Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zemnění gramofonu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 9:23    Předmět: Citovat

Neblbni s tím tady a teď, Kono, prosím. Jsi už tím skoro OT.

Tady se řeší, že něco nemaká vůbec, a něco bručí.
U statiky jde o to, jestli je v okamžiku přeskoku něco s něčím propojené, či ne, jak jsou ošéfovaná přípojná místa proti přepětí, kam se na to sáhne a vůbec.
Poctivě elektronkové zařízení by mělo být vůči statice podstatně odolnější, než polovodičové, zvlášť, jestli polovodičové má na vstupech FETy (ty jsem už taky viděl i na vstupech nějakého RIAA preampu, který měl na druhém stupni triodu).
Ale ty časy, kdy výrobce myslel i na riziko průrazu kondenzátorů a příslušně je předimenzoval, jsou pryč.
Věc zvyku: napřed propojit signály, teprve pak zapojit síťové šňůry do zásuvky. Tento postup zamezí přeskoku při propojování konektorů a devět z deseti zařízení tak ochráníš.
Jestli má zařízení třížilovou šňůru s PEN připojeným na kostru, nebo je v dosahu jakákoli vodivá uzemněná věc, zvykni si před každou manipulací spojenou s propojováním signálových kablíků na tu věc sáhnout a vybít se. Uchráníš i to desáté zařízení.

Jestli jsem dobře rozuměl, tak brumí ten předzesilovač Pro-Ject, který byl rok bez napětí. Po roce bez napětí už se může brumem ozvat vadný některý filtrační elektrolyt ve zdroji. Ale tos původně jaksi vynechal, a my tu věštíme z křišťálové koule, odkud se může brum vzít.
Na okraj: lampový RIAA předzesilovač, který lampy skutečně používá k zesilování, nebude lepší, než předzesilovač ProJect... udýchán mu možná uvidí paty, ale nepředběhne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
peskman



Založen: Mar 24, 2024
Příspěvky: 15
Bydliště: Orel

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 20:49    Předmět: Citovat

Ještě doplním že když ta eletrostatická jiskara přeskočila, tak to bylo již vše trvale rok propojené. No prostě šel jsem pouštět desku jako jindyvá, to znamená že i zesilovač byl zapojen, gramec taky -jenom ramínko nebylo v poloze play. A pak než jsem stihl přepnout z externího zdroje, páčkou na předzesilovači, na polohu gramofonový vstup, tak na krabičku předzes. přeskočila jiskra, šlupka nejen do prstu, ale i do reprodukce beden přez zesilovač. Zatím jsem zemění u gramce nestihl odzkoušet. Ale stihl jsem rozebrat ten předzesik s elektronkama a jeho foto je z obou stran v příloze. Všechny elity jsem změřil ESR testrem od Zajíce viz foto , ale to asi každej zná. ESR metr nezaznamenal na žádném z kondiku problém. Měřák jsem dal do kupy teprve předvčerejškem, dva roky mi to leželo v šuplíku (moc zájmů málo času).


IMG_20240326_203111_resized_20240326_083209931.jpg
 Komentář:
 Velikost:  209.69 kB
 Zobrazeno:  14 krát

IMG_20240326_203111_resized_20240326_083209931.jpg



IMG_20240326_201028_resized_20240326_081119924.jpg
 Komentář:
 Velikost:  288.12 kB
 Zobrazeno:  20 krát

IMG_20240326_201028_resized_20240326_081119924.jpg



IMG_20240326_200946_resized_20240326_081217774 2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  246.95 kB
 Zobrazeno:  13 krát

IMG_20240326_200946_resized_20240326_081217774 2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 22:08    Předmět: Citovat

Předpokládám, že zesilovač to neodnesl a že z jiného zdroje signálu hraje, že tedy závada bude v předzesíku.
Podle té rozlité mědi a symetrického napájení soudím, že ten šváb na druhé straně je dvojitý operák, ale nemůžu přečíst typ. Je možné, že má FETy na vstupech, a ty to mohly odnést.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1279
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 22:18    Předmět: Citovat

JRC2068


JRC2068.jpg
 Komentář:
 Velikost:  46.5 kB
 Zobrazeno:  11 krát

JRC2068.jpg



_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
peskman



Založen: Mar 24, 2024
Příspěvky: 15
Bydliště: Orel

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 23:17    Předmět: Citovat

je tam tento šváb 2068 J1 87F JRC plus ty dva stabilizátory u sebe viz foto označ. 78M12 0X1809 a druhá 79M1....dál to nepřečtu. Nedávno jsem přišel na to že se mi v práci povaloval zanedbaný měřák který umí propípat diody tak je ještě projdu. Ale nevím jak dalece je to měření vypovídající. Když jsem před měsícem hledal závadu na Tesle SR 530R (z pozůstalosti vč.gramce dával jsem do kupy pro dceru) tak propípáváním dioda vypadající na závadu jsem zjistil po odletování že je dobrá, ale to bylo zřejmě tím že při měření propípáváním byla v diodovém můstku. Nehrál levej kanál. Bezhlavě jsem vyměnil TDA2030 kterejm nic nebylo (někdo se přede mnou v tom šťoural a slil se mu cín na plošňáku kam neměl) hlavní závada však byla když jsem šel po signálu - uvnitř rozpadlý tahový potik (tzn.abych se k nim dostal musel jsem vše včetně eqvalizéru do šroubku rozebrat. Neměl jsem schéma. Když jsem to opravil, tak se po třech dnech schéma objevilo ve zbylé pozůstalosti. Chvíli to trvalo, no moje vzdělání v oboru strojírenství a následně slévárenství je přece jenom trochu mimo...


IMG_20240326_223356_resized_20240326_103535479.jpg
 Komentář:
 Velikost:  222.7 kB
 Zobrazeno:  11 krát

IMG_20240326_223356_resized_20240326_103535479.jpg



IMG_20240326_224242_resized_20240326_104328708 (1).jpg
 Komentář:
 Velikost:  288.65 kB
 Zobrazeno:  7 krát

IMG_20240326_224242_resized_20240326_104328708 (1).jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
peskman



Založen: Mar 24, 2024
Příspěvky: 15
Bydliště: Orel

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 23:37    Předmět: Citovat

ano je to dvoj.op. Já ho i kdyby jen tak pro legraci zkusím tedy vyměnit už i z toho důvodu že ten osazený tišťák vypadá hezky provedený a i celkově provedení není k zahození.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
peskman



Založen: Mar 24, 2024
Příspěvky: 15
Bydliště: Orel

PříspěvekZaslal: út březen 26 2024, 23:59    Předmět: Citovat

tak jsem se dostal konečně k propojení Pro-Jectu. Takže původní situace 1)kdy gramofon a Pro-Ject jsou spolu uzeměny myšleno jenom mezi sebou jinam dále externě nesvedeno a věž není protože k tomu nemá instalovaný připojovací bod a potom se to chová takto: pohybem v prostoru lze nalézt místo kde brum při vybuzení zesilovače na maximální výkon to je téměř neslyšitelný.
2) když rozpojím uzemění mezi předzesilovačem a gramcem a tato nikam nezapojím tak se brum zhorší.
Takže využiju tady té prvotní rady a najdu trvalejší místo kde to bude stabilnější, ono na to tedy v některých případech má vliv i moje blízká přitomnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
peskman



Založen: Mar 24, 2024
Příspěvky: 15
Bydliště: Orel

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 0:10    Předmět: Citovat

omlouvám se za některá podivná slova v textu, ale nejsou moje. Po odeslání textu k diskusi se některá slova podivně změní. Snad to nemám zavirovaný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 5:46    Předmět: Citovat

Ale to je bipolární OZ (NJM2068) od JRC, nízkošumový, rychlý, určený do předzesilovačů přenosek a snímacích zesilovačů magnetofonů.
Na vstupech FETy nemá. To samozřejmě neznamená, že by se statickým výbojem nemohl prorazit, zvlášť, když proti statice nemá vstupy nijak ošetřené.
Ty dva stablíky jsou pro napětí +12 V a -12 V.

Jestli se ti skutečně, mění slova po napsání, záleží, na čem píšeš. Někde to dělá zapnutá funkce automatické kontroly pravopisu, u nás se nemají slova proč měnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
peskman



Založen: Mar 24, 2024
Příspěvky: 15
Bydliště: Orel

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 12:44    Předmět: Citovat

Jak se ale vyhnout tomu aby u opraveného tohoto předzesilovače případně zakoupeného toho samého ale nového, znovu nedošlo shodou okolností ke karambolu tím přeskočením jiskry, když obvod ve své konstrukci nemá proti elektrostatice ochranu. Dá se ochrana nějak dobastlit a nebo je jednodušší tento výrobek nepoužívat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 14:58    Předmět: Citovat

Na to, abys mohl řešit ochranu před něčím, je potřeba maximálně přesně identifikovat, kudy to tam vlezlo, a jakou škodu v čem napáchalo. Jinak se z těch opatření opupínkuješ a výsledek příště bude stejný.
Blesk je taky statická elektřina a stoprocentní ochrana před škodami stále neexistuje. Můžeš si zvolit jen přípustný stupeň rizika.
Jen na rozdíl od hromosvodu ty můžeš ty blesky omezit, i vyloučit, třeba tím, že se v bavlněných džínách a gumových kroksech nezvedneš z chemlonového potahu, a nesáhneš hned na elektroniku, ale sáhneš si na její neživou část tam, kde je signál nejtlustší a dá se očekávat, že tam ničemu neublížíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 21:30    Předmět: Citovat

A co tak zkusit, jak už jsem psal dříve, ten gramofon uzemnit přímo na kolík v zásuvce. To by se pak po sáhnutí na gramo měla statická elektrika svést bez nebezpečí poškození následné elektroniky. Je ale nutné mít asi ty dvě země (signálová a uzemnění) oddělené, což jsem uváděl také ve svém příspěvku. Prvním předpokladem pro úspěch je to, že gramec s předzesem dostane do ruky někdo, kdo ví úplně přesně co a jak je potřeba udělat.
Pepa od vedle, co má pájku asi nebude ta správná osoba Sad

Jen dodávám, že bezhlavé měnění součástek problém nevyřeší, spíše přidá další ... Je nutné jít cílevědomě a hledat nějakým vhodným měřidlem kde signál už není, případně alespoň v nouzi, porovnávat voltmetrem velikost napětí v těch samých místech levého a pravého kanálu.

Pod první odstavec co nade mnou napsal Hill se podepíšu !!! Wink

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
peskman



Založen: Mar 24, 2024
Příspěvky: 15
Bydliště: Orel

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 21:33    Předmět: Citovat

Děkuji za vysvětlení. A kdybych uzemňovací kablík co jde z tišťáku na venkovní svorku, která je propojena s krabičkou předzesiolovače, tak kdybych ten kablík nepřipojoval na krabičku ale rovnou na uzemňovací kablík Gramofonu? Tzn. krabička by byla nezapojena. Dále bych vyměnil a použil jiný páčkový přepínač s plastovejma páčkama (přes páčkový přepínač s kovovou páčkou se to tam asi dostalo). Je tato varianta úpravy použitelná?
Jenom ještě dopřesním, karambol se stal když jsem sáhl na přepínací páčku na externím předzesilovači. Na gramofonu se dotknu max.krytu nebo tlačítek, vše z plastu, přenosky se nedotýkám je to plný automat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
golemson



Založen: Nov 13, 2021
Příspěvky: 118
Bydliště: u Temelína

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 22:42    Předmět: Citovat

Tak si na tu kovovou páčku natáhni silikonovou bužírku a je po problému. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
peskman



Založen: Mar 24, 2024
Příspěvky: 15
Bydliště: Orel

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 23:43    Předmět: Citovat

bez celkového řešení s tou krabicí by to nešlo, můžu odpojit, jak jsem psal, krabici (obal předzesilovače)? Jiskry přeskakují (když se tak jednou za čas stane) na vzdálenost i 3mm, a úchyt (páčka přepínače) je moc blízko ty kovový krabice. Za další což je důležitější, většinou takovéto malé krabičky nic neváží a tato konkrétně má asi 15dkg, tzn. že je lehká (lepit ji k nábytku kvůli tomu nebudu,) takže když přepínám přepínač a překonávám odpor páčkového přepínače, musím si pomoci přidržením a přitlačením krabičky k povrchu na kterém stojí, rukou. Na celou krabičku se mi však nechce silikonová bužírka aplikovat. To mi nepřijde jako úplně dobrej nápad, to to radši vyhodím, spíše bych potřeboval vědět zda můžu odpojit, jak jsem psal a ptal se, tu krabici předzes. od zemění? Stejně je do ní přivedeno jenom 12V. Teď mě napadlo: propojit samotný osazený tišťák bez krabice a budu vidět co se bude dít. A bude to jasný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund