Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

rotační enkodér

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
chroustek



Založen: Sep 26, 2007
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 13:23    Předmět: rotační enkodér Citovat

Ahoj lidi mam tady z nejake stare tiskarny takovy napohled sikovny enkoder s velmi jemnym delenim, ale nevim jak to zapojit abych tomu neublizil, nikdy jsem to podobne resene nevidel. Pomuzete ? Děkuji za napady.


P1010011_cr.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1010011_cr.jpg
 Velikost:  147.28 kB
 Staženo:  132 krát


P1010013_cr.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1010013_cr.jpg
 Velikost:  112.11 kB
 Staženo:  146 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 15:08    Předmět: Citovat

V následujícím textu se budu odkazovat na obrázek P1010013_cr.jpg
Ty dva zapájené vývody úplně vpravo jsou vysílací dioda, dioda testerem si zjisti, kde je anoda a kde katoda. Jeden vývod vede samostatně na pin konektoru, druhý vývod je společný s napájením přijímacího prvku, to jsou ty čtyři zapájené pacičky uprostřed a vede i na ten SMD kondenzátor (je to doufám kondenzátor). Druhý napájecí vývod přijímače vede na druhý vývod kondenzátoru a na konektor. Z fotky to vypadá tak, že napájecí vývody přijímače jsou ty horní dva piny. Který je plus a který mínus napoví orientace té vysílací diody. Dolní dva piny přijímače přivedené přímo na piny konektoru (druhý a třetí odspodu) jsou výstupy přijímače. Na výstupech přijímače bude při pohybu zacloňovacích proužků nejspíš něco mezi trojúhelníkem a sinusovkou a výstupy jsou fázově posunuté o 90°, stejně jako u jiných inkrementálních enkodérů. Napájecí napětí bude možná 3.3V, možná 5V, nevím. Enkodér co tu mám běhá už na 3.3V. Proud vysílací diodou vyzkoušet, aby to dobře fungovalo, řádově kolem 10 mA.
Když ti to náhodou shoří, tak já za nic nemůžu Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chroustek



Založen: Sep 26, 2007
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 19:30    Předmět: Citovat

Ahoj, diky za voditko jak to rozlustit. Zitra to zkusim promerit zevrubneji. Tu "diodu" jsem prave uz zkousel merit dioda testerm, ale na obe polarity mi to psalo open a takze jsem ani ubytek nenameril. Pak jsem zacal pochybovat jestli je to vubec dioda a meril jsem jestli z toho nahodou neleze nejaky napeti a ono lezlo a kdyz jsem na to svitil lampickou tak lezlo vic Wink. Napriklad by me taky zajimal vubec princip toho mereni, proc ten prijimac ma ty diiagonalni sterbiny ? To smdcko je kond C106. neprozretelne jsem ho odpajel a zapomel jak tam bylo. Nacez jsem ho nekam smetl ze stolu a uz ho nemam :-/ ...... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 19:34    Předmět: Citovat

Taky jsem si teď koupil "výbornej" multimetr, co neumí změřit ledku - měří úbytek jen do cca voltu a pak napíše open loop.... Ještě, že to nebylo za moje peníze...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 19:58    Předmět: Citovat

Kondík byl 10uF tantal, takže se z něj dalo poznat, kde je + a kde -, tam co měl proužek je +. Ta LEDka je IR, takže má úbytek zhruba 1V. Pokud multimetr neumí měřit LED, tak vzít 1k odpor do série s mA-metrem a 5V zdrojem a zkusit ve kterém směru LEDka vede (potečou tam cca 4mA).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 20:37    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Pokud multimetr neumí měřit LED, tak vzít 1k odpor do série s mA-metrem a 5V zdrojem a zkusit ve kterém směru LEDka vede (potečou tam cca 4mA).



Já si na týto účely vyrobil dvoutranzistorový zdroj proudu, jehož schéma jsem okopíroval z nějakýho českýho digitálního PUčka a tak můžu měřit ůbytky až do 10V, protože to napájím externě. Taky se to hodí na LEDKy, když tomu přidám na 15mA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
chroustek



Založen: Sep 26, 2007
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2009, 21:20    Předmět: Citovat

mno meril jsem to pomoci agilenta 34 411A, ktery by mel hadam umet zmerit diodu, ale je fakt ze jsem byl vcera na pivu s kamosema takze mohla vzniknout chyba a kdovi, co jsem meril .....,
2Artaban: Mohl bys poslat schema toho zdroje proudu ? -
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chroustek



Založen: Sep 26, 2007
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: pá červen 05 2009, 10:23    Předmět: Citovat

tak jsem meril, je to dioda a teklo skrz ni pri 5V a 1k predradnem odporu 3,6mA. na zaklade mereni jsem identifikoval + a GND diody. Ted jeste nejak poresit ten prijimac..... Wink


ledka_overni_fce.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ledka_overni_fce.jpg
 Velikost:  197.3 kB
 Staženo:  105 krát


P1010015_rozlozeni-vyvodu (2).JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1010015_rozlozeni-vyvodu (2).JPG
 Velikost:  58.88 kB
 Staženo:  133 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá červen 05 2009, 11:34    Předmět: Citovat

Takže to vypadá, že to mohlo být takhle:
1 - + napájení vysílače
2 - + napájení přijímače
3, 4 - výstupy
5 - GND
Ale z té předchozí fotky to vypadá, jako že ten kondík měl plus dole.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: pá červen 05 2009, 11:46    Předmět: Citovat

chroustek napsal(a):
Pak jsem zacal pochybovat jestli je to vubec dioda a meril jsem jestli z toho nahodou neleze nejaky napeti a ono lezlo a kdyz jsem na to svitil lampickou tak lezlo vic Wink.
Ona svítivá dioda funguje i jako fotodioda, ale má dost mizerný parametry (není na to dělaná). Přesto nějaké napětí naměříš.
chroustek napsal(a):
Napriklad by me taky zajimal vubec princip toho mereni.
Na jedné straně svítíš LEDkou, na druhé straně to snímáš. Poznáš tak přítomnost nějakého předmětu uvnitř. V praxi se to zacloňuje zoubkama nějakého ozubeného kolečka. Počítáním impulsů z detektoru vlastně počítáš prošlé zoubky, takže můžeš zjistit rychlost nebo polohu něčeho. Ty snímače jsou dva, takže podle toho, který sepne/rozepne dřív, poznáš směr otáčení.
chroustek napsal(a):
Proc ten prijimac ma ty diiagonalni sterbiny ?
Těma asi právě leze světlo do toho snímače. Vstup je úzký (štěrbiny), aby to nechytalo světlo z okolí.
chroustek napsal(a):
To smdcko je kond C106. neprozretelne jsem ho odpajel a zapomel jak tam bylo. Nacez jsem ho nekam smetl ze stolu a uz ho nemam :-/ ...... Very Happy
Hmm, je vidět, že tomu vážně nechceš ublížit. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červen 05 2009, 12:34    Předmět: Citovat

chroustek napsal(a):
mno meril jsem to pomoci agilenta 34 411A, ktery by mel hadam umet zmerit diodu, ale je fakt ze jsem byl vcera na pivu s kamosema takze mohla vzniknout chyba a kdovi, co jsem meril .....,
2Artaban: Mohl bys poslat schema toho zdroje proudu ? -





Tam máš i způsob, jak spočítat ten emitorový odpor, který určuje velikost omezovaného proudu. Ten bázový odpor dávám 10K a spojíš ho s + napájení. V určitých případech to lze použít i na testování Zenerových diod. (vhodné dimenzování tranzistoru)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
durmitor



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 199
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so červen 06 2009, 8:43    Předmět: Citovat

Kdyby sis chtěl vyzkoušet ještě jinej typ enkodéru doporučuju magnetický enkodéry od AustriaMicrosystems. Dělá se s nima jednoduše...
_________________
Podpis na houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so červen 06 2009, 10:37    Předmět: Citovat

Durmitore, měl bys zauvažovat o jiným podpisu. Jednak to máš blbě, jednak je to komerce....
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
durmitor



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 199
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so červen 06 2009, 11:22    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Durmitore, měl bys zauvažovat o jiným podpisu. Jednak to máš blbě, jednak je to komerce....


No blbě to maj udělaný na tomhle fóru, vyplnil jsem jen standardní formulář, ale budiž, kdyby se chtělo dalším rejpat, podpis je změněn.

_________________
Podpis na houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so červen 06 2009, 11:33    Předmět: Citovat

Ten "přivýdělek" si dej do odkazu WWW, tam to není tak na očích a víceméně to neodporuje pravidlům. A podpis je lepší editovat přes "profil" tady na stránce, necpou se tam ty nefunkční html tagy.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund