Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

kytar. reprobox 2x12" - výběr druhého reproduktoru k C-

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jopek



Založen: Apr 02, 2007
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: so prosinec 11 2010, 0:25    Předmět: kytar. reprobox 2x12" - výběr druhého reproduktoru k C- Citovat

Nechtěl jsem zakládat druhé téma, takže jsem změnil nadpis a řeší se nakonec výběr druhého kyt. reproduktoru...takže aktuální příspěvky hledejte níže.. koukej po první větě tučným písmem Smile
------------------
Ahoj, chtěl bych se zeptat co si myslíte o téhle možnosti.

Dávám si do 2x12 kytarového reproboxu nové reproduktory.
A uvažuji nad spojení celestion V30(60W) + celestion Greenback(25W)

Buďím to přestavěnou Music 70.
Myslíte, že ta kombinace utáhne Music 70 a neshoří ?
Nějaká rezerva by tam snad měla být, ne ?
Pokud byto byly dva 25W tak byto sneslo 50W, ale jaksik neumím popsat, coto snese teď 60+25W ?
Díky za rady !


Naposledy upravil jopek dne so leden 01 2011, 15:37, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19561
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 11 2010, 10:04    Předmět: Citovat

Obávám se, že ti unikl fakt, že z hledika proudu procházejího reproduktorem (při sériovém spojení z hlediska úbytku na každém z nich) vůbec nezáleží na tom, jaký výkon je na reproduktoru napsaný, ale jakou mají jmenovinou impedanci:
- spojíš-li reproduktory o stejné impedanci do série, rozdělí se na nich výkon na poloviny. Ovšem vznikne ti impedance 2x16 ohmů=32 ohmů. Takový výstup zesilovač nemá. Nejbližší nižší je pro impedanci 15 ohmů, ten ti dá do sériově spojených reproduktorů výkon nanejvýše 30WRMS nebo 40W hudebního výkonu celkem, z toho polovinu na každý reproduktor. Podle značení Celestionů (výkon ve WRMS) budeš mít na každém z nich trvalý výkon 15WRMS nebo hudební 20W. A poloviny jsou charakteristické tím, že jsou stejné.
- spojíš-li reproduktory paralelně, dostaneš impedanci 8 ohmů, tu můžeš připojit na výstup 6 ohmů (musíš se prostě co nejvíce přiblížit doporučené zatěžovací impedanci zesilovače). Tak do reproduktorů dostaneš celkem kolem 38W RMS výkonu, tedy hudebního nějakých 55W (na každý z nich opět polovinu).
U řady jiných reproduktorů bych se bál, ale Celestiony vydrží skutečně deklarovaný RMS výkon s přehledem, tedy hudební výkon zhruba dvojnásobný.
Teď koukám, že je zesilovač předělaný... doufám, že nejde o neznámou výstupní impedanci po převinutí výstupního trafa...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mmjuz



Založen: Mar 16, 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: so prosinec 11 2010, 18:29    Předmět: Citovat

Hille, nepřeceňuj Celestiony. Kamarád nedávno přišel s kombem 15W a v něm Greenback a nevydržel. Další mi sem hodil G-12H 30 a v podobném kombu mu odešel dvakrát. Je to drek, jako cokoli jiného. Pokud ohulí Music 70, tak mu nejspíš oba vyskočí z bedny a utečou zpátky domů do Asie. Jinak máš samozřejmě naprosto pravdu. Když už, tak snad 2 X Vintage 30 ( 60W verze ) o 8 ohmech do serie by mohlo být jakž takž bezpečné. Myslím, že Music 70 má přímo odbočku z výstupáku na těch 16, nebo spíš 15 ohmů, proto do nich půjde celý výkon zesilovače. Budou mít co dělat, aby to zvládly. Je třeba si uvědomit, že tahle repra mají Fs někde kolem 90Hz, Music 70 není na kytaru dělaný a zvládá zesílit mnohem hlubší frekvence. Pokud bude hrát na nějaký slušnější nástroj s HB snímači, tak se mu tam nagenerují subharmonické třeba i pod 70Hz a poměrně kvalitní Tesla výstupák je s přehledem pošle do těch mrzáčků a ty budou mít co dělat. Music 70 je zabiják.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopek



Založen: Apr 02, 2007
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: ne prosinec 12 2010, 14:58    Předmět: Citovat

Výstupák je původní a nový mám zatím akorát invertor s ecc83, což sice tady někdo kritizoval, že je to hrdelní zločin Very Happy předělat ten původní invertor na music 70, kde je i ochrana apod. Ale už je tomu tak.

Teď mám zesák napojený na bednu 120W má v sobě 2x celestion V60(60W).
Zatím jsem do toho pral music 70 vždy naplno a nebyl problém, i když možná toje tím, že tam zatím mám starší lampy tak nedosáhly už max. výkonu.
Repra co tam jsou mají ted 8ohm, takže dávají do série 16ohm a mám to na odbočce 15ohm na Music 70, takže to je ok.
Teď vzhledem tomu, že V30 v 16ohm verzi stála 1500,- tak tam budu mít nejspíše 2x16ohm paraelně...tudíž to dám na 8ohm odbočku.

Jak vás tak poslouchám tak to asi vidím na kombinace 2x V30, pro jistotu, avšak Greenback mě lákal svým zvukem, ovšem nechám si jej asi časem do 4x12" bedny.
A když mluvíte o těch basech, myslíte že by bylo vhod si tam dát nějaký omezovač na spodní frekvence ? např. pod tech 90Hz ?

Zatím díky za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mmjuz



Založen: Mar 16, 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: ne prosinec 12 2010, 17:40    Předmět: Citovat

Pokud to hraje dobře a repra se nijak nehltí, ani se jinak nezdá, že by se trápily, tak to nech. Případně by to šlo ošetřit snížením hodnot vazebních kondíků v invertoru.
K té kombinaci Greenback / Vintage 30 ještě tolik, že Greenback má myslím i o něco nižší citlivost, takže by v tom zvukovým spektru kombinace jeho vlastnosti nemusely být nijak výrazné. Pokud to někdo z Tvých kemošů má, tak poslechni jak mu to hraje a uvidíš. Klidně by šly udělat dva boxy s 2 X 12´´, jedny Green. a v druhé V30 a na podiu Ti to zvukař každé ozvučí mikrofonem do jiného kanálu a udělá Ti jakési pseodostereo. Ovšem jestli to bude mít pro posluchače přínos je otázkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopek



Založen: Apr 02, 2007
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: út prosinec 21 2010, 0:26    Předmět: Citovat

Dobrá, tak V30 už je doma. V 16ohm verzi.
Měl bych navíc jeden dotaz, jelikož ještě nějaký ten měsíc potrvá, než si koupím druhý reproduktor s 16ohm impedancí do 2x12" boxu.

Můžu prozatimně na Music 70 napojit do 16ohm odbočky ten V30(16ohm).
A do 8ohm odbočky repro V12-60(8ohm) ?
Soudím však, že vzhledem ktomu, že nejsou tyto odbočky samostatné to nepůjde.

A pokud ne, už tady otom byla diskuze..a vím že to není vhodné...ale jde nějakou chvíli bezproblémů porovozovat, to že bych spojil do série 16ohm+8ohm reprák a připojil na tu 16ohm odbočku ?
Vím, že u lampáčů má být impedance stejná...ale šlo by to v krizi ?
---
Na internetu se píše tohle:

Elektronkové (lampové) zesilovače mají mnohem plošší výkonovou křivku než tranzistorové. Výstupní trafo v koncovém zesilovači transformuje impedanci mezi anody lamp v poměru odmocniny impedance. Optimální pro 50W je cca 4kOhmy mezi anodami. Takže (je-li trafo pro 8 Ohmů) připojím-li místo 8mi 16, budou lampy méně zatížené (5,6 kOhm.), poteče jimi menší proud, ale v poměru se zvedne střední napětí mezi anodami (nebezpečí proražení výstupního transformátoru (VT), příp. průraz na patici, potažmo elektronkách - nelogicky anoda hned vedle žhavení).
Při 4 Ohm (místo 8mi) budou lampy víc zatížené (impedance mezi anodami se zmenší na 2,3 kOhm). Lampami poteče větší proud (snížení životnosti lamp, ale většinou životnost katody daleko převyšuje mechanickou životnost).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mmjuz



Založen: Mar 16, 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: út prosinec 21 2010, 13:43    Předmět: Citovat

Já osobně bych ten starý V30 s 8 ohmy poslal do patřičné firmy k převinutí na žádoucích 16 ohmů a zapojil je pak oba paralelně a provozoval na odbočce pro 8 ohmů. Převinutí vyjde cca na 250,-Kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopek



Založen: Apr 02, 2007
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: st prosinec 22 2010, 2:03    Předmět: Citovat

V30 je nový a "starý" je V60. Chtěl jsem zkusit tu kombinaci, než koupím druhý 16ohm eqivalent k V30. jen jej ještě stále vybírám a nemůžu zatím vybrat.

Naposledy upravil jopek dne so leden 01 2011, 15:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopek



Založen: Apr 02, 2007
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: so leden 01 2011, 14:43    Předmět: Citovat

Dobrá, mohl by mě ještě někdo pomoci s výběrem toho druhého reproduktoru do toho kyt. boxu ?

Základní problém je vtom, že sháním ekvivalent reproduktoru mající podobné zvukové vlastnosti jako ARN 669(hned vysvětlím).
Ekvivalent tzn. - zvuk. vlastnosti ARN 669, ale samosebou vyšší citlivost a příkon. Volba bude nakonec zřejmě něco z řady Eminence, jen záleží který.

ARN 669 mám teď doma ve stařičkém DIY kombu cca 30 let starém, dělaném na koleně. A kupodivu nato, že to jsou basové reproduktory, mají skvělý tón, feeling - tipovoval bych kolem 5500-6000 hertzů.

Základní popis z reprománie:

Označení reproduktoru: ARN 668
Rozměry [mm]: průměr 203
Impedance [ohm]: 8
Maximální standartní příkon [W]: 20
Vlastní rezonance [Hz]: 25
Kmitočtový rozsah [Hz]: 40-3 500
Charakteristická citlivost [dB]: 90
Druh magnetického obvodu: ferit
Hmotnost [kg]: 1.10


Sháním se tedy nejlépe po nějaké další zvuk. charakteristice tohoto reproduktoru, popř. Radu, zkušenost někoho, kdo ví jak jsou natom ARN 669 ohledně frekvencí nad 5000Hz.

Když jsem zapojil ten Celestion V30 a místo něj ARN 669.
Celestion měl skvěle detailní tón a pevný zvuk, oproti tomu ARN669 má daleko lepší kytarové výšky a pěknou tónovou reakci na elektronkové zkreslení.
Takže plán je - co nejlépe prozkoumat ARN669 a podle něj zkusit vybrat něco podobného od eminence, kupodivu totiž Eminence má pár repráků, kterým udává frekvenci až do 5500Hz nebo vyjímečně 6000Hz. A jsou to kyt. repra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mmjuz



Založen: Mar 16, 2009
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: so leden 01 2011, 20:29    Předmět: Citovat

Je to úplně jednoduché. Pohlídej si inzerci, Aukro a pod. A zkus cokoli dříve vyrobného, krom Celestion, které mají ten hnusný zdvih na presencích. Výborně se chovají různé RFT, např. ten nejstarší 12´´ L 3060 PB, ale i některé nové. Když budeš mít štěstí, kápneš třeba na nějaký reprák z Hammondek. Nedávno na Aukru šla jedna Yamaha, mám je vyzkoušené, jsou skvělé. Případně se mrkni na www.kytary.cz, je tam teď jeden 12´´ Weber, jeden starý Jensen z Fender Bandmaster a také jedna japonská kopie Jensena - stará konstrukce s polovým nástavcem ve tvaru podkovy kolem AlNiCo magnetu. Dále samozřejmě německé Dynacord, Echolete, Blackfield ( ty pro němce dodávali RCF z Itálie, ale je na nich W. Germany ). Určitě neuděláš chybu s EVM 12L, či JBL K 120, Goodmans Audiom.... Prostě všechno krom Celestionů a nových Eminence, či současných Jensenů z Číny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund