Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Třída AB versus třída D
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 23:33    Předmět: Citovat

Ano jistě, člověk dokáže vnímat i 2,4GHz, když si strčíte hlavu do mikrovlnky, dostane se vám vjemů hodně Laughing . Slyšení je dost dobře popsané, u poruch sluchu taky. Interference nad kterými uvažujete budou při takových akustických výkonech, že je asi můžeme u většiny populace zcela zanedbat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 23:59    Předmět: Citovat

K těm frekvencím blízkým sobě: Jmenuje se to rázové vlny a já (jelikož jsem hluchý) si podle toho ladím kytaru. Až rázové vlny ustanou, tak jsou signály totožné. Holt jsou (byť s nižší amplitudou) pro mne slyšitelnější než rozdíly frekvenční.
Se slyšením na vyšších frekvencích: to už nebude tak horké. Ucho má buňky citlivé na jednotlivé frekvence, pokud se vlastní rezonanční frekvence buňky shoduje s frekvencí tlakové vlny, buňka se zatřepe a vydá elektrický puls do mozku. Pokud tam holt není buňka citlivá na 15 kHz a výš, ucho nemůže slyšet zvuk s touto amplitudou.

Tedy člověk může vnímat rázové vlny, produkty směšování třeba na hranách nábytku jako jisté třeba nepříjemné zkreslení "audio signálu", ale jistě neslyší výše než těch 15 kHz. Další nepříjemností může být špatný prostor, kdy ozvěna může být vnímána jak fázové zkreslení, které nemusí mozek vyhodnotit jako ozvěnu, ale jak změnu ve frekvenčním spektru. To je spíše ale trochu nadsázka, myslím...

A na závěr bych taky popsal vlastní poslechovou zkušenost:
Zkoušel jsem i-rádio v různých bitrate (MP3, ogg, flac) - vždy stejný zdroj. Poslouchal jsem na svém (řekl bych velmi kvalitním) samo domo přístroji (konec v AB). Bedny Quadral Odin Mk3. Výsledek byl jasně slyšitelný. Pak jsem z audio karty vedl signál přímo do monitoru, kde jsou repráčky velikosti pětikoruny s výkonem tak v řádech desítek mW. Repráčky nepřenesly ani polovinu toho co jsem do nich ze zvukovky pouštěl v tom nejhorším bitrate a rozdíl byl vždy slyšitelný (a připomínám, že jsem naprosto hluchý viz příklad výše s kytarou). Od té doby jsem skeptický k výrokům, že tam člověk při použití lepší komprimace slyší víc/výš - řekl bych že slyší pouze něco jiného (jinak zkresleného).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2011, 7:08    Předmět: Citovat

To Sendy: Já jsem ale mluvil o elektrické intermodulaci na nelinearitách obvodů nad akustickým pásmem. Ta akustická ale taky funguje a vůbec to nemusí být nějaké extrémní výkony. Jistě to bude dost individuální, lidé nejsou ani zdaleka stejní a nejsou schopní ani stejně vnímat. Znám lidi kteří nejsou schopní pozant dost mizernou MP3 od CD. Pokud se takoví lidi vybírají na testy pro optimalizaci algoritmů pro komprimaci tak se už ničemu nedivím Laughing

Komprimace je o mršení signálu. Jde jen o to, jak moc si ho zmršíš. Někomu vyhovuje MP3, mě nevyhovuje CD. Tady nevidím důvod na sobě šetřit a sám sebe okrádat o zážitek z poslechu. Když se mi něco nelíbí tak to neposlouchám a klidně se s tím svěřím každému. Nebudu si namlouvat že je to OK když slyším opak a jen proto, že jakási teorie říká že by to mělo být OK...

Další ránu digitálním formátům dává diletantství zvukových techniků ve studiích. Dynamická komprese v remaserech i nových nahrávkách v posledním desetiletí dosáhla naprosto ohavných hodnot. Takže vesměs co si nenahraju sám ze starých desek (nebo naživo) tak se skoro nedá poslouchat. Případně CD z první poloviny 90. let bývají v pohodě z tohoto pohledu.

Ale jsme tu už asi trochu off topic Embarassed

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2011, 7:19    Předmět: Citovat

Erka napsal(a):
... jedinou nelinearitou, na které může docházet ke vzniku směšovacích produktů je systém vnitřního ucha a systém mentálního vyhodnocení zvukové informace mozkem. toto je důkaz že ucho není lhostejné ke kmitočtům ležícím vysoko nad akustickým pásmem. Taky je to důkaz nelinearity našeho sluchu.

Vlastní ničím nepodložené tvrzení pokládat za důkaz tohoto tvrzení, tak to jsou logické kotrmelce hodné demagogického politika nebo volnomyšlenkářského volnoenergetika. Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2011, 7:32    Předmět: Citovat

Ještě bych dodal, že je dost podstatné mít představu o tom jak která nahrávka/nástroj má znít. Když někdo poslouchá celý život na minivěži Aiwa, případně na peckách strčených do "empéštverky", těžko mi dá někdy za pravdu. Člověk si zvykne na ledacos a jeho mozek přestane některé věci vnímat. Pak mu rozdíly splývají a na první poslech kvalitní aparát neocení. Jsem toho svědkem prakticky denně. U mě je problém že v poslední době poslouchám skoro výhradně analog. Poslech CD nebo nedejbože komprimovaných formátů je pak jako studená sprcha.

To:Andrea
Erkovy argumentace nejsou technicky dokonalé a mají velké mezery. Ale zřejmě používá k poslouchání hudby uši, ne prdel...

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2011, 8:16    Předmět: Citovat

jef111 napsal(a):
Erkovy argumentace nejsou technicky dokonalé a mají velké mezery. Ale zřejmě používá k poslouchání hudby uši, ne prdel...

Jak to můžeš vědět? Tvrdí, že nad 20kHz neslyší ale vnímá, co když vnímá právě tou prdelí? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2011, 8:29    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
můžeš v amfiteátru slyšet zvuk v síle, která by byla doma rozhodně nepřijatelná a leckteré chyby mohou vyniknout.

Ale jistě, určitě existuje nějaká optimální hlasitost, při které se kvalita posuzuje nejlíp, i s přihlédnutím k Fletcher-Munsonovým křivkám. Při tichém poslechu chyby zaniknou, při moc hlasitém jsou maskovány ohlušením. Bohatýrská hlasitost nebývá doma tolerovaná, ale od toho jsou sluchátka a tam pak slyšíš nemilosrdně všechno. Jde taky o to, že při tom poslechu v amfiteátru jsou ve hře i jiné faktory než zvukově kvalitativní, přinejmenším to, že žádný záznam většinou nezprostředkuje složité fázové relace a tudíž prostor v místě posluchače. Teď mám na mysli produkci živých muzikantů s diskrétními nástroji - zdroji zvuku, lhostejno jestli jen akustických nebo jednotlivě prezentovaných nějakým kombem. Když to někdo zmixuje, zahalí a sešlape do dvou megasloupů, už jsou nároky na původnost někde na čtvrtině, no a když jde o generátor reprodukovaného kraválu (z postahovaných mp3 Twisted Evil ), tam ať si klidně použijou 8bitovou D/A aparaturu, tam jde jen o přenos kW na basech a o rampu s blikátkama a laserem nad pódiem.
Čím subtilnější a akustičtější hudba v prostředí s minimem základního ruchu, tím nemilosrdněji prověří rozdíly mezi živým poslechem a kvalitou záznamu. Uznávám, že nároční netopýři můžou být pořád nespokojeni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2011, 9:16    Předmět: Citovat

V něčem může mít Erka i pravdu.
Nejde sice o vnímání zadelí, ale nestalo se vám nikomu, že procházíte určitým místem a chvíli máte pocit, že vás někdo dloubne zezadu do krčních obratlů, aniž by za vámi a vůbec široko daleko někdo byl? Tím nemyslím vchod na finanční úřad nebo nástup na koberec k šéfovi, míním normálně místo na veřejném prostranství.
Takovým místem jsem prošel asi čtyřikrát nebo pětkrát, než mi to začalo být nápadné, a o pár kroků jsem se vrátil. A bylo to tu zas. Ve věci nějakých mystérií jsem skeptik, tak jsem si o kousek dál sedl na podezdívku a začal dávat pozor na chování psů, kteří jsou na sídlištích k vidění během dne v doprovodu páníčků či paniček prakticky kdykoli. A byla to trefa - tomu místu se psi koukali vyhnout, u některých to skoro vypadalo, že tím venčeným není pes, ale panička, kterou pes fofrem tím místem protáhl. Žádný se na tom rohu nezastavil ani na očuchání, natož zvednutí nožky. Poslední neoznačkovaný roh ve městě to byl...
No nic, rozhodili jsme dotaz mezi sousedy psovody a výsledek byl jasný.
Odhadl jsem to na něco v nadakustické oblasti. Pravděpodobně nějaké silné hvízdání nad 20kHz z výdechu odvětrání osvěžovny v suterénu. Od té doby, co tam hospoda není a dole se nic neděje, se tam už bojí jen psi, kteří to pamatují, a těch moc nezbylo. Noví psi se tam chovají normálně, roh si mnohokrát přeznačkovali a očekávané dloubání v mém zátylku se už nekoná.
Čili ano, uznávám, že lze nějak vnímat kmitočty nad 20kHz, mají-li dostatečný akustický tlak, ale nikdo mi nepotvrdil, že by je slyšel ušima, takže se sluchem to patrně nic společného mít nebude. Různě blbý pocit v těch místech mělo víc lidí, ale všichni odmítají potvrdit to veřejně, aby nebyli za momentálně postižené a ještě zmanipulované.
No co: dnes už to asi neprověříme, i kdyby to zase zapnuli: výdechy byly nahrazené novými a kdo ví, jak často dnes ventilace někdy běhá. Ostatně sám teď už kolem projdu tak jednou za půl roku...


Naposledy upravil Hill dne čt říjen 13 2011, 9:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2011, 9:29    Předmět: Citovat

Já jsem se tu nevyjadřovala k tomu, jestli někdo má nebo nemá pravdu, ale ke způsobu argumentace, který je v takovýchto debatách používán.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31990
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2011, 19:57    Předmět: Citovat

Hill - amplitudově modulovaný ultrazvuk se používá v "akustických puškách", které dovolují úzce směrovaným ultrazvukem pomocí jeho modulace vytvářet v přesně vymezené a úzké cílové oblasti zvuk se slyšitelným kmitočtem o velmi vysoké intenzitě a výkonu. Takže klidně je i něco takového možné...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2011, 21:13    Předmět: Citovat

Andreo, přistihl jsem se už víckrát při nechuti vůbec reagovat na způsob argumentace některých puristů a teprve tys trefila hlavičkou o hřebíček, že mě to přimělo doplnit tvůj příspěvek. A anatomicky upřesnit (aspoň pokud šlo o mne), soused totiž pro změnu povídal, že ho to tam natahovalo na chlapské odplivnutí, ale přičítal to tomu, co z té osvěžovny táhlo ven.

Ano, H.Fletcher a W.A.Munson se výzkumu citlivosti sluchu věnovali opravdu důkladně. Vyloučili chybu způsobenou nerovnoměrnostmi charakteristik použitých sliuchátkových měničů a měření prováděli na dostatečně reprezentativním vzorku posluchačů.
Dopracovali se k prvním známým křivkám stejných hladin hlasitosti.
Vlastně jde o statistický výsledek průměru spousty subjektivních vjemů, jen ty křivky (včetně později upřesněných, ony se tím zabývaly různé výzkumné a vývojové laboratoře ještě mnoho let a leckde tak činí dodnes) v literatuře obvykle končí pod 16kHz. Dnes nemají měniče takový problém s kmitočty vyššími, přesto i aktuální norma ISO226 označuje prodloužení křivek nad 16kHz jako "odhad", což spíše svědčí o tom, že rozptyl zjištěných citlivostí sluchu od 16kHz nahoru byl tak velký a tak rovnoměrně rozdělený mezi těch málo zbývajících, kteří vůbec ještě něco slyšeli, že byly výsledky pro seriózní vyhodnocení bezcenné. Nicméně potřebný akustický tlak pro vyvolání vůbec nějakého sluchového vjemu už od 18kHz roste strmě a žádná z křivek nepřekračuje 20kHz.
A to už se zkoumalo po celém světě jak se sluchátky, tak (na rozdíl od původních autorů) také pomocí reproduktorů, které sice poskytly poněkud odlišné výsledky, ale jen o málo; dosavadní výsledky tím zpochybněné nejsou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Erka



Založen: Mar 05, 2010
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2011, 19:12    Předmět: Citovat

Není to z mé hlavy, výzkumů je spousta..dokládat to nebudu, věřte si čemu chcete Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31990
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2011, 19:37    Předmět: Citovat

Jediné co lze dokázat je, že SLYŠET rozhodně neznamená to samé jako VNÍMAT.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2011, 20:43    Předmět: Citovat

Erka napsal(a):
..dokládat to nebudu, věřte si čemu chcete Very Happy

No... my věříme tomu, co je doloženo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2011, 20:49    Předmět: Citovat

Víra se nedokazuje, ta se opírá o postuláty, dogmata, axiomy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 6 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund