Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ESR merač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 37, 38, 39  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st únor 15 2012, 18:15    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
Tak ze riesim problem stymi 1n, jeden mam 1,0n a druhy seriovo zlozeny z 2n vadito ? potom ma este dva kusy 952p. Ako ste to a cim merali ?
.....

Já bych doporučil k těm 952pF připojit 47pF, jek píše Fredis a vybrat z několika 47pF tak, aby oba kondensátory byly co nejblíž stejné. Ty se změří na stejném měřáku, takže jeho přesnost není až tak důležitá. Když dáš 2nF do serie, tak se ovlivní i indukčnost takového složeného kondensátoru, ta bude podstatně odlišná od toho jednoduchého 1nF, což může být problém.
Sám jsem skládal až tři kondy paralelně na stejnou hodnotu, blízkou 1nF a vždy to bylo bez problémů. Aspň doufám; nikdo z těch, kterým jsem takovouhle kombinaci poslal, nic nenamítá. Přesnost byla alespoň 1nF/1% a vzájemná shodnost pod 0,5%! Měřil jsem na BM509. Poznamenávám, že jsem vždy použil typ TGL 5155 na 63V (z bývalé NDR). Jsou v různých vhodných hodnotách k dostání v Tipě a Pesimatu.
Dodáno:
Soused mi minulý týden přivezl z Tipy 30 ks tgl 5155 1nF/63V, vyměřil jsem 6 ks v toleranici <1%. Vzhledem k ceně 0,30Kč/ks myslím, že není co řešit.


Naposledy upravil jjilek dne st únor 15 2012, 21:36, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 15 2012, 20:05    Předmět: Citovat

"Když dáš 2nF do serie, tak se ovlivní i indukčnost takového složeného kondensátoru, ta bude podstatně odlišná od toho jednoduchého 1nF, což může být problém."

Složením dvou kondenzátorů do série se pochopitelně změní indukčnost oproti jednomu kondenzátoru. Ale pochybuju, že indukčnost asi 1-2cm drátku navíc má měřitelný vliv. Když se navíc oba kondenzátory složí tak šikovně, aby vzniklá smyčka měla malou plochu...
A když navíc některé staré typy přesných kondenzátorů TGL mají samy o sobě větší parazitní indukčnost než je 5mm přívod...
A když ani plošný spoj není navrhován s nijak extrémně krátkými cestami kolem C10 , C9 a L1 a K1.

Prostě se mi zdá nesmyslné podezřívat sériovou kombinaci dvou kondenzátorů z nepřesnosti měřáku. Pokud tedy nejsou propojeny 30cm dlouhými vodiči, což určitě nejsou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st únor 15 2012, 20:14    Předmět: Citovat

Zkus to podložit měřením. Pak ta úvaha bude mít váhu. Podle výsledků diskuze soudím, že dost záleží na tom, aby oba 1nF kondy byly shodné. 90kHz sice není tak vysoká frakvence, ale ... Navíc indukčnost svitkového kondensátoru není dána jen indukčností přívodů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 15 2012, 20:39    Předmět: Citovat

Já to samozřejmě měřením nepodložím. Nevlastním přístroj. Ale selským rozumem (ano, který občas selhává) nebo možná (neskromně) technickým citem si myslím, že vzhledem ke kmitočtu, rozměrům spojů na desce a taky indukčnosti normálové cívky 100uH nemůže mít složení dvou kondenzátorů do série pozorovatelný vliv.

Že mají být oba kondy shodné, to samozřejmě ano - ale kapacitou. Jestli se liší jejich parazitní indukčnost, sama o sobě nepatrná, tak to nebude podstatné.

Ale je to jen úvaha. Netvrdím, že nutně správná a nechci ti ani kazit kšefty.
Jen mi připadá, že se hledá chyba jinde než je.

A jestli je indukčnost svitkového kondenzátoru dána nejen přívody (což je u starých typů pravda), tak by se dokonce vhodným prostorovým uspořádáním obou kondů dala snížit Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st únor 15 2012, 21:32    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Ale je to jen úvaha. Netvrdím, že nutně správná a nechci ti ani kazit kšefty.


Já žádné kšefty nevedu. To co jsem udělal, bylo jen z toho, co mi leželo doma bez použití a když jsem si pro sebe dělal 3 plošňáky, tak jsem něco udělal i pro zájemce. Ale výdělek vyšel asi tak -10Kč/den. Jedna funkční LCM3 leží u mně na stole a jedna u kolegy co opravuje zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4509
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st únor 15 2012, 23:13    Předmět: Citovat

hm prilozenim kovoveho predmetu pod merak sa to meranie nejako rozladilo Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 8:26    Předmět: Citovat

To se stává.

Některé staré ručkové měřáky měly označení přímo na stupnici, že údaj platí jen v ocelovém panelu tlouštky 1,5mm. A skutečně mimo plech ukazuje měřák trochu jinak.

Cívka LCM3 asi trochu vyzařuje mimo obrys krabičky. To je právě to "mikroprocesorové" zjednodušení konstrukce na úkor poctivého mechanického provedení. Tak se prostě nesmí měřit na plechu ale v definovanýchh podmínkách.

Staré digitály řady 830 zase byly citlivé na světlo. Mám takový doma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 11:21    Předmět: Citovat

Atlan: pokud dobře překládám, tak to na maďarském fóru str.98 vysvětlují takto:
abcdabcd napsal(a):
The value is the same value as of the standard inductor.
The differnce is with distribution of the magnetic field. With the standard inductor, the field is not kept within any boundary set by the inductor itself, that kind of inductor is an open-type inductor. So the nearby metal parts also affect the field, and thus adding error to the measurement.
With the pot-core inductor, the field is mainly enclosed by the two halves of the 'pot', so the measurement is getting free of this side-effect, caused by the compact build of the instrument, where metal parts are packed close to the inductor(eg switches). And it is even more linear than the open-core version inductor, so no compensation is needed, that's why there is a separate software version for the pot-core(without the compensation).

Je to poznámka k vysvěltlení rozdílu verzí 1.25 a 1.35, kde p_istvan přikládá i obrázky těch cívek. Pokud to dobře chápu z překladu, verze softwaru se musí zvolit podle použité cívky, asi je to jak v příloze.
Taky je tam i něco k Uesr (str.99)
abcdabcd napsal(a):
...
You may improve your coil further, by using Litz wire, as it has better high-frequency behaviour than using just a single wire.
With Litz wire and pot core, you can reach around 400mV measurement voltage(the higher the better, for resolution?), compared to the about 140mV occuring, with the standard open-type inductor.



civky-verze.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  civky-verze.jpg
 Velikost:  24.76 kB
 Staženo:  104 krát


_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5172
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 12:39    Předmět: Citovat

Můžeš přidat odkazy na to maďarské fórum? Nikde jsem tam nenašel nic o jiné cívce pro verzi 1.35, plošný spoj tam má taky jen jeden ( původní) a navíc hrníčkové jádro se tam prostě nemůže vydat. Je tam málo místa.I ten překlad. Myslím si, že by to zajímalo víc lidí. Já osobně mám 2 ks, kolega v Ostravě také. Oba máme původní pl spoj i cívku a V 1.35. Maximální spokojenost a žádný rozdíl oproti V 1.2 kromě "lepší" kalibrace jsem nezaznamenal. Strany 98 a 99 jsem nenašel..
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/lcm3_alkatresz_mero_muszer_-_kit_lehetoseg_oldal7.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 13:12    Předmět: Citovat

Tady zhruba 10 příspěvků od konce http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_2539_97_ASC.html?pcount=30 se ptá Kasamiko a p_istvan odpovídá v angličtině. (Pudics István > PudicsI)
Na další straně k tomu píše i abcdabcd
Pokud se přihlásíš, uvidíš v příloze i obrázky cívek, co jsem tady dal, jinak jen » A fájlok letöltéséhez be kell jelentkezned! «

A je tam i poznámka k uloženým textům v EEPROM a o kalibrační konstantě.

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5172
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 14:14    Předmět: Citovat

No, to jsi asi nepochopil. Verze 1.35 by měla umět lépe měřit L na hrníčkových a feritových jádrech!
• LCM3-v1.25 - s meraním tlmiviek,
• LCM3-v1.35 – s meraním tlmiviek zo železným jadrom:
Ono překládat z maďarštiny není žádná pr..l Nám to překládal jeden hodný pán ze SR a ještě se na tom podílelo pár dalších, aby se to vůbec dalo dohromady!! Takže asi tak.
Pokud se použije L 100uH v hrnku místo původní L, tak je lepší odolnost proti vlivu kovů jak píše Atlan a zvětší se měřicí napětí až na 400mV, což je lepší. Ale není to o tom, že se při v 1.35 musí použít hrnek! Jinak ten vliv kovu jsem zkoušel a mě to ovlivňuje úplně minimálně. Podle mě na to má vliv jak je otočený pl spoj v krabičce. A dále autor píše, že na pl spoji není na hrnek místo a pokud ho tam někdo bude rvát, musí experimentovat Laughing
Třeba to ovlivňování zkusí i někdo z kolegů a podělí se o zkušenost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kyori



Založen: Mar 26, 2011
Příspěvky: 211

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 18:25    Předmět: Citovat

a proč to franto nezkusiš ty ? By jsi se tady pak mohl vytáhnout osobníma praktickýma zkušenostma...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 18:29    Předmět: Citovat

Tak jsem to asi blbě přeložil. Z těchto příspěvků mi vyplynulo, že verze 1.35 je výhradně, pokud se použije pot-magnetic-core inductance, viz přiložené obrázky tam v tom příspěvku. A pak, že ale není vhodné hrníčkové jádro ke koupi.
p_istvan napsal(a):
The v1.25 and v1.35 version in English! (In my humble English will.)
The version v1.35 exclusively pot-magnetic-core inductance can be used!

p_istvan napsal(a):
The pot core inductance exports only the construction, the circuit does not need to change it!
The pot core allows measurements to be little better, but unfortunately not ready to purchase adequate housing.
If necessary, you must do it!

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kyori



Založen: Mar 26, 2011
Příspěvky: 211

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 18:42    Předmět: Citovat

poznámka k té debatě o kondících nahoře, spíš bych vám doporučil, vybrat, to jest změřit na přesném můstku požadovanou hodnotu kondenzátoru, než je skládat ze dvou kusů a za druhé, a to je podstatné, místo svitkových a styroflexů a podobně, použít keramických SMD kondenzátorů, hmota X7R, X5R, Y5V, velikost 1206.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5172
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 18:50    Předmět: Citovat

kyori napsal(a):
a proč to franto nezkusiš ty ? By jsi se tady pak mohl vytáhnout osobníma praktickýma zkušenostma...

Jestli ty ubožáku kromě obrazek_cenzuraích řečí a machrování umíš i číst, tak jsem jasně psal, že jsem to zkoušel. Ale číst asi neumíš. Já se nepotředuju vytahovat ani si nic dokazovat! Na to jsou tady jiní, kteří tu předvádí elektronickou zátěž ale nemůžou ji předvést, mají "geniální řešení obvodů, prodávají měřáky prakticky zadarmo a značku HP, zejména osciloskopy rozdávají zadarmo!!! Táhni už do hajzlu a nelez sem ,když Ti všechno vadí!! My, český socky nejsme hodni anglických kingů, jako je třeba Hopkins, nebo Procházka a další. Ale na držáky elytů je i česká socka dobrá.Už jsi minimálně jednou vyhrožoval, že se na Bastlírně neobjevíš: To ani neumíš držet slovo? Anglický gentleman.
Dofám jen, že už někdo z moderátorů zasáhne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 37, 38, 39  Další
Strana 28 z 39

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund