Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výběr předzesilovače s tónovou regulací pro zesilovač

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
halen



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: út březen 16 2010, 6:10    Předmět: Výběr předzesilovače s tónovou regulací pro zesilovač Citovat

Zdravím

mám postavený mosfetový koncový stupeň s parametry 130W/4Ohm, vstupní citlivost 1 Veff, vstupní impedance 45 kohmů. Rychlost přeběhu 60V/uS. V zesilovači bych chtěl mít ještě předzesilovač. (Předzesilovač půjde vypínačem přemostit) Jaká konstrukce bybyla nejvhodnější? Chtěl bych něco funkčního, ověřeného. Hrabal jsem se doma v součástkách, mám tranzistory MAT02. Měl jsem provizorně postavený předzesilovač, ale je to taková zbastlená konstrukce viz. pricipielně příloha, ten úplně vlevo dole. Nebráním se v předzesilovači tranzistorům - konec mám tranzistorový, chtěl bych tedy něco kvalitnějšího.

Do zesilovače budu připojovat běžné komponnety např. CD přehrávač.

Poraďte prosím. Stačí ověřené schéma, desku si vyrobím.

Honza



Mixers and EQs.gif
 Komentář:
Schémata předzesilovačů

Stáhnout
 Soubor:  Mixers and EQs.gif
 Velikost:  22.41 kB
 Staženo:  137 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Devo70



Založen: Dec 28, 2007
Příspěvky: 1290
Bydliště: Poprad

PříspěvekZaslal: út březen 16 2010, 13:30    Předmět: Citovat

Možno niečo s LM 1036N

http://tomas.motaj.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=17
http://svetelektro.com/clanky/koncovy-stupen-s-kd-607-a-kd-617-korekcny-predzosilnovac-s-lm-1036-n-170.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
halen



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: út březen 16 2010, 13:55    Předmět: Citovat

No konkrétně tomuto obvodu bych se rád vyhnul... Zkouším simulaci Williamsona_tt, který je tady také uveden - je tranzistorový, ale nějak mi ta hodnota 100k pro potenciometr hloubek nesedí... Při 50% nastavení potenciometrů, je tam strmé oříznutí hloubek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19555
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út březen 16 2010, 14:31    Předmět: Citovat

Tak to je někde něco špatně - nezadals do simulace chybně hodnotu některého vazebního kondenzátoru?
Pravda, kdysi po proměření toho původního Williamsona jsem zjistil, že se body zlomu charakteristik ve středech zbytečně daleko překrývají, a poněkud upravil hodnoty, ale vyšlo to takto
(zesílení ve středech 14dB, zdvih v hloubkách ±14dB a ve výškách ±8dB naprosto postačuje, většinou mám stejně poťáky ve střední poloze)



Will_TT_chr.gif
 Komentář:
Charakteristiky korektoru při nastaveních potnciometrů na doraz a vždy napůl mezi střed a doraz

Stáhnout
 Soubor:  Will_TT_chr.gif
 Velikost:  15.84 kB
 Staženo:  67 krát


Williamson_TTsim.gif
 Komentář:
Poslední verze Williamsona, jak jsem ji uložil ze simulátoru, funguje při napájení od 10V do 20V a zvukově je velmi dobrá.

Stáhnout
 Soubor:  Williamson_TTsim.gif
 Velikost:  10.1 kB
 Staženo:  114 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
halen



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: út březen 16 2010, 17:07    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Tak to je někde něco špatně - nezadals do simulace chybně hodnotu některého vazebního kondenzátoru?

...Děkuji, zkusím nasimulovat a vyzkouším na nepájivém poli. Lze pro realizaci použít tranzisotry MAT02 (mám dva kousky) nebo to je zbytečný luxus?

EDIT: Předpokládám všechny kondenzátory pokud možno svitkové a s vyšší kapacitou použít tantalové?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19555
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út březen 16 2010, 18:13    Předmět: Citovat

No, jestli pro ta dvojčata nemáš lepší využití jejich vlastností (měřicí nebo logaritmický zesilovač, proudové zrcadlo a podobně), dej je tam. Tím nic nezkazíš.
Pokud jde o kondíky: do korekcí používám svitky s malou indukčností, nejčastěji styroflex nebo polyester, protože už z prodejny mívají malý rozptyl hodnot: není jich potřeba moc na to, aby se vybraly do čtveřice. A mají daleko menší teplotní závislost, než keramické přijatelných rozměrů.
V elektrolytech (mají ve schématu označenou polaritu) také používám tantalové kapky raději, pochopitelně tam, kde vystačím s dostupným rozsahem kapacit a provozních napětí. V tomto zapojení se ale pracuje s rozkmitem napětí do nějakých 6V, zpravidla podstatně méně, takže klidně můžeš použít obyčejné hliníkové, rozdíl není slyšitelný ani měřitelný.
Z odporů doporučuji do obou kolektorů i do báze T1 kousky s kovovou vrstvou, jinak je to celkem jedno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
halen



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: út březen 16 2010, 18:40    Předmět: Citovat

Díky. Takže napárovat kondenzátory, odpory je také nutné párovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19555
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út březen 16 2010, 19:16    Předmět: Citovat

Když je vybereš na rozptyl do nějakých 3%, bude to lepší, než dobré. V toleranci 5% už to může být někdy moc, protože povolené odchylky se nejen navzájem nevyruší, ale naopak se téměř vždy posčítají v tom nejškodlivějším smyslu (tolik Murphy).

Totiž: kvůli vyrovnanému průběhu uprostřed dráhy poteciometrů se párují součástky zapojené na koncích jeho dráhy, kvůli souběhu kanálů se párují součástky na stejných pozicích v obou kanálech, pokud se účastní korekce - v tomto případě se to týká i obou odporů v emitoru T1 a T101 (to jako druhý kanál).
Tandemové potenciometry samozřejmě použij se zaručeným souběhem, doporučuji TP289 lineární: http://www.es-ostrava.cz/pdf/katalog_cz/Potenciometry/TP280_289NN.pdf .

A necituj pořád naposledy předcházející příspěvek, u něj to nemá smysl. Kdo to má pořád mazat?
Na odpověď je tady nahoře i dole tlačítko (<--toto je jen obrázek, fungují ta nad a pod okénkem).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
halen



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: út březen 16 2010, 19:34    Předmět: Citovat

OK díky za odkaz. Ještě jsem koukal, že prý mohou být problémy s brumem na potenciometrech? Stačí spojit kovový kryt potenciometru se zemí nebo to bude potřebovat víc?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19555
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út březen 16 2010, 19:52    Předmět: Citovat

Stačí ukostřit kryty. Když je přišroubuješ do plechového panelu, ukostříš kryt jednoho poťáku a máš vystaráno.
Hlavně přitom koukej, abys nespojoval s kostrou na více místech, zemní smyčky dokážou psí kusy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
halen



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: út březen 16 2010, 21:09    Předmět: Citovat

Takže zkusil jsem znovu simulovat - nové schéma a výsledky jsou pořád divné... Nemohu přijít proč..... V příloze je průběh od 20Hz do 20kHz.

1. bod 20Hz -14.9dB
2. bod 106Hz -7.7dB
3. bod 485Hz -4dB
4...2.2kHz -3.4dB

Edit: teď tam je 50k potenciometr (omylem), ale když tam dám 10k dle schématu, tak to ještě udělá trochu hrb



prubeh01.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  prubeh01.gif
 Velikost:  28.48 kB
 Staženo:  58 krát


schema.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.gif
 Velikost:  10.08 kB
 Staženo:  73 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
halen



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2010, 12:59    Předmět: Citovat

Tak jsem nakonec zvolil variantu a gyrátorem - syntetický induktor. Dle simulace dosahuje skvělých výsledků. Prostě bez indukčnosti to nejde. Inspiroval jsem se jedním schématem co je uveden výše a na stránkách p. Belzy.

Korekce fungují tak jak mají.



Schema_5_band_EQ.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schema_5_band_EQ.gif
 Velikost:  22.29 kB
 Staženo:  101 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19555
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt březen 18 2010, 13:27    Předmět: Citovat

halen napsal(a):
...nové schéma a výsledky jsou pořád divné...

A není to tím, že máš na regulaci basů použitý logaritmický potenciometr (Key=A)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
halen



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne březen 21 2010, 20:25    Předmět: Citovat

Hmm to bude asi tím. Nemám bohužel možnost zařadit logaritmický potenciometr, tak jsem použil lineární.... To moje schéma je už brané s lineárními potenciometry, takže proto funguje dle simulace lépe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19555
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 21 2010, 22:17    Předmět: Citovat

Přece v simulaci máš potenciometr basů logaritmický a potenciometr výšek lineární, takže to musí jít (KEY A nebo KEY B).
V korektoru má smysl použít oba lineární.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund