Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronika C431D
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so květen 31 2008, 15:32    Předmět: Citovat

Když se ti zvolna přelévají barvy, znamená to, že kmitočet je správně, barva nuceně puštěná, ale nesynchronizuje.
Tak si vezmeme popořádku napětí na obvodu:
1: 4V , 5: 8V , 6: 3V , 7: 3V , 9: 12V , 10: 8V , 11: 8V , 16: 4V , 17: 3,2V , 18: 5,5V , 19: nesmí tam být 4,4V , 20: impuls SCI , 21: vypínání barvy , 22: napětí Uavc = 3...6V.

Jinak ti asi nezbude, než ten sběrný dvůr - vybrat tam A3510 z nějaké C416 a vyměnit ho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killdow



Založen: Jul 31, 2007
Příspěvky: 131
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so květen 31 2008, 22:03    Předmět: Citovat

Tak z těch napětí nesedí jenom pin 16, je tam 0,1V a mění se. MDA jsem vyměnil, je to stejný. Svitek na tomto pinu taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červen 01 2008, 9:48    Předmět: Citovat

Tak to vezmeme znovu:
- ukostřením pinu 19 (M1) vyřadíš odpojovač barvy a měla by se tam nějaká ukázat.
- na vývodu 16 je napětí odpovídající identifikaci barvy - prostě obvod ji nepoznává. Nezůstaly ti náhodou spojené piny 22 a 23 (M2, M3)? Tím totiž zkratuješ jen synchronizační impuls barvy, po zbytek řádku tam barvonosná jde. Ale identifikace barvy nefunguje.
- zkontroluj C8, jestli nemá svod či zkrat, to identifikační napětí na pinu 16 v pořádku rozhodně není: při PALu tam mají být 4V, při odpojené barvě asi 5,5V (tedy stejné, jako na pinu 1Cool.
Jo, málem bych zapomněl: pro krytí jehly impulsu SCI se synchronizačním impulsem barvy musíš měřit ten impuls na vstupu modulu.
Ale nepotřebuješ obvod s P1 a P2 - nebudu hledat, jestli jsem ti už psal, že máš odpojit R2, R4 a D2 a do bodu M4 přivést impuls SCI z modulu S, co už v televizi je (konektor XS1, pin 8, modul A7 - blok cvěta).
I když - chce to taky změřit úrovně temen impulsu SCI - z toho ruského švába K174ChA11 v modulu synchronizace A8 lezlo málo, tak jsem nahradil A255D nebo TDA2593, co do vývodů jsou ty obvody naprosto stejné, a byl pokoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killdow



Založen: Jul 31, 2007
Příspěvky: 131
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne červen 01 2008, 14:43    Předmět: Citovat

Hille, svitek C8 jsem už měnil, napětí na pinu 16 je asi 0,3V a po připojení mulťáku pořád klesá. Radši jsem vyfotil tvar toho SCI z pinu 8 XS1, řekni mi prosím, jestli myslíš, že je OK. Je malý, že?


untitled1.jpg
 Komentář:
2V/10uS

Stáhnout
 Soubor:  untitled1.jpg
 Velikost:  39.35 kB
 Staženo:  197 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červen 01 2008, 16:15    Předmět: Citovat

Vršek má přes 8V (typicky to chodí od 7,6V) a řádková zatemňovací úroveň 4V (i když to je jen tak tak), mělo by to ale stačit. Hlavně, aby stejné úrovně byly na pinu 20 A3510.
Teď ještě musíš do šířky té horní jehly dostat synchronizační impuls barvy.
Zkus na modulu A8 posunout trimrem R12 obraz doleva a doprava.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killdow



Založen: Jul 31, 2007
Příspěvky: 131
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne červen 01 2008, 18:14    Předmět: Citovat

Hille, nezbývá mi, než poděkovat. Pomohla výměna za A255D a odpojení R2, R4, D2 a připojení SCI přímo do bodu M4. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červen 01 2008, 20:23    Předmět: Citovat

Jestli přes tu televizi budeš chtít sledovat taky video a máš modul mechanické předvolby se zaskakovacími izostaty, ani nečti dál, tam na konektoru XP1 od předvoleb na pinu 2 je přepínací napětí pro vypnutí "setrvačníku" při stisknuté předvolbě č.6.
Pokud máš elektronickou předvolbu s LEDkami (senzory nebo ta tlačítka s dírkami pro LEDky), ta toto napětí vyvedené nemá: doporučuji ti vyhledat na základní desce vedle obrazového dílu konektor XP7, v němž pravděpodobně není žádná deska osazená, je připravený pro elektronický přepínač vstupu pro video.
Mezi piny 1 a 5 toho konektoru připoj obyčejný spínač - když bude sepnutý, zkrátí se časová konstanta řádkové synchronizace (jakoby "odpojí setrvačník", i když to není přesné, synchronizace nazývaná "setrvačníková" je už dávno zapomenutá záležitost a do této měla móóc daleko), aby obraz neplápolal do strany a nekvetla (to je nepravidelně nadměrná sytost) ani nevypadávala barva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killdow



Založen: Jul 31, 2007
Příspěvky: 131
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 02 2008, 23:04    Předmět: Citovat

A já jsem si kolikrát říkal, na co asi byl původně myšlený ten neosazený konektor Laughing S videem nepočítám, ta telka je spíš taková srdeční záležitost do sbírky. Trvalo roky, než jsem jí vůbec sehnal Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červen 03 2008, 6:30    Předmět: Citovat

Konektor pro video vedle anténního jsem radši oželel a osadil a připojil tam DIN-konektor pro repro. Ne, že by nešel použít sluchátkový konektor, ale jednak je vpředu, jednak ten rozměr...
To chrastítko uvnitř, co mu říkají "dinámik" nebo "grómkagavaritěľ ", se skutečně hodilo ještě tak při lezení po půdě a hledání signálu, ale v dílně nejdéle po půlhodině poslechu se mi začaly krabatit uši. S připojenou osmiohmovou bedýnkou od nějakého gramofonu to hraje už podstatně líp, inu přijatelně. Ten malý výkon (do 0,8W) zase tolik nevadí, stejně větší nepotřebuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út červen 03 2008, 7:57    Předmět: Citovat

jestli je to dinamik 1GDŠ-6, tak ten byl i v C-430, dva kousky sériově byly ve VL-100 a byl taky v nějakém tom Sokolu, kde hrál docela obstojně. Ono u těch chrastítek dost záleží na tom, jak je akusticky řešena skříňka a to zřejmě soudruzi v C430/1 neuměli. Řekl bych že mu svědčil líp dvoutranzistorový dvoutransformátorový konec Wink
http://rw6ase.narod.ru/p/proton/proton_m411in.jpg

Zprovoznit PAL na těchto vykopávkách je asi hodně srdeční záležitost, ale nebylo by stylově čisté nechat jim právě ten jejich SECAM?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červen 03 2008, 15:53    Předmět: Citovat

Myslím, že se tím styl neporuší: u Neckermanna se prodávaly tyto televizory s PALem, zvukem 5,5MHz i šestikolíkovým DIN konektorem pro video, v kategorii Preisknüller (něco jako cenová senzace) začátkem osmdesátých let pod 220 DM, což bylo skoro o dvě stovky pod 31 cm Palladiem (kdo ví, co to mělo uvnitř, Royal, Crown či Sharp?).
Takže nic, čím by se popřela historická hodnota, alespoň co do vnějšího vzhledu a funkce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: st červen 04 2008, 11:05    Předmět: Citovat

Taky mám tuhle TV a nechal jsem v ní původní secam. Abych mohl sledovat v barvě, tak jsem si pořídil settopbox na kterým se dá navolit výstup v secamu. Původně jsem chtěl stavět kodér secam, ale nepodařilo se mi najít nějaké rozumné zapojení, a když, tak s nesehnatelným IO...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund