Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spínání mikropájky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 23:00    Předmět: Citovat

Nejdřív zkus kondík mezi + a - termočlánku, můžeš zkusit i kombinaci s větším (cca 1uF), jestli to nepomůže, tak něco kolem OZ, pak snad jen zkoušet "náhodně"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: po březen 31 2008, 18:51    Předmět: Citovat

S něčím jsem pohnul a pak to přestalo (prostě nepájivé pole Sad).

Já nevím, s tou teplotou je to divné. Zkratoval jsem vstup OZ, takže rozdíl napětí byl 0V a nastavil offset tak, aby displej ukazoval 0°C. Po odstranění drátové propojky jsem připojil termočlánek a pořád bylo na displeji 0°C. To je divné, protože logicky by se měla ukázat okolní teplota (nebo se mýlím a železo hrotu má i při okolní teplotě 24°C teplotu 0°C ?). Podle datasheetu by to tak být mělo. Chytl jsem tedy hrot a jeho úchyt do dlaně a teplota začala pomalu stoupat až na 8°C. Podle mě by měl termočlánek vracet po vychladnutí teplotu okolí, tzn. nějakých 0,9mV, ale vrací 0V.

Provedl jsem znovu měření. Připevnil jsem k hrotu teplotní senzor, který by měl měřit teplotu správně. Připnul jsem jej kolíčkem, takže se dotýkal hrotu těsně. Nastavil teplotu na 80°C, zapnul a monitoroval obě teploty. Když se teplota stabilizovala kolem nastavené teploty, vypnul jsem ohřívání. Teplota klesala dolů. Výsledek můžete vidět v grafu.

První obrázek:
* termočlánek vrací teplotu od 0°C
* zahřívání se přepísklo (dlouho zapnuté) a přeletělo nastavených 80°C
* teplota stabilizovaná kolem nastavených 80°C

Druhý obrázek:
* zdá se, že bez hrotu se železo zahřeje skoro na teplotu, kterou vrací termočlánek

Třetí obrázek:
* teploty na hrotu, při teplotě 80°C vracené termočlánkem
* je vidět velký pokles teplot, a blíž topnému tělísku se teplota blíží teplotě, kterou vrací termočlánek, tak si myslím, že to mám konečně správně nastaveno, uvnitř bude těch 80°C co vrací termočlánek



teplota_na_spicce.gif
 Komentář:
Průběh teploty s hrotem.

Stáhnout
 Soubor:  teplota_na_spicce.gif
 Velikost:  8.27 kB
 Staženo:  80 krát


teplota_bezHrotu.gif
 Komentář:
Průběh teploty bez hrotu.

Stáhnout
 Soubor:  teplota_bezHrotu.gif
 Velikost:  7.99 kB
 Staženo:  81 krát


teplota_zeleza.gif
 Komentář:
Různé teploty na hrotu a železe při 80°C vracených termočlánku.

Stáhnout
 Soubor:  teplota_zeleza.gif
 Velikost:  6.83 kB
 Staženo:  67 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
freediver



Založen: Oct 01, 2008
Příspěvky: 101

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2008, 12:08    Předmět: Citovat

Ma prosim niekto z vas nejake osvedcene zapojenie pre zobrazovanie teploty mikropajky (klasicka rucka 24V/48W s termoclankom) digitalnym LCD panelovym voltmerom - nejaky jednoduchy prevodnik. Dakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zmatkar



Založen: Apr 11, 2006
Příspěvky: 4
Bydliště: Plzen

PříspěvekZaslal: út listopad 11 2008, 14:45    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):
S něčím jsem pohnul a pak to přestalo (prostě nepájivé pole Sad).

Já nevím, s tou teplotou je to divné. Zkratoval jsem vstup OZ, takže rozdíl napětí byl 0V a nastavil offset tak, aby displej ukazoval 0°C. Po odstranění drátové propojky jsem připojil termočlánek a pořád bylo na displeji 0°C. To je divné, protože logicky by se měla ukázat okolní teplota (nebo se mýlím a železo hrotu má i při okolní teplotě 24°C teplotu 0°C ?). Podle datasheetu by to tak být mělo. Chytl jsem tedy hrot a jeho úchyt do dlaně a teplota začala pomalu stoupat až na 8°C. Podle mě by měl termočlánek vracet po vychladnutí teplotu okolí, tzn. nějakých 0,9mV, ale vrací 0V.


Posuv o cca 20°C je logický, termočlánek není absolutní, ale relativní čidlo, které měří rozdíl teplot mezi studeným a teplým koncem. Proto pokud bude okolní teplota 20°C, tak údaj z čidla bude o tuto hodnotu menší. Tj. pokud nebude ohřátý hrot, čidlo nedá žádné napětí. Správně by se měla teplota studeného konce kompenzovat, otázkou je jak moc je to nutné u této aplikace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
zmatkar



Založen: Apr 11, 2006
Příspěvky: 4
Bydliště: Plzen

PříspěvekZaslal: st listopad 19 2008, 17:30    Předmět: Citovat

freediver napsal(a):
Ma prosim niekto z vas nejake osvedcene zapojenie pre zobrazovanie teploty mikropajky (klasicka rucka 24V/48W s termoclankom) digitalnym LCD panelovym voltmerom - nejaky jednoduchy prevodnik. Dakujem.


Ja jsem tedka nedavno dokoncil ridici cast pro takovouto mikropajku, ridi to ATmega8 a celkove to neni moc slozity - 1xOZ a ta mega + par soucastek okolo. Zatim to tedy jeste nemam nikde publikovane, ale funkcni to je. Jeste je totiz treba trochu poladit regulaci a upravit PCB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2008, 21:53    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Spokojeny zatim jsem, chodi to dobre, hrot tam mam zatim puvodni, ale porad se nemuzu dokopat ke koupi dalsich hrotu. Nevim jak to bude za par let se sehnanim...to nevi asi nikdo(muzes si nasyslit zasoby).

No spokojeni vyprchalo po temer roce...pajim pajim, vypnu. Za hodku jdu pokracovat a co to? Ledka na mikropajecce nesvitila, nenahrival se hrot, teplota nestoupala. Tak jsem vytah pero a promeruju kontakty...no na telisku bylo asi 8kOhm, tim bych toho moc nezapajel-telisko je prepaleny. Tak jsem telisko podrobil operaci a co nevidim puvodne to byl svar na konci spiraly...no svar se nam nejak rozpojil. Takze to vyresila koupe nove rucky...vysla levneji nez samotne telisko. Takze bacha nato, s pajeckou jsem pajel tak prumerne(spise lehce nadprumerne), nekdy chvilku, nekdy nekolik hodin. Doporucuju koupit nahradni telisko(celou rucku), dokud ji jeste prodavaji.



telisko.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  telisko.jpg
 Velikost:  10.08 kB
 Staženo:  68 krát


_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Fox_VK



Založen: Feb 10, 2008
Příspěvky: 48
Bydliště: Vsetín

PříspěvekZaslal: út březen 10 2009, 19:42    Předmět: Citovat

Co si myslíte o tadytomto ?
Tady by se k napájení čistě teoreticky dala použít nabíječka autobareijí. radši s odporem a nebo případěn autobaterka samotná.

_________________
Jsem amatér - tak opatrně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út březen 10 2009, 20:15    Předmět: Citovat

A co k tomu chces slyset? Pouzitelny to bude, ale maly vykon pera...pri prohrivani vetsich kovovych casti u toho asi usnes Smile
_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Fox_VK



Založen: Feb 10, 2008
Příspěvky: 48
Bydliště: Vsetín

PříspěvekZaslal: st březen 11 2009, 10:44    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
A co k tomu chces slyset?

No nejlépe zkušenosti ostatních - něco typu schořelo po po půl roce, nebo používám tři roky a je to žůžo nebo že to nemá termočlánek ale měří to teplotu jiným způsobem a podobně
stepa napsal(a):
Pouzitelny to bude, ale maly vykon pera...pri prohrivani vetsich kovovych casti u toho asi usnes Smile
Co je větší kovová součást ? Na velké věci mám trafopájku případně plynovku. jde mi hlavně o SMDčka a pájení magnetickým polem zničitelných součástek.
_________________
Jsem amatér - tak opatrně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Fox_VK



Založen: Feb 10, 2008
Příspěvky: 48
Bydliště: Vsetín

PříspěvekZaslal: st březen 11 2009, 19:33    Předmět: Citovat

Netušíte jak je to s linearitou těch termočlánků ?
_________________
Jsem amatér - tak opatrně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Fox_VK



Založen: Feb 10, 2008
Příspěvky: 48
Bydliště: Vsetín

PříspěvekZaslal: út březen 24 2009, 17:30    Předmět: Citovat

No to by mně vážně zajímalo jak ta moje ručka měři teplotu konektor je
tam din5 ovšem jenom se třema kolíkama dva jsou topná spirála(1,3) ovšem jestli je tam termočlánek tak je dobře schovaný protože ať měřím jak měřím mezi ničím se mi žádné napětí naměřit nedaří. Sad



Je v měření termočlánku nějaký fígl ? Co jsem prohrabával internet tak by se teplota měla dát měřit čistě jenom milivitmetrem.

Eště je tu možnost vyzkošet řízení na základě změny odporu topné spirály. Proud měřit buď přes bočník+zesilovač nebo možná rogovského cívkou. Problém je jak ty dvě napětí vydělit - nejlépe analogově a co nejednodušej.
Napdámně zkusit nahradit odpory v neinvertujícím zapojení zesilovače s OZ. "něčím" co lineráně mnění odpor v závislosti na napětí - možná optočlen s fotdiodou, který je ovšem zas drahý. NA neivertující vstup přivést pevně dané napětí a změna zesílení by se rovnala změně odporu.


_________________
Jsem amatér - tak opatrně...


Naposledy upravil Fox_VK dne út březen 24 2009, 17:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út březen 24 2009, 17:40    Předmět: Citovat

A nebude to reseny jako v ERS50? Tam se meri teplota hrotu v dobe, kdy je vypnute topeni.
_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út březen 24 2009, 17:44    Předmět: Citovat

Fox_VK napsal(a):
Je v měření termočlánku nějaký fígl ? Co jsem prohrabával internet tak by se teplota měla dát měřit čistě jenom milivitmetrem.

Dá se tak měřit, ale pokud to měříš při pokojové teplotě tak je tam nula, protože oba konce mají stejnou teplotu. Pokud hrot zahříváš, tak třeba termočlánek K dává přibližně 41uV na °C rozdílu teplý-studený konec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fox_VK



Založen: Feb 10, 2008
Příspěvky: 48
Bydliště: Vsetín

PříspěvekZaslal: út březen 24 2009, 17:54    Předmět: Citovat

Jaj vy ste rychlící.
Měřil jsem to za tepla (hrot už tavil cín) při zapnutém topení se mi tak mi maximálně ve měřicích šnurách indukoval bordel z napájecích kabelů. ve vypnutém stavu se zahřátou páječkou jsem nenaměřil žádné napětí.

_________________
Jsem amatér - tak opatrně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4509
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út březen 24 2009, 19:39    Předmět: Citovat

TAk potom to nemera ale odhaduje Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund