Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronkove Radio na kazdodenne pocuvanie

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
foxtrot



Založen: Jan 14, 2007
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 0:19    Předmět: Elektronkove Radio na kazdodenne pocuvanie Citovat

Dobry vecer Smile
Mama na Vas jednu prosbu, mozno budem vyzerat ako nejaky blazon, ale aj tak : Ktore elektronkove radio z 50-70rokov odporucate na kazdodenne pouzivanie (resp. Nie kazdodenne,ale castejsie dajme tomu 4-5krat do tyzdna). Zaklad je nech nie je drahy(pravdepodobne daco z produkcie Tesly Wink ) nech su zohnatelne elektronky a v prijatelnej cene, nech aj nieco vydrzi Smile
Dakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 0:54    Předmět: Citovat

V podstatě každé, které je v provozuschopném stavu. Laughing A máš jich dost na výběr. Laughing Jenom už jej nekoupíš v supermarketu ani u Větví. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 8:15    Předmět: Citovat

No ak si zo slovenska (podla jazyka prispevku si)
tak na slovensku sa uz bohuzial nevysiela AModulacia Sad TEda pokial nechces pocuvat iba ČR1 na DVlnach alebo Madarov na strednych da sa....

Inak ten tvoj prijmacik musi mat zabudovany aj tuner na FM a ten je zvacsa naladeny do "vychodej normy" 66-73MHz a musis si ho vediet preladit na dnesne pasmo alebo kupit konvektor. Teda nieje to az tak ruzove dnes:(
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 8:28    Předmět: Citovat

Jinak můžeš počítat s tím , že tyto přístroje po výměně kondů pojedou i bez výměny lamp desítky let . Není to soudobá provenience . Zde jsou problémy "jen" s přepínači rozsahů a s poťáky . Pokud by jsi měl stroj se síťovým spínačem na poťáku uprav jinak nebo strkej do zásuvky .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 9:18    Předmět: Citovat

Ja mam casto zapnuty Grundig Type 97, ma to DV,SV,KV a VKV do 104MHz. Pre AM CRo1 mam drotovu antenu cca 2m "izbovku", FM lokalne stanice ide na vnutornu. Osadenie je este dostupnymi elkami.
Tiez doporucujem kombinovany AM/FM, je ich hodne, vyber je otazka vkusu a prostriedkov. Obzri si Aukro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9675
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 13:31    Předmět: Citovat

Tesla Populár (nemá VKV ale dva rozsahy KV vč. amatérského pásma 3.5 MHz) Echo, Teslaton (existovala vývozní verze FM 88-100 MHz)
viz také:
http://www.oldradio.cz/radtes.htm
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/wdocu/0000019
http://tesla.webpark.cz/indextesla.html
no a dnešní imitace...příkladem Hyundai



hyundai.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  hyundai.jpg
 Velikost:  23.86 kB
 Staženo:  97 krát


_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 17:42    Předmět: Citovat

Sežeň si něco z řady Bohéma (dále Nora, Verdi, Pastorále, Bolero a snad ještě něco), jsou to poslední lampová rádia z Tesly a kromě magioka používají moderní elektronky, které se ještě dnes dají sehnat zadarmo. Koncová EL84 se pořád vyrábí. Na poslouchání VKV si vyrob jednoduchý konvertor s krystalem nebo přijímej přes zrcadlové kmitočty. S těmato rádii se sice v Bratislavě nijak nepárali, takže je to blbě sladěné a konstrukčně zastaralé, ale nějak to hraje.
U ostatních rádií neseženeš koncovou lampu (ECL82, 86, 6L31 apod.).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
foxtrot



Založen: Jan 14, 2007
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 18:42    Předmět: Citovat

dakujem za vse rady, no myslel som nieco asi z tych vyvoznych verzii uz s FM, nieco zohnatelne (ziadny unikat, nieco co sa vala vsade Wink )
Ktore radia mali FM napr. z produkcie tesly ? na tie bohemie sa mrknem, okrem toho ?
Najradsej by som to mal bez konvertora äale ked bude treba daco zbastlim/e)
Hovorite ze E84 sa da zohnat ok, mozno nejake sa mi este valaju doma...
Edit1: To echo sa mi fakt paci Wink Kde sa da lacno zohnat ? Smile
edit2 : mrkol som si aj bohemiu, nora, verdi. Moc sa mi nepácia, radsej nieco z tej klasickej konstrukcie Smile
Inak rad by som sa spytal : Kolko je taka priemerna zivotnost elektronok (vseobecne priemer, pouzivane v audiotechnike. (kazda ma urcite inu,ale taky priemer)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 20:35    Předmět: Citovat

Prakticky jakákoli Tesla, kde najdeš v osazení elku ECC85 má VKV. Problém je že vstupní jednotky jsou laděné do pásma OIRT, které mělo šířku jen 7MHz, takže ani po přeladění (což se neobejde bez úpravy vstupní jednotky) se tam pásmo CCIR nevejde celé. Myslím že vstupní jednotky laděné otočným kondenzátorem by se daly přestavět na pásmo CCIR, ale variometry (ladění změnou indukčnosti hliníkovým jadérkem na lanku v cívce) potřebnou přeladitelnost nemají (prakticky vyzkoušeno). Tahle práce vyžaduje minimálně GDO, digitální čítač (abys mohl změřit zda a kde kmitá oscilátor) a nekonečnou trpělivost.

Pokud je na konci sdružená elektronka ECL82, ta je pořád snadno dostupná, bída začíná být o ECL86. A 6L31 se v přijímačích pro FM již na koncových stupních nepoužívala.

Taky jsem řešil podobný problém, ale chtěl jsem úplný extrém-elektronkové rádio s VKV (stačilo mi pouze VKV), které budu moci poslouchat doma, ale třeba také venku (tedy i na baterie!). A protože jsem sehnal potřebné bateriové elektronky, v GESu heptalové patice, ladicí kondenzátor, cívkové soupravy na mezifrekvence a poměrový detektor (ze starých TV ze skládky) a mohl si v práci půjčit spektrák (bez něj bych se do toho nepouštěl) jsem se rozhodl pro vlastní konstrukci takového přístroje. Dost mě na tom vyškolila vstupní jednotka, kdy mi oscilátor osazený elektronkou DC90 kvůli její malé strmosti vysazoval v půlce pásma (a mě omývali), mezifrekvence, kde jsem cívkové soupravy musel upravovat (vzhledem ke vzdálenosti původních cívek byla šířka pásma MF malá a přijímač nepříjemně zkresloval), vše jsem navíc musel úplně odstínit a uzavřít ze strany spojů do plechových krabiček, jinak čtyřstupňový (!!!) MF zesilovač stále kmital. A nakonec i koncový stupeň, kde jsem řešil dilema mezi malým odběrem z baterií a dostatečným výstupním výkonem, alespoň při připojení na síť 230V. Protože koncová elektronka DL96 dávala nějakých 0,15W, vyřešil jsem to nakonec elektronkou EL95, která pracuje jen při zapojení do sítě, zatímco při provozu na baterie se musím spokojit s výkonem DL96. Přepínání je řešeno automaticky čtyřpólovým relé. Anodovou baterii jsem složil z 10 9V akumulátorků, takže se dá dobíjet. Na žhavení elektronek mám 3 paralelně spojené velké monočlánky.

Většinou ale tohle rádio ale poslouchám jen doma. Má to výhodu, protože celá signálová část až po NF předzesilovač při použití bateriových elektronek "svačí" nějaký 1W, více ne. A s EL95 na konci se i se ztrátami v síťovém trafu, zdroji a stabilizátoru žhavení bateriových elektronek (kde je použita žárovka která zároveň osvětluje stupnici) vejdu do cca 15VA síťového příkonu.

Teď mi tady právě vyhrává rádio FM Plus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxtrot



Založen: Jan 14, 2007
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 21:27    Předmět: Citovat

vau pekne, zaujimave. Ja by som na to nemal nervy sa do toho pustat Smile
Inak ja som skor za nejaku originalne produkciu v originalnom vyhotovení Smile
takze asi nieco co bolo urcene na vyvoz Very Happy ale kde take daco zohnat, resp. na co sa pytat, moc sa v tychto starych radiach neorientujem Smile , aj ked preladenie tiez prichadza do uvahy, ale nerad by som to robil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: po březen 01 2010, 22:43    Předmět: Citovat

U Tesly se tomu přeladění asi nevyhneš, těžko asi seženeš exportní typ pro CCIR normu. I když Tesla takové přístroje vyráběla. V 80.letech jsem si nahrával písničky z rádia Tesla Kvintet, které bylo skutečně dvounormové, přepínalo se to tlačítkem OIRT/CCIR. Takže jsem mohl vesele nahrávat z Antenne Bayern Laughing . Ale Kvintet už byl samozřejmě tranzistorový a na konci měl MBA810.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vakuum



Založen: May 28, 2006
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 11:02    Předmět: Citovat

Kup si neco zapadniho, ti meli ccir normu - ja mam taky grundig, tak rok 1958, posloucham furt Smile, byva to na aukru a moc to nestoji - ja jsem dal 100,= Kc.
Jinak neni problem s lampama dosahnout i na hifi, ale to je jina cenova skupina Sad(
http://hhscott.com/receiver.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund