Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VCR Philips VR685 (HiFi-ST, Nicam) - problém se zvukem

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá leden 23 2009, 3:10    Předmět: VCR Philips VR685 (HiFi-ST, Nicam) - problém se zvukem Citovat

Pánové zdravím.
Ve videu je (po jiných opravách mechaniky) závada ve zvuku, je zkreslený, hlavně při větší úrovni hlasitosti TV programu (reklamy a některé filmy).
Zkreslení se projevuje hlavně v sykavkách a je výrazné při záznamu na kazetu a opětovném přehrátí. Na kazetě originálce (nebo z jiného videa) tento jev není, i když má audio prakticky ve srovnatelné hlasitosti.
Z toho soudím, že na snímací straně problém nebude.
Žeby předmagnetizace?...

Ale všiml jsem si, že sykavky jsou zkreslené i při hraní přímo na tuner, zkreslení je podstatně menší jak z nahrané kazety, ale určitě tam je.
Nevím jestli je to závada toho videa nebo prostě je to audio ze studia přemodulované a zrovna tento model se s tím nepopere?
K této myšlence mě vede dnešní všeobecná snaha přemodulovávat veškerý broadcast, zvlášť v FM rádiovém pásmu.

V tom druhém případě by mě zajímalo jak se to dá napravit, takhle se video nedá používat, je to neposlouchatelné (tedy aspoň pro mě).
Toto video jsem pořídil hlavně proto, abych mohl nahrávat (relativně) kvalitní stereo zvuk což mi u předešlého chybělo a přesně tento jediný úkol jak na potvoru nesplní Cry

Jinak obraz má velmi solidní a tuner citlivější jak moje televize, tak je mi líto ho odepsat.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 23 2009, 6:05    Předmět: Citovat

Především: s předmagnetizací to nemá co dělat, jedině v podélné stopě a ta je mono, hifi zvuk jede na pásek frekvenčně modulovaný a ještě před modulací úrovňově komprimovaný asi 1:2 (podobný systém, jako dbx nebo hi-com).
Teď to vezmu obecně, ať nemusím hledat, jak je řešené tohle video, taky už si nepamatuju všechno. Tak nahodím postup identifikace závady.
Není to náhodou tím, že máš kabelovku a musels nadávno přelaďovat programy?
Tady zasykávají přístroje, u kterých jsou oba zvuky automaticky z výroby nebo měly dodělávaný zvuk CCIR-K. Ty, u nichž se dá norma ručně přepnout v předvolbách, tento problém normálně nemají.
Prakticky všechny programy v kabelovce mají totiž teď zvuk v normě CCIR-B/G, s čímž si video dodatečně upravované na "náš" zvuk nemusí vědět rady (v některých je sloučení ZMF signálů za filtry dost pochybně tahané přes odpory...).
Než se začneš hrabat ve videu: zkus nahrát jen zvuk z vnějšího zdroje (CD přehrávač). Jestli ti to bez zasyknutí zvládne signál z LINE OUT, což by normálně mělo, máš závadu v ZMF tuneru, možná vadný jeden z keramických filtrů. Jestli ti to zvládne jen úroveň sluchátkového výstupu, pak hledej v obvodu kompresoru a expanderu dynamiky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá leden 23 2009, 13:06    Předmět: Citovat

Hille díky, já myslel že záznam do šikmé stopy mají jen videa S-VHS, a toto je klasické VHS-HQ.
Kabelovku doma nemám, jedu na klasický analogový příjem pozemního vysílání anténou.
O těch filtrech jsem uvažoval už dřív, ale je k nim tak hnusný přístup že jsem radši čekal na nakopnutí Smile
Video má všechny zvukové normy z výroby a nic tam není dodělávané. Kdyby ano, je to jasné, ty úpravy většinou nemají dobrý zvuk ve stereu...
V ZMF je tento integráč na samostatném modulku:
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/S/A/A/7/SAA7284ZP.shtml
Je tam ještě s pár součástkama + filtry 5,5 (2x), 6,5, 5,74, 6,25 a dva filtry SAW G3956M a K9463M.
Ještě bych měl asi dodat, že bylo mírně rozladěné AFC, musel jsem cívkou kousek pootočit, kanály nebyly naladěné na střed ale na "ostřejší" okraj. Jestli to s tím může mít souvislost, nevím. Rolling Eyes Každopádně porucha byla předtím, i teď.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: so leden 24 2009, 23:36    Předmět: Citovat

Je to šasí Apollo 10, kdyby někdo měl schéma, byl bych moc rád. Za cokoliv.
_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út únor 10 2009, 19:29    Předmět: Citovat

Konečně jsem se tedy dostal k vyzkoušení toho videa při nahrávání na externí vstup.
Už bez signálu je v pravém kanále slyšet takový divný praskot či lupání (není závislé na poklepu a podobně). Signál je pak v obou kanálech zkreslený, nebo spíš je tam moc toho divného praskotu, už v obou kanálech a mnohem hlasitěji. Hlasitost toho praskotu je závislá na úrovni vstupního signálu. Krmil jsem to CD přehrávačem, kontroloval jsem výstupní úroveň a nepřesáhla 0dB Lu, tedy 775mV, to by mělo video zpracovat bez problému. Přehrávání je v pohodě, zkoušel jsem stereo záznam z jiného videa a zvuk byl v pohodě.
Divné je že se porucha ve zvuku projevuje úplně jinak než na zvuku z tuneru, tam byly zkreslené jen sykavky.
Teď by to chtělo schéma, jenže tím jaksi nedisponuju a ani na netu se mi jej nepodařilo vylovit, lovil jsem opravdu dlouho... Sad

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st únor 11 2009, 15:07    Předmět: Citovat

Noo hezký monolog že? Laughing Laughing ...

Sehnal jsem komplet dokumentaci, která je sice pro jiné typy, ale na ten můj pasuje tak z 90% taky.
Je tady: http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/39847/Philips_Philips%20VCR%20service%20manual%20Deck:%20Turbo%20Drive,%20Queen%20volume%20Covers:%20VR171,%20VR175,%20VR276,%20VR277,%20VR475.html
Osazení IO v signálové části je stejné, takže předpokládám i jejeich zapojení bude totožné.
Přemýšlím jak zjistit, kde přesně ke zkreslení dochází. Podle mého to bude buď v audioprocesoru TDA9604 nebo v předzesilovači pro hlavy STV5712. nějaké průběhy v dokumentaci jsou, tak to zkusím překontrolovat. Ovšem na tom FMAR (průběh 96) asi moc nepoznám Confused

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st únor 11 2009, 15:31    Předmět: Citovat

Předpokládejme, že ten praskot se objevuje až v záznamu na pásek a ne v příposlechu. Znamená to tedy, že vzniká cestou od přepínače vstupních signálů SCART/TUNER do budiče záznamových hlav zvuku.
Zkontroluj napřed osciloskopem zvukovou cestu, je možné, že je v háji některý kondík v kompresoru dynamiky a nemá stejnou dobu odezvy, jako při dekompresi.

Pokud ovšem to poprskávání má rytmus 25Hz nebo 50Hz, je v háji jedna ze zvukových hlav na bubnu - nelze ji opásat ani celých 180° a vždy ždibeček signálu chybí.
To lze ale zjistit mírnou změnou trackingu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 11:06    Předmět: Citovat

Dnes jsem si přivstal a podíval se opět na to video.
Zjistil jsem docela zajímavé věci:
Když je vstup bez signálu, ale není naprázdno, žádné rušení ani praskot na záznamu není. Jakmile začnu přidávat výstupního napětí na generátoru, začne stejně "přidávat" také to rušení.
Mám pocit, jakoby v tom byl nějaký násobek či podíl 50Hz, ale je to velmi nepravidelné, chvíli se objevuje, pak zase na chvíli téměř ustane...
Na výstupu z audioprocesoru to rušení při nahrávání není, tedy to může být jen v FM modulační části, předzesilovači hlav nebo nedejbože v samotných hlavách.
Zkusím poštelovat s trackingem a uvidím co z toho vzejde.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 14:07    Předmět: Citovat

Tak tedy je to hlavou Mám z tebe bolení hlavy
Když jsem ji důkladně vyčistil, trochu se to zlepšilo. S kvalitní kazetou je zvuk vcelku dobrý, s více hranou je to už horší.
Další věc je, že blbne rozpoznání LP/SP u starších záznamů z jiného videa (které určitě bylo v pořádku). U záznamu přímo z tohoto videa rozpoznání LP/SP funguje v pořádku.
No nevím, nasralo mě tak půjde.
Na kvalitní video si ještě asi budu muset počkat... Rolling Eyes

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 14:42    Předmět: Citovat

Bohužel, asi pro Tebe a Tobě podobné budu mít špatnou zprávu ve smyslu "líp už bylo" - ta kvalitnější videa už z velké většiny skončila ve Sběrných dvorech po uplynutí své obvyklé životnosti cca 6-10let a byla nahrazena žlutým šmejdem s životností těsně přes dobu zákonné záruky... Budeš muset hodně pátrat - ale to Ty osobně asi víš líp, než jiní...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 15:42    Předmět: Citovat

Karle já vím, no stará videa jsou vesměs kvalitní, ale technicky odpovídají své době - tedy většina pouze mono a už vůbec ne LP, o VPS a podobně ani nemluvě. No zbývá pátrat.
Mám tu ještě jedno Sony taky 6-hlavé, sice má na pohled hlavy jetější, ale na zvuku se to nijak neprojevuje. Na obraze lehce v LP a hlavně při pauze a podobně, asi bude lepší dát dokupy tohle. Radši snesu trochu zašumělé obrysy v LP jak zachrchlaný zvuk..

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund