Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

EOG (Elektrookulograf) a měření REM
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so listopad 27 2010, 8:21    Předmět: Citovat

Dá se to provozovat i s nesymetrickým napájením, ale je potřeba si u něj vyrobil umělý střed v polovině napájecího napětí, o něm pak platí to co bylo psáno výše o zemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Alex005



Založen: Sep 22, 2010
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: so listopad 27 2010, 19:30    Předmět: Citovat

Dokončil jsem měření s úspěchem. Pokud si bude někdo něco podobného postavit či vyzkoušet, ignorujte poznámky některých chytráků a vyzkoušejet toto:

1) sestavíme si zapojení na obrázku hned v prvním příspěvku
2) postavíme si dvě aktivní elektrody dle návodu na openEEG - pro minimalizaci rušení a hlavně pro odstranění nutnosti vodivostního gelu
3) nasadíme poblíž očí a sledujeme voltmetr

Výsledky měření:
pohled dopředu - něco kolem 1,15 V
pohled doleva - 2,8 V
pohled doprava - 1,7 V

Tyto hodnoty jsem dostával opakovaně něco kolem jedné minuty během testování. Občas se objevil nějaký skok či nesmyslná hodnota, ale většinou to bylo pohnutím kabelů elektrod. Rád bych dodal, že elektrody byly spájené jen na oko a zbytek byl v nepájivém plošňáku. Pokud si dotyčný dá záležet při stavbě, jistě docílí lepších výsledků.

Ty výsledné hodnoty jsou trochu zvláštní jelikož podle zdrojáku by pohled dopředu měl být střed a strany buď míň nebo víc. Přes týden sestavím lepší elektrody a vše spájím a uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so listopad 27 2010, 21:32    Předmět: Citovat

Tak jeden chytrák se hlásí o slovo...
Aktivní elektrody (tedy přesněji elektroda s aktivním stíněním) neovlivňují rušení způsobené jinými biosignály a už vůbec nic nemají společného s použitím/nepoužitím gelu. Krom toho, myslím si, že to jde udělat lépe bez nich - to by se ale muselo vyzkoušet a ruku do ohně za to nedám.
Kdyby jsi si přečetl ještě jednou co jsem ti psal na první stránce vlákna a taky prohlídnul schéma, které máš v datašítu toho tvýho přístrojového zesilovače a které ti sem taky dal ZdenekHQ a zamyslel jsi se nad ním (halvně nad tím co znamená 0.03 Hz High Pass Filter), tak máš po většině problémů. Prostě, tvůj stejnosměrně vázaný obvod je chujovina.


EDIT: A ještě, ten High Pass Filter je lépší umístnit přímo do přístrojového zesilovače (mezi ty tvé trojúhelníčky). Tedy je vhodnější na problém jít s operačníma zesilovačema a z nich si přístrojový zesilovač teprve vyrobit než použít to AD620.


Naposledy upravil Cust dne so listopad 27 2010, 21:43, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so listopad 27 2010, 21:36    Předmět: Citovat

zkus třeba tohle: http://en.wikipedia.org/wiki/High-pass_filter

PS: ten střední vodič (signálová zem) připoj na lalůček ucha - budeš mít definované potenciály
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Alex005



Založen: Sep 22, 2010
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: ne listopad 28 2010, 10:09    Předmět: Citovat

To Cust:

nevím jestli mám vůbec odpovídat protože bych se asi opakoval. Všechno co jsem zde napsal jsem vyčetl z článků co to někdy zkoušeli postavit. Spoustu lidí tady tvrdí že má s touto problematikou několikaleté zkušenosti ale patrně nikdo nečetl třeba to co je na openEEG. Tam je postup jak si vyrobit funkční EEG přístroj který je schopný snímat hodnoty v řádu mikrovolt.

Začnu použitím aktivních elektrod nad kterými každý zde mávl rukou. Na openEEG je několik řádků proč jsou tak důležité. Doporučuji si je přečíst. Podle tebe je to nějaké stínění, nic víc. Když jsem si dvě postavil a vyměnil je namísto dvou obyč drátů, výsledné hodnoty z měření byly jasné.

K tomu obrázku v datasheetu. Je to na měření pulzu. ZdenekHQ psal že je to nesmysl - jeho věc. Pokud bych si jej postavil a nepoužil originální pasivní elektrody s gelem, nebo aktivní ... měřil bych hlouposti.

