Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nový klon PMI-80 je HOTOV!
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 354
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 21:54    Předmět: Nový klon PMI-80 je HOTOV! Citovat

Rád bych zde upozornil všechny ty, které stejně jako mě zasáhla do srdečního svalu úžasná 8-bitová mašinka PMI-80, že jsem dokončil návrh jejího nového klonu. Děkuji tímto pánům ze stránky nostalcomp.cz, která mi byla, je a bude obrovskou inspirací i studnicí informací a doufám, že mě nebudou vnímat jako nevítanou konkurenci ke svému projektu Very Happy .

Původně jsem se také uvažoval o stavbě jejich repliky, pro kterou navrhli nový spoj a budou ho vyrábět, nakonec mě ale odradily následující věci:

- samotný procesor 8080 se třemi napájecími napětími
- nelíbí se mi úplně návrh jejich spoje (slabé napájecí spoje - hrozí nestabilita, pravděpodobně nepůjdou použít segmentovky LQ Tesla z důvodu jejich o něco větší šířky oproti zahraničním).

Můj stroj jsem nazval PMIZ-80A, PMIZ-80 už existuje a dočtete se o něm právě na nostalcomp.cz, proto ještě A na konci Wink

Mým cílem nebyla přesná replika, spíše stroj z bežnějších součástek při zachování jediného napájecího napětí +5V, softwarově kompatibilní s původní PMI-80.

Odlišnosti PMIZ-80A oproti PMI-80:
- všechny obvody běží na jediném napájení +5V
- použit CPU Zilog Z80, který je zpětně 100% softwarově kompatibilní s 8080, ale má spoustu skvělých instrukcí navíc
- volba taktovací frekvence pro CPU jumperem mezi 1,108MHz (prakticky totožné s původní 1,111MHz) a 2,216MHz
- místo dvou 1KB EPROM 8708 použita jediná 2KB EPROM 2716
- použity běžné LED displeje se společnou anodou s výškou znaků 7,62mm, běžná tlačítka z GM, běžné budící obvody 74ALS244 a 74154
- kromě diplejů navíc 8 LED diod pro volné použití uživatelem, ovládání stejné, jako virtuální 10. segmentovka
- vstupní signál z kazetofonu zesílen kvalitním zesilovačem s MAC111/MAB311, který jsem léta používal u ZX Spectra Wink
- konektory K1 (systémová sběrnice) a K2 (porty 8255) jsou místo nedostatkových FRB nahraženy běžnými dvojřadými dutinkovými lištami (zachováno pořadí vývodů) a každý je na desce 2x (možno zapojit víc periferií naráz)
- na desce je stabilizátor MA7805 na chladiči, ochranný transil u napájecího konektoru, napájení stačí nestabilizované cca 9 až 12V

Jeden plošňák jsem již zadal do výroby pro postavení a ověření funkčnosti, deska má velikost 32x21cm a pasuje do různých typů plastových kufříků prodávaných např. v Baumaxu nebo OBI.

Zajímalo by mě, zda by případně měl někdo další zájem o mou desku? Cena bude 500Kč, je to výrobní cena, o nic ji nenavyšuji, půjde o oboustranný nevrtaný neprokovený spoj, některé součástky bude potřeba zapájet z obou stran, na desce bude několik desítek drátkových propojek mezi oběma stranami.

Přikládám obrázky rozmístění součástek a vzhled spojů.

Jelikož následujících cca 14 dní budu mimo domov, mohu případné dotazy a reakce zodpovědět až pak Smile



pmiz80a_layout.gif
 Komentář:
Osazení

Stáhnout
 Soubor:  pmiz80a_layout.gif
 Velikost:  229.68 kB
 Staženo:  270 krát


pmiz80a_layout+pcb.gif
 Komentář:
Spoje

Stáhnout
 Soubor:  pmiz80a_layout+pcb.gif
 Velikost:  229.5 kB
 Staženo:  311 krát



Naposledy upravil css dne po únor 14 2011, 22:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: út leden 25 2011, 12:17    Předmět: Citovat

Dovedu si živě představit to vrtání a propojování. Na jednom fóru byl odkaz na tohle (vlastní zkušenosti s tím nemám):
http://www.matron.cz/vyroba-prototypovych-dps
Nevyplatilo by se plácnout přes kapsu a tu desku nechat udělat tam (pokud to co o sobě tvrdí je pravda)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út leden 25 2011, 13:49    Předmět: Citovat

a naco vam to vobec bude...... Rolling Eyes Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
67kapa



Založen: Oct 31, 2010
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: út leden 25 2011, 22:05    Předmět: Tak to je nářez Citovat

Pamatuji prvního "robota" dělanýho u nás (pojízdný vozík,jedna mechanická ruka...)...jo jo,historie...u nás běží na jádře 8080 telefonní ústředna:-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kelley



Založen: Jan 04, 2008
Příspěvky: 192
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 26 2011, 7:14    Předmět: Re: Tak to je nářez Citovat

Atlane, odpověď hledej zde: http://www.nostalcomp.cz/proc.php
Nebude nám to na nic. Kromě vlastního uspokojení z bastlení Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Svaradmin



Založen: May 21, 2007
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2011, 13:37    Předmět: Replika PMI-80 Citovat

CSS: jakápak nevítaná konkurence. V tom vám musím odporovat, to se musí podporovat Very Happy Přidal jsem informaci o novém klonu na stránku o DPS pro PMI: http://nostalcomp.cz/pmi_dps.php a těším se na první fotky prototypu!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: út únor 01 2011, 23:33    Předmět: Citovat

jakozto autor PMI-80M16 bich mel tez par poznamek a postrehu

- PMI-80M16 bilo navrhovano jako co "nejvernejsi" replika PMI-80 ale tak abi se dala dozumne postavit
- tudiz zustala i "svata trojice" a sni tri fazove napajeni ktere se da viresit treba pomoci pridavne desky zdroje osezene napr 3x MC34063A pri vhodnem zapojeni lze dodrzet i spravne poradi nabehu napajeni
-tenke napajeci spoje??? vuci originalu je tam dvakrat vice spoju s rozvodem napajeni (pokut se podivam jak je reseno napajeni klavesnice CONSUL 259.11 u SAPI pres desku JPR-1 tak podle tveho vyjadreni bi to nemelo fungovat vubec a ono to beha zcela spolehlive, odber klavesnice je 0.95A !!!!)

Z80 NENI 100% softverove kompatabilni s 8080A (rozdil je v chovani jedne instrukce tet zhlavi nevim presne ktera ale jedna se o operaci s desitkovou sostavou)

sirsi jsou pouze modernizovane verze z rady LQ4xx a to pouze v dolni casti (konicke) pravdepodobne abi lepe vipadavali z formi ale to neni nic co bi se nedalo spavit pilnikem a pri pouziti obic patic to neni az tak hrozne

i kdiz je v navrhu pocitano stim ze deska nebude delana s prokovy i tak mam jednu vytku pouzit na pruchozi diru okruci a sirce caa 0.3mm je dost odvazne. uz jsem realizoval obostranou DPS bez prokovu ale dal jsem si stim praci a dodelal jsem si tam rozumne velke plosky na pajeni (rozmer plosky priblizne odpvital tem co jsou napr u DIL (ovalky)) a tech pruchodu co se bude muset zapajet tipuju tak kolem 200

pokut bi ta deska bila aspon vyvrtana asi bis mel vetsi uspech a pokut bis ji predela na cistakrevny prokov, zmesil bis ji a bila bi vyrobena s prokovi tak bi oni mohl bit vetsi zajem nez o mou PMI-80M16 a cena bi mohla bit caa stejna pri volbe vhodne firmy

jen abich nehanil jako klon zajimavi pocin bit s prokovy a otrochu (odost) mensi tak bich do ni sel

z vlastni skusenosti vim ze navrh DPS neni zadna sranda (PMI-80M16 je kopie originalu az na trminal a par drobnosti i tak jsem stim mel dost prace hlavne prechody mezi metrickou (FRB) a palcovou (tim zbitkem) rozteci)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kajus



Založen: Feb 27, 2009
Příspěvky: 91

PříspěvekZaslal: st únor 02 2011, 16:39    Předmět: Citovat

ec1045 napsal(a):
.. bich ... bilo ... abi ... viresit ......
... zbitkem....

Promiňte, ale Vaše čeština je opravdu strašná, podle Vašeho příspěvku nemáte na klávesnici Y, nebo jste nedodělal ani polovinu základní školy.

Ostatním se omlouvám za více méně "spam" příspěvek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: st únor 02 2011, 17:06    Předmět: Citovat

to bich se mel omjuvit ja za tu cestinu ta je bohuzel ma velmy slaba stanka

je pravdou ze jsem se nechal trochu unest
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 354
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 10:40    Předmět: Citovat

Zdravím všechny, jsem zpět Smile a jdeme odpovídat:

Pro Yarda1: Rozhodně to je zajímavá možnost, problém je pro mě v současnosti právě to "plácnutí přes kapsu", zrovna na to prostě není, tak jsem zvolil nejlevnější variantu. Jinak data mám v Eaglu, takže není problém udělat oboustranné prokovy, když to někdo zaplatí Wink . A protože PMI stavíme pro radost, nevadí nám jeden večer zapájet růčo několik desítek propojek, no né? Very Happy

Pro Atlan: Stavěl jsi někdy něco? (model letadla, vláčky, něco z elektroniky?). Jestli jo a bavilo tě to, tak nechápu smysl tvojí otázky, jestli ne, není toto vlákno pro tebe to pravé Wink

Pro Svaradmin: Díky moc, jsem rád a zdravím. Až to dám dokupy, samozřejmě budou fotky i videa na jůtubu, tak i nějaký web, a samozřejmě tam nebude chybět odkaz na vás Very Happy .

Pro ec1045: Ahoj, jasně a beru to. PMI-80M16 je zkrátka co nejvěrnější replika, můj stroj se o tohle nesnaží, já vyrostl na ZX Spectru a pro mě je svatá Z80ka, tak jsem to založil na ní.
K tomu plošňáku: Opravdu se mi zdají tvoje napájecí spoje dost tenké a navíc i dost dlouhé, mám s tím praxi, navrhoval jsem tišťák pro klon ZX Spectra Didaktik Gama 192KB, kde mám napájení obdobně jako ty, a pár lidí s tím mělo problém ohledně stability při zapojení dalších periférií na sběrnici. U holého počítače to může chodit bez chyby, ale s nějakou přídavnou kartou může (a nemusí) být problém. Já to řešil vyzkoušenou metodou - napájení rozvedeno širokými cestami (1cm) po obvodu desky, čipy rozmístěné okolo a krátké tlusté spoje mezi čipem a napájecím rozvodem. Všechny spoje navíc pocínuju.
Ohledně těch číslovek LQxxx jsem přesvědčen na 99,5%, že se nevejdou, podle obrázku máš číslovky nalepené jednu na druhou (rozteč 1/10 palce = 2,54mm) a to je málo, LQčka takhle nenatěsnáš, jsou širší, vím to, kdysi jsem stavěl čítač s LQčkama a nedostal jsem je tam Confused .
Ohledně ne 100% softwerové kompatibility děkuju za upozornění, prověřím to.
Ohledně prokovů atd. Obrázek je výstup z Eagla a takto by deska vypadala, pokud by se nechala dělat s prokovy. Já ale nechal desku udělat neprokovenou, návrh jsem překreslil v Corelu a plošky mají tlustší okraje, navíc i spoje jsou o něco silnější. Dělám to tak vždy, pokud nechávám vyrábět neprokovenou desku - překreslit Corelem a přidat na síle pájecím padům případně prokovům. Jinak by to nemělo činit problém, obdobně jsem kdysi stavěl 5 řadičů disketovky ke Spectru, taky se spoustou propojek.

Díky všem za tipy, postřehy i kritiky a budu rád i za další. PETR


Naposledy upravil css dne čt únor 03 2011, 10:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 10:43    Předmět: Citovat

css napsal(a):
Dělám to tak vždy, pokud nechávám vyrábět neprokovenou desku - překreslit Corelem a přidat na síle pájecím padům případně prokovům.

To děláš zbytečně, to si můžeš nastavit rovnou v Eaglu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 354
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 10:50    Předmět: Citovat

Vím že jo, ale je tu ještě druhý důvod, neprokovené desky z cenových důvodů nechávám dělat u pana Kohouta v Praze, desky jsou poměrně kvalitní, ale nejsem si jist, jestli by si správně poradil s daty v Gerbru Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 10:56    Předmět: Citovat

Co má společného gerber s velikostí padů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 17:32    Předmět: Citovat

k tem segmentovkam z rady LQ4xx konktretne LQ425 bili osazeni jiz na dvou strojich viz http://www.nostalcomp.cz/pmi80m16.php a vesli se tam i kdiz to chtelo trochu premlouvani

problem s napajenim nemusi bit ani tak v sirce napajecich spoju ale v navrhu rozvodu napajeni, poctu a kapacite blokovacich kondenzatoru. co si pamatuji z teorie tak pro TTL (standart) mel bit blokovaci kondenzator na kazdy druhy IO (47-68nF) a na kazdych caa 10 IO jeden elit (47-100uF) a pokut tam bil s vetsim stupnem integrace (napr citace, dekodery, ....) tak meli mit vlastni blokovaci kondenzator. Zrada totis je v tom ze kdiz IO meni stav tak ma radove vetsi odber u TTL to tak hrozne neni ale u CMOS (klasiky) to je uz narez

dalsi vec je ta ze ne kazdy kondenzator je vhodny k blokovani
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 17:34    Předmět: Citovat

To je na Grcek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund