Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Parametricky stabilizator s elektronkami pre preamp
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2486
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: so červenec 31 2010, 13:40    Předmět: Parametricky stabilizator s elektronkami pre preamp Citovat

Mal by som k Vam prosbu, uz dlhsiu dobu zhanam nejaky navod, literaturu atd co sa tyka navrhu stabilizatorov s elektronkami. Neviete o niecom? Dakujem

Naposledy upravil zdenoeddie dne ne srpen 01 2010, 21:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so červenec 31 2010, 14:11    Předmět: Citovat

http://www.tubezone.net/pdf/diagrams/regulator.pdf
Trochu staré, holt retro. Pentody mají obdobné charakteristiky jako tranzistory, nešla by na ně naroubovat nějaká "tranzistorová" metoda?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2486
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: so červenec 31 2010, 14:25    Předmět: Citovat

No primarne by som chcel pouzit triody ako regulacny prvok (6s19p, 6AS7,...) skusal som aplikovat navrh este z cias strednej skoly, ked sme navrhovali stabilizatory s tranzistormi na rozne napatie (ktory odvtedy som nespocetne krat pouzil, a vsetko sluzi spolahlivo), ale nefunguje to na elektronky. Nasiel som akurat jednu staru schemu na podobny zdroj ako chcem ja, tak skusim polaborovat http://www.bonavolta.ch/hobby/images/audio/reg3.gif .
A dakujem za dokument, prestudujem a uvidim co a ako. Potrebujem totizto spravit zdroj pre preamp s ECC82,ECC88. Kedze sa chcem vyhnut polovodicom, tak dalsim krokom by bol prave stabilizator s elektronkami. Napatie potrebujem 220V, prud asi 50mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so červenec 31 2010, 14:53    Předmět: Citovat

http://www.tubeguitaramp.de/attachments/059_zdroj-sch.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: so červenec 31 2010, 20:23    Předmět: Citovat

Mam asi trosku nejapny dotaz. V cem je ten zdroj lepsi nez polovodicovy? Konstruovat podobnou zrudu jem proto abych se vyhnulnekolika kouskum kremiku mit prijde docela velky krok zpet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2486
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: so červenec 31 2010, 20:28    Předmět: Citovat

To je sice pravda, ale tak vies, povazujem zase za zrudnost, ked tam dam usmernovacku (EZ81), a za tym by mal byt stablik s MOSFetom Confused Tak ten amper naviac zhavenia ma nezabije, a aspon to bude pekne vyzerat. I ked krokom spat by som to nenazyval, lebo potom kazdy elektronkovy zosilovac by nim bol. Skor sa bojim padu na hubu. Ale ako sa vravi, aj pad na hubu, je krok vpred Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so červenec 31 2010, 20:31    Předmět: Citovat

Honzo_dy, tady nejde o techniku, ale o kulturu! Dodnes se hraje třeba Bach, i když máme i daleko novější skladby. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: so červenec 31 2010, 21:28    Předmět: Citovat

Jasne, jen jsem se zeptal.Osobne nemam k elektronkam zadny vztah. Krasne jsou pro me pristroje ze 70-80 let. Libi se mi jejich bytelne a poctive zpracovani.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so červenec 31 2010, 23:06    Předmět: Citovat

Před časem jsem Ti posílal schéma na regulovatelný stabilizovaný zdroj s elektronkami. To zapojení je odzkoušené a chodí mi to bez poruchy 10 let. Pokud potřebuješ stabilizovat 220V při 50mA trvalého odběru, asi bych podélný člen stabilizátoru neřešil a použil bych klasický stabilizátor paralelní. Trafo 2x 250V, EZ80 (81 je na tohle zbytečná), řádná filtrace (raději LC než RC), srážecí odpor a v sérii zapojené stabilizátory 11TA31 a 14TA31. To máš akorát 225V. Odpor bych spočítal tak, aby při připojené zátěži teklo paralelně připojenými stabilizátory cca 20mA. Účel to splní spolehlivě a stabilizátory navíc budou za tmy hezky fialově zářit. 11TA31 (150V) svítí světle, růžovofialově, 14TA31 (75V) temně červenofialově.
Problém je jinde-myslím že jde o celkem zbytečnou věc. Pokud použiješ kvalitní, alespoň třístupňové filtrace a nejlépe stejnosměrné žhavení vstupní elky tak stabilizací anodového napětí žádného výrazného zlepšení nedosáhneš. Vždyť odběr zesilovače ve třídě A (což jsou preampy celkem bez výjimky) se se změnami signálu nemění. Stabilizace anodového napětí má význam především u měřicích přístrojů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2486
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: so červenec 31 2010, 23:26    Předmět: Citovat

Jedna sa o preamp od JJ. V original scheme je tam klasicky diodovy usmernovac, a za nim stabilizator na tych 225V. Usmernovac chcem nahradit EZ81 (81 kvoli velkosti filtracie),a stabilizator, povodne vyskladany s MOSFetu, Zeneriek,atd prave stablikom s elektronkami. A nakoniec uz davnejsie sa chcem do toho pustit, takze teraz nadisiel cas nazbierat skusenosti. Tu schemu skusim pohladat, zatial dik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: ne srpen 01 2010, 11:31    Předmět: Citovat

Mám stejný názor jako Dratak. Pokud nechceš použít žádný křemík, musíš použít stabilizátory xxTA31 ať už s elektronkami nebo bez nich. Záleží jen na tom, jest-li ty triody tam chceš mermomocí "propašovat". Pro trvalý odběr proudu bych také nevolil seriový stabilizátor. Ale to už Dratak napsal. Wink

p.s. Řešení na obrázku má však nevýhodu v tom, že napětí na výstupu se sníží až po nažhavení triody.



stabilizátor.png
 Komentář:
Pokud tam tu triodu chceš "za každou cenu", tak to udělej takhle:

Stáhnout
 Soubor:  stabilizátor.png
 Velikost:  3.92 kB
 Staženo:  73 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: ne srpen 01 2010, 11:49    Předmět: Citovat

Tak pokud jsem to správně vydedukoval, stavíš JJ243. Tak to už jsem podstoupil loni, ale postavil jsem z něj pouze RIAA preamp. A mohu jen potvrdit, že ten MOSFET ve vstupu (2SK170) byl na tom šumově vždy lépe než elektronka. Vyzkoušel jsem různá zapojení s ECC83, E88CC, 6AU6 i EF86 na vstupu. Tohle zapojení na tom bylo nejlépe co se týče jak zisku, tak odstupu signál/šum. I když E88CC původně vůbec není určena pro NF aplikace, ale pro VF kaskádní zesilovače (používaly se dokonce v zesilovačích STA), kde jsou systémy stejnosměrně v sérii a právě zde se hodí jejich poměrně malé Ua. Potřebují Ia alespoň 5mA, aby ses dostal do lineární části charakteristiky.
Žhavicí zdroj mám stabilizovaný a elektronky žhavím jen 5V, jako v originálním zapojení, pomáhá to ke snížení šumu. Protože jsem sehnal trafo s obvyklým vinutím 6,3V, musel jsem použít Schottky diody, aby měl 78S05 vůbec z čeho regulovat. Filtrace je celkem 20 000uF.
Anodový zdroj mám nestabilizovaný elektronkový, protože anodový proud zesilovače se s vybuzením nemění. K usměrnění jsem použil elektronku 6Z31, protože EZ80 by se mi na výšku nevešla do skříňky. Nevadí že má podle katalogu nabíjecí ellyt jen 4uF, když se nabíjecí proud omezí odporem, může se kapacita podstatně zvýšit. Filtr mám čtyřstupňový s celkovou kapacitou 200uF. Při dodržení zásad konstrukce (včetně izolovaných CINCHů kvůli přerušení zemních smyček přes panel) není po brumu ani památky. Na vnitřní signálové spoje jsem použil RG62 kvůli jeho malé kapacitě. Navíc mám na panelu dvě doutnavkové kontrolky, červenou HEATING na primáru trafa a zelenou ANODE na rozvodu Ua. Červená svítí hned po zapnutí, zelená až když se nažhaví 6Z31 a přístroj je připraven k provozu.
Jinak to provozuji s přenoskou AKG P8E.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2486
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: ne srpen 01 2010, 13:09    Předmět: Citovat

Ano je to tak akurát mám postavenú časť len line preampu.Riaa preamp mám v pláne postaviť s ef86 a ecc83.Žhavenie mám teraz len usmernené a vyfiltrované,mám tam 15mF kondik.Po zmene ecc82 budem žhaviť 12.6V takisto s 15mF filtráciou.
Jeden vstup mám cez nf trafko (tesla štúdiove z mixov či z čoho,malé hnedé kocky) pre vstup z PC.Ostatné vstupy sú klasicky cez 220k/G poťáky.
Čo sa týka tej stabilizácie,použil by som 6s19p ako regulator,ef80 ako chybový zosilovač,a Str85/10 ako referenciu.

P.S.Dratak dnes som sa dostal k téme slúchatkača kde pole písal že Ti posielal schému s EC360 a ECC88 nemohol by si mi ju prosím poslať?Ďakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2486
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: ne srpen 01 2010, 21:21    Předmět: Citovat

Tak, zmena dopadla uspesne, EZ80 uz facha ako sa patri, a cely preamp. Pozrel som sa na to trochu kritickym pohladom, a rozhodol som sa nechat povodny stabilizator s MOSFetom. Ide o to, ze i ked by som ho nahradil celolampovym, kremika v preampe by som sa nezbavil, z dovodu, ze vo vstupnej triode je v katode prudovy zdroj s tranzistorom a LED. Zase vyhodit stablik, a pouzit hoci i len samotne stabilitrony je blbost, kedze by som prisiel o funkciu "elektronickej tlmivky", ktoru takisto tvori stabilizator. Samozrejme neodradza ma to od samotnej konstrukcie a buduceho pouzitia v niektorej konstrukcii, kde stabilizator s elektronkami bude plnit viacej svoju funkciu ( v takom headampe by to vyzeralo perfektne, hmm? Smile ).
Skor este by som potreboval radu ohladom toho vstupu z PC cez oddelovacie trafka. Su to trafka 1:1, oznacenie 506 670 399, je to z trafiek ktore aj tu ponukal myslim jeden pan. Len otazocka, potenciometer - 220k/G zapojit pred, alebo az trafko? Signal je v original scheme privadzany z bezca potenciometra cez 1k rezistor priamo na mriezku vstupnej triody. Momentalne mam trafko zapojene hned na vstupe, pred potenciometrom. Meranim som nezpozoroval ziadne neziaduce skreslenia atd, ide mi len o pripadne problemy (prebudenie, presytenie trafka, atd...) Akurat co ma serie, zbavil som sa brumu, ale nezbavil som sa pazvukov, ktore produkuje PC, ustupili sice do pozadia, pri pouziti trafka, ale su tam stale. Mam taky pocit ze to uz robi samotna zvukovka, a miesa do signalu priamo tieto pazvuky (cize nezbavim sa toho inak, ako kupenim lepsej zvukovky, pripadne DAC, na ktory uz tiez dlhsie pokukujem (gamma 2), kedze mam notebook, takze vymena zvukovky je nemozna).

Dakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 10:16    Předmět: Citovat

Tady www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=351277#351277 se také vyskytuje schéma s elektronkovým stabilizátorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.36 sekund