Jinak ke třetí elektrodě, nebo použití více OZ. Nepotřebuji vědět jestli se dívám doprava nebo doleva. Ani nepotřebuji co nejpřesnější výsledky. Jedinné co bych rád je zaznamenání malého pohybu oka (je jedno na jakou stranu). Snímat to budu ATTINY45, popřípadě si vyrobím obvod pro RS232 a vše si převedu do grafu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne listopad 28 2010, 13:28    Předmět: Citovat

člověku jehož ego ignoruje i základní fyzikální principy asi nemá cenu nic dalšího povídat
napiš jak jsi dopadl, zajímá mě jak to bude chodit po propojení s počítačem přes RS-232 a bez jakéhokoliv spojení země přístroje s tělem

citace:
Pokud bych si jej postavil a nepoužil originální pasivní elektrody s gelem, nebo aktivní ... měřil bych hlouposti.
ano, souhlasím bez elektrod by jsi měřil hlouposti
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne listopad 28 2010, 16:49    Předmět: Citovat

Alex005, víš jen jsem chtěl poradit, pokud nerozumíš základním měřicím metodám, tak se o nich nesnaž dělat závěry.
Já alespoň přesně vím jak fungují všechny schémata, které jsi sem dal a také vím jak by správné schéma mělo fungovat - proč to nechceš slyšet a rady popíráš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Alex005



Založen: Sep 22, 2010
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2010, 21:37    Předmět: Citovat

To alles: a jaký fyzikální pojem ignoruji? Si to postav a uvidíš sám. Pak se mi omlouvat nemusíš .. nestojím o to.

To Cust: kde jsou ty rady? Vyhledej si je a určitě na ně najdeš v tomto topiku i odpovědi. Pokud přesně víš jak fungují schémata ... proč mi tedy to co zde píšu funguje? ... Buď se ty pleteš a nebo že by nějaké kouzlo? Píšeš že to nechci slyšet a rady popírám ... podívej se nejprve na sebe.

Pro ostatní: To co jsem zde napsal a popsal funguje. Ignoranty co si myslí že musí být po jejich, co všechno znají a vše umějí, tak pro ně mám jednoduchou zprávu: si to sami postavte. Je to jednoduché a funguje to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2010, 21:56    Předmět: Citovat

Když přehodíš v nějakém zapojení kolektor a emitor u tranzistoru, tak to také bude něco dělat, ale né to, co by to správně mělo dělat. A ty se můžeš vysmívat upozorněním, že máš obráceně tranzistor, s tím, že to přece funguje, protože to něco dělá. Ostatní můžeš označovat za hlupáky, ale hlupákem zůstaneš ty, protože ses nic nenaučil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Alex005



Založen: Sep 22, 2010
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2010, 22:19    Předmět: Citovat

Myslím že mi to ukázalo dost... už jen pro to, že píšeš o tranzistoru ač jej nenajdeš nikde v celém topiku. Prostě plky. Dříve byla každá tvoje odpověď rozumná svědčící o tom, že něco znáš a víš ...

Pokud je zde nějaký admin ať to klidně smaže celé. To co jsem chtěl jsem se dočetl na netu a celé toto tady jsou jen hloupé řeči o tom jak je kdo dobrý. Zajímám se teď o Biofeedback na bázi vodivosti pokožky .. a to už zde teprve nebudu prezentovat ... ještě bych se dozvěděl že jsou zde odborníci i na toto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2010, 22:24    Předmět: Citovat

A tu o tom nahatým císaři znáš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 16:56    Předmět: Citovat

Alex005 mimo jiné napsal(a):
Zajímám se teď o Biofeedback na bázi vodivosti pokožky .. a to už zde teprve nebudu prezentovat ... ještě bych se dozvěděl že jsou zde odborníci i na toto.
ano, raději to neprezentuj, i na toto jsou tu odborníci Laughing

Naposledy upravil Cust dne po prosinec 06 2010, 22:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 05 2010, 18:51    Předmět: Citovat

S elektrodami jsme se navzájem špatně pochopili, myslím že klasická bastlelektroda by se chovala dost podobně jako ta aktivní, při rozumných délkách přívodů... nepociťuji potřebu se ti omlouvat

výčet zákonitostí které ignoruješ by byl velice dlouhý, začíná to obecnými zásadami zemění a uzavřeným elektrickým obvodem...

Tato diskuse se zvrhla z původního technického tématu na diskusi o tom kdo je jak dobrý jak sám píšeš (a to hlavně tvojí zásluhou), nehodlám trávit svůj volný čas dohadováním se kdo je lepší protože jiný ůčel již tato debata nemá.
Přeji mnoho úspěchů, Andrejce a Čustovi pevné nervy ... na tvé příspěvky už reagovat nebudu, je to ztráta času a není to pozitivní ani pro jednoho z nás....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bastliar



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1776

PříspěvekZaslal: so leden 22 2011, 11:02    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund