Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Theremin podľa Arthura Harrisona_problem s hlasitosťou
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5024
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2008, 21:59    Předmět: Citovat

Takže zbývá oscilátor - moc součástek tam není, ale máš tam chybu.

Musíš zkusit proměřit a zkontrolovat hodnoty pasivních součástek (nutno vypájet).

Pokud nemáš víc náhradních tranzistorů a a indukčností, musíš zkusit metodu výměnkář. Prohodit L1 za L3 nebo L4 , Q1 za Q9, Q10 a mezi fungujícím oscilátorem a naopak.
Tak zjistíš, jestli je to v chybných součástkách nebo v zapojení.

Možná zkus přidat k napájení desky hlasitosti elyt kolem 100uF, jestli nemáš už slabý zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neutron



Založen: Apr 08, 2005
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2008, 22:09    Předmět: Citovat

Mám náhradné 2N3904, 2N3906 a 2N5485. Cievky som takto skúšal zameniť, sú v poriadku keď som ich vložil do tónového oscilátora namiesto tých, čo tam boli, tak sa tónový oscilátor rozkmital, dobre tak ešte raz skúsim zmerať kondenzátory a odpory v okolí 2N3906 v oscilátore pre hlasitosť. Keby sa niečo vyskytlo dám vedieť. Ďakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neutron



Založen: Apr 08, 2005
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2008, 23:26    Předmět: Citovat

Tak sa mi tuším podarilo ten oscilátor rozkmitať, merák mi ukázal 392,6 kHz, toto je hodnota f ,pri ktorej má kapacitný trimer hodnotu 25 pF. Keď ho pretočím na minimum prestane kmitať, kmitá len do polovice kapacity trimra(12,5 pF)

Ale tá hodnota f mi nesedí asi to bude ovplyvnené aj tým kapacitným deličom a inými súčiastkami v obvode oscilátora. Podľa Thomsonovho vzťahu by mala f byť ak L = 1 mH a C = 25 pF:

f = 1 / 2 . 3,14 . SQRT 1E-3 . 25E-12 = 1,007049 MHz

Prečo mi ten oscilátor vynecháva ? Je potom možné že sa mi tá f nedostane do oblasti rezonancie s obvodom LC medzi 2N5485 a oscilátorom 2N3906 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5024
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2008, 0:22    Předmět: Citovat

Samozřejmě musíš do výpočtu zahrnout i C3 a C4 (celkem asi 90pF) . Kapacitní trimr je tam na doladění. Dohromady tam máš kapacitu pro výpočet asi (90+25)pF plus kapacitu cívky, tranzistoru, přívodů, odporů,..

Taky je důležité, kam přikládáš sondu od měřáku, protože může mít dost velkou kapacitu a rozlaďuje obvod. Někdy to i může kmity zrušit.

Co bylo špatně, že to nekmitalo?

Součástky raději nazývej Q3, Q8 , R1 apod. Některé typy tranzistorů jsou tam víckrát a není pak jasné, který zrovna myslíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neutron



Založen: Apr 08, 2005
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2008, 2:19    Předmět: Citovat

No falošný poplach. Nekmitá to stále. mám podozrenie na kapacitný delič jeden kondík má hodnotu 1,3 nF - ale napísané na ňom je 1n a druhý 110 pF. V akom rozsahu sa môžu odlišovať hodnoty 1n a 100 pF v tom deliči ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12502

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2008, 10:15    Předmět: Citovat

Neutron napsal(a):
No falošný poplach. Nekmitá to stále. mám podozrenie na kapacitný delič jeden kondík má hodnotu 1,3 nF - ale napísané na ňom je 1n a druhý 110 pF. V akom rozsahu sa môžu odlišovať hodnoty 1n a 100 pF v tom deliči ?

Odchylka 30% (pokud se dá na to měření spolehnout) je příliš velká, může to svědčit o vadné součástce. Také zde není stejný dělící poměr pro zpětnou vazbu, jako u ostatních oscilátorů. Zkus dát místo C4 např. 820pF. Dále zkus doplnit blokovací kondenzátor do odpovídajícího místa, jako jsou C21 a C28, nelze se spoléhat na krátké spoje mezi deskami. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neutron



Založen: Apr 08, 2005
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2008, 12:58    Předmět: Citovat

Blokovací kondenzátor som dal 100n, skúšal som zameniť 100p kondenzátor v deliči pri Q1 za iný 100p. Nič Zamenil som aj ten 1n nič. Všetky vrstvové odpory v okolí Q1 majú tieto hodnoty:

4k7(namerané 4,67k)
47k(namerané 46,8k)
33k(namerané 33,12k)
100k(namerané 100k)

Napätie Ube Q1 je 4,19V
Napätie Uce Q1 je 4,83V

Cievka 1 mH pri Q9 prerušená nie je

To si tuším robí zo mňa prdel alebo čo Evil or Very Mad ja už fakt nechápem a pritom tie hodnoty okrem deliča sú rovnaké aj u Q9 a Q10

Pozn.: ešte som skúšal miesto 100 p(C3) dať 390 p či sa mi nerozkmitá na frekvencií, akou kmitajú Q9 a Q10 no nič.


Nie je tá schéma nejako vadná(to je asi blbosť) ale čo keby.
Tu som našiel od toho istého autora asi inú schému:

http://home.att.net/~theremin1/145/145.html#Schematics
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neutron



Založen: Apr 08, 2005
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2008, 13:47    Předmět: Citovat

Teraz som skúšal zasúvať do cievky pri Q1 šróbovák, ale miesto zmeny hlasitosti sa mení veľkosť tónovej frekvencie, ale v malom rozsahu. Keď som vložil šróbovák do cievky pri Q9 a Q10 tak ten rozsah zmeny je samozrejme väčší. Ale prečo mi mení tón u tejto cievky ?

Tak sa mi podarilo rozchodiť oscilátor ALE: miesto 100p u Q1 som dal paralelne 2 kondenzátory 470 p a 160 p kmitá to na 200 kHz tie isté paralelne spojené som dal aj miesto C7, lenže hlasitosť sa nemení. Buď je chyba v tom člene zloženého z L2 C7 C5 C6 alebo v deliči oscilátora(pri 100 p mi to nekmitá)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5024
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2008, 17:12    Předmět: Citovat

Podle mě ti to kmitá, jen máš rozladěný rezonanční obvod L2C7.
Zkus odpojit C7 a L2 a hýbej s C2 a RV1 a sleduj , jestli se hýbe napětí v bodě A.
Vyprdni se na zvuk, který to dělá, musíš to oživovat po blocích a postupně a vyloučit zdroj chyb. Nevím, proč by oscilátor nefungoval. Možná ten tvůj voltmetr už neumí změřit 40kHz při malé amplitudě signálu.

Zatím je v podstatě jedno, na jakém kmitočtu Q1 kmitá, důležité je, aby se měnila úroveň v bodě A.

Pokud se bude měnit napětí v bodě A, tak potom budeš muset znovu zapojit L2C7 a snažit se je naladit na stejný kmitočet. Ale předtím musí být jasno, jestli to kmitá jak má, to jest jestli to je schopné otvírat T4.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12502

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2008, 18:04    Předmět: Citovat

citace:
Napätie Ube Q1 je 4,19V

Pokud ses nespletl, tak tohle není dobrá hodnota. Porovnej s fungujícími oscilátory. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5024
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2008, 18:30    Předmět: Citovat

to masar: Taky jsem na to čučel. Autor pravděpodobně myslí Ub. Proto si myslím , že údaj Uce znamená ve skutečnosi Ue.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neutron



Založen: Apr 08, 2005
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2008, 20:04    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Podle mě ti to kmitá, jen máš rozladěný rezonanční obvod L2C7.
Zkus odpojit C7 a L2 a hýbej s C2 a RV1 a sleduj , jestli se hýbe napětí v bodě A.
Vyprdni se na zvuk, který to dělá, musíš to oživovat po blocích a postupně a vyloučit zdroj chyb. Nevím, proč by oscilátor nefungoval. Možná ten tvůj voltmetr už neumí změřit 40kHz při malé amplitudě signálu.

Zatím je v podstatě jedno, na jakém kmitočtu Q1 kmitá, důležité je, aby se měnila úroveň v bodě A.

Pokud se bude měnit napětí v bodě A, tak potom budeš muset znovu zapojit L2C7 a snažit se je naladit na stejný kmitočet. Ale předtím musí být jasno, jestli to kmitá jak má, to jest jestli to je schopné otvírat T4.



Meral som ten oscilátor Q1 nekmitá, kmitá teraz pre zmenu vtedy keď odpojím C4 a miesto 100p dám 470p teda bez deliča ja už neviem, čím to je. Zmeral som kapacitu oboch kondenzátorov v deliči-kapacita sa zhoduje z nápisom na súčiastke. Je možné, že by mohli byť vadné aj inak ? Skrat nemajú, tak už neviem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12502

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2008, 20:40    Předmět: Citovat

V tvém případě existuje jen jedna možnost, jak zjistit, čím to je. Už to tady někdo psal. Zapoj ten oscilátor se stejnými hodnotami součástek(i co se týká provedení a jakosti cívky), jako mají fungující oscilátory. Pokud nebude kmitat, je vadný plošný spoj nebo něco mezi židlí a zemí. Porovnej napětí na tranzistorech, musí být přibližně stejná. Až bude fungovat, budeme pokračovat. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neutron



Založen: Apr 08, 2005
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2008, 21:03    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
V tvém případě existuje jen jedna možnost, jak zjistit, čím to je. Už to tady někdo psal. Zapoj ten oscilátor se stejnými hodnotami součástek(i co se týká provedení a jakosti cívky), jako mají fungující oscilátory. Pokud nebude kmitat, je vadný plošný spoj nebo něco mezi židlí a zemí. Porovnej napětí na tranzistorech, musí být přibližně stejná. Až bude fungovat, budeme pokračovat. Wink


Ja už viem, čo spravím. Kúpim úplne nové pasívne súčiastky v okolí Q9 a zapojím to znovu.

Tie napätia medzi bázou e emitorom sú u Q9, Q10 a Q1 rovnaké hodnota je 4,19 V bodaj by si mal pravdu, ale vtip je v tom, že Q9 a Q10 kmitajú, zatiaľ čo Q1 ani za svet nechcel. Ale ja to dokončím, už len preto, že ma fakt zaujíma, kde je tá chyba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5024
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2008, 23:01    Předmět: Citovat

Cvičně jsem zapojil na kousku zkušební desky "problematický" oscilátor a kmitá v pohodě v podstatě s čímkoli.
Dělič C3, C4 byl 100p a 1n. L1 jsem měl 0,3mH a 2mH. Tranzistory PNP 2N2907A , TR15 a KFY18. Napájení 7,5V. Zatížil jsem výstup děliče odporem 10k na zem.

Se všemi variantami součástek to kmitalo s rozkmitem na emitoru Q1 kolem 1V. Rozkmit na kolektoru je cca 10V, což odpovídá kapacitnímu děliči 1:10.

Takže máš asi blbě tišťák někde u těch děličů.

Asi si pleteš emitor a kolektor. Napětí mezi bází a emitorem není 4,19V. Napětí mezi kolektorem a bází ano.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund