Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Špinavý brokát

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jardx



Založen: Sep 02, 2008
Příspěvky: 195
Bydliště: Kolínsko

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 16:31    Předmět: Špinavý brokát Citovat

Zdravím,látka je něčím politá.Poradí někdo jak jí vyčístím a jestli to vůbec půjde.Už jsem jednu podobnou kdysi zničil horkou vodou Cry Embarassed
děkuji za rady



Snímek 138.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Snímek 138.jpg
 Velikost:  25.12 kB
 Staženo:  203 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bulboa



Založen: Jul 16, 2008
Příspěvky: 281

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 18:32    Předmět: Citovat

Zkus se zeptat pana Viktora Cingela, ten by to mohl vědět
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 21:07    Předmět: Citovat

Já bych to propral v savu a pak znovu obarvil na potřebný odstín.Nemám to,ale vyzkoušeno.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cafenet



Založen: Oct 14, 2004
Příspěvky: 428
Bydliště: RK

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 22:54    Předmět: Citovat

co třeba H2O2 - někde ve velkých prádelnách perou v H2O3 - na menší teplotu než z pracím práškem a výsledky to má dobrý - lépe vypraný a méně poškozený vlákna textilie
jestli by to fungovalo i v peroxidu nevím nezkoušel jsem

http://www.dongemini.cz/index.php?catID=13&page=190
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2009, 20:31    Předmět: Citovat

Zeptat se na http://miloskraus.webzdarma.cz/radia/start.php je tu vcelku dost zběratelů určitě už to tam někdo řešil. Je lepší se zeptat profíků, než to nějak zkazit.
Já měl kousek brokátu a vypral jsem to v pracím prášku v umyvadle Laughing vím že by mě někteří sběratelé asi umlátili.... ale pak to vypadalo vcelku OK.

Spíš by mě zajímalo jak to tam vzniká ty fleky? to tam někdo kydnul něco? elyty?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2009, 21:00    Předmět: Citovat

Tohle vypadá na stékající vodu z květináče, spláchne to sebou špínu, klih, prach a pak to takhle dopadne.
Těch čisticích metod je plno, pokud možno nesundavej brokát z desky a zkus s minimem vody prací prášek roztírat kartáčkem po celé ploše, pak rychle spláchnout vodou a vysušit horkým vzduchem, než se začne rozpadat ozvučnice. Látka je většinou přilepena klihem a začne se rychle uvolňovat. Kdyby ji sundal a chtěl prát v pračce, je třeba ji na okrajích zapošít na stroji, jinak se začne párat na nítě. Pravděpodobně se i smrskne a nevejde pak na ozvučnici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2009, 22:11    Předmět: Citovat

Typická rovnice, "kytičekmilovnámanželka+květináč+zalévání+zalévání =výsledekjenaOBR.
Vlastní skvrnu není problém odstranit, jde to jakýmkoliv saponátem nebo pracím práškem. Je tu ale jiný problém.
1. Když ten brokát svlékneš, bude problém jej zpátky upevnit, protože ten brokát je řídká tkanina a nemáš moc rezervu na okrajích (obroubení nepřichází v úvahu, protože není látky nazbyt), ale jde to, musíš však ještě zamokra, protože jinak se Ti smrskne. Pravděpodobně bude celoplošně přilepen klihem, takže pozor při sundávání. To přilepení zabraňuje rezonancím samotného brokátu.
2. Když jej vyčistíš bez sundání, přímo na ozvučnici, musíš pracovat velmi rychle s minimem vody, jinak se Ti rozklíží překližka té ozvučnice, navíc pravděpodobně bude celoplošně přilepen k ozvučnici klihem a ten klih bude po namočení prolézat na povrch. Potom nezbyde než na jedné straně brokát uvolnit a podstrčit pod celou plochu tenkou destičku z nějakého plastu stejných rozměrů, znovu vyčistit, na té podložce usušit tak na 80%, podložku vytáhnout a ještě trochu vlhký brokát zpátky upevnit a dosušit. Při vysoušení použít nejdřív vysavač, který umí vysávat namokro, pro urychlení vysušení.
S mokrým brokátem velmi opatrně manipulovat, je řídký, jednoduše tkaný a po namočení má na okrajích podobné vlastnosti jako mokrý toalení papír !!!! Very Happy
Na www Viktora Cingela to také řeší, ale také s problémy. Někdy rada zní, použít brokát z nějakého vraku z SD.

PS.:Toto jsou v podstatě nejhůře odstranitelné závady při renovaci starého radia, hned po klížení rozklížených skříní a nebo broušení a novém lakování.
Tyto dva způsoby mám sice vyzkoušené, ale snažím se jim z výše uvedených důvodů pokud možno stejně vyhýbat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vikisk



Založen: Feb 05, 2009
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 22:57    Předmět: Citovat

Takže, na tomto podobnom probleme som si vyskúšal toto, aj keď nie som celkom spokojný s výsledkom:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/wcatalid/0000052

- saponatovou penou vycistit co sa da, mozno to bude stacit
- ak nie, potom SAVO riedene 1:1 nastriekat z nejakeho rozprasovaca
- mokrou handrou utriet a dokladne vysusit.

Pozor ale, zrazi sa to.
Na tom Vasom by som mozno vyskusal SAVO na handricku a jemne triet, sasom to zacne blednut, tak potom riadne vysusit.

SAVO je ale agresivne, tak ako dlho to vydrzi, nemam potuchy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardx



Založen: Sep 02, 2008
Příspěvky: 195
Bydliště: Kolínsko

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 23:23    Předmět: Citovat

Děkuji všem za rady.Zkusil jsem nejdříve nějaký prášek který jsem vetřel za sucha do látky(nějaký super special odstranovač skvrn) ale to vůbec nezabralo.Pak jsem zkusil nějaký odstranovač skvrn za mokra+prací prášek.Šlo to dosti špatně,brokát jsem nechal na překližce a kartáčkem jsem se jemně pokoušel vyčistit skvrny.S výsledkem nejsem moc spokojenej asi to bylo politý nějakým sajrajtem a ne jen vodou z květináče.Jinak na fotce to vypadá o trochu hůře než ve skutečnosti.Ještě premýšlím o tom savu nebo že to obarvím a nebo..... se na to vyprdnu:)


1003 A Orchestr.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1003 A Orchestr.jpg
 Velikost:  79.17 kB
 Staženo:  193 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2551
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: čt únor 19 2009, 17:39    Předmět: Citovat

A tak to vypadá když naše drahý polovičky dávaj kytky na rádia a televize a věže....
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund