Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka AKU Pb
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kovikk



Založen: Apr 10, 2008
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: čt září 11 2008, 22:21    Předmět: Citovat

Mám klasickou 12V nabíječku - trafo+diodový můstek+ampérmetr
Nabíječka je do 10A
Chci udělat regulátor proudu, protože vybitou baterku to je schopný nabíjet i 10A což není ideální.
Použil bych tyristorovej regulátor podobné konstrukce jako psal jano2 na
http://elektroworld.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=85564#85564 jenom si nejsem jistej jak bude fungovat stávající ampérmetr. Bude měřit správně? Byla tady o tom diskuze ale trochu mě to zmátlo a znejistěl jsem. Nemám zrovna mnoho času na experimenty jinak bych to odzkoušel.

Díky za radu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt září 11 2008, 22:54    Předmět: Citovat

Nebude, protože jak začneš sinusovku fázově regulovat, nebude už to rozsekaný mít harmonický průběh a to rozhodí cejchování ampérmetru - jediná možnost jak to doladit bude osciloskop a měřit amplitudu impulsů na obrazovce.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12456

PříspěvekZaslal: pá září 12 2008, 6:24    Předmět: Citovat

citace:
Bude měřit správně?

Pokud je to magnetoelektrický systém (t.j. systém s otočnou cívkou), bude měřit střední hodnotu proudu bez ohledu na jeho průběh a to je v nabíječkách ta správná hodnota. Takže pokud bude ručka ukazovat na 5A, bude mít proud velikost stř. hodnoty 5A a za hodinu dodá nabíječka 5Ah. Pokud je to systém feromagnetický, bude výchylka (i u nesinusových průběhů) ukazovat efektivní hodnotu proudu, což je ale hodnota, ze které dodaný náboj nelze určit (např. nabíjení stř. proudem se ss složkou).
U digitálních měřidel je to zřejmě nutno zkontrolovat. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petr7



Založen: Nov 18, 2006
Příspěvky: 72
Bydliště: jižní čechy

PříspěvekZaslal: ne listopad 02 2008, 17:48    Předmět: Citovat

Zdravím.Potřebuji si udělat nějakou jednodušší nabíječkun na 75Ah baterku.Mám nabíječ Shark 10 ale to je docela málo.Chci něco co by dalo aspoň tu 1/10.K dispozici mám dvě trafa.
První:trafo je s EI32-průřez10.8cm2-vinutí sek. je 2x24,5V vinuto průměrem drátu 1mm. Primár snad průměrem 0,35mm.
Druhé trafo je upravené z 24 V trafa z 24V rozvodu v dílnách.Nyní má 21.8V bez zátěže.Vinutom je drátem prům.2mm.průřez jádra je asi 15cm2.
Nabíječku by jsem chtěl udělat podle Jano2 z 30.6.2007 v tomto threadu.
http://elektroworld.info/modules/Forums/files/thumbs/t_picture_059_741.jpg .Můžete doporučit které trafo by vyhovovalo lépe?
A ještě mám jeden dotaz.Několikrát se zde objevil odkaz na nabíjení ..stylem..trafo-můstek žárovka.Jak velká žárovka je potřeba a je možno uvést jednoduchou skicu? Díky za případné odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 02 2008, 20:26    Předmět: Citovat

Určitě bych použil to větší - jednak má vinutí udělané silnějším drátem, takže má i vyšší proudovou zatížitelnost, druhak má větší plochu pro ochlazování. Další pak musíš vylaborovat - ten "systém" usměrňovač - žárovka je jednoduchý, ale lety ověřený a spolehlivý. Prostě se mezi usměrněný zdroj (bez vyhlazení kondenzátorem) a akumulátor zapojí žárovka. Její výběr je nejožehavější problém, protože jednak žárovka má za úkol "požrat" napětí, o které na počátku nabíjení nabíječ převyšuje akumulátor a druhak má za úkol svým nelineárním odporem do jisté míry stabilizovat nabíjecí proud. Vybírá se podle rozdílu napětí mezi špičkovou hodnotou na transformátoru a plně nabitým akumulátorem (hodnota napětí) a podle požadovaného nabíjecího proudu. Žárovky lze samozřejmě řadit i do série nebo paralelně, vždy pro dosažení potřebného parametru. Lze udělat i přepínání několika různých, s pomocí nich se dá měnit velikost nabíjecího proudu. Pro přesnější radu je potřeba znát přesněji parametry trafa - hlavně napětí na prázdno a při zatížení.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12456

PříspěvekZaslal: ne listopad 02 2008, 21:06    Předmět: Citovat

Žárovka má ještě jednu vděčnou úlohu - indikuje nabíjecí proud akumulátoru. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marimm



Založen: Oct 25, 2005
Příspěvky: 185
Bydliště: Západné Slovensko

PříspěvekZaslal: po listopad 03 2008, 15:58    Předmět: Citovat

To pisarcik: Prosím zašli mi schému na môj email.

Ach, pardón. Neprešiel som až do konca, už tú schému mám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: po listopad 03 2008, 20:10    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
citace:
Bude měřit správně?

Pokud je to magnetoelektrický systém (t.j. systém s otočnou cívkou), bude měřit střední hodnotu proudu bez ohledu na jeho průběh a to je v nabíječkách ta správná hodnota. Takže pokud bude ručka ukazovat na 5A, bude mít proud velikost stř. hodnoty 5A a za hodinu dodá nabíječka 5Ah. Pokud je to systém feromagnetický, bude výchylka (i u nesinusových průběhů) ukazovat efektivní hodnotu proudu, což je ale hodnota, ze které dodaný náboj nelze určit (např. nabíjení stř. proudem se ss složkou).
U digitálních měřidel je to zřejmě nutno zkontrolovat. Wink


Zdárec, jen jsem se chtěl zeptat právě ohledně toho měření proudu pomocí dig. měřidel s přev. A/D C520D, ICL 7106/7107 - přes bočník. Jde tedy (samozřejmě po nastavení) pomocí nich měřit regulérně nabíjecí proud, přičemž se bude jednat o fázovou regul. proudu "sekaná sinusovka nebo dokonce obdélník s řízenou šířkou pulsu"? Chtěl bych dát místo ručkového právě dig. měřidlo. Bylo by to vůbec možné? Díky moc za případné info.

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po listopad 03 2008, 21:49    Předmět: Citovat

gepard napsal(a):

Zdárec, jen jsem se chtěl zeptat právě ohledně toho měření proudu pomocí dig. měřidel s přev. A/D C520D, ICL 7106/7107 - přes bočník. Jde tedy (samozřejmě po nastavení) pomocí nich měřit regulérně nabíjecí proud, přičemž se bude jednat o fázovou regul. proudu "sekaná sinusovka nebo dokonce obdélník s řízenou šířkou pulsu"? Chtěl bych dát místo ručkového právě dig. měřidlo. Bylo by to vůbec možné? Díky moc za případné info.


Tak tam dáš RC filtr, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: út listopad 04 2008, 23:42    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
gepard napsal(a):

Zdárec, jen jsem se chtěl zeptat právě ohledně toho měření proudu pomocí dig. měřidel s přev. A/D C520D, ICL 7106/7107 - přes bočník. Jde tedy (samozřejmě po nastavení) pomocí nich měřit regulérně nabíjecí proud, přičemž se bude jednat o fázovou regul. proudu "sekaná sinusovka nebo dokonce obdélník s řízenou šířkou pulsu"? Chtěl bych dát místo ručkového právě dig. měřidlo. Bylo by to vůbec možné? Díky moc za případné info.


Tak tam dáš RC filtr, ne?


Zdárec, tak pokud to je takhle jednoduchý, tak to je v poho. Dík

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
img_rbk



Založen: Sep 20, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: st listopad 05 2008, 6:05    Předmět: Citovat

Co sa týka nabíjačiek tak niet nad túto, bola uverejnená v AR6/79. Vyhotovil som ich niekoľko a sám ich mám dve k úplnej spokojnosti.
Na vstup je potrebné dať nejaký filter. Pri vačšom prúde ruší.
Až zapojíte priamo pri nabíjaní nejakú slabú žiarovku na príslušné napätie alebo odpor, tak pri nabíjaní sa akumulátor rekuperuje.



Nabijacka.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Nabijacka.JPG
 Velikost:  52.64 kB
 Staženo:  237 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: st listopad 05 2008, 11:43    Předmět: Citovat

Na publikovanej dps je chyba. Ak to niekto stavia, nech prekontroluje zapojenia R2,3,4.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
img_rbk



Založen: Sep 20, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: st listopad 05 2008, 18:18    Předmět: Citovat

Dps som si navrhol sam podla skatulky tak som chybu nezistil. No nabijacky pracuju. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2008, 17:32    Předmět: Citovat

Já mám už dlouhé roky kondenzátorovou nabíječku a jsem s ní naprosto spokojený. Je to zdroj proudu a stačí na hustoměru zjistit, jak na tom baterka je a ohlídat si čas. Stačilo na ní běžné trafo na 24V a v primáru dva krabicové kondenzátory. Jeden 4mikro a druhý 8. Je to tuším podle knížky od pánů Ručky a Arendáše (snad jsem to moc nezkomolil). V sekundáru jen jedna dioda a nic jiného. Mimo jiné je to zkratuvzdorné. Jediná nutnost je, připojit jí nejdřív na baterku a až potom do sítě.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.


Naposledy upravil hafca dne so listopad 08 2008, 9:46, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: so listopad 08 2008, 0:40    Předmět: Citovat

hafca napsal(a):
Já mám už dlouhé roky kondenzátorovou nabíječku a jsem s ní naprosto spokojený. Je to zdroj proudu a stačí na hustoměru zjistit, jak na tom baterka je a ohlídat si čas. Stačilo na ní běžné trafo na 24V a v primáru dva krabicové kondenzátory. Jeden 4mikro a druhý 8. Je to tuším podle knížky od pánů Ručky a Andreáše (snad jsem to moc nezkomolil). V sekundáru jen jedna dioda a nic jiného. Mimo jiné je to zkratuvzdorné. Jediná nutnost je, připojit jí nejdřív na baterku a až potom do sítě.



Kondíky v primáre sú fajn vec, len treba na výstup pridať obvod, ktorý pri výstupnom napätí 16 až 18V pripojí náhradnú záťaž. Sám som pár takých nabíjačiek vyrobil. Niektoré sa mi po čase vrátili so spáleným trafom, lebo majiteľ chcel nabiť batériu s prerušeným článkom, napätie na trafe sa nebezpečne zvýšilo, trafák sa presýtil a napokon zhorel. Na to páni Arendáš a Ručka zabudli upozorniť. Confused

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund