 12ti voltovým pulzním zdrojem, který dá max 1A), začnou jakoby "bouchat", bliká mi i ledka zároven stím boucháním, která je paralelně připojena ke zdroji (zčehož usuzuji, že zdroj nemá tendenci dodat požadované množství proudu)
ale když zapnu zesilovač a repráky připojím až potom, všechno je v pořádku (zesilovač parádně hraje)

jenomže, když připojím na výstup 250W repráky o zátěži 8ohmu, tak bouchají, tak je tedy připojím až po zapnutí zesilovače a všechno je vpořádku

když napájím předzesilovač a koncovy zesilovač z jednoho adaptéru (12V, 1A) a propojím předzesilovač s koncákem dělá to strašný bordel (pořád to bouchá, střílí, šumí nevím co všechno)
ale když napájím koncák 12V adaptérem a předzesilovač druhým adaptérem (taky o 12ti voltech a jedné ampéře) tak to pracuje jak má

můj dotaz přesně zněl, až budu mít hotový napájecí zdroj, který bude mít max odběr proudu 5A a 12V, připojím-li koncák i předzesilovač na tento zdroj paralelně, jestli mi to bude pracovat správně a nebo to bude bouchat jako když sem to měl napájené zároveň tím pulzním zdrojem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: po březen 12 2012, 20:51    Předmět: Citovat

Zkus podle doporučení autora - třeba i ten pulsní zdroj. NF s IO nedělám, zůstal jsem na kvalitě. HI-FI je více úrovní, a výběr je především na prvním stupni - nízkošumové tranzistory nebo IO. Někdo poradí. Já jedině třeba součástky ze SONY TA-AX 5...
http://www.filecrop.com/sony-ta-ax5.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bucenec



Založen: Mar 11, 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: po březen 12 2012, 21:17    Předmět: Citovat

jarda napsal(a):
Zkus podle doporučení autora - třeba i ten pulsní zdroj. NF s IO nedělám, zůstal jsem na kvalitě. HI-FI je více úrovní, a výběr je především na prvním stupni - nízkošumové tranzistory nebo IO. Někdo poradí. Já jedině třeba součástky ze SONY TA-AX 5...
http://www.filecrop.com/sony-ta-ax5.html

takže to mám sprostě napájet třeba atx zdrojem? Very Happy
nebude ten zesilovač kmitat?
teoreticky by šlo za to hodit filtr a mělo to být oukej ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: po březen 12 2012, 21:27    Předmět: Citovat

Psal jsem, že ATX NE. A když, tak schema SONY TA-AX 5, link jsem dal... a tam to je. PC není na všechno, a někteří si stále myslí, že je. HI-FI a PC? To jde jinam, ale ještě jsme se tam v debatě nedostali. Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund