Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Thomson 29DL200G, chassis ICC17

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: po únor 28 2011, 20:22    Předmět: Thomson 29DL200G, chassis ICC17 Citovat

Potřeboval bych trošku postrčit s opravou téhle TV. Kámoš tvrdil že vůbec neběží tak jsem slíbil že se na ní zkusím podívat, ale skutečnost je trochu jiná.

Po zapnutí se rozsvítí a jsou vidět zpětné běhy, obraz je čím dál tím více přesvícený, po chvíli vypne zdroj na pár sec a pak se znovu nahodí. Tohle se pak stále opakuje. Zpočátku běží delší dobu než se rozsvítí obrazovka, ale pak to bliká celkem rychle - cca 3s svítí než vypne.

V TV se moc nevyznám, ale tipuji že bude přetížen zdroj (proto vypíná). Snad by to mohlo být něco kolem VN a vysoké G2, když jsou vidět zpětné běhy???

Servisní manuál k tomu mám. Ale uvítal bych radu po čem jít abych to ještě více nepokazil. Na první pohled není nic spálené, bez studeňáků, dokonce nebyla ani moz zaprášená (vyfoukáno a odmaštěno kolem A).
Zkušení machři jistě na první pohled budou vědět kde hledat, ale já bych střílel od oka, tak snad někdo poradí. Předem díky.


Naposledy upravil paveltl dne út březen 01 2011, 16:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
shleha



Založen: Jan 25, 2011
Příspěvky: 195
Bydliště: Humenné SR

PříspěvekZaslal: po únor 28 2011, 23:27    Předmět: Citovat

Začni meraním napätí,nezabudni na napájanie videozosilovačov (pätica), UG2 (z FBT), ďalej "test"samotnej obrazovky,meranie signálov pre RGB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út březen 01 2011, 5:59    Předmět: Citovat

Zadej si do hledat Thomson nebo zpětné běhy a čti . Máš toho na dva dny . Obzvláště ve starších vláknech jsou opravy dobře popsány . Dělej si při čtení poznámky a uvidíš , že bylo hodně popsáno a z popisů Ti bude zřejmé , že začínat Thomsonem může být problémem .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: út březen 01 2011, 17:11    Předmět: Citovat

Díky hledat zkusím, ale z toho co jsem doposud přečetl jsem zjistil jen že nic nevím. Je toho dost na dlouhé zimní večery přečíst vše a vybrat z toho nějaký informace.
Nenašel by se nějaký konkrétní odkaz? Vím že chci trochu moc.


Vím že začínat od nuly je problém.
Spíš jsem myslel jestli někdo zkušený podle indicií neodhadne kde hledat a co vyzkoušet. Upravil jsem první příspěvek - po zapnutí to běží delší dobu, dokud se obrazovka nerozsvítí. Pak se stále zvyšuje jas až po chvíli vypne zdroj. Na obrazovce není nic napsáno, jen svítí a jsou vidět zpětné běhy.
Zkouším jestli se někdo s něčím podobným setkal a nedokázal by tedy ze zkušenosti říci pár rad.

Edit: Tak se mi povedlo přeci jenom něco naměřit.
Usys má být +126V a naměřím trvale 126V (zkusil jsem přidat druhý filtrační kondík a přijde mi že cykly se prodloužily).
Uvideo má být 200V, ale já naměřím zpočátku 207V, po rozsvícení obrazovky začne růst a při 212V vypne obraz, po novém naběhnutí obrazu to prudce klesne na 207V a zas plynule roste na 212V.
- Takže to vypadá že nevypíná hlavní zdroj, ale VN.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: po březen 07 2011, 9:31    Předmět: Citovat

Tak jsem díky dobré radě pokročil.

Na desce RGB byl přerušený ochranný odpor napájení RGB a G1, na kondíku za ním rostlo po nažhavení obrazovky napětí až zabral transil a udělal zkrat, čímž vypnul zdroj.
Znovu jsem všechna napětí přeměřil a zjistil že vypíná hlavní zdroj (nevím jak jsme předtím napěřil že 126V drží a teď jsem napěřil že vypadává).

Když jsem ten odpůrek vyměnil, tak to po zapnutí nepřežil transil a je ve zkratu. Přitom zdroj dával bez zátěže max. 217V a transil byl 250V/1500W.
Transil mohl být načatý a přivedení trvrdého napětí jej mohlo dorazit, nebo taky ne.
Myslíte že je v pořádku že se odkudsi z obrazovky dostávalo přes RGB nebo G1 napětí až zkrat shodil zdroj?
Za studena bylo vše v pořádku, na Transilu bylo jen 8V, ale po nažhavení to vyletělo až zabral transil.

Bohužel jsem našel transily na 250V jen na 600W.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12388

PříspěvekZaslal: po březen 07 2011, 11:53    Předmět: Citovat

Pravděpodobně to nepřežil RGB zesilovač (TDA6107Q), jehož porucha může mít za následek vzrůst napětí na katodách obrazovky (při přerušeném napájení +200V). Tato napětí jsi ale měl také změřit dříve. Wink
Jinak transil není v obvodu nezbytný, na některých schematech chybí, nicméně je zřejmě osazen pro podobné případy.
Myslíš, že 600W transil bude obvod, který má klidový proud 7mA, chránit méně než 1500W? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: po březen 07 2011, 12:54    Předmět: Citovat

Napájení 200V jsem měřil bohužel jen na zdroji. Nenapadlo mě že když TV svítí může být závada v RGB modulu (žádný zkušenosti jsou nejlepší cestou do pekel).
Až když jsem byl naveden na RGB modul měřil jsem i na něm a nestačil se divit. Právě že zdroje leze nějvýše 217V (naprázdno - z téhle větve nebyl žádný odběr díky přerušenému odporu) a na napájení RGB + G1 jsem naměřil za studena 8V a po nažhavení to létalo až do 300V (což mohl být překmit měřáku) než otevřel transil a shodil zdroj.
Dobře dám tam "jen" 600W transil a uvidím co bude dál.

Spíš mi šlo o to že tam nebylo žádné napájení a přesto se z obrazovky dostávalo buď přes RGB zesilovač, nebo tranzistory okolo G1 vysoké napětí na napájecí transil. Musel tam po nažhavení téci velký proud když to shazovalo zdroj.
Má cenu se v tom dál vrtat, nebude vadná obrazovka?

Nejhorší je že se v tom nevyznám a tak kladu tupý otázky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12388

PříspěvekZaslal: po březen 07 2011, 13:37    Předmět: Citovat

Obrazovka funguje jako každá jiná elektronka. Na G1 obrazovky musí být napětí max. +0,7V (dané Uf diody DB04), to musíš zkontrolovat. Na poloze tzv. závěrného bodu má pak největší vliv napětí na katodách (čím menší tím větší jas) a napětí Ug2 (čím větší, tím větší jas).
Pokud je katoda(y) odpojená, dostává se na ni napětí z anodových(vn a focus) a mřížkových zdrojů (Ug2).
Samozřejmě závadu obrazovky nelze vyloučit, ale je třeba provést měření všech elektrodových napětí. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.11 sekund