Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Funguje vůbec DCF?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6510
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 10:27    Předmět: Citovat

Právě že tady na vesnici nic není, jen pár solárních baronů. Dal jsem teď do přijímače od conrada - na ten jsem zapomněl že ho mám, baterku a položil před dům, od západu volný prostor. Zatím nic.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17797
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 10:42    Předmět: Citovat

Já jsem reagoval na Zvuk2000. A propo, kdysi na exkurzi v Pohodlí nám říkali, že v oblasti je hodně "prochcaná" zem a proto tam byl vysílač postavenej. Co já vím, nemůže to nějak souviset?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1708
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 11:20    Předmět: Citovat

Nejlepší příjem DCF signálu bývá v nočních hodinách díky méně častým atmosférickým poruchám.

Zdroj: METEO poradna - Hodiny a datum řízené DCF signálem.

citace:
Dosah vysílače
Dle údajů PTB je vzdálenost dosahu vysílače přibližně 2000 km.

Seznam vzdálených míst, kde byl vysílač DCF77 přijímán.

Danzig (Gdansk, Polsko) 800 km
Lodz (Lodz, Polsko) 800 km
východní okraj Polska 1000 km
Belgrade (Jugoslávie) 1100 km
Stockholm (Švédsko) 1200 km
Mallorca (Španělsko) 1200 km
Trondheim (Norsko) 1400 km
Teneriffa (Španělsko) cca. 2500 km, ovšem pouze v noci a s velmi dobrým přijímačem
Jedda, Riath (Jemen) cca. 5500 km, pouze v noci, 3 až 4 hodiny s radio hodinami Junghans


Zdroj: Šíření signálu DCF77

citace:
Umístění antény přijímačů DCF

Feritka pracuje stejně dobře i přímo na zemi a její činnosti nevadí ani silné zdi budov. Proto je zbytečné dávat ji na vyvýšené místo, nebo ve zděných budovách ven mimo budovu.

Směrová charakteristika feritky má dvě široká maxima otočená o 180 stupňů a kolmo na ně dvě ostrá minima. Když signál přichází ze západu, má mít feritka směr sever-jih. Pokud se směr antény liší až o 45 stupňů, nemá to na kvalitu příjmu vliv.

Často vznikají problémy s rušením signálu. Pokud rušení přichází jen z jednoho směru a rozdíl od směru užitečného signálu je alespoň 30 stupňů, je výhodné anténu směrovat ne na maximum signálu, ale na minimum rušení. Pokud se rušení šíří železobetonovou konstrukcí budovy a přichází ze všech stran, nedá se směrováním antény odstranit. V takovém případě je nutné pro přijímač hledat jiné místo, obvykle na okně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6510
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 11:20    Předmět: Citovat

Snad se nepochcáváme Very Happy Na magnetickou složku by snad nemělo vliv, obzvlášť když to dříve fungovalo. Chodil jsem teď kolem domu a rušení všude na radiu, nenašel jsem ale žádné s LW, ale s kmitočtem to rušení stoupá.
Tak venku ten conrad našel po půlhodině čas. Poctivá práci ještě, nejspíš. Ten má tak 30 let.

_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1708
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 11:54    Předmět: Citovat

Jen pro zajímavost. Zkuste DCF hodiny synchronizovat přes mobil pomocí aplikace Junghans.

Návod: Jak zesílit signál přes appku, když rádiem řízené hodinky ne a ne přijmout signál

citace:
Mobilní aplikace emulující rádiový signál

Jak to funguje

Dřív než se pustíme do zkoušky obou aplikací, zde je trocha teorie, jak to vlastně funguje. Tyto aplikace z vašeho telefonu neudělají zesilovač dlouhých rádiových vln, jak by si někdo mohl myslet, ale pro svou funkčnost využívají reproduktor, respektive elektromagnetické vlnění, které vytváří. Pomocí programu se podařilo zharmonizovat frekvence audio signálu o kmitočtu 60 kHz, pomocí kterého lze synchronizovat drtivou většinu rádiem řízených hodinek, včetně japonských modelů určených pouze pro tamní trh. Nutno dodat, že aplikace čerpají zdrojový časový kód z NTP serveru a může tak dojít k nepatrné odchylce, ale to se myslím dá přežít…

Se značnou skepsí jsem se tedy jal vyzkoušet aplikaci značky Junghans a světe div se, ono to vážně funguje! Po přiložení k reproduktoru vydávajícího pravidelné lupání a spuštění manuální synchronizace se téměř okamžitě objevila indikace příjmu signálu a po pár minutách se skutečně na hodinkách objevila kýžená kontrolka potvrzující úspěšnou synchronizaci času.

Možná si říkáte, to je ale blbost, vždyť stačilo si je během pár sekund seřídit ručně. A máte samozřejmě pravdu. Mou hlavní motivací byla zejména zvědavost, jestli taková věc skutečně funguje.

Podle tohoto projektu DCF emulátoru na GitHubu by se dalo ubastlit i nějaké udělátko s ESP32, které by přesný čas čerpalo z NTP serveru na internetu přes připojení na lokální Wifi a vhodný signál by vysílalo do k tomu účelu vhodné cívky a tím by se dala udělat náhrada synchronizace DCF hodin pro místa kde je k dispozici internet a kde je současně dlouhodobý problém s DCF signálem.


Naposledy upravil Valdano dne po duben 01 2024, 12:15, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 12:01    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Já jsem reagoval na Zvuk2000. A propo, kdysi na exkurzi v Pohodlí nám říkali, že v oblasti je hodně "prochcaná" zem a proto tam byl vysílač postavenej. Co já vím, nemůže to nějak souviset?
Myšlená je vysoká hladina spodní vody - a ANO, VLHKO V PODLOŽÍ MÁ POZITIVNÍ VLIV NA KVALITU PROTIVÁHY/UZEMNĚNÍ VYSÍLACÍ ANTÉNY ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 14:46    Předmět: Citovat

Většina LCD hodin mají indikaci přítomnosti DCF signálu. Ale je opožděná, nepřesná. S indikátorem o kterém jsem psal výše můžete krásně vysledovat sílu a kvalitu signálu na různých místech, vliv rušení různými přístroji a 100% vyhledat směr k vysílači. Jen pro zajímavost, DCFkové nuly a jedničky (100 a 200mS) jsou tvořeny mezerami mezi nosnou.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 15:13    Předmět: Citovat

Přesněji “mezerami” tvořenými poklesem nosné na 15%.


IMG_5659.png
 Komentář:
 Velikost:  11.33 kB
 Zobrazeno:  10 krát

IMG_5659.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 19:13    Předmět: Citovat

Na německé wikipedii je k DCF v pasáži Übertragungsverfahren popsaná uvnitř těch téměř sekundových intervalů ještě fázově modulovaná digitální informace.
_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 20:42    Předmět: Citovat

Tak jistě, kromě toho že se jedná o etalonovych 77,5kHz tak je do protokolu namontována informace o čase, datumu letní/zimní čas a základní předpověď počasí pro několik regionů.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17797
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 22:37    Předmět: Citovat

DCF maká pokusně už 65 a trvale 55 let. Shocked Jestlipak tam není ještě původní vysílač?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4491
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: út duben 02 2024, 7:33    Předmět: Citovat

Valdano napsal(a):
...
Podle tohoto projektu DCF emulátoru na GitHubu by se dalo ubastlit i nějaké udělátko s ESP32, které by přesný čas čerpalo z NTP serveru na internetu přes připojení na lokální Wifi a vhodný signál by vysílalo do k tomu účelu vhodné cívky a tím by se dala udělat náhrada synchronizace DCF hodin pro místa kde je k dispozici internet a kde je současně dlouhodobý problém s DCF signálem.

Mám postavené něco podobného s ESP2866, ale přenos není vzduchem. Signál z toho vede drátem stejně jako třeba od modulu z Conrada. Ve starém projektu digitálních hodin, kde byl původně přijímač DCF to funguje bez problémů.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1268
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 02 2024, 8:32    Předmět: Citovat

DCF na 77,5 kHz funguje skoro pořád, úroveň signálu se však v čase mění, konkrétně v Brně kolísá dlouhodobě v rozsahu 10 dB. Jen rušení je pořád víc, proto asi je synchronizace hodin čím dál obtížnější.
A ta "fázově modulovaná digitální informace" uvnitř sekundových intervalů je pseudonáhodná posloupnost délky 512 bitů, která je nebo není invertovaná, podle toho, jestli se přenáší jednička nebo nula... to umožňuje korelační příjem i tam, kde je amplitudová demodulace nemožná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: st duben 03 2024, 20:58    Předmět: Citovat

Pomůže tomu rámová rezonanční anténa.
Polystyrenovou krabici třeba 1m x 1m x cokoliv omotat izolovaným drátem asi 25 závitů, připojit jen ladičák 2x 500pF paralelně a (s pomocí generátoru) naladit na 77,5 kHz.
Cívku orientovat bokem k vysílači, osu vodorodně.
Když se hodiny vloží dovnitř nebo na vinutí, aby byly osy přijimacích antén rovnoběžně, chytnou se. Tato anténa má obrovské zesílení.

_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund