Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Brum v zesilovači, jak na něj?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martinsix



Založen: Feb 13, 2005
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2012, 23:37    Předmět: Citovat

jeste 6ty obrazek. Je stejny jako paty, jen je roztazena casova zakladna.


IMG-20120217-00035.jpg
 Komentář:
OSC nastaven:
vetsi prubeh 20mVDiv
mensi prubeh 2mVDiv
casova zakladna 2ms
sondy na rozliseni 1x
zapnuty jen AC prubeh (DC slozka je oddelena prepinatkem u vstupu kazde sondy)

Stáhnout
 Soubor:  IMG-20120217-00035.jpg
 Velikost:  255.21 kB
 Staženo:  47 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so únor 18 2012, 11:02    Předmět: Citovat

Já to nyní vidím v klidovém proudu , je moc velký . Již nyní nwm , jestli máš 5 nebo 6 konců , ale když máš i tři koncové dvojice na kanál , tak kolik je vlastně celkový klidový proud celé "krabice" ? Zkoušel jsi snížit napájecí napětí , jak jsem ti psal ? Je normální , že za klidového stavu je zvlnění na kondech malé a při náběhu výkonu naběhne stovková pila , ale tu již neslyšíš .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martinsix



Založen: Feb 13, 2005
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: so únor 18 2012, 12:05    Předmět: Citovat

Jsem se moznavcera vecer spatne vyjadril.

Bedna v sobe ma 6 koncu:
2x 300W - 4 pary MJ15003\MJ15004
2x ~225W - 3 pary MJL21193\MJL21194
2x ~150W - 2 pary MJL21193\MJL21194

Klidovy proud prez kazdy jednotlivy tranzistor by mel byt cca 100mA coz by tedy melo dat na celou bednu 18*100mA=1,8A pri +-59V.

Jedinna vec co me trochu zarazi ze pokud merim ubytek napeti na odporu v emitoru kazdeho konce, tak se od sebe mnohdy lisi. Napriklad na emitoru jednoho tranzistoru namerim 39mV a na druhem hned vedle (porad napriklad NPN na stejnem konci\modulu) je jen 32mV.

S tou pilou samozrejme chapu ze pri vetsim klidovem proudu se ma pila rozkmit take vetsi ale nejde mi do hlavy proc na vystupu jsou ty kmity a kdyz jsem je porovnaval s AC napajenim tak dokonce i opakuji stejnou polaritu. Pripadne ze se vzdy tvori pri nabijeni kondenzatoru ale pokazde s jinou polaritou? Nevim za kterou stranu ten problem uchopit, leda zahodit celou cast pracovni a proste udelat overena schema od Leach-e nebo DPA. Pripadne predelat DPS aby na sobe mela i kondenzatory podle vzoru vyse uvedenych.

Vystupni napeti jsem nesnizoval, ten koncovy modul by ho mel zvladat. Jeddine co mozna dela problem je ze mam na modulech kapacity 100uF\63V. Zkusim je dat pryc pripadne nahradit nejakymi na 80V.


EDIT:
A jeste jedna vec me napada, musel jsem ve shematu odstranit (prmostit dratkem) odpor R23

http://www.ampslab.com/c300.htm

Nesel totiz nastavovat klidovy proud, na vytoceni vubec zesilovac nereagoval. Nevim jestli to s tim nejak souvisi. Ale tohle se me delo uz i v jinych navrzich DPS a nekolikrat jsem si prekontrolovaval schema, takze to predpokladam bude chyba navrhu uz ve schematu.

EDIT2:
tak jsem si nasel odpoved, je tomu tak
http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/66588-biasing-amp.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so únor 18 2012, 15:46    Předmět: Citovat

Však právě proto tam ty emitorové odpory jsou , aby "srovnaly" parametry jednotlivých kusů . Zkus něco proti tomu , co někdo píše a nastav klidový proud 10-20mA a změř a dodej výsledky .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martinsix



Založen: Feb 13, 2005
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: so únor 18 2012, 18:33    Předmět: Citovat

Ano vim ze jsou tam kvuli tomu, ale nenapadlo me ze se presto na nich muze napeti lisit i kdyz jsou paralelne.

Kazdopadne kdyz jsem vse zapojil jako na obrazku 1 v minulem prispevku, stahnul klidovy proud na 0mA (vytocil jsem trimr uplne do krajni polohy), porad jsou na vystupu ony vlnky, jen se malinko snizila amplituda.
Pokud jsem klidovy proud zvysoval, bylo na OSC jiz videt "pilu", coz predpokladam bylo jen projevem napeti na te filtraci - viz. obrazek. Na multimetru jsem dostal 800mV prez rezistor, takze cca 2A zkrze nej tekly (udelal jsem vse velmi rychle, nerad bych konec odstrelil).

Klidovy proud na ostatnich jsem nemenil, jen na jednom stejnem modulu.

Takze to nevypada na moc vysoky klidovy proud.



IMG-20120218-00036.jpg
 Komentář:
Prubeh na vystupu pri klidovem proudu 2A. Cervene zakrouzkovane jsou mista kde puvodne jsou prubehy ruseni z predchozich obrazku.

OSC nastaven na:
2mVDiv
2msDiv
sonda na 1x rozliseni

Stáhnout
 Soubor:  IMG-20120218-00036.jpg
 Velikost:  195.4 kB
 Staženo:  50 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12079
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 18 2012, 19:55    Předmět: Citovat

mě se to stále nějak nezdá . . .

co zkusit přemostit diody v graetzu kondíky ?
. . . tak 6n8 až 10n ?



graetz.jpg
 Komentář:
 Velikost:  5.75 kB
 Zobrazeno:  256 krát

graetz.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martinsix



Založen: Feb 13, 2005
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: so únor 18 2012, 22:55    Předmět: Citovat

Jo, to muzu zkusit, ale neresi ty kapacity jen sum na diodach?

Jinak jsem uz rozebral tu desku s kondenzatory a cele napajeni prekopu. Pro kazdy modul udelam uplne separatni filtraci jak me tu nekdo radil, zeme nebudu nejprve spojovat. Pak krabici nahodim a promerim. Pokud bude vse v poradku, vytahnu zeme z kazdeho modulu do jednoho spolecneho bodu, promerim a uvidim.

Jestli uz ani tohle nepomuze tak to soupnu na pudu a budu se u toho peklne vztekat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12079
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne únor 19 2012, 22:19    Předmět: Citovat

Martinsix napsal(a):
ale neresi ty kapacity jen sum na diodach?


no, právě . . . mě to příjde jako nějaké zákmity, nebo co . . .
. . . každý přechod se chová více, či méně jako varaktor a násobí či směšují se na něm kmitočty . . .
a ty "výstupky" na tom posledním obrázku jsou úzké . . . a to není pila z 50Hz . . . ta vypadá jinak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martinsix



Založen: Feb 13, 2005
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: po únor 20 2012, 3:36    Předmět: Citovat

Ted koukam na obrazek od navrhovatele, je to mensi verze (ja stavel C300, odmerenou maji jen C200) a koukam na obrazek a vidim v nem stejne prubehy jak u me: http://www.ampslab.com/Images/c200/c200_inputshorted.jpg

Vsimnete si tech malych stridajicich se "spicek" se stejnym odstupem a pokazde jinou polaritou. Neco mi to pripomina Smile

Takze je spatne navrhnuty koncovy zesilovac? Nebo takhle vypada prubeh u kazdeho zesilovace pokud ma zkratovan vstup?

Jak je potom mozne ze se me zvysuje amplituda s vice pripojenymi moduly?
Na tuhle otazku tusim odpoved s mym spatnym zemnicim provedenim, pak ty male spicky muzou delat ruseni v zemi ktere jen znasobuji tim ze to roztahuji po cele bedne (kazdy modul ma tyto spicky male, dohromady se scitaji).

Vim ze jsem pouzil dost selskeho rozumu, nedokazu si oduvodnit proc tam jinak jsou a bedna se chova jak se chova.

Nyni jsem dodelal DPS s kondenzatory, zitra to slozim a dam dokupy. Pak napisu co se stalo\nestalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martinsix



Založen: Feb 13, 2005
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: st únor 22 2012, 15:25    Předmět: Citovat

Zdravim,
tak po predelani a par dni stravenych vymyslenim jak to zase nepotento jsem dosel k novemu rozestaveni.

Na rady prispevovatelu jsem rozpojil zeme, takze nyni je kazdy modul pripojen pouze svou napajeci vetev, zadnou cestu nemaji spolecnou.
Umistil jsem AC co nejdale od modulu, a zachoval topologi, kdy jde napajeni prez mustek-kapacity-zatez a to i trochu fyzicky.
AC nyni vedu veskere spolecne (zatim nezakroucene) i s stredy vinuti sekundaru.

A vysledek - zadny brum ci ruseni v reproduktoru Shocked Cool . Takze maximalni uspech.
Jeste jsem vycetl ze se me muze ruseni z nabijeni kapacit prenest do modulu a delat bordel zde, proto jsem snizil kapacity primo na modulech na 100uF z puvodnich 1000uF a vymenil za 105C verzi. Bohuzel jsou stale na 63V a kdyz jsem zmeril multimetrem DC napeti, vsude me ukazovalo priblizne 60,8VDC (v predchozim zapojeni jsem mel o 1,5V mene, asi spatne rozvedene). Asi bych mel kapacity vymenit za 80V verzi ze? Jinak ta baterie kondenzatoru je 10mF\80V-85C kazdy.

Na jedne strane nemam ty kapacity v modulech vubec a rozdil tam v reproduktoru neni (nedostal jsem se k tomu ale promerit OSC). Predpokladam ze problem to udela az kdyz budu zesilovac budit na plno a zvlneni na filtracnich kapacitach me bude ovlivnovat zbytek koc. zesilovace. Takze je tam radsi osadim v hodnotach 100uF na 80V a 105C.

Dalsi vec, budu muset spojit zeme modulu tak ci onak, je to kvuli ochranam vystupu a ridicim obvodum jenz jeste nejsou dostaveny. Az je spojim, doufam ze zas nevygeneruji to ruseni.

A jeste jeden postreh, kdyz jsem modul nejblize u trafa v tomto zapojeni zkousel, vrcel mi reproduktor, az kdyz jsem pohnul s vystupnim kablikem ktery je zapojen do DPS a posunul ho dal kolmo k velkemu trafu, vrceni ustalo. Kdyz to tak shrnu od puvodniho zapojeni, myslim ze tam ruseni vytvarelo vicero veci.

Zatim tedy vsem dekuji za pomoc Smile



IMAG0632_60.jpg
 Komentář:
Nove zapojeni, nevrci

Stáhnout
 Soubor:  IMAG0632_60.jpg
 Velikost:  285.39 kB
 Staženo:  107 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2012, 7:57    Předmět: Citovat

To to nešlo zrovna ? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2012, 8:24    Předmět: Citovat

Martinsix napsal(a):
...A jeste jeden postreh, kdyz jsem modul nejblize u trafa v tomto zapojeni zkousel, vrcel mi reproduktor, az kdyz jsem pohnul s vystupnim kablikem ktery je zapojen do DPS a posunul ho dal kolmo k velkemu trafu, vrceni ustalo...


Prosím tě zkus to ještě jednou, ale ty výstupní vodiče zakruť a poreferuj jak to dopadlo.
Někde jsem četl že právě magnetická indukce je u takovýhle konstrukcí největším zdrojem brumu a právě tím zakroucením vodičů by se měla minimalizovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Martinsix



Založen: Feb 13, 2005
Příspěvky: 83

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2012, 20:12    Předmět: Citovat

BOBOBO: Co tim myslis, zrovna?

Jova1: To je v pohode ono to vrceni nastalo protoze jsem mel vystupni kablik jen tak pohozeny na okraji toho plechu ktere slouzi jako odstineni (na obrazku zluty kablik co vede mimo bednu, jak napravo tak nalevo). Ten vubec nepujde takto, potahnu ho dopredu pod moduly. Takze to je v poradku. Jen jsem chtel poukazat, ze na rozdil od prvniho zapojeni na prvni strance tu na bastlirne v teto verzi jsem odstranil i to ruseni z trafa ktere vedlo k tomu bordelu na vystupu (viz nekde mezi prvnimi strankami kde jsem zkousel trafo odendat a posadit dal, to to nevrcelo - zase ale byl zapojen jen jeden modul)

Kazdopadne ted je to jiz v poradku. Krom tech zemi ty spojene zatim nemam, pocitam s nimi je na to udelan vyvod. Ten layout v te bedne je takovy, pac tam jeste patri ridici elektronika (zapinani jednim tlacitkem, softstart, ochrany repro, regulace ventilatoru, ochrana proti prehrati, MUTE funkce a tak podobne). Z toho duvodu mam ty kondenzatory v dolni casti otocene kolmo. Je to zamer kvuli mistu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2012, 21:31    Předmět: Citovat

Jen trochu legrace , ale lidi to dneska nějak neberou ... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.36 sekund