Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj VCR Sanyo VHR-458EE
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
moole



Založen: Aug 05, 2008
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: út srpen 05 2008, 21:21    Předmět: Zdroj VCR Sanyo VHR-458EE Citovat

Zdravím,
před pár dny při bouřce (zřejmě) odešlo video Sanyo VHR-458EE. Závada se projevuje tak, že se video nijak neprojevuje. (Nevím, jestli to s tím souviselo, ale když jsem po bouřce zastrčil zpět do zásuvky PC psa, vypadl jistič. Video za bouřky odpojené nebylo a matně bych řekl, že předtím, než jistič vypadl, fungovalo = svítily hodiny. Po nahození jističe už bylo mrtvé. Na žádném jiném spotřebiči jsem závadu neobjevil.)
Jal jsem se ho rozmontovat a proměřit co se dá, s tím, že závada bude někde v napájecí části. Níž přikládám její schéma a postup byl asi následující:

Nejdřív pojistka - OK.
Poté vstup napájení - OK (238 V AC).
Některé dohledané výstupy z napájecí části - CHYBA (všude 0 V).
Výstup trafa - CHYBA (všechny 0 V).
Vstupy trafa - jsem nenašel a netroufl jsem si měřit náhodně.
Vstup usměrňovače (D5001) - OK (238 V AC).
Výstup usměrňovače - OK (337 V DC nebo tak nějak).
Následoval tranzistor Q5001, kde jsem chtěl změřit napětí mezi Source a Drain. Dotkl jsem se první sondou voltmetru prostřední nožky Drain, zajiskřilo se a shořela pojistka. Vyměnil jsem ji, zapojil video do zásuvky a pojistka shořela opět. Dál už jsem to nepokoušel, protože tomu až tak moc nerozumím, ale co se stalo při měření toho tranzistoru netuším, zřejmě se prorazil a byl ve zkratu...ale jakto?

Otázka je, jestli jsem to svou aktivitou zničil úplně, nebo mám podnikat další kroky a pokud, tak jaké?

Pokud byl vadný ten tranzistor Q5001 už předtím a já ho měřákem prorazil, odnesly to další součástky zdroje? Q5001 (2SK1460) stojí 55,-, to by za opravu stálo. Ten tranzistor jsem z desky vypájel a chtěl jsem video zapnout a pokračovat v proměřování zejména na primáru trafa, kterého nožky už jsem identifikoval, ale přecijen se bojím, to bez Q5001 zapnout. Při hledání informací jsem narazil na tohle fórum, tak jsem si říkal, že se radši zeptám, než to metodou pokus-omyl zničit úplně...



IMG_2426_.jpg
 Komentář:
Schéma napájecí části

Stáhnout
 Soubor:  IMG_2426_.jpg
 Velikost:  293.98 kB
 Staženo:  207 krát


IMG_2431_.jpg
 Komentář:
Strana součástek (už bez Q5001)

Stáhnout
 Soubor:  IMG_2431_.jpg
 Velikost:  295.78 kB
 Staženo:  143 krát


IMG_2428_.jpg
 Komentář:
Strana plošňáku

Stáhnout
 Soubor:  IMG_2428_.jpg
 Velikost:  289.94 kB
 Staženo:  124 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12511

PříspěvekZaslal: st srpen 06 2008, 6:03    Předmět: Citovat

Jistič mohl vybavit proražený kondenzátor C5001 nebo C5002, který poté "odhořel" a dál se neprojevuje. Změřit a nebo raději vyměnit.
Pokud si na to troufáš, tak proměř zbylé tranzistory na primární straně, dále R5005, R5006, R5010, R5011, L5010, L5011, D5003, optočlen a dále tlumící prvky D5010, D5012, C5012, C5020, C5021. Po bouřce je vhodné změřit i oddělovací kondenzátory C5005 a C5007. Tedy v podstatě všechny součástky na primáru.
Bez tranzistoru Q5001 pak můžeš zdroj zapnout a zkontrolovat napětí pro jeho elektrody.
Po výměně tranzistoru můžeš testovat zdroj jen při zapojení výstupního konektoru, jinak hrozí opětovné zničení.
Hlavně si prostuduj funkci tohoto spínaného zdroje, protože jinak máš malou šanci na úspěch. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekH



Založen: Jul 20, 2007
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: st srpen 06 2008, 7:31    Předmět: Citovat

Ještě se pořádně podívej na SMD součástky. Už se mi stalo, zrovna ve spínaném zdroji ve videu, že se na odporu v buzení tranzistoru přerušil SMD odpor a samozřejmě díky tomu ten tranzistor nespínal. Jinak určitě proměř hlavně kondy, alespoň na zkrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
moole



Založen: Aug 05, 2008
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: st srpen 06 2008, 9:50    Předmět: Citovat

Díky za odpovědi. Našel jsem si na googlu popis spínaného zdroje a je to docela podobné.
Jenže jelikož netuším, jak měřit indukci nebo kapacitu, změřil jsem jen odpor:

Q5001, Q5004 - CHYBA, nulový odpor
Q5002, Q5003 - OK, nenulový odpor
R5005 - OK (0 Ohm)
R5006 - CHYBA (3,3 kOhm místo 10 kOhm)
R5010 - OK (385 kOhm)
R5011 - ?, odpor stále roste
L5010 - ?, nulový odpor
L5011 - ?, nulový odpor
D5003 - ?, v obou směrech 4,7 kOhm, zřejmě přes C5013.. jak to změřit v obvodu?

D5010 - ?, z jedné strany 110 kOhm z druhé nekonečno
D5012 - OK, z jedné strany bez odporu, z druhé .6 MOhm
C5012 - ?, 111 kOhm
C5020 - ?, odpor stále roste
C5021 - ?, odpor stále roste

C5005 - ?, nekonečný odpor
C5007 - ?, nekonečný odpor

Objednal jsem zatím určitě vadné Q5001, Q5004 a R5006 a odpoledne je vyměním. Mohli byste poradit s těmi ostatními a jestli a jak se měří indukce a kapacita?
Také jsem se dozvěděl, že FETy se pod napětím měřit nesmí Smile a je-li zkrat v sekundáru, spínaný zdroj vůbec nenaběhne. A pokud je to tak, tak to už na mě bude moc..
btw Jaký význam má osazování 0 Ohm odporů? Je jich na celé desce spousta..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12511

PříspěvekZaslal: st srpen 06 2008, 10:37    Předmět: Citovat

Testovat tranzistory měřením odporu pomocí multimetru je velmi pochybná metoda a nenulový odpor neznamená, že je tranzistor O.K. nebo K.O. Je třeba měřit tzv. diodovým testem jednotlivé přechody a nebo testovat zesilovací funkci. Navíc je vhodné zajistit, aby měřenou součástku neovlivňovaly součástky jiné, nejlépe vypájením nebo alespoň odpojením některých přívodů. To se týká např. R5011. Tipoval bych, že rezistor R5006 je O.K., naopak Q5002 a Q5003 jsou velmi podezřelé (přes ně "odešel" Q5004).
Měření indukčnosti v tomto případě nepovažuji za nutné, stačí měření jejich odporu. Rezistory s nulovým odporem se používají proto, aby návrh spojů byl účelnější a místo drátových propojek kvůli osazovacím automatům ve výrobě.
Nezmiňuješ se o C5001, C5002, D5013(!). Na tvém místě bych tedy všechny součástky (hlavně kondenzátory a polovodiče) změřil ještě jednou a pořádně, jinak se ti to nevyplatí. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 06 2008, 11:16    Předmět: Citovat

Změř ty dva odpory 390K (po vyletování). Často se stává, že odejdou nějakým napěťovým impulsem (hlavně po výpadku síťě apod.). Jestli je jeden z nich přerušený, ten zbytek jsi zřejmě zničil zbytečně.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
moole



Založen: Aug 05, 2008
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: st srpen 06 2008, 11:38    Předmět: Citovat

Asi máš pravdu! R5010 je v pořádku a R5011 ukázal 8 MOhm (měřil jsem po vypájení C5021, což bylo jednodušší a podle mě dostatečné).
To je pěkně dvojsečný pocit, dozvědět se, kde je (asi) chyba a zároveň, co jsem zničil zbytečně :]

A to tu chybu znáte ze zkušenosti, že jsou všechny spínané zdroje podobné, nebo na to přijdete ze schématu a z těch indicií, co píšu? Klobouk dolů..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 06 2008, 11:42    Předmět: Citovat

Ty vysokoohmový odpory jsou bolest spousty spínaných zdrojů. Pomalu hnijou, až se při přetížení dorazí, ovšem málokoho napadne je změřit.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33969
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 06 2008, 13:56    Předmět: Citovat

Tiez som to parkrat videl - aj v zdrojoch s roznymi IO na primare.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
moole



Založen: Aug 05, 2008
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: čt srpen 07 2008, 10:12    Předmět: Citovat

Pokud vezmu do úvahy, že větev s R5010 a R5011 byla neprůchozí, jaké součástky nejpravděpodobněji můžou od zkratu na Q5001 být vadné? Podle mého soudu L5010, L5011 a Q5003, Q5004. Jdu je vypájet, ať je můžu změřit najisto..

Můžete mi poradit, čím, co mají v GESu/GM půjde nahradit Q5003 - 2SA984 (SI-P 60V 0.5A 0.5W 120MHz)?
Za 2SC2274 může být náhrada BC639?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
moole



Založen: Aug 05, 2008
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: čt srpen 07 2008, 10:31    Předmět: Citovat

Hm, já věděl proč se mi nechce.. Mají zahnuté nožičky a když ho vytahuju, vezme s sebou i kousek mědi plošňáku.. na zahnuté nožičky je nějakej trik? :/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12511

PříspěvekZaslal: čt srpen 07 2008, 11:00    Předmět: Citovat

A Q5002 jsi zapomněl. Ty indukčnosti většinou vydrží, záleží na rychlosti tavné pojistky.
Za 2SA984 např. 2N5401, BC638, BC640-TA atd.
Za 2SC2274 např. BC639, BC489 a další.
Když jsou nožičky zahnuté, pak je vhodné je ostrým šroubovákem nebo nožem v nataveném stavu odehnout od plochy, pak odsát a vyjmout. Někdy je vhodné příslušnou nožičku poněkud víc zasunout a pak narovnat.
Jo, práce kvapná... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 07 2008, 11:24    Předmět: Citovat

moole napsal(a):
Hm, já věděl proč se mi nechce.. Mají zahnuté nožičky a když ho vytahuju, vezme s sebou i kousek mědi plošňáku.. na zahnuté nožičky je nějakej trik? :/


Ucvaknout ze strany součástek, zbytek vytáhnout ze strany spojů Very Happy

Pokud chceš jen změřit, přecvaknout tak, aby to šlo zpětně nadletovat.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33969
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt srpen 07 2008, 11:28    Předmět: Citovat

Nahriat, aby sa roztavil cin a narovnat skrutkovacom za tepla. To funguje aj na narocnejsie plosaky (PC zakladne dosky - zatial som videl len jedneho vyrobcu, ktory robi zahnute nozicky - Acer).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
moole



Založen: Aug 05, 2008
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: čt srpen 07 2008, 19:03    Předmět: Citovat

Tak si zase nevím rady. Sice jsem na prodejně chtěl BC638 a BC 639, ale dostal jsem BC639-16 a BC640 a zjistil to až doma. Masar mi radil BC638 a ten nemám, ale přesto se zeptám, jestli i tyhle můžu použít a když, tak který za který?
A abych byl o něco chytřejší tak které parametry u tranzistoru musí být stejné nebo "lepší", aby se dalo říct, že je ekvivalentní?


Naposledy upravil moole dne čt srpen 07 2008, 19:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund