Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

přepínač audio signálu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pradzrjenik



Založen: Nov 08, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2009, 19:07    Předmět: přepínač audio signálu Citovat

potřeboval bych bezkontaktně přepínat dva audio signály pomocí optočlenů či tranzistorů nevíte někdo kde bych našel nějaké jednoduché schema dík Honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2009, 19:21    Předmět: Citovat

A takovy 4053 by nesel pouzit ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19557
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 08 2009, 19:34    Předmět: Citovat

Jestli optočleny, tak vactroly, ty nezkreslují. Při dobře volených okolních součástkách lze dosáhnout velmi dobrého oddělovacího útlumu. A ještě se vyrábí u nás:

http://www.tesla-blatna.cz/_soubory/optocoupler-optron.pdf

Je tam i zjednodušené zapojení bezlupancového přepínače vstupů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pradzrjenik



Založen: Nov 08, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po listopad 09 2009, 7:14    Předmět: přepínač audiosignálu Citovat

děkuji moc za odpověd vyzkouším to je to logický a jednoduchý ještě jednou dík s pozdravem Honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 764

PříspěvekZaslal: po listopad 09 2009, 16:09    Předmět: Citovat

Sežeň si schema kazetového magnetofonu Tesla SM 261. Tam se používají k přepínání a spínání signálů běžné NPN tranzistory. Kdysi jsem to použil v NF milivotmetru a funguje to perfektně.
Jindra
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tonik25



Založen: Jul 17, 2008
Příspěvky: 37
Bydliště: Semily

PříspěvekZaslal: po listopad 09 2009, 19:37    Předmět: Citovat

Možná to bude vypadat blbě, ale mam představuj že přepínání dvou kanálů by mělo fungovat takhle, je to tak nebo jsem uplně na omylu?


přepínání kanálů.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  přepínání kanálů.png
 Velikost:  29.42 kB
 Staženo:  261 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19557
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 09 2009, 22:00    Předmět: Citovat

Chyba, Toniku, tohle zrovna účel nesplní. To, cos tu nakreslil, jsou dva kompresory dynamiky, kde ten, na který nepřivedeš napájecí napětí, bude reagovat jen na extra silné špičky, které rozsvítí LEDku přímo z usměrňovače přes přechod báze-emitor, a ty špičky poněkud zeslabí, tedy se bude chovat víceméně jako špatný limitor.
Ten druhý, který bude mít napětí pro emitorový sledovač krmící LEDku, bude komprimovat signál, tedy ho zeslabí víc. Ale nepotlačí ho úplně.
Zesílení OZ je při zhasnuté LED jen 2,2, t.j. 6,8dB, při plně rozsvícené bude (podle hodnoty fotorezistoru) v nejlepším případě 0,05, tedy -26dB. To máme celkem mezi připojeným a odpojeným vstupem rozdíl úrovní jen sotva 33dB, ovšem, nebude-li na tom vstupu signál, aby ho to o těch 33dB zeslabilo, LEDka zhasne a zesílení vzroste. I se šumem.

Ale přepínač audiosignálu potřebuje utlumit nežádoucí signál alespoň o 65-70dB. A nereagovat na jeho úroveň.

Tohle schéma tu funkci plní: použiješ-li třeba vactroly 3WK 163 40 (ty jsou, řekl bych, nejvhodnější, což ale neznamená, že by se nedaly použít jiné), s danými součástkami bude útlum připojeného vstupu (s rozsvícenou LEDkou Id asi 14-15mA) menší, než 1dB, zato potlačení vypnutého vstupu bude do 10s od zhasnutí LEDky lepší, než 85dB, vlastně už dřív, než za 1ms bude zeslabený o nejméně 27dB (tedy o tolik, co zvládá to tvoje zapojení jako nejlepší hodnotu), za 1s už bude na -65dB.
Teplotní závislost není nijak výrazná, do 1% na °C, což v této aplikaci nemá praktický význam.
Můžeš proudy LEDkami plynule měnit a udělat z toho prolínač signálu, můžeš někde za následujícím stupněm vyhodnocovat úroveň signálu, na základě toho omezovat napájecí napětí LEDek a tím i omezit špičky či komprimovat dynamický rozsah signálu, můžeš s tím prostě kouzlit.



prepinac_vstupu.png
 Komentář:
3WK163 40: sepnutí do 1ms, utlumení na -27dB do 1ms, na -65dB do 1s a na -85dB do 10s.

Stáhnout
 Soubor:  prepinac_vstupu.png
 Velikost:  1.41 kB
 Staženo:  160 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tonik25



Založen: Jul 17, 2008
Příspěvky: 37
Bydliště: Semily

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2009, 14:01    Předmět: Citovat

Aneb co se nanaučim ve škole, to mi řekne Hill. Mnohokrát díky, až budeš v Semilech, máš u mne kafe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pradzrjenik



Založen: Nov 08, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2009, 15:36    Předmět: Citovat

kdo umí ten umí děkuji za odpovědi a skromná otázka nefungovalo by to třeba takhle?musel bych to pobastlit abych to zjistil ale dle mého by to chodit mohlo ne?ještě jednou dík všem s pozdravem Honza


přepínač vstupů.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  přepínač vstupů.jpg
 Velikost:  172.41 kB
 Staženo:  247 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19557
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 10 2009, 19:44    Předmět: Citovat

Při výběru vhodných tranzistorů a signálů relativně malých amplitud tohle fungovat bude.
A pak už si jen pohrát s okolními součástkami, aby to fungovalo co nejlíp.

>>Tonik25: to neřeš, už jsem ti přece říkal, že ve škole jsem měl pár moc dobrých profesorů a učitelů, ale tehdy jsem to nějak nedocenil. A jak jsem později listoval v sešitech a knihách, když jsem ty znalosti doopravdy potřeboval.
Ale ty dva kompresory, cos sem dal, vypadají dobře, jen jim ještě trochu upravit obvod integrátoru za usměrňovačem a správně nastavit citlivost, aby reagovaly až na posledních asi 5 dB před přebuzením, a byl by z nich skvělý softclipping pro PA zesilovač nebo před vstup do A/D převodníku.
Nebo naopak ho nechat reagovat už od -20dB a použít jako kompresor pro modulaci u CB, i když pro tyto účely by vyhověl kompresor i s větším zkreslením.
Myšlenka je to dobrá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pradzrjenik



Založen: Nov 08, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st listopad 11 2009, 13:59    Předmět: Citovat

ty vactroly jsou asi parádový ale při ceně 160 za kus to zkusim zatim pobastlit z těch tranzstorů děkuju všem za spolupráci pomohly jste mě s pozdevem Honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
markuc



Založen: Jun 03, 2012
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2012, 18:39    Předmět: Citovat

Promiňte mi, že jitřím tak staré téma, ale zrovna řeším přepínání audiosignálu do dvou různých aktivních monitorů, mělo by to být pro symetrickej audiosignál. Nejsem žádnej elektronik, (mám sice průmku, ale to už je dávno, živím se jako zvukař), ale tohle mě zaujalo. Projel jsem už po netu kdeco, řeší se to i pasivně, ale tohle je fakt elegantní. Můžete si někdo udělat chvilku a nastínit mi, jak by podobný zapojení s těma vactrolama mohlo vypadat ? Ty útlumy i otvírání by měly být co nejrychlejší, sekunda je už moc ... ideální by bylo dejme tomu do 100 ms dosáhnout aspoň -30 dB. Děkuju všem Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2012, 19:54    Předmět: Citovat

No a to Hillovo zapojení ti nevyhovuje? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
markuc



Založen: Jun 03, 2012
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2012, 22:10    Předmět: Citovat

Určitě jo, jen ty časy ... pokud jsem to správně pochopil, liší se ty jednotlivý typy vactrolů mimo spousty jinejch věcí, kterým zas tak moc nerozumím, i těma časama, možná by mi stačilo jen pomoct vybrat z toho jejich sortimentu to nejrychlejší řešení. Na mě je těch parametrů fakt nějak moc ... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2012, 23:28    Předmět: Citovat

Pokud je uvedeno např.: 3WK163 40: sepnutí do 1ms, utlumení na -27dB do 1ms,
pak tvůj požadavek -30dB do 100ms bude jistě splněn. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund