Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LC metr za $30

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 18:11    Předmět: LC metr za $30 Citovat

Mate nekdo zkusenosti s timhle aparatem?
http://www.goodluckbuy.com/l-c-f-inductance-capacitance-high-precision-meter-lc-100s-.html
Prodavaji to hodne i na ebay apod.

Uz delsi dobu se snazim se dokopat abych si neco podobneho postavil, hlavne mereni indukcnosti. Navodu je plny internet, a asi bych to postavil o stovku nebo dve levnej, ale za ty prachy se mi s tim opravdu nechce babrat.
Ale zase na druhou stranu pokud by to melo byt nejake polofunkcni, bylo by mi tech penez lito.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wilibald



Založen: Aug 07, 2006
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 18:53    Předmět: Citovat

Nějaké "ideální" měření indukčností jsem řešil několik let a pořídil několik přístrojů. Před měsícem jsem zkusmo za sobotu postavil toto http://pandatron.cz/?119&meric_indukcnosti_1uh_az_1h a vše ostatní šlo na Aukro. Pokud máš čítač, nějaké "běžné, kutilské požadavky na přesnost" a neměříš civky jak na běžícím páse, tak postav tohle, nebo nějaké obdobné řešení (doplněk k čítači od Zajíce a pod.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wilibald



Založen: Aug 07, 2006
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 18:57    Předmět: Citovat

Jo, a s jednoduchým měřením kapacit můžeš začít tak, že zadáš do Google "Capacitance meter 555"... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2011, 10:46    Předmět: Citovat

Pokud bych uz neco stavil, udelam rovnou napr. tohle http://www.hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ART1470-LC-metr-s-89C2051.html

Opravdu nejsem priznivce nejruznejsich bizardnich pripravku ke kterym musim pripojit pet dalsich pristroju aby vubec nejak fungovaly a kazde mereni sahodlouze prepocitavat na kalkulacce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2011, 11:49    Předmět: Citovat

Ten tvůj přístroj za 30 dolarů bude vevnitř to samý. Jednoduchá konstrukce měřicího obvodu a zbytek obstará jednočip.

Je to přístroj za málo peněz (pokud si ho stavíš sám a znáš program) a bez nároků na mechanické provedení a vybavení dílny. Jen si nesmíš myslet, že když ukazuje na 4 nebo 5 míst platných míst, že má přesnost 0,1 až 0,01%. Myslím, že i na jedno procento ukazuje jen v úzkém rozsahu indukčností.
Rozumnější autoři přesnost vůbec neuvádějí, uvádějí jen rozlišení a rozsah. Rozlišení vypadá impozantně, ale je to optický klam.

Mám i čítač s LC měřičem od Zajíce a funguje , ale jak jsem zjistil na přesných kondenzátorech, neukazuje stejně přesně(nepřesně) na širším oboru kapacit. U cívek to bude podobné, ale jelikož přesné tlumivky nemám, nemůžu to potvrdit na 100%. Navíc u některých cívek závisí hodnota indukčnosti na měřicím kmitočtu a proudu. Podle měřicí metody záleží ještě velikosti sériového odporu apod.

Úkaz , kdy naměřená hodnota plave, je vidět u podobného přístroje ve vlákně o ESR metru:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=48232&postdays=0&postorder=asc&start=15

Co se týče přípravků, taky to tak mám. Nejlepší je přístroj, který v sobě má displej i baterku, aby se nemusel na nic připojovat a něco počítat. Když hledám vhodnou tlumivku z šuplíku, tak by mě počítání asi dost zdržovalo.
Podobný, jestli ne stejný, přípravek(oscilátor) podle Amara jsem si kdysi stavěl a měl problém s kmitáním na nejmenších a největších indukčnostech. Musely se měnit pracovní body tranzistorů podle indukčnosti. A zajímavé bylo, že se při tom trochu měnil i kmitočet, ač tam byla připojena stále stejná cívka. Záleží na tom, co od toho člověk očekává.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2011, 20:11    Předmět: Citovat

Je mi jasne, ze aparat za $30 nebude mit presnost 0,01% Smile
Mi staci bohate pokud se strefi do 5%, to rozliseni se ale muze hodit pri zkoumani napr. teplotni zavislosti apod.

Jak rychle takovy pristroj meri? Pri mereni timto multimetrem http://www.blue-panther.cz/finest-707 to i u kapacit v radu jednotek uF pomerne dlouho trva, coz je pri mereni vetsiho poctu kondenzatoru celkem pruda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2011, 21:42    Předmět: Citovat

Nevím jak rychle měří, ale měří jen do 10uF. To je docela málo.

Obecně rychlost měření u elytů nad nějakých 100uF až 1mF musí být docela malá. Aby se měření zrychlilo, musel by se drasticky zvětšit nabíjecí proud do měřeného elytu a na to není zdroj v měřáku dimenzovaný. U bateriových měřáků už vůbec ne. Tak se to musí dohnat delším časem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund