Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výbuchy TV
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 0:31    Předmět: Citovat

Dobře hořely i první barevné Rubíny. Tišťáky z papíru a když praskl plošák u patice tak to jelo!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 5:40    Předmět: Citovat

ale švagrovi uhořela 445-ka . A dokud to VN běželo , tak přídavnou energií hořel i spodní plast a nakonec byla v plošňáku díra zhruba jak 20-tikoruna . pochopitelně stálo na dřevěnném podkladě , ale opět ne výbuch . Nebezpečí požáru určitě , i při správných pojistkách . Jejich soused přes cestu vyhořel od mrňavého tranzistoráku na síť . Bylo v TV nějak taky na Silvestra za Trutnovem .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4210
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 6:49    Předmět: Citovat

Ano, vypálený díry pod trafem nebo po pozistoru a taky už jsem se s tím v minulosti setkal. Ale výbuch ne..
Colormat (zadní papundeklová stěna) = viděl jsem ho zcela lehnout popelem od proklemovaného pojistného odporu. Když už ho neuržela ani SnPb pájka, tak se podváže drátem a jede to do červena... Rolling Eyes

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1768
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 7:31    Předmět: Re: Výbuchy TV Citovat

kokun napsal(a):
A co ten el. bojler? - co s ním spadlo i "kus" paneláku - to nebylo nic Question Cry

Souhra nešťastných náhod: zapečený stykač, zalepený pojišťovák který stejně nebyl dimenzovaný na objem vyvynuté páry, bojiler postavený vedle nosné zdi. Takže když to bouchlo tak bojiler prorazil nosnou zeď a o druhou se zastivil a bylo vymalováno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
paca123



Založen: Nov 29, 2008
Příspěvky: 274
Bydliště: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 10:48    Předmět: Citovat

Docela hezký téma.Už dělám TV témšř 30 let.A ještě jeko malej a blbej no ono to dneska není o moc lepší,jsme chodili na skládku a házeli cihly právě do těch starejch obrazovek.Jasně že zepředu.Nikdy se nám ji nepodařilo rozbít.Buď malá síla nebo špatnej postup.Po letech jsem se samozřejmě dozvěděl něco o konstrukci obrazovek a pokud se mýlím tak mě opravte.Jedny z prvních konstrukčně vyrobených obrazovek byli explozivní a po krátké době implozivní.Mám na mysli konstrukci obrazovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 11:58    Předmět: Citovat

Staré baňky osazované v Mánesech, Oravanech, Kriváních, Tempech atd byly pouze celoskleněné a mohlo u nich dojít k implozi.Potom se začlo dělat antiimplozní provedení - baňka měla po obvodu opázání z ocelového pásu který zabraňoval imlozi a zároveň sloužil i jako držák pro její upevnění.Ty byly například v Dajáně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 12:08    Předmět: Citovat

Tak jako mladý, začínající "televizák-amatér" jsem taky jednou "likvidoval" obrazovku z AMETYSTa (po její výměně za jinou, už starší-použitou, páč ta telka už byla taky "v letech").
S kolegou jsme ji donesli na skládku a aby ji náhodou nechtěli rozbíjet kluci (tato byla ještě "bouchací" - bez jakýchkoliv antiimplozivních úprav. Telka měla před obraz. dvojité-lepené ochr. sklo Shocked ), tak jsme ji raději "zlikvidovali" sami. Z cca 15-20m jsme se do ní strefovali "šutrama" (pěkně do stínítka), až jsem se já trefil. Ránu to dalo pořádnou - takovou "dutou" a střepy z ní byly pěkně ostré.
V té době psal ve své knize ing. Český o správném postupu při výměně "takové" obrazovky: Pevný oděv - ke krku, kolem krku ještě namotat šálu (pro případ, že by při implozi letěl kus střepu, aby člověku nepřeťal krční tepnu), kožená zástěra a rukavice a před obličej plexi štít (jaký používali soustružníci) Shocked
To ochr. lepené sklo (před obrazovkou) mělo zabránit ohrožení diváka(ů) při příp. explozi (implozi) obrazovky za provozu.
Antiimplózní obrazovky se začaly vyrábět až tak někdy kolem r. 1967 (1. model s touto obr. byl tuším DAJANA). Ještě předchozí BLANKYT měl obr. implozivní - tedy bylo tam to ochr. sklo (bylo ale "tvarované" - vypouklé). Podobé ochr. sklo mívaly i maďarské telky (tuším ORIONy, nebo DELTY).
Takže v začátcích televize (v 50. a zač. 60. let) se čas od času stal takový případ, že telka (tedy ta obrazovka) bouchla Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
paca123



Založen: Nov 29, 2008
Příspěvky: 274
Bydliště: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 13:39    Předmět: Citovat

Ještě jeden pracovní vtípek.U prvních ruskejch velkejch barevnejch.Já byl elév a co si budeme povídat málo lidí poradilo.Tak jsem vzal toho rubína vyměnil baňku natavil kunvergence atd.Telka hrála,že šlo počítat obočí v rozkroku.Nicméně nešel zvuk.No jasně nevzal jsem si k tomu reproduktor.Od té doby jsem se s takovým kouskem nesetkal.Ale je fakt,že při výměně obrazovky a oprave VN jsme měli nařízeno nosit olověný pláště.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 17:02    Předmět: Citovat

TO paca123: no to se muselo hezky pracovat v takovém oděvu.

Já likviduji obrazovky tak, že nejdříve vzduchovkou ustřelím hrdlo a pak jí rozbiju palicí. Rozbíjím je proto, že zabírají místo, do velkého kýble se vejde i 5 obrazovek, kdežto celá ani jedna. Kýbl z obsahem se pak odváží do tříděného odpadu.
Někdy, když je tam hezká ta katodová trysková část (nevim jak se to jmenuje, je v hrdle), tak si ji nechám na výstavku v mé knihovničce, hlavně z delta obrazovek jsou pěkné.
Zajímavý je také plech masky, dají se z něj vyrobyt ruzné věci, ale je prý toxický, tak ho před tím umeju (a sebe taky).

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 17:22    Předmět: Citovat

No ak je toxický materiál, z ktorého je ten plech vyrobený, tak to môžeš umývať.
U tých implozivných obrazoviek, keď taká rachla, čo tam uchránilo to sklo pred ňou? To musela byť šupa na zabitie, nie? Neviete, akú obrazovku má Grundig P40-245 CTI, chassis CUC 2401 ? Tiež už má svoje roky.
Mimochodom ako technici znalí problematiky by sme asi mali rozlišovať explóziu a implóziu a nemiešať to. Nie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 17:47    Předmět: Citovat

Když to řachlo, tak to to netříštivé sklo pochytalo a zachránilo tak diváky. Z druhé strany ale bylo ,,vymalováno". Nejčastěji ale bouchaly obrazovky krátce po vyrobení, když se něco nepovedlo a ve skle bylo vnitřní pnutí. Pokud to nebouchlo dodnes, tak by už měla vydržet. Doufám, mám obrazovku z Oravana vedle postele Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 18:37    Předmět: Citovat

Zapomeňte na termín exploze: k té může dojít jen tlakem zevnitř. V obrazovce není vzduch, tlak vzduchu působí zvenčí.
Takže se bavme o implozi.
Obrazovkám se stahovacím pásem kolem stínítka se říká antiimplozní přesto, že u nich k implozi dojít může. Tentokrát ale ke kontrolované.
Při nekontrolované implozi se vcucly střepy stínítka dovnitř a střepy kónusu a hrdla taky. A nabraly přitom značnou rychlost. Cestou se minuly a střepy z kónusu letěly dopředu, kde je zpomalilo až zastavilo ochranné sklo, takže divákům neublížily. Zato střepy letící dozadu vybílily prakticky celou televizi. On čtvrtkilový střep z dvoucentimetrového skla letící rychlostí přes 300m/s dokáže čistě ufiknout ucho a všimnete si toho, až se začnou montérky lepit, nebo si třeba už všimnout nestihnete, když to byla krční tepna... pamětníci z Rožnova by mohli vyprávět...
Stahovací pás zvyšuje pevnost stínítka i kónusu. Pokud k implozi přesto dojde (nárazem nebo tepelným pnutím), udrží střepy pohromadě dost dlouho na to, aby trhlinami došlo k pozvolné ztrátě vaakua, aniž by se střepy daly do pohybu, natož, aby ještě nabraly nebezpečnou rychlost.
To je podstata celého zázraku.


Naposledy upravil Hill dne čt květen 13 2010, 19:26, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 18:37    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Neviete, akú obrazovku má Grundig P40-245 CTI, chassis CUC 2401 ? Tiež už má svoje roky.

No predpokladam, ze ma menej ako 40 rokov - tak hadaj, aka obrazovka tam asi bude...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9765
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 19:08    Předmět: Citovat

A co toto:
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/200224-muzi-v-tele-vybuchl-kardiostimulator.html


Hill: no vidíš, a já si myslel, že jsou antiimplózní kulivá tomu, že to přední sklo je tlustý a ta zadní část je k němu přilepena - že obrazovka není z jednoho kusu skla
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt květen 13 2010, 19:18    Předmět: Citovat

Já jsem viděl u televize vysypanou obrazovku jen jednou - nebylo to kvůli konstrukční chybě, ale kvůli nesvéprávnosti obsluhy. Jednoduše jeden ovíněný jedninec náhodou drbl do televize, která padla obrazovkou na zem (já to nebyl Very Happy ) - rána sice byla, ale dál nic (exploze, plameny, barák jak po výbuchu pumy) - jen bylo potřeba vytáhnout ji ze zdi a posbírat střepy Laughing

Ale rádio už hořelo - stará Tesla (cca přelom 50-60 roky), co jednou chlapi z hospody (něco jako Pat & Mat s.r.o.) zkoušeli před hasičskou soutěží - prý hrála dobře, pak jäk se začali sjíždět zákazníci, tak rádio vypli, ale ze zásuvky samozřejmě nevypojili Rolling Eyes . Když jsem přišel já, tak jsme už viděli jen to, jak se od výčepu vylí černý dým, tak jsme se jali hledat tu udírnu Very Happy (jedna tam byla, ale na druhé straně chalupy). Následoval rychlý zásah spočívající ve vhození hořícího rádia do kádě s vodou Very Happy . Příčina požáru bylo přehřátí asi půlstoletí starého síťového trafa spojené se sdrátováním tepelné pojistky -> dál už hořela zadní stěna ze sololitu a další podružnosti Twisted Evil .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund