Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výkon odporu (topný kámen)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
anthAn



Založen: May 03, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 21:07    Předmět: Výkon odporu (topný kámen) Citovat

Nejsem si moc jistej jak spočítam výkon odporu. Stavím si pro ještěra topný kámen z odporů. Výkon kamenu jsem zvolil 6W a chci v něm topit výkonovými odpory. Z výpočtu mi vyšlo nejlíp použít 4(ten počet jsem zvolil) odpory 2K2. Odpory budou v sérii a napájený ze zásuvky 230V.

U = 230V
n = 4 ... počet odporů
R= 2200ohm
Když počítam výkon odporu, tak takhle? P=((U/n)^2)/R
Takhle se ale dopočítam na P=1,5W na jednom odporu, což se mi zdá málo... ale zase n*P (4*1,5W) mi vychází na 6W, což je požadovaný výkon celý soustavy. Asi mam pravdu, ale při výpočtech mě mátlo tak nějak , že jedinný spotřebče jsou ty odpory.

A ještě jeden dotaz: když při vypočítaných 1,5W použiju třeba 10W odpory, tak budou mi dostatečně topit?

Díky a omluvám se, že otravuju s něčim jako je Ohmův zákon Very Happy


Naposledy upravil anthAn dne ne prosinec 05 2010, 22:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 21:11    Předmět: Citovat

Radsej by som to priamo zo zasuvky nenapajal. Moze to zabit nielen toho jastera.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1208
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 21:52    Předmět: Citovat

Jak píše Rnbw. Raději napájet přes oddělovací trafo. A topný výkon 6W není takový problém pro kdejaký malý transformátorek. Vhodný by byl například 230/24V 10VA a použít topné odpory buď paralelně 4ks 390R nebo sériově 4ks 22R. Při paralelním zapojení to má tu výhodu, že přepínačem se dá pak třeba odpojovat některé odpory a tím snížit výkon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
anthAn



Založen: May 03, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 22:07    Předmět: Citovat

No zabezpečení mam vymyšlený celkem obstojně. Celou tu řadu odporů dam do jednoho kusu smršťovačky. To příjde strčit do skleněný skumavky, kde bude zbytek prostoru příjde vyplnit jemnym pískem (štukovej, kterej vysušim pořádně v troubě) a skumavku uzavřu buď silikonem nebo nějakym epoxidem. Ta skumavka už bude topný tělísko a pak vlastně příjde do onoho vlastního kamene - takže zalejt do betonu. Přívod do terárka povede panceřovou hadičkou (něco jako tady) pancíř bude samozřejmě připojená k ochtanýmu vodiči. Takže by to neměl ještěr ani překousat.


Ale pořád jste mi neodpověděli na moje dotazy k výpočtum Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladodyno



Založen: Feb 25, 2010
Příspěvky: 727
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 22:09    Předmět: Citovat

Vyrobil som niekoľko vykurovacích kameňov. Vždy som použil originálne odporové drôty ponúkané na stránkach s potrebami pre terárium.

Zatiaľ žiadna sťažnosť nebola. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 22:40    Předmět: Citovat

anthAn napsal(a):
....Ale pořád jste mi neodpověděli na moje dotazy k výpočtum Very Happy
Výpočty výkonů a odporů máš správně. Odpor 8k8 bude mít výkon 6W při napětí 230V.

Výkon bude pořád stejný, když odpory složíš z dvouwatových odporů nebo třeba padesátiwatových. Ale jelikož mají jinou plochu, tak budou jednak zabírat jiný prostor a taky budou mít jinou povrchovou teplotu. Ty malé budou cosi jako bodový zdroj tepla, zatímco velké spíše plošný zdroj tepla - to jsem hodně zjednodušil.
Pokud se ti do šutru vejdou desetiwatové, tak by měly topit stejně, jako dvouwatové (v ustáleném stavu). Náběh teploty a chladnutí se budou asi poněkud lišit.

Mě zase zaujala ta smršťovačka. Nerozpeče se?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 23:07    Předmět: Citovat

hodnota 4x 2k2 v sérii je správná, rezistory musejí být dimenzovány na výkon o něco větší než těch 1,5W na kus.... dělají se v provedení 2, 5, 10W....
pro topné účely bych dal tak ten 5W, už má snad dostatečnou plochu na převod tepla
bužírce na odporech bych se vyhnul, protože je to dobrá tepelná izolace.. rezistory jsou vyrobené tak že jmenovitý výkon bez poškození vysálají do okolního vzduchu, zaizolovaným bez ofuku se jim to nemusí líbit
kombinace skla a betonu by měla být fajn, pokud se nerozbije..... napájení bezpečným napětím (do 24V )by bylo na místě
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kassquit



Založen: Apr 25, 2008
Příspěvky: 169

PříspěvekZaslal: po prosinec 06 2010, 1:00    Předmět: moja skusenost Citovat

Syn doniesol domov korytnačku/želvu a chcel po mne peniaze na nejake vyhrievacie teleso, tak som to radsej zbastlil sam. Kamen bol taky placaty plocha cca 10x20cm a na hrubku to malo asi 2cm. najprv som tam dal odpor 22k aby bol odber 2W, rovno na odpor slo 220V ziadne izolacie, len som to cele zapatlal silikonom. Kamen hrial ale zdalo sa mi to malo, tak som pridal este dasi odpor na ktorom bol odber cca 1W, ten som dal asi o 5cm dalej, zase som to hojne zasilikonoval. Takto s 3W odberom bol ten kamen bez akejkolvek regulacie pri trvalom napajani prijemne teply, a zveratko na nom travilo vela volneho casu. Kedze sa jednalo o suchozemsku korytnacku, jej terarium bolo suche a neobaval som sa o bezpecnost. Ak by v terariu malo byt nejake vlhke prostredie, odporucal by som ist cez trafo na nejake nizsie napatie. Kamen ale nebol teply cely, bola to len oblast v strede povedzme okruh 10cm, co mne pre korytnacku stacilo, ak by to niekto riesil pre nejakeho plaza, radsej by som dal asi viac odporov 1W na nejakom dlhsom useku. Tym ze bol silikon rovno na tych odporoch, dobre to prenasalo teplo do sutru. Celkove naklady takmer nulove, odpory zo zasoby, ale aj kupovane su halierova zalezistost, flexosnura tiez zo zasob z nejakeho vyradeneho zariadenia, silikon bol doma tiez a najst vhodny suter bola otazka jednej prechadzky v prirode:-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anthAn



Založen: May 03, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po prosinec 06 2010, 1:58    Předmět: Citovat

No, já plánuju těch 6w pro kámen tak 15x15x4 (betonovej) a je to pro pouštního plaza, kterej v klidu snese 35°C, takže se nebojim, že bych ho usmažil a při nejhoršim bych to doplnim obvodem s termistorem a relé.
Terárko je suchý jak troud, takže vlhkosti se nebojim a pro ty suchý podmínky budu mít "předimenzovanou" izolaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 763

PříspěvekZaslal: po prosinec 06 2010, 9:13    Předmět: Citovat

Nevím, jaké zuby má tvůj ještěr, ale tu pancéřovou hadičku ti prokouše obyčejná myš. Tu smršťovací bužírku vynechej.
Jindra
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anthAn



Založen: May 03, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po prosinec 06 2010, 9:39    Předmět: Citovat

On nemá zuby žádný a stisk má takovej že to neni ani z aprahem bolestivosti, jen cítím takový silnější stisk, když se mi zahryzne do prstu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: čt červen 09 2011, 15:30    Předmět: Citovat

A co to vlastně je za ještěra?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund