Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pomalý PC - využití CPU bez důvodu na 100%
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2097

PříspěvekZaslal: po prosinec 22 2008, 20:39    Předmět: Pomalý PC - využití CPU bez důvodu na 100% Citovat

Příběh je delší, určeno pro osoby trpělivé!

Osoba velmi blízká chtěla udělat chválihodnou věc, na poslední chvíli zakoupila Windows XP. Protože na HDD měla hodně dat, od člověka, který skládá PC zapůjčila 2. SATA HDD a zapojila místo SATA vypalovačky.
Záloha je záloha. A chtěla přeinstalaci Win komplet, ne jen výměnu SN.

Tan člověk ji řekl, aby přepojila jumper zleva doprava, protože verze sata řadiče na MB je staršího provedení. Osoba ale HDD furt neviděla. V tu chvíli se na scéně objevuji já.
Zjišťuji dle samolepky na HDD, že jumper měl být na místě ponechán.
Pomalejší verze režimu SATA HDD vyžadovala jumper nechat tak, jak byl a rychlejší SATA režim provozovat bez jumperu. Jumper jsem tedy posunul a HDD byl detekován.
Odjel jsem domů.

Nastal následující problém. Spouštění Win XP pomalé a ještě pomalejší práce s Windows. Zjišťuji, že vytížení CPU je takřka stále na 100%.
Instalujeme XP - trvá to 2 hodiny!!! Zoufalství. CPU je Celeron tuším 2,2 GHz, RAM 1 Gb. Typuju to na 90% na HW problém. Asi MB, při pokusech s HDD osobou mě blízkou mohlo dojít několikerým připojováním kabelu k HDD k poškození SATA řadiče (nebo nesprávná poloha jumperu) i u hlavního HDD?
Ještě menší problém v tom (ale netypuju to na příčinu problému), nelze spustit XP bez CD s WXP a šuplíku (NT loader nenalezen či co). Už se mi to jednou stalo. Při instalaci jsem zapoměl odpojit šuplík s IDE HDD. Fixboot nepomáhá. Ale to asi problém rychlosti nezpůsobuje?

Zkusím následující, půjčit SATA řadič do PCI slotu a připojit SATA HDD přes něj.
Resetovat BIOS.

Má někdo nějaké vysvětlení?

Pozn. MB je tuším MSI PT880, v Ovládacích panelech není žádný žlutý vykřičník, zkusil jsem instalovat poslední ovladače pro RAID a chipset od výrobce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xmurgi



Založen: Apr 23, 2007
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: út prosinec 23 2008, 5:27    Předmět: Citovat

Zatiaľ neskúšať nový radič, ale skontrolovať nastavenie DMA režimu v ovládači pre diskový radič. Resp. skontrolovať v akom režime SATA ten disk vlastne ide.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út prosinec 23 2008, 8:59    Předmět: Citovat

Ehm, a v jakém režimu by SATA disk mohl tak jít ? Stále exsituje jen režim SATA I a SATA II. I kdyby se celá deska zbláznila, tak pojede stejně jen v tom SATA I.
Ta ale není důvodem pomalého chodu PC. Režim přepínače jen řeší být viděn nebo nebýt viděn. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út prosinec 23 2008, 9:11    Předmět: Citovat

já osobně bych v první řadě použil ještě před jakoukoliv instalací diagnostické programy dají se stáhnou na inetu jako cd a prověřil co se dá , raměti disky vytížit procesor, podívat se jeli teplovodivá pasta po celé jeho ploše, bios shodit do defaultu atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: út prosinec 23 2008, 9:31    Předmět: Citovat

v BIOSE aspon na mojej doske sa da nastavit ci SATA disk bude pracovat resp ako s nim bude komunikovat system na IDE alebo SATA priIDE je to o doost pomalsie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2097

PříspěvekZaslal: út prosinec 23 2008, 11:35    Předmět: Citovat

Prave, ze spatne nastaveny JUMPER byl jen na tom 2. pujcenem SATA HDD a ten je nyni odpojen a presto je PC pomale jak snek. S hlavnim puvodnim SATA HDD se nic nedelalo ani s jeho kabelem. Asi blba MB. Windows jsou preinstalovany (maji uz v sobe SP3), ale jak jsem psal vyse, instalace byla zoufala. Na te desce v Bios se da jen SATA vypnout nebo zapnout. Po vypisu zarizeni se pak objevi nabidka pro spusteni konfigurace RAID. Tam je nyni videt spravne ten hlavni SATA HDD, s upozornenim, ze RAID na jednom HDD nejde zapnout, coz je logicke.
Zkusil jsem vcera Everest a Benchmark CPU, coz nedopadlo uplne skvele, ale ani uplne spatne. Vykon CPU byl jen o malinko horsi nez srovnatelny CPU.
Na vic jsem uz nemel cas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: út prosinec 23 2008, 21:19    Předmět: Citovat

Jen tak pro zajimavost, jde ten disk naformatovat v NTFS ale ne tou rychlou volbou ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2097

PříspěvekZaslal: út prosinec 23 2008, 21:54    Předmět: Citovat

To jsem zatim nezkousel, nectel jsem mu mazat vsechny adresare.
Ale je to zalohovany na tom 2.HDD
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petulka-notor



Založen: Feb 20, 2006
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: út prosinec 23 2008, 23:23    Předmět: Citovat

Skus se podívat na teplotu CPU v BIOSU, jednou se mi stalo, že jsem bouchl do chladiče CPU a pak tan chladič dobře neseděl, takže nechladil, teplota kolem 80 stupňů, vytížení CPU ve WIN 95-100%. Takže se nedalo na PC pracovat. Je to jenom nápad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jancis1



Založen: Aug 05, 2005
Příspěvky: 473

PříspěvekZaslal: st prosinec 31 2008, 11:45    Předmět: Citovat

Ja som mal problém s novým diskom 640GB na starú ZD, síce nie s rýchlosťou, ale nefungoval SATA, aj ho detekovalo, ale stále pýtalo ovládače ktoré som mu dal. Problém sa vyriešil po nahratí novšieho biosu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2097

PříspěvekZaslal: st prosinec 31 2008, 12:19    Předmět: Citovat

Uz jsem to chlapi pred nekolika dny vyresil.
Poslednim pokusem bylo vyndani baterie z MB. Resetnulo se nastaveni
Biosu a PC zazrakem ozil. Prestoze v nastaveni jsem samozrejme pred tim polozky prochazel a nebylo tam nic podezreleho.
Po te instalace XP probehla oproti predchozim instalacim raketove rychle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2488
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: pá září 11 2015, 5:53    Předmět: Citovat

Připojím se do tohoto staršího vlákna protože mám podobný problém s NB Acer (Celeron 900, 2GB RAM). S nově nainstalovanými W7 CPU prakticky neustále vytížen na 100%. Při pokusu nové instalace zůstane stát na obrazovce "příprava instalace......". Setup v defaultním nastavení, disk naformátovaný. Nejde ani spustit Hirensboot CD. Nic moc čím by to mohlo být mě nenapadá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31995
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá září 11 2015, 7:02    Předmět: Citovat

Neměl na tom ten někdo nacpaný desítky z "akce Win 10 zdarma"?

Zrovna nedávno jsem měl "v ruce" PC, kterej "totálně lehnul" a indikoval závadu v bootování. Obrazovka Blue death, na ní stručnej nápis že pravděpodobně bylo odpojeno výměnné paměťové zařízení, tudíž nelze bootovat. Disky jsem projel v jiným kompu, oba dva OK. Na každým dvě partice, v jedný z nich systém. Při pokusu dát HDD do jinýho stroje ta samá závada, přitom S.M.A.R.T. v pořádku, data i z druhý partice čitelný. Fošna Gigabyte, procesor Intel Dual Core 2x 2,18GHz, 6GB RAM a podle tvrzení majitele W10 64b systém, používanej primárně na hry - v bedně byla jinak akorát dvouslotová ATI Sapphire nevímkolik, ale s 2x výstupem DVI (nezkoumal jsem ji). Celkově základ PC někdy z roku 2008, plus dodatečný komponenty (RAM, grafárna a druhej disk) cca z roku 2012.

"Vytěžil" jsem majitele, co s tím dělal předtím. Vylezlo z něj, že komp kupoval před cca 5 lety s W7 64b z druhý ruky. Zdál se mu pomalej, tak si sehnal "někoho" (nepátral jsem koho), kdo mu "tam nainstaloval W8.1" - a nakonec z něj vylezlo, že s crackem. A když teď přišla akce "W10 zdarma za W7 nebo W8", tak prostě odklepnul instalaci a myslel si jakej není king. Po pár tejdnech hraní (2, maximálně 3 neděle) přišla Modrá Smrt.

Tak jsem si říkal, čím to může bejt, instalačku na W8 nemám, "desítky" na tom lehly, tak jsem zkusil zkolabovanej systém vypucovat a nainstalit W7 64b. A ten samej příznak co popisuje SR71, dokud jsem celej disk včetně tý datový partice nesmazal v druhým kompu, nenaformátoval a nevyčistil místo na disku přepsáním (CCleaner) - pak instalace proběhla, komp stáhnul aktualizace i nový ovladače, všecko OK - ale jen do tý doby, než jsem k základu připojil ten druhej HDD jen s datama (ten jsem nemazal ani neformátoval, nebyl důvod). První boot OK, komp viděl oba disky, se vším šlo pracovat, programy běhaly jak střely. Ovšem po restartu zásek, černá obrazovka, na ní výčet adresovatelnejch periférií učuněnej BIOSem, dole pod tím "System Verifying PMI Data" a akorát blikající kurzor jak v DOSu. A dál ani krok, boot žádnej. Nepomohlo ani odpojení toho datovýho disku, všecko marný, dokud jsem zase ten sytémovej disk nezformátoval v jiným stroji a neprojel čističem. Tudíž jsem konstatoval nějakej virus, oba dva disky pro jistotu projel obyčejným antivirákem i Anti-Rootkitem z AVG sady, nenašel nic. Live Ubuntu 14.04 64bit z DVD chodil naprosto v pořádku, veškerý HW funkce OK.

Takže jsem pojal takový neodbytný podezření, jestli za vším nestojí Redmond neboli hošani z M$, protože jak se obecně ví, W10 odesílají kamsi za Veľkou Mľáku neustále velký objemy doslova špionážních dat o každým stroji na kterej se dostanou - a o tomhle PC jsem na 100% věděl, že když se na ně instalovaly W10, tak formou updatu starý cracknutý instalace, aby šlo udělat Recovery neboli stará nelegální W8 instalace v kompu zůstala "v záloze" - tudíž W10 ji měly jako na talíři a mohly ji dokonale "proslídit" a tím pádem i ověřit její (ne)legálnost - a pak do každýho Recovery sektoru podstrčit pár řádků kódu, jednoduše znemožňujícího používat "ilegální" kopii jak W8, tak i v podstatě podvodem získanejch W10.

Komp jsem majiteli vrátil s tím, že komp je HW v pořádku, ale já instalačku W8 nemám, tak ať si nechá reinstalaci udělat u toho, kdo mu tam dával ty "osmy" předtím a ať už radši nezkouší "desítky", jinak že by se mu ta závada mohla vrátit...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne pá září 11 2015, 7:38, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31995
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá září 11 2015, 7:02    Předmět: Citovat

Sorry, prosím smáznout tenhle příspěvek, omylem duplicitně odeslán předchozí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: pá září 11 2015, 8:26    Předmět: Citovat

Neviděl bych za tím problém s crackem a bonzováním Win10. MS se nikdy fakticky nebránil pirátským Windows, protože moc dobře ví, že pirátská Windows doma znamenají legální ve firmách Smile Spíš nějakou nekompatibilitu s řadičem, případně BIOSem - UEFI (zde to i může být crackem, pokud někdo modifikoval a při tom nabořil BIOS kvůli instalaci Win8). Ve Win10 je zatím spousta chyb, když jsem je zkoušel pokusně nainstalovat u sebe, tak také po pár bootech začaly mrvit práva na HDD až nakonec nenabootovaly. Disk nebylo třeba formátovat, ale správně nastavit ntfs práva. Žádný problém s legalitou instalace tam nebyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund