Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj k projektoru?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
YuriiGT



Založen: Apr 22, 2010
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2011, 11:30    Předmět: Zdroj k projektoru? Citovat

Zdravím,
dostal se mi do rukou totálně mrtvý projektor NEC VT-460, po chvilce koumání jsem došel k závěru že za nefunkčnost může zdroj, v předstupni zdroje jsem vyměnil pojistku (klasickou T6,3AH 250V) a ta okamžitě po zapnutí spínače rupla. Předstupeň zdroje obsahuje také varistor ale ten se po proměření zdá být vpořádku. Foto viz příloha Předstupeň.jpg

Pak z výstupu předstupně (svorka CR201) jde šťáva do samotného zdroje a tady si myslím že bude zakopaný pes. na příloze deskaspoju.jpg je vidět umístění součástky o které bych podle jejího zapojení (a schematické značky na dps) řekl že musí být Varistor. (samotná součástka je vidět v příloze varistor___.jpg

V další příloze plospoj.jpg je vidět zespoda plošný spoj a jsou tam popsané důležité části.


Bohužel nejsem schopný nikde na internetu podle čísla dohledat co je ta součástka opravdu zač, takež ani nevím jakou dát náhradu, ani jsem nikde nesehnal servisní manuál k tomu ani podobnému projektoru nebo alespoň schéma zdroje.

Zdrojům bohužel zrovna dvakrát nerozumím, ale chtěl bych do nich trochu proniknout, zajímá mne to.

- Co je to a součástku, je to opravdu varistor?
- Je možné aby při napěťové špičce v síti odešel až varistor ve druhém stupni zdroje a v prvním zůstal vpořádku?
- pokud je ta součástka opravdu odpálený varistor, je možné že zůstal fyzicky nepoškozený?



předstupeň.jpg
 Komentář:
Zajímalo by mne jakou přesně má funkci když defakto všechno co na něm je je taky na duhém stupni zdroje(krom pojistky a síťového vypínače)

Stáhnout
 Soubor:  předstupeň.jpg
 Velikost:  102.34 kB
 Staženo:  98 krát


deskaspoju.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  deskaspoju.jpg
 Velikost:  36.49 kB
 Staženo:  76 krát


plospoj.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  plospoj.jpg
 Velikost:  39.27 kB
 Staženo:  67 krát


varistor___.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  varistor___.jpg
 Velikost:  20.76 kB
 Staženo:  70 krát



Naposledy upravil YuriiGT dne čt leden 13 2011, 14:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2011, 11:34    Předmět: Citovat

Je to termistor, varistor by byl paralelně ke vstupu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
YuriiGT



Založen: Apr 22, 2010
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2011, 11:40    Předmět: Citovat

Děkuju, teď dyž na to koukám divím se co sem tady ze sebe vyplodil... no každopádně chyba bude evidentně někde jinde což mě vůbec netěší Sad

Právě schematickou značkou jsem si nebyl jistý narazil jsem na různá schímata kde varistory vypadaly podobně ale že bych měl hledat něco jiného mne nenapadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2011, 11:49    Předmět: Citovat

TH se obvykle značí THermistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2011, 11:55    Předmět: Citovat

Možná je špatný jenom můstek - proměřit, dále na řadě je spínací tranzistor...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
YuriiGT



Založen: Apr 22, 2010
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 16:07    Předmět: Citovat

Tak vypájen můstek a vypadá to že ze tu závadu asi bude mít na triku ten můstek...
Je to můstek 600V 10A, nemůžu za něj v dostupných obchodech sehnat náhradu 1:1
Můžu použít třeba můstek 1000V, 8A? Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 17:14    Předmět: Citovat

Noooo, kdyby se nic nedělo, tak asi jo, těžko ten krám bude brát dvě kilowaty. Ale když odešel, nabízí se otázka proč odešel. Zkontroluj ještě co je dál. Spínací tranzistory... Pro sichr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
YuriiGT



Založen: Apr 22, 2010
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: út leden 18 2011, 9:40    Předmět: Citovat

Spínací trandy zkontrolovány, tvářily se dobré ale pořád je něco špatně... při dalším pokusu s nový můstkem odešel termistor takže na zdroj kašlu než si něco udělám nebo ho úplně odkouřím a zkusím sehnat někoho kdo ho dá do kupy... Sad
V tomhle případě jsem hrubě přecenil svoje síly a vědomosti Mad
Musím se hodně učit... Cool

Nenašel by se tu někdo z Prahy a okolí kdo by mi ten zdroj opravil a vysvětlil co a jak? Když dám celý projektor do servisu, budou po mne chtít šílený peníze a řeknou mi že je potřeba vyměnit celý zdroj Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 18 2011, 9:49    Předmět: Citovat

Jak to vypadá, když "odkouříš" ten termistor? On je tam zřejmě od toho, aby tlumil náraz při zapnutí. Když je studenej, má velkej odpor. Když se zahřeje, odpor mu klesne. Čoudit by neměl, ale horkej být může. Mohl bys taky vyloučit další připojenou zátěž, třeba lampu. Může být vadná. Nebo jinou část, která může působit zkrat.

Naposledy upravil MartasBrno dne út leden 18 2011, 10:14, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út leden 18 2011, 9:54    Předmět: Citovat

No on se po naběhnutí zdroje ten termistor překlene relátkem RY1, aspoň to tak z těch fotek vypadá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 18 2011, 10:11    Předmět: Citovat

Omlouvám se, je to tak. Pokud teda to relé žije. Ale to se asi probere až naběhne zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
YuriiGT



Založen: Apr 22, 2010
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: út leden 18 2011, 11:17    Předmět: Citovat

No odkouřenej termistor vypadá jako termistor jehož plášti chybí cca 1/5 matriálu která vystřelila kamsi dopryč... a už není.
V momentě zapojení nebyla ke zdroji (pro jistotu) připojená ani základní deska a ani lampa (lampa má vlastní balast).

U tohodle projektoru po zapnutí síťového vypínače opravdu má cvaknout relátko, následně se rozsvítí kontrolky na desce a projektor je možné zapnout.

Jen předesílám, že ten zdroj byl zapojený bez jakékoli zátěže protože jsem se bál abych neodpálil základní desku a termistor bouchnul okamžitě jakmile jsme zapnul síťový vypínač. (Relátko necvaklo)Cry

Můžete mi rposím doporučit nějákou dostupnou literaturu, skripta nebo učebnici? Mám jen Lineární napájecí zdroje a Napájecí zdroje III (krejčiřík) ale tam nic o spínaných zdrojích nemůžu najít Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 18 2011, 14:04    Předmět: Citovat

Ovládáš trošku zpětné inženýrství? když si to obkreslíš z plošného spoje zpět do schematu, překreslíš podle logiky věci a porovnáš se schematem podobně řešeného zdroje, budeš chytřejší.

Třeba na eserviceinfo.com najdeš schemat milion, akorát zrovna to k tvému projektoru ne. Ale napájecích zdrojů ke spotřebce je tam tuna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund