Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Třída AB versus třída D
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 18:42    Předmět: Citovat

Sendyx: to je jasný, ale když už výrobce elektronky napíše, že má třeba příjemné zkreslení, tak se vnucuje myšlenka, že bude zkreslovat Wink
Ono taky to, na co jsi odkazoval je asi hodně dobrý zesilovač - dvojčinné A, F jádro, zpětná vazba ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 18:45    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):

Ovšem zkreslení na pásku je něco jiného než zkreslení v zesilovačích. Neexistuje TIM, SID a ostatní zkreslení daná pomalostí odezvy. Je to skutečně jen zkreslení nelineární závislostí výstupu na vstupu + nějaké zkreslení dané konečnou frekvencí předmagnetizace.

No právě, některá zkreslení tam vůbec nejsou a naopak jiná jsou specifická jen pro magnetický záznam. Otázka by mohla být, jestli nějaké dominantní zkreslení v jednotkách procent je schopné zamaskovat jiné zkreslení v pěti setinách.
U D/A převodu považuju za nejproblematičtější možné intermodulační zkreslení, které vznikne na komponentách, které v analogové technice vůbec nemusejí být a které můžou mít zatraceně daleko do dokonalosti. Když má reprodukční řetězec zpracovat komplexní signál s mnoha kmitočty na horním konci slyšitelného spektra s vysokou úrovní nebo dokonce nad spektrem, je solidní pravděpodobnost, že tam naseká produkty, které tam nemají co dělat. V domácích sestavách bych se taky bál různých zákeřných interakcí se signálem, který je navíc požehnán 100 kHz 10Vp-p...
Sendyx, někde v amfiteátru je tolerance k nedostatkům aparatury určitě jiná než doma, kde si nahrávku pouštíš 50x a jsi schopen tam slyšet trávu růst.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 19:01    Předmět: Citovat

2 AmarokCZ - no, je to snad dobrý zesilovač - na jeho vývoji jsem strávil pěkných pár hodin Smile .

2 Crifodo - zase na druhou stranu můžeš v amfiteátru slyšet zvuk v síle, která by byla doma rozhodně nepřijatelná a leckteré chyby mohou vyniknout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 19:22    Předmět: Citovat

Sendyx: asi jo Wink Mě spíš vždycky dostává jak nějaký frikulín onanuje nad zvukem nějakého zesilovače ve kterém jsou jen 2 elektronky (tzn. trioda + pentoda a jednočinně zapojené) a síťové trafo. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 19:25    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
jef111 napsal(a):
Vnímáš ten tvar signálu (případně jeho zmršení) a vyšší dynamiku na horním konci audiopásma.

Ale to je totéž jako říct, že vnímáš nad 20kHz. Rolling Eyes Jakákoliv tvarová odchylka od sinusu je přítomnost vyšších frekvencí, takže pokud tvrdíš, že poznáš sluchem trojúhelník 20kHz od sinusovky 20kHz, tak to znamená, že slyšíš do stovek kHz.

Lidi, držte se při zemi. Zase musím souhlasit s Andreou. Kdo z vás byl na audiometru Astera, který skutečně 20kHz umí?
Abyste se pak nedivili, kde končí rozsah spodního prahu citlivosti vašich uší.
S mými 18kHz mě vyhodnotili vzhledem k věku a pracovnímu prostředí jako mimořádně dobře slyšícího, že prý je častější rozsah pod 15kHz a "od nás" ani tak vysoko ne.
Docela by mě zajímalo, kolik slyší diskžokejové po deseti letech hraní a frikulíni s hlavami otlačenými od sebelepších sluchátek, když jindy se pod nimi dělá kaluž při poslechu vřeštění empétrojek z mobilu nebo si víření prachu v autě zbytečnými výkony...

Proto trvám na tom, že věci jdou udělat dobře nebo špatně. Jak analogové, tak digitální.
Nějaký ten spínací kmitočet zesilovače třídy D jde odfiltrovat, i kdyby to bylo dokončené i výškáčem, který ho vyzářit neumí. Často z toho vznikne vysílač na dlouhých vlnách.
A třída AB? Dobře navržený, postavený a seřízený konec dokáže nejen uspokojit, ale i nadchnout. Přesto i v takovém jsem jednou našel zdroj AM signálu vysílající kolem 155kHz...
Škoda jen, že koncový uživatel je v devíti z deseti případů klamaný prospekty a prodejci předražených cetek: nejde jen o to, že mnohý výrobce tvrdí o dvakrát pětiwattovém zesilovači, že má 150W, přitom má maximální spotřebu 20W. Často se klidně do papírů napíše kmitočtový rozsah od 40Hz do 20kHz, ale taktně se zamlčí, že na uvedených kmitočtech už má zesilovač zisk menší o 6dB proti 1kHz a že je jen o dvě třídy lepší, než telefon... z toho pak vznikají pověry o tom, co je pro naše uši dobré, co bezpodmínečně musíme mít.

Sendyx to využití i vlastnosti déčka ale, než jsem toto dopsal, shrnul tak, že k tomu můžu dodat jen YES - ENTER.


Naposledy upravil Hill dne st říjen 12 2011, 19:32, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2492
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 19:26    Předmět: Citovat

Amarok:To je to prave "pure hifi"predsa Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Erka



Založen: Mar 05, 2010
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 20:59    Předmět: Citovat

Co se na tom audiometru poslouchá? Sinusovka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 21:13    Předmět: Citovat

Ano, sinusovka. A ubírají a přidávají hlasitost, aby se zjistilo, kterou frekvenci ještě při jaké hlasitosti slyšíš a při jaké už ne.
A pak se při dvou i více (po 10 nebo 20dB) hlasitostech střídáním dvou frekvencí (jedna z nich je 1kHz) také posuzuje, jaký úrovňový skok mezi dvěma tóny různých frekvencí je třeba, aby se ti tóny zdály stejně hlasité. To už není tak přesné, ale opakovaným měřením se dá vyhodnotit křivka stejných hladin hlasitosti a využívá se hlavně u lidí, kteří mají tak rozsáhle poškozený sluch, že některou část rozsahu, zejména pásmo řeči, slyší špatně či je vůbec neslyší. Jinak se to zkouší jen orientačně asi 15 různými kmitočty, ale asi by nebyl problém si nechat vyjet těch křivek několik v lepším rozlišení, pokud ovšem nebude plná čekárna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Erka



Založen: Mar 05, 2010
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 22:02    Předmět: Citovat

Tak to je právě naprd protože hudba není tak jednoduchý signál jako sinusovka. Je známé že i staří lidé kteří končili třeba na 10kHz reálnou hudbu slyšeli daleko dál- vnímali výšky které by neměli
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 22:04    Předmět: Citovat

Máš tohle doložené HODNOVĚRNOU literaturou ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 22:18    Předmět: Citovat

Nebo nemusí být literatura - vysvětli proč to tak je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 22:20    Předmět: Citovat

Pánové (a dámo) přete se jak chcete, ale vždycky nakonec dojde na poslech a ten rozhoduje Smile
Ten můj výše zmíněný test myslím problém nemá, jelikož vše bylo děláno na stejném aparátu ve stejném propojení, jen s odstupem cca 1hodina (nahrávání a pak následné přehrávání) s porovnáním úrovní. Pokud rozdíl nepoznám tak jsem v klidu, pokud jo tak zkoumám proč. Občas tu mám někoho kdo mi přepíná vstupy abych si byl jistý že sám sebe neoblbuju Wink

Sendy:
Ano, DNES se i vinyl masteruje z digitálu. Je to smutné. Kvalitní nahrávky jsou především ze 60. a 70. let, tedy kdy vše běželo především přes elektronkové nebo diskrétní tranzistorové obvody a záznamové techniky byly už na úrovni. Zdaleka nejhorší zvuk vinylů je z přelomu 80. a 90. let, kdy nacpali do studií první digitály a to je vskutku humus (pro mě).


Slyším s bídou do 16kHz a stejně bezpečně poznám rozdíl mezi formátem 16/44,1 , 24/96 a analogem. V žádném masteringu ze studia to není, když nahrávám z jediné LP desky. Už na charakteru toho šumu a praskotu desky je u CD patrný značný rozdíl.

Ale byly doby kdy jsem poslouchal MP3 ve 128kBit a ani trošku mě to nevadilo a kroutil jsem hlavou nad hifisty kteří po tomhle plivali. Jenže to byly doby, kdy jsem neměl absolutně šajn o tom, jak má hudba správně znít. Pak jsem si zkusil gramofon NZC431 s magnetodynamikou Tesla, nadšený jsem z toho kdovíjak nebyl. Postupně jsem obměnil celou signálovou cestu a hooodně hudby přitom naposlouchal Smile

Cesta ke kvalitnímu poslechu je zatraceně dlouhá a definitivní konec asi nemá Wink

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Erka



Založen: Mar 05, 2010
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 22:23    Předmět: Citovat

Před x lety jsem byl na výstave v praze kde jsem argumentoval podobně jako Hill (že by se tak měli otestovat recenzenti audioplátků) a konzorcium Dudek, Sýkora, a tuším Jejkal mi takto argumentovali, že je to dávno známá věc... jelikož Sýkora o akustice "něco" ví dál jsem to nezkoumal a nepátral po tom, zdůvodtit to neumím (nejsem lékař) ale věřím tomu. Lidské slyšení je dost komplikovaná věc.

Ty třeba Sendy věříš tomu že když někdo nejde nad 12khz sinus do ucha nemůže (nějak) celým tělem vnímat výš?

Např..třeba kmitočtu 30kHz odpovídá vlnová délka zvuku ve vzduchu asi 1cm. Taková vlna se od všech pevných ploch s rozměrey většími než asi 5x5cm odráží, výsledkem je vznik stojatého vlnění (uzly a kmitny) v prostoru kolem hlavy, pravděpodobně i uvnitř lebky. celý efekt může být umocněný směrovými účinky zvukovodu které jsou velmi výrazné vzhledem k souhlasu rozměrů zvukovodu s délkou vlny.
Příklad z výkovové oblasti- pracují-li vedle sebe v jedné místnosti dva výkonové měniče, jeden na 50kHz a druhý na 51kHz může obsluha často vnímat rozdílový kmitočet 1kHz jako směšovací produkt...


Naposledy upravil Erka dne st říjen 12 2011, 22:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 22:47    Předmět: Citovat

To:Erka
Já si furt myslím že to o tom slyšení "vysoko" až tolik není. Spíš hledám rozdíly v dynamice, náchylnosti na rušení/směšování, panem Macurou oblíbených "tranzientech", tvarových zkresleních - různé dokmity při strmé hraně, případně jak se obvod chová se složitým tvarem signálu. Sinusovky nikdo neposlouchá, v normální hudbě čisté sinusovky nejsou a když je použijeme pro analýzu obvodů, ledacos nám zakryjí respektive o zkoumaném obvodu neprozradí.

Chce to jít v poznání dál, né přešlapovat furt na stejném místě už 30 nebo víc let. A ještě k tomu bít všude okolo sebe, že to co já osobně neznám, nevidím, neslyším, nechápu... nemůže být pravda. To je projev obyčejné lidské hlouposti...

A o tom směšování na vysokých frekvencích a následném promítnutí do audiopásma je to zcela nepopiratelný fakt.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz


Naposledy upravil jef111 dne st říjen 12 2011, 23:05, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Erka



Založen: Mar 05, 2010
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 22:51    Předmět: Citovat

Tak když si pustíš muziku do osciloskopu sinusovka to není ani náhodou... Netvrdím že člověk musí nutně nějak extra vnímat vysoké kmitočty každopádně hudební nástroje je obsahují, viz link výše. A pokud tam jsou v novějším formátu přijde mi to trochu lepší..

K tomu směšování.. je známé, že k směšování(obohaceníí spektra) může docházet pouze na nelinearitách. je-li vzduchová masa mezi oběma zdroji a uchem lineární, pak jedinou nelinearitou, na které může docházet ke vzniku směšovacích produktů je systém vnitřního ucha a systém mentálního vyhodnocení zvukové informace mozkem. toto je důkaz že ucho není lhostejné ke kmitočtům ležícím vysoko nad akustickým pásmem. Taky je to důkaz nelinearity našeho sluchu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 5 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund